Zdrowie

Jak objawia się cukrzyca – Objawy cukrzycy

Jak objawia się cukrzyca – Objawy cukrzycy. Objawy cukrzycy są często subtelne. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę – i kiedy skonsultować się z lekarzem. Miliony ludzi na świecie mają cukrzycę, ale o tym nie wiedzą. Wczesne objawy cukrzycy, zwłaszcza cukrzycy 2. typu, nie zawsze są oczywiste. W rzeczywistości, oznaki i objawy mogą przyjść na tak stopniowo, że ludzie mogą mieć cukrzycę 2. typu nawet kilka lat przed zdiagnozowaniem u nich choroby.

 

Jak objawia się cukrzyca

 

Jak objawia się cukrzyca - Objawy cukrzycy

 

  • Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu
  • Zmęczenie – Jak objawia się cukrzyca
  • Niewyraźne widzenie
  • Nieoczekiwana utrata wagi
  • Zwiększony głód
  • Wolno gojące się rany i częste infekcje
  • Czerwone, obrzęknięte dziąsła
  • Mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp

 

Znajomość możliwych objawów cukrzycy może prowadzić do wczesnej diagnozy i leczenia, pomagając w zapobieganiu powikłaniom cukrzycy i prowadząc do całego życia lepszego zdrowia.

 

Oto więcej szczegółów na temat oznak i objawów cukrzycy:

 

Nadmierne pragnienie i zwiększone oddawanie moczu

 

Nadmierne pragnienie i zwiększone oddawanie moczu

 

Nadmierne pragnienie i zwiększone oddawanie moczu to częste objawy cukrzycy. Kiedy masz cukrzycę, nadmiar glukozy – rodzaj cukru – gromadzi się we krwi. Twoje nerki są zmuszone do pracy w nadgodzinach, aby filtrować i wchłaniać nadmiar glukozy. Piwo na włosy.

 

Gdy nerki nie nadążają, nadmiar glukozy jest wydalany z moczem, pociągając za sobą płyny z tkanek, co powoduje odwodnienie. Zwykle powoduje to uczucie pragnienia. Kiedy pijesz więcej płynów, aby ugasić pragnienie, będziesz oddawać jeszcze więcej moczu. Jak objawia się cukrzyca.

 

Zmęczenie – jak objawia się cukrzyca

 

Zmęczenie - jak objawia się cukrzyca

 

Cukrzyca może powodować uczucie zmęczenia. Wysoki poziom glukozy we krwi upośledza zdolność organizmu do wykorzystania glukozy na potrzeby energetyczne. Odwodnienie spowodowane zwiększonym oddawaniem moczu może również powodować uczucie zmęczenia.

 

Utrata wagi

 

Utrata wagi

 

Kiedy tracisz glukozę poprzez częste oddawanie moczu, tracisz również kalorie. Cukrzyca może również uniemożliwić glukozie z pożywienia dotarcie do Twoich komórek – co prowadzi do ciągłego głodu. Połączony efekt może potencjalnie powodować szybką utratę wagi, zwłaszcza w cukrzycy 1. typu.

 

Niewyraźne widzenie – Jak objawia się cukrzyca

 

Niewyraźne widzenie - Jak objawia się cukrzyca

 

Objawy cukrzycy czasami wpływają również na wzrok. Wysoki poziom glukozy we krwi odprowadza płyn z tkanek, w tym z soczewek oczu. Wpływa to na zdolność do koncentracji. Najdroższe zegarki na świecie – 20 najdroższych zegarków.

 

Nieleczona cukrzyca może powodować powstawanie nowych naczyń krwionośnych w siatkówce – tylnej części oka – i uszkadzać istniejące naczynia krwionośne. Dla większości ludzi te wczesne zmiany nie powodują problemów z widzeniem. Jeśli jednak zmiany te postępują w sposób niewykryty, mogą prowadzić do utraty wzroku i ślepoty.

 

Wolno gojące się rany lub częste infekcje

 

Wolno gojące się rany lub częste infekcje

 

Wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do słabego przepływu krwi i zakłócać naturalny proces leczenia organizmu. Z tego powodu u osób z cukrzycą można zauważyć wolno gojące się rany, zwłaszcza na stopach. Kobiety z cukrzycą mogą być bardziej narażone na zakażenia drożdżakowe pęcherza i pochwy.

 

Mrowienie rąk i stóp – Jak objawia się cukrzyca

 

Mrowienie rąk i stóp - Jak objawia się cukrzyca

 

Zbyt duża ilość glukozy we krwi może wpływać na funkcjonowanie nerwów. Możesz zauważyć mrowienie i utratę czucia (drętwienie) w dłoniach i stopach, a także piekący ból w ramionach, rękach, nogach i stopach.

 

Czerwone, obrzęknięte i wrażliwe dziąsła

 

Czerwone, obrzęknięte i wrażliwe dziąsła

 

Cukrzyca może osłabić Twoją zdolność do zwalczania zarazków, co zwiększa ryzyko infekcji w dziąsłach i w kościach, które utrzymują zęby na miejscu. Jak objawia się cukrzyca. Dziąsła mogą odrywać się od zębów, zęby mogą stać się luźne, mogą też pojawić się owrzodzenia lub ropne kieszonki w dziąsłach – zwłaszcza jeśli przed rozwojem cukrzycy miałeś infekcję dziąseł.

 

Traktuj poważnie sygnały swojego ciała

 

Traktuj poważnie sygnały swojego ciała

 

Jeśli zauważysz ewentualne objawy cukrzycy, skontaktuj się z lekarzem. Cukrzyca to poważna choroba i im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Przy aktywnym udziale i wsparciu zespołu opieki zdrowotnej, można zarządzać cukrzycą i cieszyć się aktywnym i zdrowym życiem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button