Zdrowie

działanie imbiru 11 korzyści zdrowotne imbiru

działanie imbiru 11 udowodnionych korzyści zdrowotnych imbiru. Imbir to roślina kwitnąca, która pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest to jedna z najzdrowszych (i najsmaczniejszych) przypraw na świecie.

 

działanie imbiru

 

działanie imbiru

 

Należy do rodziny Zingiberaceae efekty działania imbiru i jest blisko spokrewniony z kurkumą, kardamonem i galangalem. Kłącze (podziemna część łodygi) jest tą częścią, która jest powszechnie stosowana jako przyprawa. Często nazywany jest korzeniem imbiru lub po prostu imbirem.

Imbir może być używany świeży, suszony, sproszkowany lub jako olej lub sok. Jest bardzo częstym składnikiem przepisów kulinarnych. Bywa dodawany do przetworzonej żywności i kosmetyków. Oto 11 korzyści zdrowotnych z imbiru, które są poparte badaniami naukowymi.

 

1. Zawiera gingerol, który ma silne właściwości lecznicze

Imbir ma bardzo długą historię stosowania w różnych formach medycyny tradycyjnej i alternatywnej. Był używany do wspomagania trawienia, zmniejszenia nudności i pomocy w zwalczaniu grypy i przeziębienia, aby wymienić tylko kilka jego celów.

 

Wyjątkowy aromat i smak imbiru pochodzi od jego naturalnych olejków, z których najważniejszym jest gingerol. Gingerol jest głównym bioaktywnym składnikiem imbiru. Jest on odpowiedzialny za większość właściwości leczniczych imbiru.

 

Według badań, gingerol ma silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Na przykład może pomóc w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego, który jest wynikiem zbyt dużej ilości wolnych rodników w organizmie.

 

STRESZCZENIE Imbir ma wysoką zawartość gingerolu, substancji o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

 

2. Może leczyć wiele form nudności, zwłaszcza poranną chorobę

Imbir wydaje się być bardzo skuteczny w walce z nudnościami. Może pomóc w łagodzeniu nudności i wymiotów u osób poddawanych pewnym rodzajom operacji. Imbir może również pomóc w nudnościach związanych z chemioterapią, ale potrzebne są większe badania na ludziach.

 

Może być jednak najbardziej skuteczny, gdy są to mdłości związane z ciążą, np. poranna choroba. Według przeglądu 12 badań z udziałem łącznie 1278 kobiet w ciąży, 1,1-1,5 grama imbiru może znacząco zmniejszyć objawy nudności. W przeglądzie tym stwierdzono jednak, że imbir nie ma wpływu na epizody wymiotów.

 

Chociaż imbir jest uważany za bezpieczny, przed przyjęciem większych ilości skonsultuj się z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży. Zaleca się, aby imbiru unikały kobiety w ciąży, które są bliskie porodu lub które poroniły. Imbir jest również przeciwwskazany przy krwawieniu z pochwy i zaburzeniach krwawienia w wywiadzie.

 

SUMMARY
Już 1-1,5 grama imbiru może pomóc w zapobieganiu różnym rodzajom nudności, w tym nudnościom związanym z chemioterapią, nudnościom po operacji i porannej chorobie.

 

3. Może pomóc w utracie wagi – działanie imbiru

 

Może pomóc w utracie wagi - działanie imbiru

Według badań przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach, imbir może odgrywać rolę w utracie wagi.

Przegląd literatury z 2019 roku wykazał, że suplementacja imbirem znacząco zmniejsza masę ciała, stosunek talii do bioder i stosunek bioder u osób z nadwagą lub otyłością.

Badanie z 2016 roku przeprowadzone na 80 kobietach z otyłością wykazało, że imbir może również pomóc obniżyć wskaźnik masy ciała (BMI) i poziom insuliny we krwi. Wysoki poziom insuliny we krwi jest związany z otyłością. Uczestnicy badania otrzymywali stosunkowo wysokie dawki dzienne – 2 gramy – sproszkowanego imbiru przez 12 tygodni.

Przegląd literatury na temat żywności funkcjonalnej z 2019 roku wykazał również, że imbir ma bardzo pozytywny wpływ na otyłość i utratę wagi. Konieczne są jednak dalsze badania. Dowody na rzecz roli imbiru w zapobieganiu otyłości są silniejsze w badaniach na zwierzętach.

Szczury i myszy, które spożywały wodę imbirową lub ekstrakt z imbiru konsekwentnie wykazywały spadek masy ciała, nawet gdy były również karmione dietą wysokotłuszczową.

 

Zdolność imbiru do wpływania na utratę wagi może być związana z pewnymi mechanizmami, takimi jak jego potencjał, aby pomóc zwiększyć liczbę spalanych kalorii lub zmniejszyć stan zapalny.

 

SUMMARY
Według badań na zwierzętach i ludziach, imbir może pomóc w poprawie pomiarów związanych z wagą. Należą do nich masa ciała i stosunek talii do bioder.

 

4. Może pomóc w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest powszechnym problemem zdrowotnym. Polega ona na zwyrodnieniu stawów w organizmie, co prowadzi do takich objawów jak ból i sztywność stawów. W jednym z przeglądów literatury stwierdzono, że osoby, które stosowały imbir w leczeniu OA, doświadczyły znacznego zmniejszenia bólu i niepełnosprawności.

 

Obserwowano jedynie łagodne działania niepożądane, takie jak niezadowolenie ze smaku imbiru. Jednak smak imbiru wraz z rozstrojem żołądka nadal zmuszał prawie 22% uczestników badania do wycofania się z niego. Uczestnicy badania otrzymywali 500 miligramów (mg) do 1 grama imbiru codziennie przez 3 do 12 tygodni. U większości z nich zdiagnozowano OA kolana.

W innym badaniu z 2011 roku stwierdzono, że połączenie miejscowo stosowanego imbiru, maści, cynamonu i oleju sezamowego może pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności u osób z OA kolana.

 

SUMMARY
Istnieją badania, które pokazują, że imbir jest skuteczny w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza choroby zwyrodnieniowej kolan.

 

5. Może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić czynniki ryzyka chorób serca – działanie imbiru

 

Może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi i poprawić czynniki ryzyka chorób serca - działanie imbiru

 

Ten obszar badań jest stosunkowo nowy, ale imbir może mieć silne właściwości przeciwcukrzycowe. W badaniu z 2015 roku z udziałem 41 uczestników z cukrzycą 2. Typ 2, 2 gramy sproszkowanego imbiru dziennie obniżały poziom cukru we krwi na czczo o 12%.

 

Znacznie poprawiła również hemoglobinę A1c (HbA1c), która jest wskaźnikiem długotrwałego poziomu cukru we krwi. HbA1c została zmniejszona o 10% w ciągu 12 tygodni. Zaobserwowano również 28% redukcję stosunku apolipoproteiny B do apolipoproteiny A-I oraz 23% redukcję malondialdehydu (MDA), produktu ubocznego stresu oksydacyjnego. Wysoki stosunek ApoB/ApoA-I i wysoki poziom MDA są głównymi czynnikami ryzyka chorób serca.

 

Pamiętaj jednak, że to było tylko jedno małe badanie. Wyniki są niezwykle imponujące, ale wymagają potwierdzenia w większych badaniach, zanim będzie można wydać jakiekolwiek zalecenia.

 

Nieco zachęcającą wiadomością jest przegląd literatury z 2019 roku, w którym stwierdzono, że imbir znacząco obniża HbA1c u osób z cukrzycą 2. typu. Jednak stwierdzono również, że imbir nie ma wpływu na poziom cukru we krwi na czczo.

SUMMARY
Wykazano, że imbir obniża poziom cukru we krwi i poprawia różne czynniki ryzyka chorób serca u osób z cukrzycą 2. typu.

 

6. Może pomóc w leczeniu przewlekłej niestrawności

Przewlekła niestrawność charakteryzuje się nawracającym bólem i dyskomfortem w górnej części żołądka. Uważa się, że główną przyczyną niestrawności jest opóźnione opróżnianie żołądka. Co ciekawe, wykazano, że imbir przyspiesza opróżnianie żołądka.

 

Osoby z dyspepsją czynnościową, czyli niestrawnością bez znanej przyczyny, w małym badaniu z 2011 roku otrzymywały albo kapsułki z imbirem, albo placebo. Godzinę później wszyscy dostali zupę. U osób, które otrzymały imbir, opróżnienie żołądka trwało 12,3 minuty. U osób, które otrzymały placebo, trwało to 16,1 minuty.

 

Efekty te obserwowano również u osób bez niestrawności. W badaniu z 2008 roku przeprowadzonym przez niektórych członków tego samego zespołu badawczego, 24 zdrowym osobom podawano kapsułki z imbirem lub placebo. Godzinę później wszyscy dostali zupę. Spożywanie imbiru znacząco przyspieszyło opróżnianie żołądka w porównaniu z placebo. Zajęło to 13,1 minuty osobom, które dostały imbir i 26,7 minuty osobom, które dostały placebo.

 

SUMMARY
Imbir wydaje się przyspieszać opróżnianie żołądka, co może być korzystne dla osób z niestrawnością i związanym z nią rozstrojem żołądka.

 

7. Może znacznie zmniejszyć ból menstruacyjny

Dysmenorrhea odnosi się do bólu odczuwanego podczas cyklu miesiączkowego. Jednym z tradycyjnych zastosowań imbiru jest łagodzenie bólu, w tym bólu menstruacyjnego.

W badaniu z 2009 roku 150 kobietom polecono przyjmować albo imbir, albo niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID) w ciągu pierwszych 3 dni miesiączki.

Trzy grupy otrzymywały cztery dzienne dawki albo sproszkowanego imbiru (250 mg), kwasu mefenamowego (250 mg), albo ibuprofenu (400 mg). Imbir był w stanie zmniejszyć ból tak samo skutecznie jak dwa NLPZ. Również w nowszych badaniach stwierdzono, że imbir jest skuteczniejszy niż placebo i równie skuteczny jak leki takie jak kwas mefenamowy i paracetamol/kofeina/ibuprofen (Novafen).

 

Chociaż wyniki te są obiecujące, nadal potrzebne są badania wyższej jakości z większą liczbą uczestników badania.

 

SUMMARY
Imbir wydaje się być bardzo skuteczny w walce z bólem menstruacyjnym, jeśli jest przyjmowany na początku miesiączki.

 

8. Może pomóc obniżyć cholesterol – działanie imbiru

Wysoki poziom LDL (złego) cholesterolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Pokarmy, które spożywasz, mogą mieć duży wpływ na poziom LDL. Działanie czosnku 11 udowodnione korzyści zdrowotne.

 

W badaniu z 2018 roku z udziałem 60 osób z hiperlipidemią, 30 osób, którym podawano 5 gramów sproszkowanego imbiru każdego dnia, miało 17,4% spadek poziomu cholesterolu LDL (złego) w ciągu 3 miesięcy. Chociaż spadek LDL jest imponujący, należy wziąć pod uwagę, że uczestnicy badania otrzymywali bardzo wysokie dawki imbiru.

Wielu z nich podawało zły smak w ustach jako powód wycofania się z badania OA, w którym otrzymywali dawki 500 mg – 1 gram imbiru . Dawki przyjmowane podczas badania hiperlipidemii są 5 do 10 razy większe. Jest prawdopodobne, że większość ludzi może mieć problem z przyjęciem 5-gramowej dawki na tyle długo, aby wyniki były widoczne.

 

We wcześniejszym badaniu z 2008 roku osoby, którym podawano codziennie 3 gramy sproszkowanego imbiru (w formie kapsułek), również doświadczyły znacznego obniżenia większości markerów cholesterolu. Ich poziom LDL (złego) cholesterolu spadł o 10% w ciągu 45 dni.

 

Wyniki te potwierdza badanie przeprowadzone na szczurach z niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą. Ekstrakt z imbiru obniżał poziom cholesterolu LDL (złego) w podobnym stopniu jak lek obniżający poziom cholesterolu – atorwastatyna. Uczestnicy badań ze wszystkich 3 badań doświadczyli również spadku cholesterolu całkowitego. Uczestnicy badania z 2008 roku, podobnie jak szczury laboratoryjne, również doświadczyli redukcji trójglicerydów we krwi.

SUMMARY
Istnieją pewne dowody zarówno u ludzi jak i zwierząt, że imbir może prowadzić do znacznego obniżenia poziomu cholesterolu LDL (złego), cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi.

 

9. Zawiera substancję, która może pomóc w zapobieganiu rakowi

Imbir został zbadany jako alternatywny lek dla kilku form raka. Właściwości antyrakowe przypisuje się gingerolowi, który występuje w dużych ilościach w surowym imbirze. Forma znana jako -gingerol jest uważana za szczególnie skuteczną.

W 28-dniowym badaniu na osobach z normalnym ryzykiem raka jelita grubego, 2 gramy ekstraktu z imbiru dziennie znacząco zmniejszyły prozapalne cząsteczki sygnalizacyjne w okrężnicy.

 

Jednak badanie uzupełniające u osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego nie dało takich samych wyników. Istnieją pewne dowody, choć ograniczone, że imbir może być również skuteczny w walce z innymi nowotworami przewodu pokarmowego, takimi jak rak trzustki i rak wątroby.

 

Może być również skuteczny w walce z rakiem piersi i jajników. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebne są dalsze badania (37Trusted Source, 38Trusted Source).

SUMMARY
Imbir zawiera substancję o nazwie gingerol, która wydaje się mieć działanie ochronne przed rakiem. Konieczne są jednak dalsze badania.

10. Może poprawić funkcjonowanie mózgu i chronić przed chorobą Alzheimera – działanie imbiru

 

 Może poprawić funkcjonowanie mózgu i chronić przed chorobą Alzheimera - działanie imbiru

 

Stres oksydacyjny i przewlekły stan zapalny mogą przyspieszyć proces starzenia. Uważa się, że są one jednym z kluczowych czynników choroby Alzheimera i związanego z wiekiem pogorszenia funkcji poznawczych.

 

Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że antyoksydanty i związki bioaktywne zawarte w imbirze mogą hamować reakcje zapalne, które występują w mózgu.

 

Istnieją również pewne dowody na to, że imbir może bezpośrednio pomóc w poprawie funkcjonowania mózgu. W badaniu z 2012 roku na zdrowych kobietach w średnim wieku wykazano, że codzienne dawki ekstraktu z imbiru poprawiają czas reakcji i pamięć roboczą. Ponadto liczne badania na zwierzętach pokazują, że imbir może pomóc w ochronie przed związanym z wiekiem spadkiem funkcji mózgu. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów.

 

SUMMARY
Badania na zwierzętach sugerują, że imbir może chronić przed uszkodzeniami mózgu związanymi z wiekiem. Może również pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu u kobiet w średnim wieku.

 

11. Może pomóc w walce z infekcjami

Gingerol może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji. Ekstrakt z imbiru może tłumić wzrost wielu różnych rodzajów bakterii.

Według badań z 2008 roku jest bardzo skuteczny w walce z bakteriami jamy ustnej związanymi z zapaleniem dziąseł i przyzębia. Obie są chorobami zapalnymi dziąseł. Świeży imbir może być również skuteczny w walce z wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV), częstą przyczyną infekcji dróg oddechowych.

SUMMARY
Imbir może pomóc w zwalczaniu szkodliwych bakterii i wirusów, co może zmniejszyć ryzyko infekcji.

 

Dodanie imbiru do diety

 

Dodanie imbiru do diety

Jeśli chcesz dodać imbir do swojej diety, możesz to zrobić poprzez to, co jesz i pijesz. Oto kilka przepisów na kurczaka i napoje, które możesz wypróbować:

 • kurczak z imbirem
 • czosnkowo-imbirowy kurczak z kolendrą i miętą
 • pikantny kurczak z pomarańczą i imbirem
 • kurczak z cytryną i imbirem
 • herbata ze świeżego imbiru
 • herbata z korzenia imbiru
 • Sok z imbiru malajskiego

Wniosek

 

 • Imbir jest pełen składników odżywczych i związków bioaktywnych, które mają potężne korzyści dla Twojego ciała i mózgu.
 • Jest to jeden z niewielu superfoods, które naprawdę zasługują na to określenie.
 • Czy piwo imbirowe jest dla ciebie dobre? Korzyści, rodzaje i możliwe skutki uboczne

Piwo imbirowe to popularny rodzaj lemoniady sporządzanej z imbiru. Wiele osób pije piwo imbirowe, aby złagodzić mdłości, ale można się nim cieszyć także jako codziennym napojem.

Ponieważ piwo imbirowe jest już od dawna, możesz zastanawiać się, czy jest dla ciebie dobre lub czy ma jakieś korzyści.

Ten artykuł wyjaśnia plusy i minusy picia piwa imbirowego oraz przegląd różnych dostępnych stylów.

 

Co to jest piwo imbirowe? – działanie imbiru

 

Czym jest piwo imbirowe - działanie imbiru

 

Piwo imbirowe to napój gazowany aromatyzowany przyprawą imbirową. Ludzie zazwyczaj spożywają go samodzielnie, ale czasami używają go w przepisach na napoje mieszane.

 

Producenci klasyfikują większość komercyjnych piw imbirowych jako sodowe. Piwo imbirowe powstaje poprzez zmieszanie wody gazowanej z cukrem lub syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy oraz naturalnym lub sztucznym aromatem imbirowym. Piwo imbirowe często zawiera konserwanty, takie jak kwas cytrynowy i benzoesan sodu, a także barwnik karmelowy.

 

Niektóre marki dodają dodatkowe składniki w ramach „naturalnego smaku”. Te kombinacje składników są mieszankami zastrzeżonymi, co oznacza, że firmy zachowują je dla siebie. Jednak bardziej tradycyjny styl piwa imbirowego jest dostępny w niektórych sklepach i online. W tym stylu jako kultury startowe mikroorganizmów stosuje się albo drożdże, albo imbirówkę.

 

Imbryk jest podobny do SCOBY lub kultury starterowej używanej do produkcji chleba na zakwasie lub kombuchy. Otrzymuje się go z rośliny imbirowatej lub ze świeżego korzenia imbiru. Podczas fermentacji rozmnażają się w nim pożyteczne bakterie i drożdże, wytwarzając naturalną saturację. To tradycyjnie warzone piwo imbirowe ma również tendencję do zawierania bardziej naturalnych składników, takich jak cukier trzcinowy, świeży korzeń imbiru i woda, i jest wolne od sztucznych barwników.

Piwo imbirowe to napój gazowany produkowany z korzenia imbiru i słodzika. Podczas gdy większość komercyjnych piw imbirowych wykorzystuje syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy i sztuczne barwniki, tradycyjne piwo imbirowe jest fermentowane i zazwyczaj zawiera więcej naturalnych składników.

 

Rodzaje piwa imbirowego

Piwo imbirowe produkowane jest w kilku wariantach.

Do najpopularniejszych rodzajów piwa imbirowego należą:

Wspólne. Do tej kategorii należą lemoniady oraz opisane wyżej tradycyjne piwo imbirowe. Zawierają imbir, cukier lub syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy oraz dwutlenek węgla. W zależności od marki mogą zawierać również inne składniki.

Suche. „Dry” to najwyraźniej termin marketingowy używany przez marki w odniesieniu do piw imbirowych, które mają ostrzejszy, „bardziej suchy” smak imbiru ze względu na specyficzny sposób ekstrakcji i przetwarzania korzenia imbiru przez producentów.

Dieta. Ten rodzaj piwa imbirowego zawiera zamiast cukru sztuczne lub bezkaloryczne substancje słodzące.
Najlepszy dla Ciebie rodzaj piwa imbirowego zależy przede wszystkim od Twojego osobistego gustu i preferencji dotyczących składników.

SUMMARY
Oprócz zwykłego piwa imbirowego można znaleźć także dietetyczne piwo imbirowe, które zawiera substancje słodzące bez kalorii, oraz wytrawne piwo imbirowe. „Dry” to marketingowe określenie ostrzejszego smaku imbiru.

 

Korzyści wynikające z działania imbiru

 

 • Chociaż piwo imbirowe samo w sobie nie jest zdrową żywnością, może mieć kilka korzyści, jeśli zawiera prawdziwy korzeń imbiru.
 • Korzeń imbiru to podziemna łodyga rośliny imbirowej. Ma długą historię zastosowań leczniczych i zdrowotnych, szczególnie w odniesieniu do układu pokarmowego.
 • Sproszkowany korzeń imbiru jest sprzedawany jako suszona przyprawa kuchenna. Jest jednak również głównym środkiem aromatyzującym w napoju imbirowym.
 • Badania wykazały, że imbir może mieć następujące efekty zdrowotne – ale efekty te odnoszą się do samego imbiru, a nie konkretnie do piwa imbirowego.
 • Może pomóc w zmniejszeniu nudności
 • Spożywanie imbiru może pomóc złagodzić rozstrój żołądka i nudności związane z grypą żołądkową, silną migreną, chemioterapią lub poranną chorobą w ciąży.
 • Po części może to wynikać z naturalnych związków występujących w imbirze, w tym gingeroli i shogaoli.
 • Jednak w większości badań badających wpływ imbiru na nudności stosowano wysokie dawki ekstraktu z imbiru, a nie napój imbirowy.

 

Może mieć działanie antyoksydacyjne

Olejek imbirowy jest naturalnym źródłem antyoksydantów, związków chroniących komórki przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do chorób. Jednak jego zawartość antyoksydantów maleje wraz z przetwarzaniem (6Źródło wiarygodne, 7Źródło wiarygodne, 8Źródło wiarygodne).

 

Może pomóc w leczeniu migreny

W jednym z badań stwierdzono, że 250-mg dawka sproszkowanego imbiru była równie skuteczna jak lek na receptę w zmniejszaniu objawów migreny. W innym badaniu stwierdzono, że imbir umieszczony pod językiem również był skuteczny.

 

Może pomóc zmniejszyć stan zapalny

Imbir zawiera związki, które mogą mieć działanie przeciwzapalne na mózg i stawy.

 

Może wspierać zdrowie serca

Imbir może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi, które jest czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru.

 

Naturalnie bezkofeinowa

Piwo imbirowe jest naturalnie pozbawione kofeiny, co może uczynić je odpowiednią alternatywą dla coli lub innych napojów zawierających kofeinę.

 

Imbir a piwo imbirowe

Większość wymienionych korzyści zdrowotnych jest związana z imbirem, a nie konkretnie z piwem imbirowym.

Pomimo korzyści zdrowotnych imbiru, piwo imbirowe nadal należy do kategorii napojów bezalkoholowych lub lemoniad, więc nie jest to żywność zdrowotna.

 

Jeśli zdecydujesz się na spożywanie piwa imbirowego, najlepiej robić to z umiarem jako część ogólnej zdrowej diety. Wiele komercyjnych napojów imbirowych wykorzystuje sztuczny aromat imbiru. Niektóre zawierają też bardzo mało imbiru, a dużo cukru dodanego.

 

PODSUMOWANIE – działanie imbiru

Imbir może mieć właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Może również pomóc w bólach głowy i nudnościach oraz zapewnić korzyści dla zdrowia serca. Jednak wiele komercyjnych napojów imbirowych zawiera mało imbiru i dużo cukru.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button