Zdrowie

Jak rozpoznać, że jestem w ciąży – Objawy ciąży

  • Skąd mam wiedzieć, że jestem w ciąży? Objawy wczesnej ciąży. Zastanawiasz się czy jesteś w ciąży? Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się na pewno, jest wykonanie testu ciążowego. Istnieją jednak wczesne objawy ciąży, które mogą wskazywać na taką możliwość. Oto na co zwrócić uwagę.

Jak dowiedzieć się, że jestem w ciąży

 

Jak dowiedzieć się, że jestem w ciąży

 

Czy u wszystkich kobiet występują wczesne objawy ciąży? Każda kobieta jest inna. Jak również ich doświadczenia związane z ciążą. Nie każda kobieta ma takie same objawy lub nawet takie same objawy z jednej ciąży na drugą.

 

Ponadto, ponieważ wczesne oznaki ciąży często naśladują objawy, których możesz doświadczyć tuż przed i podczas miesiączki, możesz nie zdawać sobie sprawy, że jesteś w ciąży.

 

Poniżej przedstawiono opis kilku najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Należy wiedzieć, że objawy te mogą być spowodowane również innymi przyczynami niż ciąża. Tak więc zauważenie niektórych z tych oznak nie musi oznaczać, że jesteś w ciąży. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się na pewno, jest test ciążowy.

 

Plamienie i skurcze – Jak rozpoznać, że jestem w ciąży

 

Plamienie i skurcze - Jak rozpoznać, że jestem w ciąży

Po poczęciu zapłodnione jajo przyczepia się do ściany macicy. Może to spowodować jeden z pierwszych objawów ciąży – plamienie, a czasem skurcze. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne. Pojawia się od 6 do 12 dni po zapłodnieniu komórki jajowej.

 

Skurcze przypominają skurcze menstruacyjne, dlatego niektóre kobiety mylą je i uznają krwawienie za początek miesiączki. Jednak krwawienie i skurcze są słabe.

 

Oprócz krwawienia, kobieta może zauważyć białą, mleczną wydzielinę z pochwy. Ta ostatnia związana jest z pogrubieniem ścian pochwy, które rozpoczyna się niemal natychmiast po zapłodnieniu. Zwiększony wzrost komórek wyściełających pochwę powoduje upławy.

 

Ta wydzielina, która może trwać przez całą ciążę, jest zwykle nieszkodliwa i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak z wydzieliną związany jest nieprzyjemny zapach lub uczucie pieczenia i swędzenia, powiedz o tym lekarzowi, aby mógł sprawdzić, czy masz infekcję drożdżową lub bakteryjną.

 

Zmiany na piersiach

 

Zmiany na piersiach

Zmiany w piersiach to kolejny bardzo wczesny objaw ciąży. Poziom hormonów kobiety zmienia się gwałtownie po poczęciu. W wyniku tych zmian, ich piersi mogą być obrzęknięte, bolesne lub mrowienie tydzień lub dwa później. Mogą też być cięższe, pełniejsze lub wrażliwe na dotyk. Obszar wokół sutków, zwany otoczką, może również ciemnieć. Cięcia sukni ślubnych

 

Inne rzeczy mogą również powodować zmiany w piersiach. Jeśli jednak zmiany są wczesnym objawem ciąży, pamiętaj, że przyzwyczajenie się do nowego poziomu hormonów zajmie kilka tygodni. Jednak gdy to nastąpi, ból piersi powinien ustąpić.

 

Zmęczenie – Jak rozpoznać, że jestem w ciąży

 

Zmęczenie - Jak rozpoznać, że jestem w ciąży

Uczucie dużego zmęczenia jest normalne w ciąży, zaczyna się już na początku. Kobieta może zacząć odczuwać nietypowe zmęczenie już w tydzień po zapłodnieniu. Dlaczego? Jest to często związane z wysokim poziomem hormonu zwanego progesteronem, chociaż inne czynniki – takie jak niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi i zwiększona produkcja krwi – również mogą się przyczynić.

 

Jeśli zmęczenie jest związane z ciążą, ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość odpoczynku. Jedzenie pokarmów bogatych w białko i żelazo może pomóc je zrównoważyć.

 

Nudności (poranna choroba)

 

Nudności (poranna choroba)

Poranna choroba to znany objaw ciąży. Jednak nie każda kobieta w ciąży go ma. Dokładna przyczyna porannej choroby nie jest znana, ale hormony ciążowe prawdopodobnie przyczyniają się do tego objawu. Nudności w ciąży mogą pojawić się o każdej porze dnia, ale najczęściej rano.

 

Niektóre kobiety łakną lub nienawidzą pewnych pokarmów w ciąży. Jest to również związane ze zmianami hormonalnymi. Efekt ten może być tak silny, że nawet myśl o tym, co wcześniej było ulubionym jedzeniem, może wywrócić żołądek kobiety w ciąży. Jak dowiedzieć się, że jestem w ciąży.

 

Możliwe jest, że nudności, zachcianki i awersja do jedzenia mogą utrzymywać się przez całą ciążę. Na szczęście dla wielu kobiet objawy są ok. w 13. lub 14 tydzień ciąży złagodnieje. W międzyczasie upewnij się, że stosujesz zdrową dietę, abyś Ty i Twoje rozwijające się dziecko otrzymali potrzebne składniki odżywcze. Można to omówić z lekarzem.

Brakujące miesiączki – Jak rozpoznać, że jestem w ciąży

 

Brakujące miesiączki - Jak rozpoznać, że jestem w ciąży

Najbardziej oczywistym wczesnym objawem ciąży – i tym, który skłania większość kobiet do wykonania testu ciążowego – jest brak miesiączki. Jednak nie wszystkie pominięte lub opóźnione miesiączki są spowodowane ciążą. Jak zajść w ciążę – 7 porad jak szybciej zajść w ciążę

 

Również w czasie ciąży u kobiet może wystąpić krwawienie. Jeśli jesteś w ciąży, zapytaj swojego lekarza, na co powinnaś uważać podczas krwawienia. Na przykład, kiedy krwawienie jest normalne, a kiedy jest oznaką pilności?

 

Oprócz ciąży istnieją inne przyczyny pomijania miesiączki. może się okazać, że przytyłaś lub straciłaś zbyt wiele. Inne możliwości to problemy hormonalne, zmęczenie lub stres. Niektóre kobiety nie mają miesiączki, gdy przestają brać tabletki antykoncepcyjne. Jeśli jednak miesiączka spóźnia się i istnieje możliwość ciąży, warto wykonać test ciążowy.

 

Inne wczesne oznaki ciąży

 

Inne wczesne oznaki ciąży

Ciąża przynosi zmiany w Twojej gospodarce hormonalnej. I może powodować inne objawy, które obejmują:

  • częste oddawanie moczu. Dla wielu kobiet zaczyna się on około szóstego lub ósmego tygodnia po poczęciu. Chociaż może być spowodowana infekcją dróg moczowych, cukrzycą lub przyjmowaniem leków moczopędnych, to jeśli jesteś w ciąży, najprawdopodobniej jest to spowodowane poziomem hormonów.
  • Zaparcia. W czasie ciąży wyższy poziom hormonu progesteronu może powodować u Ciebie zaparcia. Progesteron powoduje, że pokarm wolniej przechodzi przez jelita. Aby złagodzić ten problem, pij dużo wody, ćwicz i jedz dużo pokarmów o wysokiej zawartości błonnika. Jak dowiedzieć się, że jestem w ciąży
  • Wahania nastroju. Występują one szczególnie często w pierwszym trymestrze. Są one również związane ze zmianami hormonalnymi.
  • Bóle głowy i pleców. Wiele kobiet w ciąży zgłasza częste łagodne bóle głowy, a inne doświadczają bólu pleców.
  • Zawroty głowy i omdlenia. Mogą one być związane z rozszerzeniem naczyń krwionośnych, obniżeniem ciśnienia krwi i obniżeniem poziomu cukru we krwi.
  • Kobieta w ciąży może mieć wszystkie te objawy, albo może mieć tylko jeden lub dwa. Jeśli któryś z tych objawów stanie się uciążliwy, porozmawiaj o nich z lekarzem, abyś mógł opracować plan ich kompensacji.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button