Zdrowie

Jak wybrać materac – Kompletny przewodnik po zakupach

W jaki sposób wybrać materac? Jeśli chcesz kupić nowy materac, prawdopodobnie najtrudniejszą częścią jest zorientowanie się, od czego zacząć. Pójdziesz do sklepu czy zrobisz zakupy online? Wolisz tanie opcje, czy wybierasz luksusowy model? Co z wielkością, kształtem, składem materiałowym i designem? Tak, to wiele rzeczy do rozważenia, zwłaszcza jeśli robisz zakupy po raz pierwszy.

 

Jak wybrać materac

 

Jak wybrać materac

 

W tym podręcznym przewodniku przedstawię Ci dokładnie, jak wybrać idealny materac dla siebie. Porozmawiamy o różnych typach materacy, jak określić, co najlepiej pasuje do Twojego stylu snu i wiele, wiele więcej! Na koniec gwarantuję, że będziesz wiedział dokładnie, jak znaleźć wymarzony materac. Czy to brzmi jak plan? Więc zaczynajmy!

 

 

Ważne pytania dotyczące materaców

 

Kiedy zastanawiałem się, jak zorganizować ten zasób, postanowiłem podzielić go na sześć najważniejszych pytań, które należy rozważyć przy zakupie nowego materaca. Następnie, w każdej sekcji, dowiesz się, jak odpowiedzieć na te pytania w sposób odpowiedni dla Ciebie. Dla małej ciekawostki wymieniam pytania, które będziemy zgłębiać.

 

 

Chociaż każdy będzie szukał trochę inaczej, rozwiązanie tych pytań ustawi cię na wielki sukces zakupowy. Zacznijmy więc od rozmowy o wieku materacy!

 

Ile lat ma twój materac?

 

Ile lat ma twój materac

 

To jest pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Dlaczego? Wiek materaca może odgrywać dużą rolę w określeniu, czy potrzebujesz nowego materaca. Generalnie, jeśli masz swój materac dłużej niż 8 lat, powinieneś zacząć myśleć o zakupie nowego. Nie jest to w żadnym wypadku ustalony standard, ale zazwyczaj jest to dobry punkt odniesienia do sprawdzenia materaca i sprawdzenia, czy nadal spełnia swoje zadanie: kładzie cię spać!

 

Podczas gdy te liczby są pomocne w określeniu żywotności materaca, najlepszym sposobem na określenie, czy nadszedł czas na zmianę, jest słuchanie swojego ciała. Czy budzisz się rano z nowymi bólami? Czy masz problem ze znalezieniem wygodnej pozycji w nocy? Czy zauważyłeś nowe ugięcia materaca, których nie da się skorygować regularnym obracaniem? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to może czas na zmiany.

 

Jak wybrać materac w zależności od pozycji snu

 

Jak wybrać materac w zależności od pozycji snu

 

Jak wybrać materac w zależności od pozycji snu? Skoro załatwiliśmy już kwestię wieku, czas pomyśleć o Tobie jako o osobie śpiącej. Chociaż omówimy wiele różnych czynników, które są związane z tobą i twoim unikalnym stylem snu, pierwszą rzeczą do ustalenia jest to, w jakiej pozycji śpisz.

 

Chociaż większość ludzi ma tendencję do podrzucania i obracania się między różnymi pozycjami w nocy, większość ludzi woli pewne pozycje od innych. Może jesteś jedną z tych osób, które lubią zaczynać na plecach, a potem przewracać się na bok. A może spędzasz większość nocy na boku i rano kończysz na brzuchu, gdy zasypiasz. Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się nad swoimi ulubionymi pozycjami do snu, zachęcam Cię do zwrócenia dodatkowej uwagi na to, jak śpisz przez najbliższy tydzień. Prawdopodobnie stwierdzisz, że śpisz na plecach, na boku, na brzuchu lub w jakiejś kombinacji tych trzech pozycji.

 

Ta informacja jest ważna, ponieważ wszystkie materace odpowiadają różnym typom śpiochów. Poniżej przeprowadzimy Was przez rodzaje materacy, które są najbardziej odpowiednie dla poszczególnych grup pozycji.

 

Śpię na plecach

 

Jeśli kiedykolwiek istniał typ śpiącego, który potrzebował złotego rozwiązania materacowego, to były to osoby śpiące na plecach. Zbyt twardy materac może spowodować niepotrzebne napięcie w ramionach i dolnej części pleców. Przy zbyt miękkim materacu, ich biodra mogą wypaść z równowagi z ramionami, co skutkuje wysklepieniem pleców i bólem strzelającym w górę kręgosłupa. Dlatego ci marzyciele potrzebują średnio twardego łóżka, które znajduje się dokładnie pośrodku tych dwóch skrajności.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że osoby śpiące na plecach powinny wybierać łóżko, które mieści się w przedziale 5,5-7/10 w skali twardości, gdzie 1 to najbardziej miękki materac na świecie, a 10 to najtwardszy materac na świecie. Dla porównania, wartość 6,5 jest zwykle uważana za branżowy standard średniej twardości.

 

Dlaczego ta twardość jest odpowiednia dla osób, które śpią na plecach? Pomaga podnieść i ustawić kręgosłup w pozycji neutralnej. Kiedy mówię o neutralnym ustawieniu kręgosłupa, to w zasadzie odnoszę się tylko do idei stworzenia prostej linii na całej drodze od ramion do bioder. Pomaga to złagodzić napięcie w całym kręgosłupie i zapobiec bólom związanym z fibromialgią i zapaleniem stawów.

 

Chociaż osoby śpiące na plecach mają to szczęście, że zazwyczaj znajdują komfort na różnych rodzajach materacy i materiałów, polecam tym osobom sprawdzenie materacy hybrydowych, które łączą warstwy pianki i cewki (więcej o tym później!).

 

Śpię na boku

 

Osoby śpiące na plecach potrzebują równowagi, natomiast osoby śpiące na boku potrzebują głębokiej ulgi w ramionach i biodrach. Oznacza to, że zazwyczaj będą chcieli wybrać bardziej miękki materac, który dostosowuje się do krzywizn ciała, aby zapobiec niewygodnemu trzaskaniu w nocy. Dobranoc – 150 życzeń na dobranoc

 

O ile miękkość jest pojęciem dość subiektywnym, to dla mnie można ją zdefiniować jako wszystko pomiędzy 1-5/10 w skali twardości. Ponownie porównujemy te wskaźniki do branżowego standardu 6,5 dla średniej twardości.

 

Ponieważ osoby śpiące na boku wywierają tak dużą siłę na swoje stawy w nocy, ważne jest, aby wylądowały na miękkim łóżku zaprojektowanym specjalnie z myślą o odciążeniu. Wiele materacy twierdzi, że łagodzi ból ramion i bioder, ale ważne jest, aby naprawdę zagłębić się w specyfikacje projektowe, aby zobaczyć, jak dobrze łóżko będzie łagodzić nacisk w tych obszarach. Dla osób, które śpią na boku, polecam trzymać się materacy z pianki memory, które są znane z głębokiego konturowania ciała, zatapiania się i łagodzenia nacisku.

 

Śpię na brzuchu

 

Ludzie, którzy śpią na brzuchu są zasadniczo przeciwieństwem ludzi, którzy śpią na boku, ponieważ będą chcieli bardzo twardy materac, który podnosi ich biodra w linii z ich ramionami. Największym problemem, z jakim spotykają się te osoby, jest miękki materac, który powoduje, że biodra wypadają poza linię reszty kręgosłupa.

 

Zastanawiając się nad asortymentem dla osób śpiących na brzuchu, lubię, gdy mieści się w przedziale 7-9/10 w skali twardości. Porównanie tych liczb do branżowego standardu 6,5 dla średniej jędrności ponownie pokazuje, że ludzie, którzy śpią na brzuchu, zdecydowanie będą chcieli być na skrajnym końcu tego zakresu.

 

Ale to nie znaczy, że chcesz skończyć z materacem, który jest twardy jak skała. Kluczem jest znalezienie łóżka, które łączy super wspierającą podstawę z cienkimi warstwami komfortu, które zapewniają tylko trochę amortyzacji dla ogólnej jędrności. Dlatego osoby, które śpią na brzuchu, prawdopodobnie najlepiej poradzą sobie na materacach sprężynowych lub hybrydowych, które łączą sekcje wysokich zwojów z poduszkami lub pikowanym pokrowcem.

 

Spanie kombinowane – jak wybrać materac

 

I wreszcie śpiochy kombinowane, czyli osoby, które łączą wszystkie trzy pozycje w ładny szwedzki sznurek komfortu. Jest to popularny styl spania, ale wymaga dynamicznego materaca zdolnego zapewnić komfort na plecach, boku i brzuchu.

 

Generalnie zalecam, aby osoby śpiące na kombinacji wybierały materac średnio twardy, t. j. taki, który jest w okolicach normy 6,5 dla średniej twardości.

 

Średnio twardy materac jest doskonałym wyborem dla osób śpiących w kombinacji, ponieważ zazwyczaj zachowuje równowagę pomiędzy odciążeniem a podparciem. Są one wystarczająco miękkie, aby zapewnić ulgę w ucisku na ramiona podczas spania na boku i wystarczająco twarde, aby podtrzymać biodra podczas spania na plecach. Myślę jednak, że osobom śpiącym w kombi bardziej będzie zależało na sprężystości i mobilności materaca niż na czymkolwiek innym. Bardzo ważne jest, aby mogli się łatwo poruszać i dostosowywać pozycje, więc prawdopodobnie będą chcieli skupić się na materacu lateksowym z wypustkami albo hybrydowym.

 

Jak wybrać materac w zależności od twardości

 

Jak wybrać materac w zależności od twardości

 

Jakiej twardości potrzebujesz? Gdy zaczęliśmy dyskutować o twardości, pomyślałem, że moglibyśmy poświęcić jej cały dział. Najprościej mówiąc, twardość oznacza, jak twardy lub miękki jest materac. Choć odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta, określenie twardości materaca (i twardości, której potrzebujesz) może być w rzeczywistości dość skomplikowane. Wynika to z faktu, że odczucie i twardość materaca zależy od osobistych definicji miękkiego, średniego i twardego, jak również od typu ciała, wagi i rozmiaru.

 

Rozmowę tę może dodatkowo skomplikować fakt, że wielu konsumentów myli wsparcie z wytrzymałością. Materac wspomagający to taki, który ustawia kręgosłup w linii prostej bez tworzenia punktów nacisku i może być osiągnięty na materacu miękkim, średnim lub twardym. Twardość odnosi się jedynie do faktycznego „odczucia” łóżka. Krótko mówiąc, w całym spektrum twardości można znaleźć materac wspierający.

 

Mając to na uwadze, średni preferowany poziom twardości dla śpiochów waha się w granicach 4-7 na 10. Wspomnieliśmy powyżej, niektórzy śpiochy będą chcieli zanurzyć się w dolnym końcu tego zakresu lub w wyższym, w zależności od preferowanych pozycji snu.

 

 

Jak wybrać materac według wagi

 

Jak wybrać materac według wagi

 

Jak wybrać materac według wagi? Waga jest kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze nowego materaca, ponieważ to, ile ważysz, może mieć duży wpływ na sinkage, uścisk, uczucie, chłodzenie i wsparcie twojego łóżka. Jak zasnąć szybko w 10, 60 lub 120 sekund

 

W zależności od wagi i ogólnego typu ciała, możesz potrzebować określonego typu materaca, aby zaspokoić swoje wyjątkowe potrzeby w zakresie snu. Przejdę więc przez kilka różnych klas wagowych, aby pokazać, jakie typy materacy mogą być najlepsze w ramach każdej z nich.

 

Dla porównania podzielę to na lekkoduchów (osoby, które ważą 70 kg lub mniej), średnioduchów (osoby, które ważą od 70 do 90 kg) i ciężkoduchów (osoby, które ważą 90 kg lub więcej).

 

Ludzie światła

 

Nawet jeśli lekkie osoby mogą mieścić się w tym samym przedziale wagowym (znowu, zwykle 70 kg lub mniej), nie oznacza to, że wszyscy śpią tak samo. Dlatego też przedstawię zalecenia dotyczące materacy oparte na różnych doznaniach, których mogą pożądać.

 

Miękkie odczucie (4-6/10 w skali twardości): jako osoba o lekkim śnie nie powinieneś mieć problemu z wylądowaniem na miękkim materacu. Nie jesteś tak skłonny do osuwania się po materiałach, jak mogą być inni śpiochy, więc powinno być Ci wygodnie na każdym rodzaju materaca z pianki, najlepiej z wygodną warstwą pianki memory.

 

Średnie odczucie (5,5-7/10 w skali twardości): osoby o niższej wadze nie zagłębiają się w materac tak głęboko, co może powodować, że łóżka z super grubymi lub grubymi piankowymi szczytami są dla nich niewygodne. Jeśli jesteś lżejszy, polecam wybrać materac o twardości o 5 do 1 punktu niższej niż faktycznie potrzebujesz. Większość materaców średnio twardych ma rozmiar dostosowany do średniej wagi śpiącego (zwykle około 80 kg).

 

Twardość (7-9/10 w skali twardości): Lżejsi śpiochy, którzy pragną twardości, powinni wybierać materace z cienkimi warstwami komfortu. W rzeczywistości lepsza dla nich może być zwykła warstwa komfortu z poduszką lub pikowaną poszewką. Dlaczego? Otóż ci panowie nie będą tak łatwo wpadać przez górne warstwy pianki, więc nie trzeba ich tłuc z ultra wspierających warstw bazowych.

 

Przeciętni ludzie

 

Ponownie przyjrzymy się tej kategorii wagowej (od 70 do około 90 kg ) dzieląc ją na różne wymagania dotyczące twardości.

 

Soft Feeling (4-6/10 w skali twardości): Twoje potrzeby w tym zakresie są dość podobne do potrzeb osób lżejszych. Jeśli ważysz więcej niż 70 kg, możesz stosować dokładnie te same zasady, które wymieniliśmy powyżej dla osób o lekkim śnie. Jeśli jednak zbliżasz się do wagi 90 kg, prawdopodobnie będziesz chciał materac z grubymi piankowymi warstwami wierzchnimi, aby zapewnić sobie dużą amortyzację podczas wciskania się w konstrukcję.

 

Średnie odczucie (5,5-7/10 w skali twardości): to prawdopodobnie najłatwiejsze odczucie dla umiarkowanych śpiochów. Ponieważ większość materaców jest projektowana z myślą o osobach o średniej wadze i średniej twardości, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem materaca spełniającego ten wymóg. Ogólnie rzecz biorąc, średnia twardość jest osiągana, gdy materac ma zrównoważony stosunek warstw komfortu i wsparcia.

 

Hard Feeling (7-9/10 w skali twardości): jeśli szukasz czegoś twardszego, będziesz chciał zmniejszyć grubość warstw komfortu i zwiększyć grubość warstw wsparcia. Osoby średnio ciężkie będą bardziej wciskać się w strukturę, więc będą potrzebować dodatkowego wsparcia w podstawie, aby osiągnąć „twarde” odczucia.

 

 

Trudni ludzie

 

Niestety, dla osób cięższych (ważących więcej niż 90 kg) znalezienie wygodnego materaca może być czasem trudne. To nie znaczy, że nie ma wygodnych opcji, ale wiele marek tworzy swoje łóżka z myślą tylko o jednym typie śpiocha. Tak frustrujące, jak to może być, jest kilka wskazówek i sztuczek, których możesz użyć, aby znaleźć materac, który spełni wszystkie Twoje potrzeby dotyczące twardości i wsparcia.

 

Miękkie odczucie (4-6/10 w skali twardości): jeśli szukasz bardziej miękkiego odczucia, polecam wybrać gruby materac, który ma grubą warstwę wierzchnią z pianki nad twardą częścią zwojową. Ciężkie osoby śpiące mogą zapadać się głęboko w łóżko, więc upewnienie się, że na górze znajduje się co najmniej 4-5 cali pianki, przez którą można się zapadać, pomoże stworzyć bardziej miękkie uczucie.

 

Średnie odczucie (5-7/10 w skali twardości): aby uzyskać średnie odczucie, zachowałbym grubość górnych warstw pianki, ale zmniejszyłbym je o cal lub dwa. Chociaż standard branżowy dla średniej sztywności to 6,5/10, dla cięższych osób polecałbym coś w zakresie 7-8/10. To, co dla innych śpiochów byłoby uważane za twarde, powinno być odpowiednie dla tych, którzy potrzebują średnio twardego dotyku!

 

Jędrne odczucia (7-9/10 w skali twardości): Jeśli jesteś osobą o większej wadze i szukasz twardego odczucia, polecam wybrać twardy materac sprężynowy z warstwą pillow-top. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele twardych modeli, ale ja skupiłbym się na materacach, które mieszczą się gdzieś w przedziale twardości 8-9/10. Jakiego rodzaju materaca potrzebujesz?

 

Jak wybrać materac według materiału

 

Jak wybrać materac ze względu na materiał .
 

 

Jak wybrać materac według materiału ? Teraz, gdy przejrzeliśmy kilka najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowego materaca, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jaki dokładnie typ potrzebujesz. Poniżej przedstawię najpopularniejsze opcje. Opiszę czym są, jak się czują i komu mogą najbardziej pasować. Dlaczego nie mogę zasnąć – Przyczyny problemów ze snem

 

Materace z pianki pamięciowej

 

Materace z pianki memory wykonane są głównie z pianki memory. Materiał znany z powolnej reakcji na nacisk i głębokiego przytulania się do konturów. Dlatego też zapewniają one ogromną ulgę w ucisku na wrażliwych obszarach, takich jak ramiona, biodra i dolna część pleców.

 

Jednym małym zastrzeżeniem do gęstego materiału jest to, że ma on tendencję do zatrzymywania i wchłaniania ciepła ciała. Dla ludzi może to być duży problem. Którzy naturalnie śpią w upale. Dziś jednak większość marek obchodzi ten irytujący problem, dodając do swoich materiałów z pianki memory czynniki chłodzące, takie jak miedź, żel czy grafit.

 

Best For: Moim zdaniem pianka memory jest najlepsza dla osób śpiących. Którzy chcą się czuć bardziej „w” materacu niż „na” nim. W szczególności ci, którzy śpią na boku, mogą skorzystać z głębokiego uścisku tego materiału po wciśnięciu w jego strukturę.

 

Najgorsze dla: pianka memory to bardzo miękki materiał, więc prawdopodobnie nie będzie wystarczająco twarda dla osób, które śpią na brzuchu. Jeśli chcesz, aby Twój materac był szczególnie twardy, pomiń piankę memory.

 

Materace lateksowe

 

W przeciwieństwie do pianki memory, pianka lateksowa szybko reaguje na nacisk, dzięki czemu jest elastyczna i żywa. Jest to również materiał całkowicie naturalny, więc może być świetnym rozwiązaniem dla ekologicznych śpiochów szukających ekologicznego materaca. Do tego jest naturalnie chłodząca, co czyni ją przyjemnym wyborem dla osób, które śpią w upale.

 

Best For: Lateks jest odpowiedni dla szerokiego grona śpiochów, ale ja szczególnie lubię go dla śpiochów kombinowanych. Osoby te muszą mieć możliwość łatwego poruszania się i zmiany pozycji, dlatego powinny korzystać z naturalnej sprężystości pianki lateksowej. I jak wspomniano powyżej, ekologiczni śpiochy prawdopodobnie będą zadowoleni z jego organicznego składu.

 

Najgorsze dla: jeśli potrzebujesz głębokiego odciążenia w okolicy ramion lub bioder, lateks może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Materiał jest miękki i wygodny, ale nie da Ci takiego uścisku, jaki daje materac z pianki memory.

 

Materac ze sprężynami

 

Jeden z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych typów materacy, materace sprężynowe są sprężyste, wspierające i twarde. Te materace, które charakteryzują się wysokimi sekcjami włókien stalowych, są najlepsze dla tych, którzy pragną tradycyjnego, „starego stylu”.

 

Najlepsze dla: polecam materace sprężynowe dla osób, które potrzebują dużego wsparcia. Konkretnie chodzi o osoby, które śpią na plecach, na brzuchu i trudniej im zasnąć. Mogą one również dobrze służyć tym, którzy preferują niezwykle elastyczną strukturę.

 

Najgorsze dla: jeśli masz problemy z bólem bioder, ramion lub pleców, możesz rozważyć inny rodzaj materaca.

 

Hybryda Jak wybrać materac

 

Jednym z najnowszych rodzajów materacy jest materac hybrydowy. Który łączy górne warstwy pianki z poduszkami lub sprężynami, aby zapewnić ulgę ciśnieniową i wsparcie. Materace te różnią się od modeli sprężynowych tym, że mają bardziej „zrównoważone” odczucia.

 

Najlepsze dla: polecam je dla osób, które śpią na plecach. Dla śpiochów kombinowanych: materace hybrydowe mogą być odpowiednie dla szerokiego grona śpiochów. Osoby te powinny docenić dodatkowe wsparcie, a także swoją elastyczność i mobilność.

 

Najgorsze Pro: Na rynku jest tyle różnych rodzajów materacy hybrydowych, że nie musiałabym Wam mówić. Są one dla kogoś złe. Kluczem jest skupienie się na rodzajach pianek stosowanych w górnych warstwach – ludziach. Ci, którzy śpią na boku, będą chcieli hybrydy z pianką memory. Podczas gdy osoby, które śpią na plecach mogą chcieć np. hybrydy lateksowej.

 

Jak wybrać materac według ceny

 

Jak wybrać materac według ceny

 

Jak wybrać materac według ceny? Po rozważeniu tych wszystkich różnych kwestii, pozostajemy z jednym, ostatnim pytaniem: Jaki jest twój budżet? Każdy kupujący będzie miał inną odpowiedź na to pytanie. Ale ważne jest, aby pomyśleć o tym, zanim zaczniesz szukać. Na szczęście istnieją niesamowicie wygodne opcje w całym spektrum finansowym. Znajdź więc matac, który Ci się podoba, w cenie, której potrzebujesz. Nie powinno być problemu. Jest jednak kilka rzeczy, o których będziesz chciał pamiętać.

 

Dostajesz to, za co płacisz: Chociaż chciałbym móc powiedzieć. Za mniej niż 200 euro dostajesz ultra-luksusowy materac, oboje wiemy, że to nieprawda. Dlatego dostosuj swoje oczekiwania do budżetu, z którym pracujesz. Nie zapominajmy też, że istnieje wiele materacy, które są równie wygodne jak ich droższe rodzeństwo.

 

Markowe, markowe: Nie daj się zwieść krzykliwym reklamom! To, że wszędzie widzisz określony typ materaca, nie oznacza, że jest on wygodny. Krótko mówiąc, nie daj się rozproszyć bezczelnym kampaniom reklamowym; zamiast tego wykonaj badania i skup się na swoich konkretnych potrzebach związanych ze snem.

 

Szpieguję gwarancję: istnieje wiele sposobów na zwiększenie wartości zakupu materaca. Jednym z najprostszych jest wybór marki z super solidną gwarancją. Wiele materacy łóżkowych posiada dożywotnią gwarancję, która gwarantuje, że w razie uszkodzenia Twoje łóżko zostanie naprawione lub wymienione. Przeczytaj drobny druk, aby dowiedzieć się, jaka może być rzeczywista żywotność Twojego materaca!

 

Zakupy w czasie świąt: jeśli masz bardzo napięty budżet, polecam zakupy w okolicach świąt.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button