Zdrowie

Dlaczego nie mogę zasnąć – Przyczyny problemów ze snem

Dlaczego nie mogę zasnąć? Przyczyny problemów ze snem. Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć? Często spotykasz się z pytaniem „Dlaczego nie mogę spać?”. lub „Dlaczego po przebudzeniu jestem bardziej zmęczony niż gdy poszedłem spać?”. Istnieje wiele możliwych powodów, dla których ktoś ma problemy ze snem, a każdy z nich może sprawić, że dobry nocny odpoczynek będzie bardziej nieuchwytny niż na wpół zapomniane sny.

 

Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Dlaczego nie mogę zasnąć

 

 

Jeśli masz problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu, prawdopodobnie przyczyną jest coś, co robisz (jak picie kawy późno w ciągu dnia) lub coś, czego nie robisz (jak pozbycie się stresu, który nie pozwala ci zasnąć). Na szczęście jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby zmienić tę sytuację.

 

Objawy problemów ze snem

 

Istnieje kilka wspólnych oznak, że możesz mieć problemy ze snem. Nagrody: 

 

 • trudności z koncentracją
 • Drażliwość
 • brak energii
 • zmiany nastroju
 • Spowolnione myślenie
 • Słaba uwaga
 • Zła pamięć
 • Problemy z podejmowaniem decyzji

 

Jeśli nie możesz spać w nocy, możesz czuć się senny i groggy następnego dnia. Możesz nawet zasypiać w ciągu dnia lub spożywać nadmierne ilości kofeiny, aby utrzymać się w stanie czuwania. Jak szybko zasnąć w 10, 60 lub 120 sekund.

 

Dlaczego nie mogę spać? Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć?

 

Dlaczego nie mogę spać Co zrobić gdy nie mogę zasnąć

 

 

Do problemów ze snem może przyczynić się wiele różnych czynników. Styl życia, złe nawyki dotyczące snu, stres i problemy zdrowotne mogą odgrywać rolę.

 

Alkohol

 

Jeden kieliszek alkoholu przed snem może nie pogorszyć zdolności do zasypiania, ale jeśli wypijesz go znacznie więcej, Twój sen może być upośledzony. Alkohol zaburza cykl snu, zwłaszcza snu REM, który polega na śnieniu.

 

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ podstawowym efektem picia alkoholu jest relaks. Może to pomóc w szybkim zasypianiu po wypiciu alkoholu, ale prowadzi do fragmentarycznego, nieodświeżającego odpoczynku. Efekt ten występuje jeszcze częściej u osób z dużym spożyciem alkoholu, gdyż często idzie w parze z bezsennością.

 

Lęk

 

Lęk

 

 

Sen i lęk są dwukierunkowe. Jeśli masz problemy ze snem, lęk może się zwiększyć, a jeśli masz wysoki lęk, możesz mieć problemy ze snem. W rzeczywistości zaburzenia snu występują jednocześnie z prawie wszystkimi zaburzeniami psychicznymi.

 

Jedno z badań donosi ponadto, że rodzaj zaburzeń snu różni się w zależności od rodzaju lęku. W szczególności osoby z lękiem stanowym (lęk spowodowany obecną sytuacją) zazwyczaj mają większe trudności z zasypianiem, podczas gdy osoby z lękiem cechowym (osobowość, która jest bardziej lękliwa) często mają większe trudności z utrzymaniem snu.

 

Nawyki dotyczące snu – Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć

 

Twoje nawyki senne mogą odgrywać rolę w słabym śnie. Nawyki, które mogą przyczynić się do niższej jakości snu to m.in. spanie do późna i nieregularne wzorce snu. Napping później w ciągu dnia może również prowadzić do problemów ze snem.

 

Nie tylko złe nawyki związane ze snem mogą prowadzić do problemów z zasypianiem lub utrzymaniem snu, ale nawyki te mogą również negatywnie wpływać na Twoje zdrowie psychiczne, ponieważ badania powiązały złą higienę snu z gorszym samopoczuciem psychicznym.

 

Współspanie – Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Współspanie - Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Dzielenie łóżka, czy to z człowiekiem, czy z czworonożnym przyjacielem, znacznie obniża jakość snu – zwłaszcza jeśli partner chrapie, napiera na Ciebie, przykrywa Cię lub w inny sposób sprawia, że Twój sen jest niekomfortowy. Ty i Twój partner możecie mieć również różne preferowane warunki snu (na przykład temperatura, poziom światła i hałasu).

 

Współspanie z dzieckiem może również prowadzić do bardziej fragmentarycznego snu rodzica i częstszych nocnych przebudzeń dziecka. Niebezpieczne może być również przewrócenie się na dziecko w nocy, co może doprowadzić do asfiksji lub uduszenia. Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe – Spanie w skarpetkach.

 

Temperatura snu – Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Wielu ekspertów od snu zaleca utrzymywanie w nocy w sypialni umiarkowanej temperatury od 15 do 20 stopni C.  Jednak wiele osób lubi obniżać koszty energii, skręcając termostat do zera w zimie i wyłączając klimatyzację w lecie.

 

Obie te skrajności uniemożliwią Ci jednak wyjazd do Nod. Twoje ciało musi się lekko ochłodzić w nocy, aby mieć najbardziej orzeźwiający sen, co jest niemożliwe w nadmiernie nagrzanej sypialni. Z drugiej strony, zbyt zimne pomieszczenie będzie Cię budzić.

 

Kofeina

 

Kofeina Co robić, gdy nie mogę zasnąć
Co robić, gdy nie mogę zasnąć

 

Wiesz, że filiżanka kawy przed snem nie jest dobrym pomysłem, ale czy wiesz, że okres półtrwania kofeiny wynosi od trzech do pięciu godzin? Oznacza to, że w tym czasie tylko połowa dawki jest wydalana, a druga połowa pozostaje w organizmie. To dlatego późno popołudniowa filiżanka kawy może zakłócić Twój sen później w nocy.

 

Kofeina wiąże się z większymi trudnościami w zasypianiu, krótszym ogólnym czasem snu i gorszą jego jakością postrzeganą – tym bardziej u osób starszych, gdyż ta grupa jest bardziej wrażliwa na tę substancję.

 

Stres – dlaczego nie mogę zasnąć

 

Jeśli po „nie mogę spać” następuje „jestem zestresowany”, nie jesteś sam. Około 43% dorosłych twierdzi, że stres nie pozwolił im zasnąć przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca.

 

W ciągu dnia, czynności życiowe mają tendencję do rozpraszania uwagi, ale kiedy jesteś już schowany w łóżku, twój umysł może poruszać się swobodnie. Dla większości ludzi, to nie jest dobre aspekty ich życia, że ich umysł wybiera skupić się na, ale raczej negatywne te. Może to uniemożliwić im spokojny sen.

 

Ćwiczenia – Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć

 

Ćwiczenie

 

Spokojny spacer wokół bloku z psem późnym wieczorem jest w porządku (zwłaszcza jeśli przybliża czas pobudki zwierzęcia do Twojego). Jednak badania wykazały, że ćwiczenia kardio, które dostają twoje serce i pocisz się w ciągu godziny przed snem, są zbyt trudne.

 

Temperatura ciała i tętno naturalnie spadają podczas zasypiania. Ćwiczenia zwiększają te dwie funkcje organizmu i pobudzają cały układ nerwowy, przez co trudno jest się zdrzemnąć.

 

Dieta – Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Czy twoja typowa przekąska na dobranoc to kawałek (lub dwa) pizzy czy torba chipsów? Jeśli tak, to nie zdziw się, gdy będziesz leżał wpatrując się w sufit.

 

Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć? Pełna dawka tłuszczu lub białka tuż przed snem, lub pikantny posiłek, może kopnąć twój układ trawienny w nadbieg, utrudniając sen i może powodować zgagę.Głód może również obudzić cię, podobnie jak ostry spadek cukru we krwi w nocy.

 

Leki

 

Czy przyjmuje Pan/Pani jakieś leki? Jeśli tak, to może to być powód, dla którego nie możesz spać. Bezsenność wywołana lekami jest na wzrost i może być spowodowane przez różne leki na receptę, które obejmują:

 

 •  dla chorób układu krążenia
 • Leki na astmę
 • dla zaburzeń psychicznych
 • Leki przeciw nowotworom
 •  dla niedoczynności tarczycy
 • Leki na rzucenie palenia

 

Czas ekranowy

 

Światło podczas snu pogarsza jakość snu, niezależnie od tego, czy pochodzi ono z lampki do czytania partnera, wyświetlacza budzika czy zza okna. Światło emitowane z urządzeń elektronicznych może mieć ten sam efekt, więc jeśli lubisz oglądać telewizję lub włączać smartfon tuż przed snem, to jest to problem.

 

Wpływ słabego snu – Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Niedobór snu może mieć szeroki zakres negatywnych skutków zdrowotnych. Do najistotniejszych konsekwencji niedoboru snu dla zdrowia fizycznego i psychicznego należą:

 

 • Lęk
 • zaburzenie dwubiegunowe
 • choroby układu krążenia
 • Depresja
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Brak równowagi hormonalnej
 • Otyłość
 • Cukrzyca 2. typ
 • Osłabiony układ odpornościowy
 • Oprócz tych problemów zdrowotnych, niedobór snu wiąże się również z ogólnie obniżoną jakością życia i wyższym ryzykiem śmierci.

 

Co mam zrobić, jeśli nie mogę spać?

 

Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć? Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy nie możesz spać, pierwszym krokiem jest złagodzenie niektórych czynników, które kradną Twój sen i wpływają na Twój odpoczynek. Te strategie mogą poprawić ilość i jakość snu, który otrzymujesz każdej nocy. Dobranoc – 150 życzeń na dobranoc

 

 • Ogranicz spożycie alkoholu, zwłaszcza wieczorem.
 • Daj zwierzętom domowym ich własne łóżka, zachęć chrapiącego partnera do spania na boku i użyj maszyny białego szumu, aby zablokować dźwięk.
 • Ustaw swój termostat tak, aby nie było Ci za gorąco ani za zimno. Jeśli nie jest to możliwe, w zimne dni noś grube skarpety w dobrze wyściełanym łóżku, a latem używaj wentylatora.
 • Wyłączaj urządzenia elektroniczne co najmniej godzinę przed snem.
 • W sypialni powieś zaciemniające rolety lub zasłony i zamknij drzwi, aby odciąć światło.
 • Chociaż efekty działania kofeiny zależą od tolerancji, dawki i wieku, najlepiej jest utrzymać spożycie poniżej 400 mg dziennie i unikać źródeł kofeiny w ciągu sześciu godzin przed snem.
 • Jeśli zmagasz się ze stresem, spróbuj codziennej praktyki medytacyjnej. Nie musisz być ekspertem od jogi ani spędzać godzin siedząc na macie. Nawet 10 minut dziennie jest korzystne.
 • Zaplanuj trening na rano lub wybierz się na siłownię podczas przerwy na lunch. Jeśli ćwiczysz w nocy, nie ćwicz na godzinę przed snem.
 • Zjedz przed snem małą przekąskę, która zawiera więcej węglowodanów złożonych i mniej białka (ale oba). Dobrym wyborem jest mała miseczka pełnoziarnistych płatków z mlekiem, plasterek indyka owinięty wokół patyczka selerowego lub kawałek owocu posmarowanego masłem orzechowym.

 

Słowo na zakończenie Dlaczego nie mogę zasnąć

 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie możesz spać, przede wszystkim powinieneś ocenić i zająć się wszelkimi czynnikami związanymi ze stylem życia, które mogą uniemożliwiać ci dobry nocny odpoczynek. Jeśli po wprowadzeniu tych zmian nie znajdziesz ulgi, skonsultuj się z lekarzem. Pomoże Ci dotrzeć do źródła Twoich problemów ze snem i znaleźć odpowiednie leczenie, abyś mógł odpocząć tak, jak tego potrzebujesz.

 

Dlaczego nie mogę spać, nawet gdy jestem zmęczona?

 

Najczęstsze przyczyny bezsenności – nawet gdy jesteś zmęczony – to wysoki stres, nieregularne wzorce snu lub złe nawyki snu, problemy psychologiczne, choroba fizyczna, leki i zaburzenia snu. Jeśli masz problemy ze snem, porozmawiaj z lekarzem. Może pomóc Ci dowiedzieć się, dlaczego masz problemy ze snem i dać Ci wskazówki, jak lepiej wypocząć w nocy. Wypadanie włosów: 3 proste domowe produkty zapobiegające przerzedzaniu się włosów

 

Dlaczego nie mogę spać całą noc?

 

Jeśli budzisz się w nocy, może to być spowodowane postępującym wiekiem, działaniem leków, wpływem stylu życia (na przykład piciem alkoholu przed snem lub częstymi drzemkami) lub objawem choroby. Spróbuj skorygować złe nawyki związane ze snem i zobacz, czy twój sen się poprawi. Jeśli nie ulegnie poprawie, lekarz pomoże Ci ustalić przyczynę problemów ze snem.

 

Dlaczego nie mogę spać na plecach?

 

Spanie na plecach może być niewygodne, jeśli cierpisz na ból pleców lub jesteś przyzwyczajony do innych pozycji do spania. Jeśli chciałbyś spać na plecach, spróbuj umieścić poduszkę pod kolanami i/lub dolną częścią pleców. To powinno pomóc. Chociaż spanie na plecach nie jest zalecane dla wszystkich, na przykład dla kobiet w ciąży, osób z obturacyjnym bezdechem sennym, osób przewlekle chrapiących czy cierpiących na zgagę.

 

Dlaczego nie mogę zasnąć?

 

Problemy z zasypianiem mogą być spowodowane tym, że jesteśmy zabiegani, mamy w łóżku chrapiącego partnera, śpimy późno w ciągu dnia lub spędzamy czas na rozmowie przez telefon lub oglądaniu telewizji tuż przed snem. Jeśli twój wzorzec snu jest nieregularny, może to również utrudniać zasypianie. Badania powiązały również niektóre schorzenia, takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), z problemami z zasypianiem. Przeczytaj też, jak ubrać się na rozmowę kwalifik acyjną, by mieć mniej stresu.

 

Dlaczego nie mogę zasnąć?

 

Jeśli budzisz się w środku nocy i masz trudny czas, aby wrócić do snu, możliwe, że twoja niezdolność do powrotu do spokojnego odpoczynku jest spowodowana oglądaniem zegara lub myśleniem o rzeczach, które cię stresują, zamiast pomóc ci się zrelaksować. Jeśli masz lekki sen, możesz mieć również trudności z powrotem do snu po usłyszeniu hałasu, takiego jak alarm w telefonie komórkowym przy łóżku. Niezdolność do wyłączenia umysłu po przebudzeniu może utrudniać puszczenie zmartwień na wystarczająco długo, by zasnąć.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button