Zdrowie

Czy spanie w skarpetach jest zdrowe – Spanie w skarpetach

Spanie w skarpetach: czy spanie w skarpetach jest zdrowe? Pomysł spania w skarpetkach jest kontrowersyjny. Wiele osób lubi nosić skarpetki do łóżka. Inni są przekonani, że jest to złe. Albo przynajmniej uważają, że spanie w skarpetkach jest niewygodne. Co dziwne, istnieje zaskakująca ilość nauki stojącej za tym, jak noszenie skarpet do łóżka wpływa zarówno na Twoje zdrowie, jak i na Twój sen. Zbadamy to poniżej, patrząc na plusy i minusy oraz trochę nauki na temat tego, czy powinieneś nosić skarpetki w łóżku, czy nie.

 

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe?

 

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe

 

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? Noszenie skarpet do łóżka zwiększa krążenie krwi do stóp. Przyspiesza to spadek temperatury ciała. Twoje kończyny – stopy, dłonie i uszy – to miejsca, w których najszybciej tracisz ciepło. Dlatego wszystko, co przyspiesza przepływ krwi do tych obszarów, pomoże obniżyć temperaturę ciała. A To zdrowe spać w skarpetkach Ponieważ niska temperatura ciała jest niezbędna do snu, noszenie skarpetek w łóżku pomoże Ci zasnąć łatwiej niż gdybyś ich nie miał.

 

Ale ma to też swoje wady. Przeczytaj pełną listę plusów i minusów noszenia skarpet w łóżku.

 

1. Poprawa krążenia krwi:

 

Spanie w skarpetkach poprawia krążenie krwi w stopach. Dobre krążenie zapewnia zdrowy przepływ krwi i tlenu, co pozwala na sprawną pracę mięśni, płuc i serca.

 

2. Termoregulacja:

 

Jak sama nazwa wskazuje, termoregulacja odnosi się do sposobu, w jaki nasze ciało reguluje własną temperaturę. Aby nie paść ofiarą zmiennych temperatur – pomyśl o ogrzewanych pociągach w zimne dni – nasze ciała reagują na środowisko, aby utrzymać optymalną temperaturę. Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe?

 

3. Zapobieganie atakowi Raynauda:

 

Zespół Raynauda to stan chorobowy, w którym twoje ciało – zazwyczaj palce u rąk i nóg – reaguje na zimno i odczuwa drętwienie. Chociaż stan ten nie powoduje zazwyczaj żadnych poważnych problemów zdrowotnych, to jednak zaleca się, aby zrobić wszystko, co możliwe, aby mu zapobiec. Noszenie skarpet w łóżku może pomóc. Kluczowym objawem jest to, że dotknięte obszary są białe lub plamiste, ponieważ przepływ krwi jest ograniczony.

 

4. Zapobieganie uderzeniom gorąca:

 

Dla kobiet przechodzących przez menopauzę, sen może być często trudny do osiągnięcia. Uderzenia gorąca są reakcją na zmiany hormonalne, ale można im zapobiec nosząc skarpetki w łóżku. Śpiąc w skarpetkach, uruchamiasz proces zwany wazodilatacją. Rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu szybciej się ochłodzisz, a tym samym szybciej osiągniesz sen.

 

Wady noszenia skarpet do łóżka:

 

1. Zmniejszone krążenie krwi:

 

Skarpety w łóżku mogą poprawić krążenie krwi, ale może być też odwrotnie. Jeśli skarpetki, które wybierasz są restrykcyjne i zbyt ciasne, może to spowodować zmniejszenie przepływu krwi. Albo zdecyduj się na skarpety do łóżka, albo wybierz rozmiar większy niż ten, który normalnie nosisz w ciągu dnia.

 

2. Niewłaściwa higiena:

 

W niektórych przypadkach noszenie skarpet do łóżka może zwiększyć ryzyko złej higieny. Jeśli skarpetki są zbyt ciasne lub nie są czyste, stopy nie mogą prawidłowo oddychać i zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji lub nieprzyjemnego zapachu. Aby tego uniknąć, upewnij się, że zmieniasz swoje skarpetki przed pójściem do łóżka i wybierz parę, która jest wykonana z oddychających materiałów, takich jak bawełna, wełna merynosów, kaszmir lub bambus.

 

3. Przegrzanie:

 

W niektórych przypadkach może mieć odwrotny efekt: Chociaż noszenie odpowiedniej pary skarpetek do łóżka może pomóc Ci szybciej się ochłodzić, w niektórych przypadkach może mieć odwrotny efekt. Jeśli skarpety nie są oddychające, ciepło, które jest wydalane przez rozszerzone naczynia krwionośne nie będzie miało gdzie się podziać i spowoduje przegrzanie. Najlepsze materiały na skarpety do łóżka omówimy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

 

Wiedza naukowa na temat noszenia skarpet w łóżku

 

Wiedza naukowa na temat noszenia skarpet w łóżku

 

Aby upewnić się, że noszenie skarpetek do łóżka poprawi Twój sen, musisz zrozumieć kilka kluczowych funkcji organizmu. Są to: wazodylatacja, rytm okołodobowy i termoregulacja.

 

1) Wazodilatacja:

 

Definicja: rozszerzenie naczyń krwionośnych, które obniża ciśnienie krwi.

 

Wazodylatacja to rozszerzenie (rozkurcz) naczyń krwionośnych. Jest to naturalny proces, który zachodzi w odpowiedzi na poprawę przepływu krwi do tkanek w Twoim organizmie. Kiedy Twoje naczynia krwionośne ulegają powiększeniu, mogą oddawać ciepło znacznie szybciej niż zwykle. Wynika to z większej powierzchni, która pozwala na schłodzenie temperatury rdzenia w większym niż zwykle tempie.

 

2. Rytm okołodobowy:

 

Definicja: zmiany fizyczne, psychiczne i behawioralne, które następują w cyklu dobowym.

 

Rytm okołodobowy, który działa jak 24-godzinny zegar, jest funkcją organizmu kontrolowaną przez część twojego mózgu zwaną podwzgórzem. Rytm ten reaguje na zmiany światła i temperatury. Jest on również znany jako cykl sen-budzenie. Żywność dla zdrowych włosów.

 

Możesz osiągnąć zdrowy rytm okołodobowy poprzez przestrzeganie regularnych nawyków snu. W świecie, który jest w takim pędzie jak 21. wieku, jednak może to być trudne. Aby pomóc swojemu ciału wysyłać odpowiednie sygnały do mózgu, możesz nosić skarpetki w łóżku. Jeśli jest to zrobione prawidłowo, obniża to temperaturę twojego ciała. W połączeniu z ciemnym lub słabo oświetlonym otoczeniem Twój mózg rozpoznaje, że nadszedł czas na sen i rozpoczyna proces zasypiania.

 

Najlepsze skarpety do łóżka:

 

Najlepsze skarpety do łóżka

 

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się, dlaczego noszenie skarpet w łóżku może pomóc w osiągnięciu snu, prawdopodobnie będziesz chciał wiedzieć, które są najlepsze skarpety do spania.

 

1. skarpety kaszmirowe – Zdrowo jest spać w skarpetach

 

Kaszmir jest znany jako jeden z najdelikatniejszych, naturalnie występujących materiałów. Dzieje się tak dlatego, że średnica jej włókien jest cieńsza niż w przypadku wełny Merino i bawełny. W rezultacie jest mniej szczelin, przez które może przechodzić powietrze, co pomaga utrzymać ciepło stóp. Chociaż kaszmir pomaga zatrzymać ciepło, jego struktura przepuszcza powietrze. To z kolei wspomaga termoregulację.  Po prostu kaszmir ogrzewa stopy na tyle, że rozszerzają się naczynia krwionośne, a następnie nagromadzone ciepło zostaje wydalone.

 

2. Skarpety z wełny owczej Zdrowo jest spać w skarpetach

 

Skarpety z wełny owczej świetnie nadają się również do noszenia do łóżka. Również w tym przypadku włókna są wystarczająco grube, aby utrzymać stopy w cieple, jednocześnie oferując wystarczającą ilość szczelin powietrznych, aby umożliwić im ochłodzenie, gdy nagromadzi się ciepło. Wełna owcza odprowadza również wilgoć i jest odporna na zapachy, zapewniając jednocześnie niesamowity komfort. Włosy przetłuszczające się.

 

3. Skarpetki bawełniane

 

Jeśli jesteś weganinem lub po prostu nie jesteś fanem noszenia produktów zwierzęcych, prawdopodobnie będziesz chciał trzymać się z dala od kaszmiru i wełny owczej. Skarpety bawełniane oferują podobne korzyści, a wybierając te, które są w 100% bawełniane, masz pewność, że używasz tylko produktów pochodzenia roślinnego. Podobnie jak wełna owcza, bawełna jest świetnym materiałem do odprowadzania wilgoci, regulacji temperatury i oddychania przez całą noc.

 

4. Skarpetki do łóżka Zdrowo jest spać w skarpetkach

 

Jeśli zamierzasz kupić skarpety do spania, nie możesz zrobić nic lepszego niż te, które są przeznaczone do tego celu. Proste wyszukiwanie w Google wyśle Cię we właściwym kierunku. Są one zazwyczaj znacznie grubsze od zwykłych skarpet, a jednocześnie zapewniają niesamowitą oddychalność. Są one wykonane z super grubych włókien, więc mają dużo miejsca na odprowadzanie ciepła, gdy się ono nagromadzi. Pamiętaj, aby kupić kilka par, aby zawsze mieć czystą parę.

 

Jak regulować temperaturę nóg bez skarpetek – Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe?

 

Jeśli jesteś całkowicie przeciwny noszeniu skarpetek w łóżku, istnieją inne sposoby na regulację temperatury i kick-start procesu rozszerzania naczyń krwionośnych. Popularną opcją jest umieszczenie u stóp łóżka butelki z gorącą wodą. Inne opcje to branie ciepłej kąpieli stóp przed snem, spanie z kocem na końcu łóżka lub zakładanie ciepłych kapci przed snem.

 

Werdykt: Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? 

 

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe

 

Jeśli potrafisz zadbać o odpowiednią higienę – zmieniając skarpetki co noc i wybierając materiały zapewniające oddychanie – noszenie skarpetek w łóżku może poprawić Twoją zdolność do zasypiania. Utrzymywanie stóp w cieple wyzwala funkcje organizmu, takie jak rozszerzanie naczyń krwionośnych, które następnie informują mózg, że nadszedł czas na sen. Ma to związek z ludzkim rytmem okołodobowym, czyli procesem, który kontroluje, dlaczego śpimy w nocy i budzimy się rano. Czy zatem spanie w skarpetkach jest złe? Nie, jeśli często stwierdzasz, że masz problemy ze snem, rozważ noszenie skarpet do łóżka, a prawdopodobnie zauważysz poprawę.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button