Zdrowie

Co jest dobre na żylaki – 10 domowych typów

Żylaki występują, gdy żyły są obrzęknięte i powiększone. U niektórych osób mogą one powodować ból i dyskomfort. Szereg domowych zabiegów może pomóc w zmniejszeniu częstości występowania i bólu żylaków.

 

Co jest dobre na żylaki

 

Co jest dobre na żylaki
Co jest dobre na żylaki

 

Około 20 procent dorosłych doświadcza żylaków w pewnym momencie. Istnieje kilka medycznych metod leczenia tego stanu, chociaż osoba może również spróbować naturalnych środków domowych, aby złagodzić objawy. W tym artykule przyjrzymy się 10 naturalnym sposobom domowego leczenia żylaków.

 

Czym są żylaki?

 

Co to są żylaki

 

Żylaki mogą wystąpić, gdy małe zawory w żyłach osłabiają się. Zawory te zwykle zatrzymują wsteczny przepływ krwi przez żyły, a gdy są uszkodzone, krew może gromadzić się w żyłach. Powoduje to skręcone i obrzęknięte żyły, które są również bardzo widoczne.

 

Żylaki mogą rzucać się w oczy ze względu na ich ciemnoniebieski lub fioletowy wygląd, często też wystają spod skóry.

 

Inne objawy żylaków obejmują:

 

objawy żylaków

 

 • uczucie pieczenia lub pulsowania w nogach
 • nieprzyjemne uczucie ciężkich lub bolesnych nóg
 • skurcze mięśni, które mogą być bardziej odczuwalne w nocy
 • obrzęk stóp i kostek
 • sucha lub swędząca skóra, która wydaje się cieńsza w miejscu występowania żylaków

 

Dziesięć domowych sposobów na leczenie żylaków

 

Jeśli osoba ma żylaki, może spróbować następujących środków domowych, aby pomóc mu zarządzać tym stanem i poprawić objawy:

 

1) Ćwiczenie

 

Regularne ćwiczenia sprzyjają lepszemu krążeniu krwi w nogach, co pomaga wypchnąć krew, która nagromadziła się w żyłach. Ćwiczenia pomagają również obniżyć ciśnienie krwi, które jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania żylaków.

 

Ćwiczenia z małym obciążeniem pomagają uruchomić mięśnie łydek bez nadmiernego obciążenia. Do skutecznych ćwiczeń o niskim stopniu oddziaływania należą:

 

 • pływanie
 • idąc
 • kolarstwo

 

2. Pończochy uciskowe

 

Pończochy uciskowe są dostępne w większości aptek i mogą pomóc poprzez wywieranie nacisku na nogi. To pomaga mięśniom i żyłom przemieszczać krew w kierunku serca.

 

W badaniu z 2018 roku stwierdzono, że osoby, które stosowały pończochy uciskowe z ciśnieniem 18 do 21 mmHg na kolanach przez tydzień, doświadczyły zmniejszenia bólu związanego z żylakami.

 

3. Ekstrakty roślinne

 

Badanie przeglądowe z 2006 roku sugeruje, że ekstrakt z kasztanowca, Aesculus hippocastanum L., może pomóc w zmniejszeniu bólu, ciężkości i swędzenia nóg u osób z przewlekłą niewydolnością żylną, główną przyczyną żylaków. Aesculus hippocastanum L. można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie.

 

W badaniu przeglądowym z 2010 roku stwierdzono, że ekstrakt z sosny morskiej Pinus maritima i ekstrakt z mięty Ruscus aculeatus mogą zmniejszyć obrzęk nóg lub obrzęk, który jest często związany z żylakami. Ruscus aculeatus można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i online.

 

Ekstrakty roślinne i olejki eteryczne przed zastosowaniem miejscowym powinny być rozcieńczone w olejach nośnych lub użyte w dyfuzorze do aromaterapii.

 

4. Zmiany w diecie – Co jest dobre na żylaki

 

Co jest dobre na żylaki

 

Słone lub bogate w sód pokarmy mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie, więc ograniczenie słonych pokarmów może zminimalizować zatrzymanie wody. Pokarmy o wysokiej zawartości potasu mogą pomóc w zmniejszeniu retencji wody.

 

Do pokarmów o wysokiej zawartości potasu należą:

 

 • migdały i pistacje
 • soczewica i biała fasola
 • ziemniaki
 • warzywa liściaste
 • niektóre ryby, takie jak łosoś i tuńczyk

Żywność z błonnikiem pomaga utrzymać jelita w ruchu i zapobiega zaparciom. Może to być ważne, ponieważ przeciążenie może pogłębić lub pogorszyć stan uszkodzonych zastawek.

 

Do pokarmów wysokobłonnikowych należą:

 

Ludzie, którzy mają nadwagę są bardziej narażeni na żylaki, więc zrzucenie nadmiaru kilogramów może zmniejszyć ciśnienie na żyłach i złagodzić obrzęk i dyskomfort.

 

5. Jedz więcej flawonoidów

 

Dodanie żywności, która zawiera flawonoidy może również pomóc osobie kurczyć żylaki. Flawonoidy poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu krew płynie i rzadziej gromadzi się w żyłach. Pomagają one również obniżyć ciśnienie krwi w tętnicach i mogą rozluźnić naczynia krwionośne, z których wszystkie mogą zmniejszyć żylaki.

 

Do pokarmów zawierających flawonoidy należą:

 

 

6. Zioła – Co jest dobre na żylaki

 

 

Co jest dobre na żylaki

 

Doustne stosowanie wyciągu z pestek winogron, Vitis vinifera, może pomóc w zmniejszeniu obrzęku kończyn dolnych i innych objawów przewlekłej niewydolności żylnej, chociaż obecnie istnieją ograniczone dowody na jego skuteczność.

 

Osoba, której przepisano leki na krzepnięcie krwi, powinna unikać przyjmowania ekstraktu z pestek winogron jako suplementu diety, ponieważ może on wchodzić w interakcje z lekami i zwiększać ryzyko krwawienia.

 

7. Wybieraj ubrania nie ograniczające ruchów

 

Noszenie ciasnej odzieży może ograniczyć przepływ krwi. Osoba może stwierdzić, że jej krążenie krwi poprawi się, jeśli będzie nosić luźne ubrania, które nie ograniczają dopływu krwi do dolnej części ciała.

 

Noszenie płaskich butów zamiast wysokich obcasów może również pomóc w przypadku żylaków na nogach.

 

8. Trzymaj stopy w pozycji uniesionej

 

Utrzymywanie nóg w podwyższonej pozycji, najlepiej na tej samej wysokości co serce lub powyżej, pomoże poprawić krążenie. To zmniejszy ciśnienie w żyłach nóg, a grawitacja pomoże krwi płynnie przepływać z powrotem do serca.

 

Osoba powinna starać się utrzymywać nogi w pozycji uniesionej, jeśli ma zamiar siedzieć przez dłuższy czas, na przykład podczas pracy lub odpoczynku.

 

9. Masaż

 

Delikatne masowanie dotkniętych obszarów może pomóc utrzymać krew w żyłach. Można stosować delikatne olejki do masażu lub krem nawilżający dla optymalnego efektu.

 

10. Ruszaj się Co jest dobre dla żylaków

 

Unikaj długotrwałego siedzenia. Jeśli osoba musi długo siedzieć w pracy, powinna starać się często wstawać i ruszać lub zmieniać pozycję, aby krew płynęła sprawnie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button