Zdrowie

Dlaczego warto jeść ogórki – 7 korzyści zdrowotnych

Dlaczego warto jeść ogórki – 7 korzyści zdrowotnych. Choć ogórek powszechnie uważany jest za warzywo, w rzeczywistości jest owocem. Ma wysoką zawartość korzystnych składników odżywczych, a także pewnych związków roślinnych i przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w leczeniu, a nawet zapobieganiu niektórym chorobom.

 

Dlaczego warto jeść ogórki

 

Dlaczego warto jeść ogórki

 

Ogórki są również niskokaloryczne i zawierają duże ilości wody i rozpuszczalnego błonnika, co czyni je idealnymi do promowania nawodnienia i wspomagania utraty wagi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej niektórym głównym korzyściom zdrowotnym płynącym z jedzenia ogórków.

1. Ma wysoką zawartość składników odżywczych

 

1. Ma wysoką zawartość składników odżywczych

Ogórki są niskokaloryczne, ale za to bogate w wiele ważnych witamin i minerałów.

Jeden 300-gramowy nieobrany surowy ogórek zawiera:

 • Kalorie: 45
 • Całkowita zawartość tłuszczu: 0 gramów
 • Węglowodany: 11 gramów
 • Białko: 2 gramy
 • Błonnik: 2 gramy
 • Witamina C: 14 % RDI
 • Witamina K: 62 % dawki dziennej
 • Magnez: 2,5% DIO (dziennego spożycia): Magnez: 10% dziennego spożycia
 • Potas: 13 % dawki dziennej
 • Mangan: 12 % dziennej dawki
  Chociaż typowa wielkość porcji to około jedna trzecia ogórka, więc zjedzenie standardowej porcji dostarczyłoby około jednej trzeciej wymienionych składników odżywczych.

Ponadto ogórki mają dużą zawartość wody. Ogórki składają się w rzeczywistości z około 96% wody

Aby zmaksymalizować zawartość składników odżywczych, ogórki powinny być spożywane bez skórki. Obieranie zmniejsza ilość błonnika, a także niektórych witamin i minerałów.

2. Zawierają antyoksydanty

 

Zawierają antyoksydanty

Antyoksydanty to cząsteczki, które blokują utlenianie, reakcję chemiczną, w wyniku której powstają wysoce reaktywne atomy z niesparowanymi elektronami, znane jako wolne rodniki.

Nagromadzenie tych szkodliwych wolnych rodników może prowadzić do kilku rodzajów chorób przewlekłych.

W rzeczywistości stres oksydacyjny spowodowany przez wolne rodniki został powiązany z rakiem i chorobami serca, płuc i chorobami autoimmunologicznymi. Owoce i warzywa, w tym ogórki, są szczególnie bogate w korzystne przeciwutleniacze, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób. W jednym z badań zmierzono moc antyoksydacyjną ogórków, podając 30 starszym dorosłym proszek z ogórków.

Pod koniec 30-dniowego badania proszek z ogórka spowodował znaczący wzrost kilku markerów aktywności antyoksydacyjnej i poprawę statusu antyoksydacyjnego.

Należy jednak pamiętać, że proszek ogórkowy użyty w tym badaniu prawdopodobnie zawierał większą dawkę antyoksydantów niż spożywałbyś w normalnej porcji ogórka.

W innym badaniu zbadano właściwości antyoksydacyjne ogórków i stwierdzono, że zawierają one flawonoidy i taniny, dwie grupy związków, które są szczególnie skuteczne w blokowaniu szkodliwych wolnych rodników.

 

3. Wspomaga nawilżanie

 

Wspomaga nawilżanie

Woda jest kluczowa dla funkcjonowania Twojego organizmu i pełni wiele ważnych ról. Bierze udział w takich procesach jak regulacja temperatury oraz transport produktów odpadowych i składników odżywczych. W rzeczywistości właściwe nawodnienie może wpływać na wszystko, od wydajności fizycznej po metabolizm.

Chociaż większość potrzeb płynów jest zaspokajana przez picie wody lub innych płynów, niektórzy ludzie mogą uzyskać do 40% całkowitego spożycia wody z żywności. Zwłaszcza owoce i warzywa mogą być dobrym źródłem wody w Twojej diecie.

 

W jednym z badań oceniono stan nawodnienia i zebrano zapisy żywieniowe 442 dzieci. Stwierdzono, że zwiększone spożycie owoców i warzyw wiąże się z poprawą stanu nawodnienia.

Ponieważ ogórki składają się z około 96% wody, są szczególnie skuteczne w promowaniu nawodnienia i mogą pomóc w spełnieniu dziennego zapotrzebowania na płyny.

 

4. Może pomóc w utracie wagi – Dlaczego warto jeść ogórki

 

Może pomóc w utracie wagi - Dlaczego warto jeść ogórki
Może pomóc w utracie wagi – Dlaczego warto jeść ogórki

Ogórki mogą pomóc Ci schudnąć na kilka różnych sposobów.

Po pierwsze, są niskokaloryczne.

Każda pojedyncza porcja 104 gramów zawiera tylko 16 kalorii, podczas gdy cały  300-gramowy ogórek zawiera tylko 45 kalorii. Oznacza to, że można jeść dużo ogórków bez dodawania dodatkowych kalorii, które prowadzą do wzrostu wagi.

Ogórki mogą dodać świeżości i smaku sałatkom, kanapkom i daniom towarzyszącym, a także mogą być stosowane jako zamiennik bardziej kalorycznych alternatyw. Postanowienia noworoczne 40 pomysłów na dobry początek roku

Ponadto, wysoka zawartość wody w ogórkach może również pomóc w utracie wagi.

Jedna z analiz przyjrzała się 13 badaniom z udziałem 3 628 osób i stwierdziła, że spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości wody i niskiej zawartości kalorii było związane ze znaczną utratą wagi.

 

5. Może obniżyć poziom cukru we krwi

 

Może obniżyć poziom cukru we krwi

Kilka badań na zwierzętach i w probówkach wykazało, że ogórki mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec niektórym powikłaniom cukrzycy.

W jednym z badań na zwierzętach badano wpływ różnych roślin na poziom cukru we krwi. Wykazano, że ogórki skutecznie obniżają i kontrolują poziom cukru we krwi. Dlaczego warto jeść ogórki.

W innym badaniu na zwierzętach wywołali cukrzycę u myszy, a następnie podali im ekstrakt ze skórki ogórka. Skórka z ogórka odwracała większość zmian związanych z cukrzycą i powodowała obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ponadto w jednym z badań na probówce stwierdzono, że ogórki mogą być skuteczne w zmniejszaniu stresu oksydacyjnego i zapobieganiu powikłaniom związanym z cukrzycą.

Jednak obecne dowody są ograniczone do badań w probówce i na zwierzętach. Potrzeba więcej badań, aby dowiedzieć się, jak ogórki mogą wpływać na poziom cukru we krwi u ludzi.

 

6. Mogą zachęcać do regularności – Dlaczego warto jeść ogórki

 

Mogą zachęcać do regularności - Dlaczego warto jeść ogórki

Jedzenie ogórków może pomóc promować regularne wypróżnienia.

Odwodnienie jest głównym czynnikiem ryzyka zaparć, ponieważ może zmienić bilans wodny i utrudnić oddawanie stolca. Czy pot jest niebezpieczny dla włosów? Jak temu przeciwdziałać

Ogórki mają wysoką zawartość wody i sprzyjają nawodnieniu. Nawodnienie może poprawić konsystencję stolca, zapobiec zaparciom i pomóc w utrzymaniu regularności.

Dodatkowo ogórki zawierają błonnik, który pomaga regulować wypróżnienia.

W szczególności pektyna, rodzaj rozpuszczalnego błonnika znajdującego się w ogórkach, może pomóc zwiększyć częstotliwość wypróżnień. W jednym z badań 80 uczestników suplementowało pektynę. Stwierdzono, że pektyna przyspiesza ruch mięśni jelitowych, jednocześnie odżywiając korzystne bakterie w jelitach, które poprawiają zdrowie układu pokarmowego.

 

7. Łatwe uzupełnienie diety – Dlaczego warto jeść ogórki

 

Łatwe uzupełnienie diety - Dlaczego warto jeść ogórki

Łagodne ogórki o wyraźnie rześkim i orzeźwiającym smaku są powszechnie stosowane jako świeże lub kiszone we wszystkich rodzajach sałatek i kanapek. Co jest dobre dla trzustki – Najlepsze (i najgorsze) pokarmy

Ogórki są również często spożywane na surowo jako niskokaloryczna przekąska lub mogą być połączone z hummusem, oliwą z oliwek, solą lub sosem sałatkowym, aby dodać trochę więcej smaku.

Przy odrobinie kreatywności można cieszyć się ogórkami na wiele sposobów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button