Zdrowie

Jak poprawić wzrok – 10 domowych porad

Jak poprawić wzrok – 10 domowych porad. Regularne badania okulistyczne to tylko jeden z wielu sposobów na poprawę wzroku i zapobieganie urazom lub chorobom, które mogą uszkodzić wzrok.

Czytaj dalej, aby poznać różne sposoby, dzięki którym możesz poprawić swój wzrok bez pomocy lekarzy.

 

jak poprawić wzrok

 

 Jak poprawić wzrok

1. Spożywanie wystarczającej ilości witamin i minerałów

Witaminy A, C i E, a także minerał cynk, zawierają przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej. Jest to stan, w którym plamka – część oka kontrolująca centralne widzenie – ulega pogorszeniu.

Do spożywczych źródeł tych ważnych składników odżywczych należą różnorodne kolorowe warzywa i owoce, takie jak:

 • marchewki
 • papryka czerwona
 • brokuły
 • Szpinak
 • Truskawki
 • słodkie ziemniaki
 • cytrusy
 • Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś i siemię lniane, są również zalecane dla lepszego zdrowia oczu.

 

2. Nie zapominaj o karotenoidach

Kilka innych składników odżywczych jest również kluczowe dla poprawy wzroku. Należą do nich luteina i zeaksantyna, które są karotenoidami występującymi w siatkówce oka. Można je również znaleźć w zielonych warzywach liściastych, brokułach, cukinii i jajkach.

Luteinę i zeaksantynę można przyjmować również w formie suplementów. Karotenoidy te pomagają chronić plamkę żółtą poprzez poprawę gęstości pigmentu w tej części oka oraz pochłanianie promieniowania ultrafioletowego i niebieskiego.

3. Utrzymać formę

Tak, ćwiczenia i utrzymanie zdrowej wagi mogą pomóc nie tylko Twojej talii, ale także Twoim oczom. Cukrzyca typu 2, która występuje częściej u osób z nadwagą lub otyłością, może powodować uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w oczach.

Stan ten nazywany jest retinopatią cukrzycową. Zbyt duża ilość cukru krążąca w krwiobiegu uszkadza delikatne ścianki tętnic. Retinopatia cukrzycowa powoduje, że z bardzo małych tętnic w siatkówce – wrażliwej na światło tylnej części oka – wycieka krew i płyn do oka, uszkadzając wzrok.

Regularna kontrola poziomu cukru we krwi i utrzymanie dobrej sprawności fizycznej może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy 2. typ i jego liczne powikłania.

 

oczy i ćwiczenia

 

Gdzie najlepiej siedzieć w samolocie – Ranking

Co jest dobre na bolące mięśnie – 14 skutecznych porad na bolące mięśnie
 

Piwo dla włosów: oto jak używać piwa, aby osiągnąć zdrowe, miękkie i lśniące włosy

4. Choroby przewlekłe

Cukrzyca to nie jedyna choroba, która może wpływać na wzrok. Na Twoją wizję mogą wpływać również inne warunki, takie jak wysokie ciśnienie krwi czy stwardnienie rozsiane. Te warunki są związane z przewlekłym stanem zapalnym, który może zniszczyć twoje zdrowie od stóp do głów.

Na przykład zapalenie nerwu wzrokowego może powodować ból, a nawet całkowitą utratę wzroku. Chociaż chorobie takiej jak stwardnienie rozsiane nie można zapobiec, można spróbować zarządzać nią za pomocą zdrowych nawyków i leków.

Wysokie ciśnienie krwi może być skutecznie leczone za pomocą zdrowej diety, ćwiczeń fizycznych i leków przeciwnadciśnieniowych.

 

5. Noś okulary  Jak poprawić wzrok

Niezależnie od tego, czy grasz w racquetball, pracujesz w garażu, czy przeprowadzasz eksperyment naukowy w szkole, ważne jest, abyś chronił swoje oczy za pomocą odpowiednich okularów.

Solidne okulary ochronne są niezbędne, jeśli podczas gry w koszykówkę istnieje ryzyko dostania się do oka chemikaliów, ostrych przedmiotów lub materiałów takich jak wióry drewniane, fragmenty metalu czy nawet zabłąkany łokieć.

Wiele okularów ochronnych jest wykonanych z rodzaju poliwęglanu, który jest około 10 razy twardszy niż inne formy plastiku.

 

jak poprawić wzrok

 

6. Okulary przeciwsłoneczne mogą również pomóc

Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko po to, aby wyglądać fajnie. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest jednym z najważniejszych kroków, jakie można podjąć, jeśli chodzi o poprawę wzroku. Okulary przeciwsłoneczne blokują 99 do 100 procent  promieniowania UVA i UVB ze światła słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne pomagają chronić oczy przed schorzeniami wynikającymi z uszkodzenia wzroku. Należą do nich zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i pterygium – narośl tkanki nad białą częścią oka. Pterygium może prowadzić do astygmatyzmu, który może powodować niewyraźne widzenie.

Noszenie kapelusza z szerokim rondem może również pomóc w ochronie oczu przed uszkodzeniem przez słońce.

 

7. Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20

Twoje oczy ciężko pracują w ciągu dnia i od czasu do czasu potrzebują przerwy. Nadwyrężenie może być szczególnie intensywne, jeśli pracujesz na komputerze przez długie odcinki w tym samym czasie. Aby zmniejszyć obciążenie, stosuj zasadę 20-20-20.

Oznacza to, że co 20 minut należy przestać patrzeć na komputer i przez 20 sekund patrzeć na coś oddalonego o 20 metrów.

 

8. Rzucić palenie

Wiesz, że palenie jest złe dla Twoich płuc i serca, nie wspominając o włosach, skórze, zębach i prawie każdej innej części Twojego ciała. Dotyczy to również Twoich oczu. Palenie papierosów drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Na szczęście Twoje oczy, płuca, serce i inne części ciała mogą zacząć odzyskiwać siły po latach uszkodzeń spowodowanych przez tytoń już w pierwszych godzinach po rzuceniu palenia. A im dłużej możesz unikać papierosów, tym bardziej korzystnie wpłynie to na Twoje naczynia krwionośne i zmniejszy stan zapalny w całych oczach i otoczeniu.

 

palenie i oczy

 

9. Dowiedz się, jaka jest historia zdrowia oczu w Twojej rodzinie

Niektóre choroby oczu są dziedziczne, więc świadomość, że Twoi rodzice lub dziadkowie mieli choroby oczu, może pomóc Ci podjąć środki zapobiegawcze.

Do chorób dziedzicznych należą np:

 • Jaskra
 • zwyrodnienie siatkówki
 • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
 • zanik nerwu wzrokowego
 • Znajomość historii swojej rodziny może pomóc we wczesnym podjęciu środków zapobiegawczych

 

10. Utrzymuj ręce i soczewki w czystości

Twoje oczy są szczególnie narażone na bakterie i infekcje. Nawet rzeczy, które tylko podrażniają oczy, mogą wpływać na wzrok. Z tych powodów należy zawsze myć ręce przed dotykaniem oczu lub obsługą soczewek kontaktowych.

Niezwykle ważne jest również mycie rąk i dezynfekowanie soczewek kontaktowych zgodnie z zaleceniami.

Należy również wymieniać soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Mikroorganizmy znajdujące się w soczewkach kontaktowych mogą prowadzić do infekcji bakteryjnych w Twoich oczach.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button