Zdrowie

Co jest dobre na bolące mięśnie – 14 skutecznych porad na bolące mięśnie

Co jest dobre dla muskulatury. Ból mięśniowy po wysiłku fizycznym. Ćwiczenia są ważnym elementem zdrowego i aktywnego stylu życia. Poprawia funkcjonowanie serca i płuc oraz buduje mocne kości i mięśnie. Jednak ćwiczenia mogą powodować ból mięśni. Jest to częste, gdy próbujesz nowego ćwiczenia lub zwiększasz jego intensywność. Możesz używać nowych mięśni, rozciągać mięśnie lub powodować małe łzy we włóknach mięśniowych. Są to znaki, że twoje mięśnie próbują odpowiedzieć na to nowe ćwiczenie, rosnąc większe i silniejsze.

 

Co jest dobre dla mięśni

 

Co jest dobre na bolące mięśnie – 14 skutecznych porad na bolące mięśnie

 

 

Twoje mięśnie mogą być od razu obolałe. Jest to tak zwana ostra bolesność. Możesz odczuwać ich ból lub ciasnotę przez około 12 godzin po ćwiczeniach. Co jest dobre dla muskulatury. W niektórych przypadkach, dyskomfort może osiągnąć szczyt 48 do 72 godzin po ćwiczeniach. Jest to tzw. ból mięśniowy o opóźnionym początku. W tym okresie Twoje mięśnie regenerują się i wzmacniają. Ból mięśni może się szybko poprawić lub utrzymywać przez kilka dni.

Aby złagodzić ból mięśni, spróbuj:

 • Delikatne rozciąganie.
 • Masaż mięśni.
 • Odpoczywaj.
 • Lód w celu złagodzenia stanu zapalnego.
 • Ciepło, które pomaga zwiększyć przepływ krwi do mięśni. Pomóc może również ciepła kąpiel lub prysznic.
 • Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen (nazwa handlowa: Advil).
 • Dostępne bez recepty kremy i żele (nazwy handlowe: IcyHot i Aspercreme), które zawierają mentol lub kapsaicynę, mogą złagodzić ból mięśni.

 

Niestety, bólu mięśni nie da się uniknąć. Jest to element wzmacniania i poprawy zdrowia. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ból.

 

Rozgrzewka

 

Rozgrzewka

 

Badania pokazują, że rozgrzanie mięśni przed ćwiczeniami może być lepsze niż ich rozciąganie. Budzi Twoje mięśnie poprzez zwiększenie przepływu krwi do nich. Aby się rozgrzać, wykonuj lekkie wersje niektórych ćwiczeń. Należą do nich powolny bieg lub jazda na rowerze, skakanie po linie lub podnoszenie lekkich ciężarów.

Pij wodę – Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

Pij wodę - Co jest dobre dla Twoich mięśni
Pij wodę – Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

Woda pomaga regulować temperaturę ciała, rozluźniać stawy i przenosić składniki odżywcze do produkcji energii. Bez wody Twój organizm będzie walczył o to, by działać jak najlepiej. Co jest dobre dla muskulatury. Mogą wystąpić skurcze mięśni, zmęczenie, zawroty głowy lub poważniejsze objawy. 10 sportowych fryzur, które są ładne i praktyczne.

Ograniczony odpoczynek

 

Ograniczony odpoczynek

 

Odczekaj około 48 godzin, aby zacząć ćwiczyć te same grupy mięśni w ten sam sposób (z tą samą intensywnością lub przez ten sam czas). Ograniczone lub lżejsze ćwiczenia tych samych mięśni mogą naprawdę pomóc. Na przykład, jeśli miałeś ból po bieganiu, lekki spacer lub jazda na rowerze w ciągu kilku następnych dni może pomóc. Unikaj całkowitego odpoczynku i unieruchomienia.

Stosuj prawidłową technikę – Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

Stosuj prawidłową technikę - Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

Wykonywanie ćwiczeń we właściwy sposób pomaga chronić Cię przed nadwyrężeniem mięśni lub kontuzją. Jeśli należysz do siłowni lub klubu zdrowia, poproś o pomoc trenera lub instruktora. Mogą pokazać Ci prawidłowy sposób podnoszenia ciężarów i korzystania z maszyn i urządzeń.

Chłodzenie

 

Chłodzenie

 

Ważne jest, aby rozciągać się po ćwiczeniach. Twoje mięśnie są zrelaksowane i bardziej elastyczne, gdy są ciepłe. Rozciąganie powoduje również przepływ krwi z mięśni z powrotem do serca, co wspomaga regenerację. Jak zacząć biegać : 8 porad dla początkujących

Pozostań w swoich granicach – Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

Pozostań w swoich granicach - Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

Możesz mieć pokusę, aby popchnąć piłę, ale pamiętaj, aby wziąć to powoli podczas ćwiczeń. Z czasem możesz zwiększyć ciężar jaki podnosisz lub długość biegu. Jeśli spróbujesz zbyt szybko zwiększyć moc, możesz zrobić sobie krzywdę.

 

Co należy wziąć pod uwagę

 

Ból mięśni jest normalny. Znowu stają się silniejsi i są w stanie pracować z większą intensywnością przez dłuższy czas. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić mięśni, ścięgien i stawów. Ból bliżej stawu może być sygnałem poważniejszego urazu.

Jeśli uważasz, że masz zwichnięcie lub szczep, spróbuj procedury RICE.

 • Być może trzeba będzie dać odpocząć urazowi całkowicie lub częściowo. To będzie zależało od tego, jak poważna jest to sprawa.
 • Stosuj okłady z lodu, kąpiele w zawiesinie lodowej lub masaże lodowe. Mogą one zmniejszyć obrzęk, ból, siniaki i skurcze mięśni. Lód możesz stosować do 3 dni po urazie.
 • Możesz owinąć uraz, aby zmniejszyć obrzęk i siniaki. Okłady na uraz należy trzymać do tygodnia po urazie.
 • Unieś uraz do poziomu serca lub powyżej. Pomaga to zapobiegać obrzękom i zmniejsza zasinienia. Jeśli to możliwe, trzymaj go w pozycji uniesionej przez 2 do 3 godzin dziennie.
 • Co zawiera błonnik 20 pokarmów wysokobłonnikowych

Skontaktuj się z lekarzem lub poszukaj pomocy:

 

 • Bóle mięśniowe trwają dłużej niż tydzień.
 • Twój ból jest nie do zniesienia i uniemożliwia Ci poruszanie się.
 • Twój ból nasila się przy ćwiczeniach.
 • Twój ból powoduje zawroty głowy lub problemy z oddychaniem.
 • W obolałych mięśniach zauważysz zaczerwienienie, obrzęk lub ciepło.
 • Leczenie RICE nie działa.
 • Czujesz ból w stawie, nad kośćmi lub w ścięgnach.

 

Pytania do lekarza – Co jest dobre dla Twoich mięśni

 

 • Po jakim czasie moje mięśnie poczują się lepiej?
 • Czy istnieją pewne ćwiczenia, które częściej powodują bolesność mięśni?
 • Czym różni się uczucie bolącego mięśnia od uczucia kontuzji?
 • Czy jeśli używam mięśnia, gdy jest obolały, grozi mi jego kontuzja?
 • Skąd mam wiedzieć, że mój ból nie jest spowodowany czymś poważniejszym?

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button