Jak nauczyć dziecko chodzić – najlepsze sposoby
Jak nauczyć dziecko chodzić? Cieszyłaś się pierwszym uśmiechem swojego dziecka i słodkim gruchaniem. Już dawno opanowała zabawę na brzuszku i z łatwością kontroluje swoją główkę. Teraz siedzą i bujają się, raczkują i stoją.
Wszystkie te kamienie milowe tak szybko mijają w pierwszym roku życia. A kiedy Twoje dziecko zbliża się do pierwszych urodzin, może zacząć rejterować, a nawet chodzić.
Obsah článku:
Jak nauczyć dziecko chodzić
Znajdziesz tu informacje o tym, co musisz wiedzieć o rozwoju motoryki brutto Twojego dziecka w tym ekscytującym czasie, jak możesz bezpiecznie zachęcać do chodzenia i kilka uwag na temat tego, co może być bardziej szkodliwe niż pomocne.
Kiedy dzieci zaczynają chodzić?
Niemowlęta często zaczynają chodzić około 12. miesięcy, ale z pewnością może to nastąpić prędzej czy później. Jak wszystkie procesy rozwojowe, Twoje dziecko zacznie chodzić według własnego, indywidualnego harmonogramu.
Możesz pomóc dziecku poruszać się i pedałować bez względu na to, na jakim etapie chodzenia znajduje się Twoje dziecko. Słowem kluczowym jest jednak scena. Dzieci nie przechodzą z siedzenia do chodzenia z dnia na dzień.
Prawdopodobnie po drodze trafisz na wiele kamieni milowych – podparte stanie, samodzielne stanie, przejście, pierwsze chwiejne kroki i pełny chód.
Poznaj swoje dziecko tam, gdzie są jego możliwości. Pracuj nad jego mocnymi stronami i zabawnie zajmij się jego słabościami. Jednak nauka chodzenia wymaga czasu. Nie próbuj przyspieszać tego procesu.
Krok 1: Zabezpiecz swoją przestrzeń dla dzieci
Przed wszystkim trzeba nastawić dziecko na sukces:
- Oczyść podłogę z bałaganu, który może stanowić zagrożenie dla potknięcia.
- Przenieś delikatne przedmioty dekoracyjne w inne miejsce.
- Założyć osłony gniazd i oddzielić nadmiar kabli.
- A jeśli trudno Ci zabezpieczyć cały dom przed dziećmi, zamknij pomieszczenia, które stanowią szczególne wyzwanie lub rozważ stworzenie bezpiecznej przestrzeni poprzez odgrodzenie części domu, w której nie ma zagrożenia.
Dlaczego to pomaga: Nawet jeśli Twoje dziecko jeszcze nie chodzi, zachęcanie do aktywności ruchowej oznacza, że będzie puszczać wszystko, co stanie na jego drodze. Zabezpieczenie przed dziećmi ochroni je przed urazami i prawdopodobnie doda wam obu trochę otuchy po drodze.
Krok 2: Zacznij od mocnego rdzenia – Jak nauczyć dziecko chodzić
Pewnie słyszałeś stare powiedzenie, że zanim zaczniesz biegać, musisz chodzić. Zanim jednak zaczniesz chodzić, musisz usiąść. Zasadniczo oznacza to, że Twoje dziecko potrzebuje silnych mięśni rdzenia, aby wspierać stanie i chodzenie.
Możesz nawet rozważyć, aby dziecko usiadło na małym krzesełku (lub ławeczce, wałku piankowym, krześle z kostki) ze stopami na podłodze (oczywiście pod nadzorem!). Poproś go o sięgnięcie po zabawki na podłodze, aby ćwiczyć poruszanie się w górę i w dół oraz dookoła.
Dlaczego to pomaga: Ten ruch pozwala dziecku ćwiczyć przejścia, takie jak wstawanie do pozycji stojącej. Podczas przechodzenia i podciągania się dziecko ma tendencję do używania siły górnej części ciała. Podczas siedzenia na krześle koncentruje się na nogach i rozwija siłę w dolnej części ciała. Nacisk kładziony jest również na umieszczanie stóp pod ciałem w celu uzyskania wsparcia.
Krok 3: Idź na boso – Jak nauczyć dziecko chodzić
Do wczesnego spaceru nie jest wymagane obuwie. W rzeczywistości może być lepiej pozwolić dziecku początkowo eksplorować otoczenie boso.
Kiedy dzieci uczą się chodzić, otrzymują wiele informacji ze swoich stóp. Odbierają teksturę różnych powierzchni – twardego drewna, dywanu, trawy – a ich mózgi odpowiednio dostosowują działanie mięśni i stawów.
Oczywiście, zanim pozwolisz dziecku chodzić bez butów, będziesz chciała się upewnić, że na chodniku nie ma żadnych przedmiotów, które mogłyby zranić jego stopy (patrz krok 1).
Dlaczego to pomaga: To się nazywa proprioceptywne sprzężenie zwrotne. Obuwie może stępić komunikaty, jakie mózg dziecka otrzymuje o tym, jakie powierzchnie znajdują się pod stopami. Nie tylko to, ale chodzenie boso pomaga wzmocnić mięśnie w stopie, aby dodatkowo zwiększyć stabilność.
Krok 4: Zapewnienie wsparcia
Jeśli chcesz zabrać dziecko na mały spacer po salonie, podtrzymuj jego tułów, a nie ramiona.
Kiedy wspierasz ich tułów, pomagasz dziecku rozwinąć bardziej naturalny chód, który nie jest pochylaniem się do przodu na palcach. Dzieci muszą rozłożyć ciężar ciała na całą stopę – łącznie z piętą – aby wykształcić solidny wzorzec ruchu w całej dolnej części ciała. Jak nauczyć dziecko chodzić. Czego potrzebuje noworodek – lista kontrolna
Dlaczego to pomaga: Ponowne prowadzenie za pomocą rąk oznacza, że dziecko jest pochylone do przodu i nie przenosi ciężaru ciała równomiernie na nogi i stopy. Upewnij się, że stawiając kroki – nawet jeśli na początku będą one bardzo powolne – pozwalasz dziecku mieć kontrolę.
Krok 5: Przygotuj scenę – Jak nauczyć dziecko chodzić
Twoje dziecko może potrzebować dodatkowej motywacji, aby się poruszać. Spróbuj usiąść z nim na ziemi. Weź jedną z jego ulubionych zabawek lub wypchane zwierzę i trzymaj ją kilka kroków przed nim.
W miarę wzrostu mobilności dziecka, rozważ umieszczenie zabawek w sekwencji wokół pokoju, aby sprawdzić, czy będą one przechodzić od jednej zabawki do drugiej. Co jakiś czas rotuj zabawki, aby zachować ich świeżość.
Dlaczego to pomaga: Ta aktywność pomaga zarówno w raczkowaniu, jak i chodzeniu – a oba ruchy są korzystne, jeśli chodzi o rozwój umiejętności motorycznych brutto, które są ostatecznie potrzebne do chodzenia. Zasadniczo dajesz dziecku powód do poruszania się w całej przestrzeni, w której się znajduje. Dzięki temu ciężka praca, jaką jest chodzenie, zamienia się w przyjemną zabawę.
Krok 6: Sięgaj wysoko i nisko
Duża część chodu skupia się na ruchu do przodu. Jednak korzystne jest również poruszanie się w górę i w dół. Kiedy dziecko sięga po przedmioty, stopy muszą przejąć rolę równoważenia i podtrzymywania ciała.
Możesz skłonić dziecko do siusiania, dmuchając nad jego głową bańki. Możesz też spróbować przenieść zabawki dziecka na różne powierzchnie na różnych wysokościach w pokoju. Dobrym wyborem są niskie otwarte półki, które umożliwiają dziecku pełny widok, a także łatwy dostęp do zabawek.
Dlaczego to pomaga: Poruszanie ciałem w górę i w dół wprowadza dziecko w pozycję kucania. Klęknięcie to podstawowy ruch, który buduje siłę dolnej części ciała i uczy dziecko przenoszenia ciężaru podczas stania.
Krok 7: Pływanie
Jeśli Twoje dziecko dość łatwo podciąga się do pozycji stojącej, kolejnym krokiem może być chodzenie wokół mebli, takich jak kanapy i stoły. Dzięki temu dziecko przemieszcza się i przenosi swój ciężar z jednego mebla na drugi. Szukanie opiekunki do dziecka – 10 porad jak znaleźć rzetelną opiekunkę do dziecka
Dlaczego to pomaga: Spacerowanie to rodzaj chodzenia z podparciem, który ćwiczy mięśnie bioder i ud. Z czasem dziecko będzie w znacznie mniejszym stopniu polegać na swoich rękach, a może w ogóle zapomni, że potrzebuje wsparcia.
Krok 8: Pchanie – Jak nauczyć dziecko chodzić
Mini wózki na zakupy, wózki dziecięce i inne zabawki do pchania stwarzają kolejną okazję do wspomaganego chodzenia w ruchu.
Wybierając zabawkę do pchania, upewnij się, że jest ona solidna i zapewnia wystarczający opór na każdym rodzaju podłogi, jaką posiadasz. Przeczytaj recenzje, ponieważ niektóre działają lepiej na dywan w porównaniu do twardych podłóg i odwrotnie. Jak nauczyć dziecko chodzić.
Należy pamiętać, że zabawki pchane są napędzane przez dziecko. Niektórzy poruszają się szybciej niż inni. Jeśli się o to martwisz, rozważ zakup takiego, który umożliwia ładunki dla wolniejszych ruchów.
Dlaczego to pomaga: Zabawki do pchania pozwalają dziecku uzyskać pewną niezależność, a jednocześnie zapewniają mu dodatkowe „dynamiczne wsparcie”, którego potrzebuje, przechodząc przez kolejne etapy chodzenia. Proponują również zabawy zachęcające do ruchu w inny sposób, np. przysiady i rozciąganie.
Krok 9: Przedmioty w rękach
Możesz zachęcić dziecko do samodzielnego chodzenia dając mu jedną lub dwie zabawki. Pomyśl o małych, lekkich przedmiotach, takich jak shakery do jajek czy małe torebki z fasolą.
Jeśli się krzyżują, zacznij od dania im jednej zabawki, a potem dodaj kolejną. Lub możesz rozważyć większe (ale nadal lekkie) wypchane zwierzę, które wymaga dwóch rąk do noszenia. Cokolwiek zrobisz, kluczem jest, aby była to praca na dwie ręce – co jest tylko wymyślnym sposobem na powiedzenie, że twoje dziecko używa obu rąk.
Dlaczego to pomaga: Zajmowanie rąk dziecka odsuwa uwagę od ruchów wspomaganych, takich jak chwytanie się mebli. Kiedy dziecko trzyma jakiś przedmiot, jest mniej skłonne do sięgania po wsparcie, a bardziej do pracy nad równowagą w tułowiu i dolnej części ciała. Piwo na włosy:
Oto jak używać piwa, aby uzyskać zdrowe, miękkie i lśniące włosy.
Krok 10: Schody – Jak nauczyć dziecko chodzić
Jeśli zmęczysz się podłogą, zabierz dziecko na schody. Oczywiście podczas tej czynności będziesz chciała być bardzo blisko dziecka. Poproś dziecko, aby powoli wchodziło po schodach używając rąk, kolan i stóp. Jest to trening całego ciała, w którym ćwiczone są wszystkie mięśnie.
Dlaczego to pomaga: Pokonywanie schodów pozwala dziecku wzmocnić mięśnie tułowia i nóg. Nie tylko to, ale również pozwala na coś, co nazywa się „dysocjacją dolnego ciała”. Oznacza to, że dziecko może zacząć oddzielać ruch górnej części ciała od ruchu dolnej części ciała.
Czego unikać przy uczeniu dziecka chodzenia
Przede wszystkim unikaj naciskania na dziecko, aby zaczęło chodzić. Twoje dziecko może wykazywać pewne oznaki, że jest gotowe, ale może upłynąć dużo czasu, zanim wszystko skoordynuje się z mózgiem i ciałem. Świętuj małe sukcesy i spotkaj się z dzieckiem na poziomie jego możliwości, starając się pomóc mu osiągnąć kolejny duży kamień milowy.
I choć w teorii mogą brzmieć dobrze, chodziki dla dzieci są w rzeczywistości uważane za dość niebezpieczne. Chodziki różnią się od zabawek do pchania. Są to obiekty, w których dzieci siedzą, a nie stoją za nimi. Posiadają również kółka na podstawie, które swobodnie poruszają się, gdy dziecko odpycha się nóżkami. Jak nauczyć dziecko chodzić.
Brzmi to fajnie, ale wyobraź sobie to tak: Umieść małe dziecko w urządzeniu z kółkami na spodzie. Dzięki temu dziecko, które nie jest mobilne, ma możliwość nieco szybszego poruszania się po pokoju.
Dzieci w chodzikach doznają obrażeń, gdy staczają się ze schodów, wlatują do odkrytych basenów i ulegają poparzeniom, gdy chwytają ciężkie lub gorące przedmioty z lad.