Zdrowie

Co jest dobre na duszny nos – jak pozbyć się dusznego nosa

Co jest dobre na duszny nos – 10 porad jak pozbyć się dusznego nosa.  Duszny nos to częsty objaw przeziębienia lub alergii. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie dyskomfortu, jaki może przynieść duszny nos. Kiedy organizm reaguje na nieznaną substancję – taką jak kurz, alergen lub wirus – wywołuje reakcję immunologiczną i może dojść do zapalenia. Zatkanie nosa występuje, gdy stan zapalny wpływa na naczynia krwionośne wewnątrz nosa i tkanki nosa stają się obrzęknięte. Może również wystąpić nagromadzenie śluzu.

 

Co jest dobre na zatkany nos

 

Co jest dobre na zatkany nos

 

W tym artykule omówiono różne wskazówki dotyczące zarządzania dusznym nosem, od wdychania pary do jedzenia chrzanu. Dowody naukowe, że wiele z tych metod działa, są ograniczone, ale niektórzy ludzie mogą uznać je za przydatne.

1) Wdychanie pary wodnej

 

Wdychanie pary wodnej

 

Wiele osób z zatkanym nosem stwierdza, że wdychanie pary pomaga im poczuć się lepiej. Mogą użyć miski ze zwykłą wodą, dodać olejku rumiankowego lub miętowego, albo wziąć ciepły prysznic.

 

Jednak ludzie powinni uważać, aby nie używać wrzącej wody i zawsze umieszczać pojemnik na płaskiej, równej powierzchni.

 

Ciepło i wilgoć mogą działać kojąco na błony wewnątrz nosa i przynieść chwilową ulgę. Istnieje również teoria, że pozwala na lepszy odpływ śluzu, co może pomóc w zniszczeniu wirusa. Jednak nauka nie potwierdziła tych teorii i nie ma dowodów na to, że poprawia objawy.

 

Wyniki badania z 2016 roku sugerują, że para wodna nie miała wpływu na blokadę nosa spowodowaną nawracającym zapaleniem zatok. Nawet badanie przeglądowe z 2017 roku nie znalazło żadnych dowodów sugerujących, że para wodna może przynieść korzyści lub zaszkodzić osobie ze zwykłym przeziębieniem.

 

2. aerozol fizjologiczny

 

Spray fizjologiczny

 

Używanie soli fizjologicznej w sprayu może pomóc zmniejszyć stan zapalny tkanki w nosie i zmniejszyć zatory.

W tym samym badaniu z 2016 roku, w którym badano skuteczność inhalacji parowej, sprawdzono również wpływ płukania nosa. Autorzy stwierdzili, że płukanie nosa solą fizjologiczną w sprayu wydaje się przynosić pewne korzyści osobom z niedrożnością nosa spowodowaną przewlekłym zapaleniem zatok.

 

Spraye z solą fizjologiczną nie zawierają leków, więc ich stosowanie w czasie ciąży jest zazwyczaj bezpieczne. Spreje fizjologiczne są dostępne bez recepty i online.

 

3. Garnki Neti

 

Garnki Neti

 

Ludzie mogą używać neti pots do płukania zatok i pomóc oczyścić suche korytarze nosowe.

Ludzie mogą używać tych urządzeń do stosowania wody z solą lub roztworu soli. Mogą one pomóc w przepłukaniu i nawilżeniu nozdrzy. Co jest dobre na zapchany nos.

 

Jednak Food and Drug Administration ostrzega ludzi do podjęcia następujących środków ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia:

 • Używać wyłącznie wody destylowanej, sterylnej lub uprzednio przegotowanej i ostudzonej.
 • Dokładnie przestrzegaj instrukcji obsługi urządzenia.
 • Upewnij się, że pomoc jest czysta i całkowicie sucha, gdy nie jest używana.
 • Przed użyciem należy umyć i osuszyć ręce.
 • Jeśli osoba ma osłabiony układ odpornościowy lub jest dzieckiem, przed użyciem urządzenia należy skonsultować się z lekarzem.
 • Woda z kranu może zawierać bakterie. Nie nadaje się do stosowania w naczyniu neti pot ani w żadnym innym urządzeniu do płukania.

 

4. Ciepły okład

 

Ciepły okład

Zastosowanie ciepłego kompresu może pomóc złagodzić ból związany z zatorem nosa i zwiększyć krążenie w zatokach.

Przygotowanie ciepłej glazury:

 • Namocz ścierkę w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.
 • Wykręć cały nadmiar wody.
 • Nałożyć na nos lub czoło.
 • Niektórzy lubią dodawać do wody przed moczeniem ścierki posiekany świeży imbir.

 

5. olejek eukaliptusowy Co jest dobre na zatkany nos

 

Olejek eukaliptusowy Co jest dobre na duszny nos

 

Olejek eukaliptusowy pochodzi z liści drzewa eukaliptusowego. Ludzie na przestrzeni dziejów używali go do celów leczniczych. Niektóre składniki olejku eukaliptusowego mogą mieć właściwości lecznicze i działać jak:

 • środek antybakteryjny
 • środek przeciwzapalny
 • dla uśmierzenia bólu
 • środek uspokajający

 

Wdychanie pary eukaliptusowej lub przez dyfuzor może pomóc złagodzić objawy nosowe. Aby użyć, dodaj kilka kropli olejku do miski z ciepłą wodą lub postępuj zgodnie z instrukcją na dyfuzorze.

 

Pastylki i wcierki zawierające eukaliptus lub metol mogą również pomóc w udrożnieniu nosa. Nigdy nie stosuj olejku eukaliptusowego ani żadnego innego bezpośrednio na skórę, ponieważ może to wywołać reakcję.

 

6. Leki przeciwhistaminowe

 

Leki przeciwhistaminowe

 

Czasami reakcja alergiczna powoduje duszny nos. Leki na alergię często zawierają lek przeciwhistaminowy, który blokuje tę reakcję.

 

Leki przeciwhistaminowe mogą pomóc zarządzać nasilenie objawów u dorosłych z przeziębieniem w ciągu pierwszego dnia lub dwóch chorób. W kolejnych dniach nie były one jednak bardziej pomocne niż placebo.

 

Istnieją różne opcje dostępne w Internecie, ale ludzie powinni skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed użyciem leków przeciwhistaminowych. Koniecznie należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu i mieć świadomość skutków ubocznych. Na przykład, niektóre leki alergiczne mogą powodować senność, więc ludzie nie powinni prowadzić pojazdów podczas ich przyjmowania.

 

7. Decongestants Co jest dobre na duszny nos

 

 Decongestants Co jest dobre na duszny nos

 

Leki obkurczające powodują zwężenie małych naczyń krwionośnych w nosie. Zmniejsza to obrzęk błony śluzowej nosa i zmniejsza uczucie duszności.

 

Nie potwierdzono, że pojedyncza dawka może pomóc w złagodzeniu objawów przeziębienia u dorosłych, ale wielokrotne dawki mogą przynieść niewielką korzyść.

 

Ludzie nie powinni używać decongestants przez więcej niż tydzień, ponieważ długotrwałe stosowanie może rzeczywiście pogorszyć blokadę. Działania niepożądane mogą obejmować zwiększenie częstości akcji serca, ból głowy i suchość w ustach. Środki obkurczające w aerozolu do nosa mogą również powodować kichanie i pieczenie wewnątrz nosa.

 

Każda osoba z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, jaskrą lub jakimkolwiek innym schorzeniem powinna przed użyciem zapytać swojego lekarza, czy stosowanie leków obkurczających jest bezpieczne. Nie są odpowiednie dla dzieci poniżej 6 roku życia i mogą nie być odpowiednie w czasie ciąży. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

Decongestants są dostępne online lub over-the-counter, a niektóre wymagają recepty. Występują w postaci sprayów do nosa, kropli, tabletek lub syropu.

 

8. Nawilżacze Co jest dobre na duszny nos

 

 Nawilżacze Co jest dobre na duszny nos

 

Niektórzy ludzie uważają, że dodanie wilgoci do powietrza z nawilżacza z chłodną lub ciepłą mgiełką przynosi ulgę. Nie ma jednak żadnych dowodów naukowych, które wskazywałyby, że działa on w celu złagodzenia zwykłego przeziębienia.

 

Ważne jest, aby utrzymać nawilżacz w czystości i przestrzegać instrukcji producenta, aby zapobiec bakteriom lub pleśni.

 

9. Nawodnienie Co jest dobre na zatkany nos

 

Nawodnienie Co jest dobre na zatkany nos

 

Zawsze dobrze jest pić dużo wody, a niektórzy twierdzą, że pomaga to zmniejszyć zatkanie nosa.

Eksperci nie znaleźli jednak żadnych dowodów na to, że picie dodatkowych płynów może pomóc w złagodzeniu objawów i radzą ludziom, aby spożywali tylko tyle, ile jest dla nich wygodne. Zaznaczają jednak, że ciepłe napary lub napoje z cytryną mogą działać kojąco. Co jest dobre na zapchany nos. Działanie miodu 7 wyjątkowych korzyści z miodu.

10. inne metody Co jest dobre na zatkany nos

 

Inne metody Co jest dobre na duszny nos

 

Inne wskazówki, które mogą pomóc to:

 • jedzenie pikantnych warzyw, takich jak chrzan
 • lekki nacisk kciukiem i palcem wskazującym na czubek nosa
 • delikatne masowanie zatok palcami
 • picie szklanki wody zmieszanej z łyżeczką octu jabłkowego
 • spożywanie herbaty miętowej lub imbirowej
 • gotowanie dwóch lub trzech ząbków czosnku w wodzie i picie tej mieszanki dwa razy dziennie
 • stosowanie poduszki wspierającej do podtrzymywania głowy podczas snu
 • Herbata na duszny nos – 8 najlepszych herbat

 

Przyczyny duszności w nosie

 

 • Duszny nos może być spowodowany przez różne choroby i warunki, w tym następujące:
 • infekcja wirusowa, taka jak grypa lub przeziębienie
 • zapalenie zatok
 • alergiczny nieżyt nosa i inne rodzaje nieżytów
 • przedział odchylony
 • polipy nosa

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button