Zdrowie

7 wyjątkowych korzyści z miodu

Działanie miodu 7 wyjątkowych korzyści z miodu. Miód to syropowaty płyn, który pszczoły miodne wytwarzają z nektaru roślinnego. Miód jest popularny na całym świecie ze względu na swoją słodycz i głębię smaku i jest stosowany w wielu potrawach i przepisach.

 

Działanie miodu

 

Działanie miodu

 

Zapach, kolor i smak miodu różni się w zależności od rodzaju kwiatów, z których jest wytwarzany, dlatego istnieje niezliczona ilość jego odmian. Miód ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych i odgrywa rolę w wielu domowych środkach zaradczych i zabiegach medycyny alternatywnej. Oto 7 wyjątkowych korzyści zdrowotnych, jakie daje miód.

 

1. Zawiera wiele składników odżywczych

 

Jedna łyżka stołowa (20 gramów) miodu zawiera (1Zaufane źródło):

 • Kalorie: 61
 • Tłuszcz: 0 gramów
 • Białko: 0 gramów
 • Węglowodany: 17 gramów
 • Błonnik: 0 gramów
 • Ryboflawina: 1% wartości dziennej (DV)
 • Miedź: 1 % DV
  Miód jest w zasadzie czystym cukrem, nie zawiera tłuszczu, a jedynie śladowe ilości białka i błonnika. Zawiera niewielkie ilości niektórych składników odżywczych, ale większość ludzi zazwyczaj nie spożywa wystarczającej ilości miodu, aby był on znaczącym źródłem witamin i minerałów. Działanie miodu.

 

Niemniej jednak warto zauważyć, że miód jest bogaty w prozdrowotne związki roślinne zwane polifenolami. Działanie czosnku 11 udowodnione korzyści zdrowotne.

 

SUMMARY
Miód składa się głównie z cukru, dostarcza niewielkich ilości kilku witamin i minerałów, jest bogaty w prozdrowotne związki roślinne.

 

2. Bogaty w antyoksydanty – Działanie miodu

 

Bogaty w antyoksydanty - Działanie miodu

Wysokiej jakości miód – minimalnie przetworzony, niepodgrzewany i świeży – zawiera wiele ważnych bioaktywnych związków roślinnych i antyoksydantów, takich jak flawonoidy i kwasy fenolowe. Ciemniejsze odmiany mają tendencję do oferowania większej ilości antyoksydantów niż jaśniejsze.

Przeciwutleniacze pomagają neutralizować reaktywne formy tlenu (ROS) w organizmie, które mogą gromadzić się w komórkach i powodować uszkodzenia. Uszkodzenia te mogą przyczynić się do powstania takich chorób jak przedwczesne starzenie się, cukrzyca 2. typu i choroby serca. Wiele korzyści zdrowotnych płynących z miodu przypisuje się więc jego zawartości przeciwutleniaczy.

 

SUMMARY
Miód zawiera wiele antyoksydantów, w tym kwasy fenolowe i flawonoidy.

 

3. Lepsze dla cukru we krwi niż zwykły cukier

Jeśli chodzi o kontrolowanie poziomu cukru we krwi, miód może mieć pewne zalety w stosunku do zwykłego cukru. Chociaż miód podnosi poziom cukru we krwi tak samo jak inne rodzaje cukru, zawarte w nim antyoksydanty mogą pomóc w ochronie przed zespołem metabolicznym i cukrzycą 2. typu.

 

Naukowcy odkryli, że miód może zwiększyć poziom adiponektyny, hormonu, który zmniejsza stan zapalny i poprawia regulację cukru we krwi. Istnieją również dowody, że codzienne spożywanie miodu może poprawić poziom cukru we krwi na czczo u osób z cukrzycą 2. typu.

Jednak mimo, że miód jest nieco lepszy dla osób z cukrzycą niż cukier rafinowany, to i tak powinien być spożywany z umiarem. Warto też wiedzieć, że niektóre rodzaje miodu można rozcieńczyć syropem prostym. Chociaż fałszowanie miodu jest nielegalne w większości krajów, pozostaje powszechnym problemem.

 

SUMMARY
Miód może mieć pewne efekty ochronne związane z kontrolą cukru we krwi, ale ludzie nadal powinni spożywać go z umiarem, zwłaszcza osoby z cukrzycą 2. typu.

 

4. Może poprawić zdrowie serca

Miód może również pomóc w zapobieganiu chorobom serca. Według jednego z przeglądów, miód może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poprawić poziom tłuszczu we krwi, regulować tętno i zapobiegać obumieraniu zdrowych komórek – wszystkie czynniki, które mogą poprawić funkcjonowanie i zdrowie twojego serca.

Jedno z badań obserwacyjnych z udziałem ponad 4 500 osób w wieku powyżej 40 lat powiązało umiarkowane spożycie miodu z niższym ryzykiem wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi u kobiet. Ponadto badanie przeprowadzone na szczurach wykazało obiecujące dowody na to, że miód pomaga chronić serce przed stresem oksydacyjnym.

 

Ponadto surowy miód zawiera zwykle propolis, rodzaj żywicy, którą pszczoły wytwarzają z wytwarzających soki drzew i podobnych roślin. Propolis może poprawić poziom cholesterolu i trójglicerydów. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma długoterminowych badań dotyczących miodu i zdrowia serca u ludzi. Potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć wpływ miodu na zdrowie serca.

 

SUMMARY
Miód jest związany z korzystnym wpływem na zdrowie serca, w tym obniżeniem ciśnienia krwi i poziomu tłuszczu we krwi. Niemniej jednak potrzebne są dalsze badania na ten temat u ludzi.

 

5. Wspomaga gojenie się oparzeń i ran – Działanie miodu

 

Wspomaga gojenie się oparzeń i ran - Działanie miodu

Miejscowe leczenie miodem było stosowane do leczenia ran i oparzeń już w starożytnym Egipcie. Ta praktyka jest powszechna również dzisiaj.

Przegląd 26 badań dotyczących miodu i pielęgnacji ran wykazał, że jest on najskuteczniejszy w gojeniu oparzeń częściowej grubości i ran zakażonych po operacji. Miód jest również skutecznym lekiem na związane z cukrzycą owrzodzenia nóg, które są poważnym powikłaniem mogącym prowadzić do amputacji.

 

W jednym z badań z udziałem osób z owrzodzeniami stopy cukrzycowej odnotowano 43,3% wskaźnik sukcesu w leczeniu ran za pomocą miodu. W innym badaniu, miejscowo stosowany miód wyleczył imponujące 97% wrzodów uczestników związanych z cukrzycą. efekty działania imbiru 11 korzyści zdrowotne z imbiru.

Naukowcy uważają, że lecznicze działanie miodu pochodzi z jego właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Ponadto może pomóc w leczeniu innych chorób skóry, w tym łuszczycy i zmian opryszczkowych.

 

Miód Manuka jest uważany za niezwykle skuteczny w leczeniu oparzeń. Jednak w przypadku poważnych oparzeń należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej.

SUMMARY
Po zastosowaniu na skórę, miód może być częścią skutecznego planu leczenia oparzeń, ran i wielu innych chorób skóry. Jest szczególnie skuteczny w przypadku owrzodzeń stopy cukrzycowej.

 

6. Może pomóc stłumić kaszel u dzieci

Kaszel jest częstym problemem u dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych. Infekcje te mogą wpływać na sen i jakość życia zarówno dzieci, jak i rodziców. Jednak konwencjonalne leki na kaszel nie zawsze są skuteczne i mogą mieć skutki uboczne. Co ciekawe, miód może być dobrą alternatywą, z dowodami sugerującymi, że jest to skuteczna opcja leczenia.

 

Jeden przegląd kilku badań dotyczących miodu i kaszlu u dzieci stwierdził, że miód wydaje się być bardziej skuteczny niż difenhydramina na objawy kaszlu. Może również pomóc w skróceniu czasu trwania kaszlu. Działanie miodu.

 

W innym przeglądzie stwierdzono, że może on również poprawić jakość snu dzieci z kaszlem, a także ich rodziców. Ponadto, w przeciwieństwie do niektórych leków na kaszel, miód nie ma skutków ubocznych. Nigdy jednak nie należy podawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia botulizmu.

 

SUMMARY
U dzieci powyżej 1 roku życia miód może działać jako naturalny i bezpieczny środek hamujący kaszel. Niektóre badania pokazują, że jest nawet bardziej skuteczny niż niektóre leki na kaszel.

 

7. Łatwy do dodania do diety – Działanie miodu

Miód łatwo jest dodać do swojej diety.

Aby uzyskać małą dawkę antyoksydantów z miodu, możesz go używać w dowolny sposób, w jaki normalnie używasz cukru. Doskonale nadaje się do słodzenia zwykłego jogurtu, kawy czy herbaty. Możesz go również wykorzystać w gotowaniu i pieczeniu. Jako środek domowy może być stosowany bezpośrednio na drobne oparzenia lub rany lub podawany doustnie podczas kaszlu.

Pamiętaj, że miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na ryzyko botulizmu. Należy również pamiętać, że miód jest rodzajem cukru, więc spożywanie go spowoduje skok cukru we krwi.

Ponadto spożywanie dużych ilości miodu, zwłaszcza konsekwentnie przez długi okres czasu, może przyczynić się do wzrostu masy ciała i zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca 2. typu lub choroby serca. Dlatego trzymaj się niskiego do umiarkowanego spożycia. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów.

 

SUMMARY
Miód może być używany do słodzenia jogurtu lub napojów, jako składnik wielu przepisów lub jako domowy środek na drobne urazy i kaszel. Ponieważ miód jest cukrem, staraj się ograniczyć jego spożycie.

 

 • Miód oferuje kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych ze względu na zawarte w nim korzystne związki, takie jak antyoksydanty i propolis.
 • Jest to świetna alternatywa dla cukru, ale należy spożywać ją tylko z umiarem, ponieważ w organizmie nadal działa jak cukier.
 • Wiedz też, że dzieci poniżej 1 roku nie powinny spożywać miodu, gdyż wiąże się to z ryzykiem wystąpienia botulizmu.

 

Tylko jedna rzecz

 

Tylko jedna rzecz

Spróbuj już dziś: Miód Manuka to wyjątkowy rodzaj miodu, który pszczoły wytwarzają z rośliny Manuka, pochodzącej z Nowej Zelandii. Miód ten jest bogaty w aktywny związek zwany methylglyoxal (MGO), który zapewnia wiele jego korzyści zdrowotnych.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button