Zdrowie

Ile mamy kręgów – Kręgosłup człowieka

Ile mamy kręgów? Główne części kręgosłupa obejmują kręgi (kości), dyski, nerwy i rdzeń kręgowy. Kręgosłup wspiera Twoje ciało i pomaga Ci chodzić, skręcać i poruszać się. Dyski, które chronią kręgi mogą ulec kompresji z wiekiem lub urazem, co może prowadzić do przepukliny dysku. Ćwiczenia mogą wzmocnić mięśnie rdzenia, które wspierają kręgosłup i zapobiegają urazom i bólom pleców.

Ile mamy kręgów

 

Ile mamy kręgów

 

Kręgosłup ma 33 nałożone na siebie kręgi (małe kości), które tworzą kanał kręgowy. Kanał kręgowy to tunel, w którym mieści się rdzeń kręgowy i nerwy oraz chroni je przed urazami. Większość kręgów porusza się, aby umożliwić zakres ruchu. Najniższe kręgi (kość krzyżowa i kość ogonowa) są zespolone i nie poruszają się. Ile mamy kręgów.

Czym jest kręgosłup

 

Czym jest kręgosłup

Kręgosłup jest centralną strukturą nośną Twojego ciała. Łączy różne części twojego układu mięśniowo-szkieletowego. Twój kręgosłup pomaga Ci siedzieć, stać, chodzić, skręcać i zginać. Urazy kręgosłupa, choroby rdzenia kręgowego i inne problemy mogą uszkodzić kręgosłup i spowodować ból pleców.

Jakie są części kręgosłupa

 

Jakie są części kręgosłupa

Zdrowy kręgosłup ma trzy naturalne krzywizny, które tworzą kształt litery S. Krzywizny te amortyzują wstrząsy ciała i chronią kręgosłup przed urazami. Twój kręgosłup składa się z wielu różnych części:

  • Kręgi: Ile mamy kręgów? Kręgosłup ma 33 nałożone na siebie kręgi (małe kości), które tworzą kanał kręgowy. Kanał kręgowy to tunel, w którym mieści się rdzeń kręgowy i nerwy oraz chroni je przed urazami. Większość kręgów porusza się, aby umożliwić zakres ruchu. Najniższe kręgi (kość krzyżowa i kość ogonowa) są zespolone i nie poruszają się.
  • Stawy twarzowe: te stawy kręgosłupa mają chrząstkę (śliską tkankę łączną), która pozwala kręgom poruszać się względem siebie. Stawy twarzowe umożliwiają skręcanie i obracanie oraz zapewniają elastyczność i stabilność. Zapalenie stawów może rozwijać się w tych stawach i powodować ból pleców lub szyi.
    Krążki międzykręgowe: te płaskie, okrągłe poduszki znajdują się między kręgami i służą jako amortyzatory dla kręgosłupa. Każdy dysk ma miękki, żelowy środek (nucleus pulposus) otoczony elastycznym pierścieniem zewnętrznym (annulus). Krążki międzykręgowe znajdują się pod stałym ciśnieniem. Przepuklina dysku może pęknąć, pozwalając na wyciek części substancji żelowej rdzenia. Przepuklina dysku (zwana również dyskiem wybrzuszonym, zsuniętym lub pękniętym) może być bolesna.
  • Rdzeń kręgowy i nerwy: rdzeń kręgowy to kolumna nerwów, która przechodzi przez kanał kręgowy. Rdzeń kręgowy rozciąga się od czaszki do dolnej części pleców. Przez rozwidlenia kręgów (neural foramina) rozgałęzia się trzydzieści jeden par nerwów. Nerwy te przenoszą wiadomości między mózgiem a mięśniami.
  • Tkanki miękkie: Więzadła łączą kręgi, aby utrzymać kręgosłup w prawidłowej pozycji. Mięśnie wspierają Twój kręgosłup i pomagają Ci się poruszać. Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi i pomagają w poruszaniu się.

 

 

  1. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów
  2. Motywacja pracowników – jak motywować ludzi

Jakie są segmenty kręgosłupa

 

Jakie są segmenty kręgosłupa

33 kręgi tworzą pięć różnych segmentów kręgosłupa. Segmenty te zaczynają się na szyi i pracują w dół do pośladków (tylnej części ciała):

  • Kręgosłup szyjny (szyja): górna część kręgosłupa posiada siedem kręgów (od C1 do C7). Te kręgi szyjne pozwalają na obracanie, pochylanie i kołysanie głowy. Kręgosłup szyjny tworzy kształt litery C do wewnątrz, co nazywane jest krzywizną lordotyczną.
  • Część piersiowa (środkowa część kręgosłupa): część piersiowa lub piersiowa kręgosłupa ma 12 kręgów (od T1 do T12). Żebra są przymocowane do kręgosłupa piersiowego. Ta część kręgosłupa lekko się odchyla i tworzy kształt litery C w kierunku pleców, co nazywane jest krzywą kifotyczną.
  • Lędźwiowy (dolna część pleców): pięć kręgów (od L1 do L5) tworzy dolną część kręgosłupa. Kręgosłup lędźwiowy stanowi podporę dla górnego odcinka kręgosłupa. Jest połączona z miednicą i dźwiga większość ciężaru ciała, a także obciążenia związane z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów. Wiele problemów z kręgosłupem występuje w odcinku lędźwiowym. Kręgosłup lędźwiowy wygina się do wewnątrz, tworząc krzywą lordotyczną w kształcie litery C.
  • Sacrum: Ta kość w kształcie trójkąta łączy się z biodrami. Pięć kręgów krzyżowych (S1 do S5) łączy się podczas rozwoju dziecka w łonie matki, co oznacza, że nie poruszają się one. Kość krzyżowa i biodrowa tworzą pierścień zwany obręczą miedniczną.
  • Kość ogonowa: Cztery połączone kręgi tworzą ten niewielki kawałek kości położony u podstawy kręgosłupa. Do kości ogonowej przyczepiają się mięśnie i więzadła dna miednicy.

 

Jakie schorzenia i zaburzenia dotyczą kręgosłupa – Ile kręgów mame

 

Jakie schorzenia i zaburzenia dotyczą kręgosłupa - Ile kręgów mame

Nawet 80% ludzi doświadcza czasem bólu pleców. Kręgi i dyski mogą zużywać się z wiekiem, powodując ból. Do innych chorób, które wpływają na zdrowie kręgosłupa należą:

  • Choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (AS).
  • Rozciąganie i zwichnięcie pleców.
  • Wady wrodzone, takie jak rozszczep kręgosłupa.
  • Ostrogi kostne (poszarpane krawędzie na kręgach, które wywierają nacisk na rdzeń kręgowy i nerwy).
  • Skrzywienia kręgosłupa (skolioza i kifoza).
  • Choroby nerwowo-mięśniowe, takie jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS).
  • Urazy nerwów, w tym zwężenie kręgosłupa, rwa kulszowa i uciskane nerwy.
  • Osteoporoza (słabe kości).
  • Urazy rdzenia kręgowego, w tym złamania kręgosłupa, przepukliny dysków i paraliż.
  • Guzy i nowotwory kręgosłupa.
  • Zakażenia kręgosłupa, takie jak zapalenie opon mózgowych i zapalenie kości.

Jak zachować zdrowy kręgosłup – Ile mam kręgów

 

Jak zachować zdrowy kręgosłup - Ile mam kręgów

Silne mięśnie pleców mogą chronić Twój kręgosłup i zapobiegać problemom z plecami. Staraj się wykonywać ćwiczenia wzmacniające plecy i rozciągające co najmniej dwa razy w tygodniu. Ćwiczenia takie jak deski wzmacniają rdzeń (mięśnie brzucha, boczne i pleców), aby dać kręgosłupowi więcej wsparcia. Do innych środków ochronnych należą:

  • Podczas podnoszenia przedmiotów należy zgiąć kolana i trzymać plecy prosto.
  • W razie potrzeby schudnij (nadmiar kilogramów obciąża kręgosłup).
  • Utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button