styl życia

Motywacja pracowników – jak motywować ludzi

Motywacja pracowników. Zmotywowani pracownicy są atutem organizacji, są wprost proporcjonalni do sukcesu organizacji. Najlepsza motywacja pracowników jest więc nieuchwytna, trudna do zmierzenia i niezwykle trudna do kontrolowania, ale bardzo łatwa do ułatwienia, jeśli jest prawidłowo przeprowadzona. Wszystko zależy od intencji, intensywności i wytrwałości.

 

Motywacja pracowników

 

Motywacja pracowników

Motywacja to entuzjazm, poziom energii, zaangażowanie i ilość kreatywności, którą pracownik codziennie wnosi do organizacji.

Taka motywacja pochodzi od łacińskiego słowa „movere”, które dosłownie oznacza ruch. Dlatego wszystkie definicje, które można przeczytać w książkach lub w słowniku dotyczą tego, że motywacja jest zachowaniem i należy kierować tym zachowaniem, aby osiągnąć pożądane cele i wyniki.

 

W związku z tym motywacja pracowników opiera się na tym, jak bardzo pracownik czuje się zaangażowany w realizację celów organizacji i jak bardzo czuje się upełnomocniony. Motywacja jest dwojakiego rodzaju:

  • Motywacja wewnętrzna
  • Motywacja zewnętrzna

Rodzaje motywacji pracowników

 

Rodzaje motywacji pracowników

Istnieją dwa rodzaje motywacji, wewnętrzna i zewnętrzna. Dlatego organizacja musi sobie w stu procentach uświadomić, że pracownicy nie są klonami, to jednostki o różnych cechach. Aby skutecznie motywować pracowników, konieczne będzie więc głębsze poznanie różnych rodzajów i metod motywacji.

 

Dlatego będziesz mógł lepiej skategoryzować swoich pracowników i zastosować odpowiedni rodzaj motywacji, aby zwiększyć poziom zaangażowania i satysfakcji pracowników. Niektórzy pracownicy lepiej reagują na motywację wewnętrzną, a inni mogą lepiej reagować na motywację zewnętrzną.

 

Motywacja wewnętrzna

 

Motywacja wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna oznacza, że jednostka jest motywowana od wewnątrz. Ma pragnienie osiągania dobrych wyników w miejscu pracy, ponieważ wyniki są zgodne z jego systemem przekonań.

Dlatego też głęboko zakorzenione przekonania jednostki są zazwyczaj najsilniejszymi czynnikami motywującymi. Osoby takie wykazują wspólne cechy, takie jak akceptacja, ciekawość, honor, chęć osiągnięcia sukcesu.

Badania wykazały, że pochwała zwiększa motywację wewnętrzną, podobnie jak pozytywna informacja zwrotna dla pracownika. Jeśli więc jesteś menedżerem, przełożonym lub pełnisz rolę przywódczą, bądź świadomym dawania informacji zwrotnych lub pochwał. Upewnij się, że jest ona wzmacniająca, a Twoi pracownicy rozumieją Twoje oczekiwania.

 

Motywacja zewnętrzna

 

Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna oznacza, że motywacja jednostki jest stymulowana przez czynniki zewnętrzne – nagrody i uznanie. Dlatego niektórzy ludzie mogą nigdy nie być zmotywowani wewnętrznie i tylko motywacja zewnątrzpochodna działałaby u nich na rzecz realizacji zadań.

Ponadto badania mówią, że nagrody pozamaterialne mogą czasem pobudzić chęć danej osoby do nauki nowych umiejętności. Dodatkowo nagrody takie jak premie, benefity, wyróżnienia itp. może zmotywować ludzi lub dostarczyć wymiernych informacji zwrotnych.

10 najlepszych sposobów Motywowanie pracowników

 

10 najlepszych sposobów na motywowanie pracowników

 

Jeśli szukasz sposobów na zmotywowanie swoich pracowników w pracy, oto 5 prostych sposobów:

  • Badania motywacji pracowników: Wykorzystaj oprogramowanie lub platformę online do przeprowadzania badań motywacyjnych pracowników.
  • Badania satysfakcji pracowników: satysfakcja pracowników zależy od wielu czynników, takich jak środowisko pracy, infrastruktura, role i obowiązki itp. Prowadzenie badań satysfakcji pracowników pomoże menedżerom zrozumieć czynniki powodujące niezadowolenie i podjąć działania w tym kierunku.
  • Dobrze wykonana praca – uznaj to! Uznanie pomaga stworzyć zdrową więź między pracodawcą a pracownikami.
  • Skup się na nagrodach wewnętrznych: nagrody zewnętrzne bardzo szybko zanikają. Skup się na motywowaniu pracowników od wewnątrz.
  • Autonomia, nie biurokracja: mikrozarządzanie to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić jako menedżer. Jeśli zatrudniłeś ludzi o określonych umiejętnościach, pozwól im wykonywać swoją pracę, bądź moderatorem, a nie dyktatorem.
  • Stwórz świetne środowisko pracy: stwórz dobrą atmosferę, która zmotywuje Twoich pracowników.
  • Bądź wizjonerem: prowadź z wizją. Pracownicy muszą wiedzieć, że ich wysiłki napędzają coś ważnego. Muszą znać swój cel podróży i, co ważniejsze, drogę, która ich tam zaprowadzi.

 

  • Zbierz pomysły i sugestie, działaj na nich: teraz, gdy przeprowadziłeś ankiety, uzyskałeś informacje zwrotne od pracowników. Zapewnienie, że pomysły, sugestie, skargi złożone przez nich są analizowane i rozwiązywane w odpowiednim czasie.
  • Rozwój kariery: bardzo ważne jest, aby pracownicy mieli plan rozwoju kariery z jasno określonymi rolami i obowiązkami. więc upewnij się, że usiądziesz z każdym pracownikiem i opracujesz plan kariery, który będzie przejrzysty i jasno zakomunikowany.
  • Zapewnij elastyczność: nie wszyscy pracownicy są tacy sami. Dlatego należy pozwolić na pewną elastyczność tam, gdzie to możliwe, a pracownicy będą zadowoleni i zmotywowani.

 

Jakie znaczenie ma motywacja pracowników?

 

Znaczenie motywacji pracowników

Według psychologów, samorealizacja to bardzo ludzka sprawa. Co więcej, naszą podstawową naturą jest hodowanie czegoś i patrzenie, jak to rozkwita, dotyczy to większości rzeczy, które robimy w naszym codziennym życiu. Dotyczy to zarówno przestrzeni społecznej, jak i socjalnej.

Motywacja niewątpliwie odgrywa bardzo ważny czynnik w życiu człowieka. Zmotywowani pracownicy podejmują więc inicjatywę, chętnie przyjmują dodatkowe obowiązki, są innowacyjni i zorientowani na cel.

 

Zmotywowani pracownicy zapewniają

 

Zmotywowani pracownicy zapewniają

 

  • w organizacji panuje pozytywna atmosfera
  • współpracownicy są zadowoleni i czują się bezpiecznie w pracy
  • Zapewnienie satysfakcji klienta
  • Zawsze osiągają lepsze wyniki niż ich koledzy
  • Motywacja pracownikówň
  • Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

Motywacja odgrywa zatem bardzo ważny czynnik i zapewnia, że pracownicy pozostają aktywni i wnoszą swój wkład do organizacji. Ponadto, wysoki poziom motywacji prowadzi do mniejszej rotacji pracowników. W dalszej części artykułu poznasz 5 prostych sposobów na motywowanie pracowników.

Teoria motywacji Herzberga – motywacja pracowników

 

Teoria motywacji Herzberga - motywacja pracowników

Teoria motywacji Herzberga lub teoria dwóch czynników mówi, że istnieją dwa czynniki, które organizacja może dostosować, aby wpłynąć na poziom motywacji w miejscu pracy.

Herzberg wyróżnił te dwa czynniki:

1. Czynniki motywacyjne. Są to czynniki, które występują w miejscu pracy.

2. Czynniki higieniczne. Czynniki higieny są więc czynnikami środowiskowymi, które ułatwiają zachowania pracowników.
Oto kilka przykładów motywatorów i czynników higieny

4 statystyki są uwzględnione:

1. wysoki poziom higieny i wysoka motywacja

Jest to idealna sytuacja, którą chciałby osiągnąć każdy kierownik czy przełożony. Tutaj wszyscy pracownicy są szczęśliwie zmotywowani i mają bardzo mało skarg.

2. Wysoka higiena i niska motywacja

W tej sytuacji pracownicy mają bardzo mało skarg, ale jednocześnie nie są silnie zmotywowani. Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji jest sytuacja, w której pracownicy są dobrze opłacani, ale praca nie jest zbyt ciekawa. Pracownicy po prostu biorą swoje wypłaty i odchodzą.

3. Niska higiena i wysoka motywacja

Pracownicy są bardzo zmotywowani, ale mają też sporo pretensji, zwłaszcza jeśli praca jest szczególnie interesująca, ale pracownicy nie są wynagradzani zgodnie ze standardami rynkowymi.

4. Niska higiena i niska motywacja

Nie ma punktów za zgadywanie, to oczywiście dość kiepska sytuacja. Tutaj ani pracownicy nie są zmotywowani, ani nie ma czynników higieny.

Jak wykorzystać tę teorię w praktyce

 

Jak wykorzystać tę teorię w praktyce

1) Przede wszystkim naprawić i zmienić biurokratyczną politykę korporacyjną. Upewnij się więc, że Twój HR jest zgodny z tym, co oferują inne organizacje i wiedz, jakie są oczekiwania kierownictwa. Dlatego też, biorąc pod uwagę oba te czynniki, należy opracować politykę korzystną dla wszystkich.

 

2. Ponadto zadbaj o to, aby Twoi menedżerowie byli również mentorami, a nie tylko szefami. Każdy pracownik powinien być szanowany i wspierany. Motywacja pracowników. Kiedy jechać do Dubaju – Najlepsza pogoda w roku

 

3. Kultura organizacyjna odgrywa tu bardzo ważną rolę.

4. Zapewnienie, że wynagrodzenie, świadczenia i premie są zgodne ze standardami rynkowymi. Jeśli więc nie zamierzasz dobrze wynagradzać swoich pracowników, to dlaczego mieliby się oni interesować jakimikolwiek inicjatywami?

5. Pracownicy będą zadowoleni i uznają swoją pracę za sensowną, jeśli ich opis stanowiska będzie dobrze skonstruowany.

6. Deleguj obowiązki swoim pracownikom, aby czuli się docenieni. Szanuj ich indywidualność, poważnie słuchaj ich informacji zwrotnych, a przede wszystkim podejmuj działania, gdy jest to konieczne.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button