Jak pomóc alkoholikowi – 10 wskazówek
Jak pomóc alkoholikowi? 10 sposobów na pomoc alkoholikowi. Ponad połowa dorosłych pije regularnie, a alkoholizm dotyka prawie jednego na 13. dorosły. To sprawia, że jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób i jedna z najtrudniejszych do pokonania.
Obsah článku:
Jak pomóc alkoholikowi
W kontakcie z przyjacielem lub bliską osobą, która może być alkoholikiem, często trudno jest wiedzieć, jak jej pomóc. Oto 10 sposobów na to, jak pomóc alkoholikowi pokonać jego chorobę.
1. zidentyfikować problem
Alkoholizm jest chorobą, która może być trudna do określenia. Wielu alkoholików wydaje się być w pełni sprawnymi przez większość czasu. Aby zidentyfikować problem, należy szukać takich oznak jak:
- Picie w ciągu dnia roboczego
- Zawsze zamawiaj alkohol w restauracjach
- częste spóźnianie się do pracy lub na spotkania towarzyskie
- Przerywane przerwy w pamięci
- Przemoc podczas lub po spożyciu alkoholu
Każdy, kto nie jest pewny w rozpoznawaniu oznak uzależnienia od alkoholu, nie bój się skontaktować z profesjonalistą i poprosić o pomoc. Społeczność uzależnień składa się z troskliwych i współczujących profesjonalistów, którzy są przeszkoleni, aby pomóc.
Wystarczy podnieść słuchawkę i zadzwonić. W wielu anonimowych telefonach zaufania można uzyskać odpowiedź na pytania bez podawania danych osobowych. Topowe buty zimowe – jak wybrać najlepsze
2. Staw czoła problemowi alkoholizmu
Alkoholizm rozwija się przede wszystkim dlatego, że osoby na niego cierpiące zaprzeczają i nie potrafią łatwo przyznać, że są alkoholikami.
- Po zidentyfikowaniu problemu należy się z nim bezpośrednio zmierzyć.
- Subtelne podpowiedzi nie wystarczą. Zmuszaj alkoholika do zmierzenia się z problemem z głową.
- W naprawdę ciężkich przypadkach może być potrzebna interwencja, aby stanowczo przekonać alkoholika, że ma problem.
3. Otwarcie rozmawiać o uzależnieniu od alkoholu
Jednym z głównych powodów, dla których uzależnienie od alkoholu jest tak trudne do zwalczenia jest to, że wielu alkoholików nieumyślnie dopuszcza do jego wystąpienia.
Jakie są dwa sposoby na pomoc?
- Powiadom znajomych o problemie
- Poinformuj rodzinę o problemie
Rozmowy zaczynają się od świadomości. Ignorując problem, alkoholicy są bardziej skłonni do kontynuowania swoich złych nawyków i kontynuowania cyklu alkoholizmu.
4. Poszukaj profesjonalnej pomocy – Jak pomóc alkoholikowi
Użyj wyszukiwarki leczenia, aby znaleźć ośrodki leczenia, które spełniają Twoje potrzeby. Wykwalifikowany ośrodek leczenia uzależnień może zaoferować leczenie z wysokim wskaźnikiem sukcesu w porównaniu do radzenia sobie z problemem bez profesjonalnej pomocy.
Jeśli alkoholik nie chce przystąpić do takiego programu lub jest oporny na możliwości leczenia, konieczne może być skorzystanie z pomocy interwencjonisty.
5. zidentyfikować i usunąć czynniki wyzwalające alkohol
Większość alkoholików pije w odpowiedzi na wyzwalacze, takie jak stres w pracy lub stres społeczny. Ważne jest, aby zidentyfikować wszystkie wyzwalacze i spróbować je wyeliminować lub zminimalizować. Może również wymagać od alkoholika dokonania poważnych zmian w życiu, takich jak zmiana pracy lub nie wiązanie się z przyjaciółmi, którzy mogą mieć negatywny wpływ. Jak rzucić palenie, 13 najskuteczniejszych porad
5 doskonałych wskazówek, jak radzić sobie z wyzwalaczami i je usuwać:
- Dla każdego jest to coś innego, więc zwróć uwagę na swoje otoczenie.
- Wiedz, z czym pracujesz – Poznaj dobrze swoje wyzwalacze i bądź czujny.
- Ćwiczenie – przećwicz, co zrobisz, gdy uruchomi się twój wyzwalacz
- Dbaj o siebie – Kiedy jesteś zdrowy (dobrze się odżywiasz, dobrze śpisz itp.), możesz skuteczniej radzić sobie z wyzwalaczami.
- Nie testuj siebie – trzymaj się tego, co działa
6. Usuń pokusy alkoholu – Jak pomóc alkoholikowi
Całkowite usunięcie alkoholu z życia alkoholika jest niemożliwe. Można jednak podjąć kroki w celu usunięcia pokus. Te kroki są szczególnie ważne na początku i w miesiącach po leczeniu:
- Usuń cały alkohol z domu alkoholika
- Zachęcaj wspólnych przyjaciół i członków rodziny do tego samego
- Wychodząc z domu, unikaj miejsc, w których podawany jest alkohol
- Przestrzeganie tych trzech kroków może pomóc zapobiec możliwości nawrotu choroby.
- Jak przestać pić alkohol : 14 skutecznych porad
7. Tworzenie pozytywnej struktury wsparcia
Alkoholik musi wiedzieć, że ma rodzinę i przyjaciół, którzy zapewnią mu wsparcie.
Stwórz kompletny system wsparcia dla alkoholika i upewnij się, że wszyscy są ze sobą w kontakcie i że zawsze ktoś jest dostępny, bez względu na godzinę czy dzień.
Renomowana placówka leczenia zamkniętego zapewni, że to wsparcie jest zawsze dostępne, ale ważne jest również, aby być świadomym różnych grup wsparcia, które są dostępne w Twojej okolicy.
8. Struktura wsparcia – jak pomóc alkoholikowi
Może się to wydawać dziwne, ale alkoholik nie jest jedyną osobą, która potrzebuje pomocy. Udzielanie wsparcia alkoholikowi jest wyzwaniem i może być walką zarówno fizyczną, jak i emocjonalną.
Jeśli przyjaciele lub członkowie rodziny w grupie wsparcia mają trudności z radzeniem sobie z alkoholizmem, upewnij się, że otrzymają pomoc w radzeniu sobie lub czas wolny, jeśli potrzebują przerwy. Łatwo jest się przytłoczyć, więc upewnij się, że są osoby, do których możesz się zwrócić o pomoc. Co jest dobre na kaca – 7 skutecznych opcji
Ważne jest również, aby śledzić daty i godziny spotkań, wizyty u doradców i lekarzy oraz inne niezbędne rzeczy do wsparcia. Zapisz wszystko na papierze lub użyj kalendarza, aby zaplanować rzeczy i ustawić przypomnienia.
9. Zaangażuj się w nowe działania
Poznajcie świat i znajdźcie razem nowe hobby. Przełamać stare nawyki i spróbować nowych rzeczy, które biorą swój umysł od starych sposobów robienia rzeczy. Pozostając skupionym i angażując się w zdrowe działania, wzmacniasz swoje szanse na sukces i zmniejszasz szansę na nawrót choroby. Nieświeży oddech – 9 sposobów na pozbycie się go
10. Nie nastawiaj się negatywnie na porażki – Jak pomóc alkoholikowi
Mimo wszystkich Twoich działań mogą pojawić się niepowodzenia i nawroty choroby. Najgorsze jest oferowanie winy, złości lub pogardy za te niepowodzenia. Zamiast tego dostarczaj zachęty. Ucz się na niepowodzeniach, ale nie rozwodź się nad nimi.