Zdrowie

Co jest dobre na kaca – 7 skutecznych opcji

Co jest dobre na kaca? 7 kroków do wyleczenia kaca. Picie płynów może pomóc w poranku po upojeniu. Kac wydaje się być sposobem organizmu na przypomnienie nam o zagrożeniach wynikających z nadmiernego picia. Fizjologicznie jest to wysiłek grupowy: klasyczne objawy to biegunka, zmęczenie, ból głowy, nudności i dreszcze. Czasami wzrasta skurczowe (górna liczba) ciśnienie krwi, serce bije szybciej niż zwykle, a gruczoły potowe produkują nadmierne ilości potu – dowód na to, że odradza się reakcja „walki lub ucieczki”. Niektórzy ludzie są wrażliwi na światło lub dźwięk. Inni cierpią na uczucie wirowania.

 

Co jest dobre na kaca

 

Co jest dobre na kaca – 7 skutecznych opcji

 

 

Przyczyny są tak samo różnorodne jak objawy. Alkohol jest metabolizowany do aldehydu octowego, substancji, która w dużych ilościach jest toksyczna. Jednak stężenia rzadko osiągają tak wysokie wartości, więc nie jest to pełne wyjaśnienie.

 

Picie alkoholu zaburza aktywność mózgu podczas snu, więc pijaństwo może być formą pozbawienia snu. Alkohol zaburza hormony regulujące nasze zegary biologiczne, co może być powodem, że kace mogą czuć się jak opóźnienie i odwrotnie. Alkohol może również wywoływać migreny, dlatego niektórzy mogą myśleć, że mają kaca, podczas gdy w rzeczywistości cierpią na migrenę wywołaną przez alkohol.

 

Co pomaga na kaca

 

Kac zaczyna się po tym, jak poziom alkoholu we krwi zaczyna spadać. W rzeczywistości, według niektórych ekspertów, najgorsze objawy pojawiają się, gdy poziom alkoholu osiąga zero.

 

Kluczowym składnikiem wydaje się być „picie do upojenia”; mniej ważne jest to, ile się wypiło, aby się tam dostać. W rzeczywistości kilka badań sugeruje, że lekcy i umiarkowani pijący są bardziej podatni na rozwój kaca niż ciężcy pijący. Istnieją jednak również pozornie sprzeczne badania, które pokazują, że osoby z rodzinną historią alkoholizmu mają gorsze kace. Naukowcy twierdzą, że niektórzy ludzie mogą w końcu mieć problemy z piciem, ponieważ piją próbując złagodzić objawy kaca.

 

1. Picie alkoholu – wyładowanie klinem

 

Picie alkoholu - wyładowanie klinem

 

Chodzi o to, że kac jest formą odstawienia alkoholu, więc jeden lub dwa drinki złagodzą to odstawienie. Może coś w tym jest. Zarówno alkohol, jak i niektóre środki uspokajające, takie jak benzodiazepiny, np. diazepam (Valium), oddziałują na receptory GABA na komórkach mózgowych. I to jest dobrze udokumentowane, że niektórzy ludzie mają objawy odstawienia od krótko działających środków uspokajających, kiedy zużywają się. Może mózg reaguje podobnie, gdy poziom alkoholu we krwi zaczyna spadać.

2. Pij płyny – Co jest dobre na kaca

 

Alkohol sprzyja oddawaniu moczu, ponieważ hamuje uwalnianie wazopresyny, hormonu, który zmniejsza objętość moczu produkowanego przez nerki. Jeśli twój kac obejmuje biegunkę, pocenie się lub wymioty, możesz być jeszcze bardziej odwodniony. Chociaż mdłości mogą utrudniać zjedzenie czegokolwiek, nawet kilka łyków wody może pomóc.

 

3. Dostarczaj do swojego organizmu trochę węglowodanów

 

Dostarczaj do swojego organizmu trochę węglowodanów

 

Picie może obniżyć poziom cukru we krwi, więc teoretycznie część zmęczenia i bólu głowy na kacu może wynikać z tego, że mózg pracuje bez wystarczającej ilości swojego głównego paliwa. Ponadto wiele osób zapomina o jedzeniu podczas picia, co jeszcze bardziej obniża poziom cukru we krwi. Tosty i soki to sposób na delikatny powrót poziomu do normy.

 

4. Unikaj napojów alkoholowych o ciemnej barwie – Co jest dobre na kaca

 

Unikaj napojów alkoholowych o ciemnej barwie - Co jest dobre na kaca

 

Eksperymenty wykazały, że jasne napoje, takie jak wódka i gin, rzadziej powodują kaca niż ciemne, takie jak whisky, czerwone wino i tequila. Główną formą alkoholu w napojach alkoholowych jest etanol, ale ciemne likiery zawierają związki chemicznie pokrewne (kongenery), w tym metanol. Te same enzymy przetwarzają etanol i metanol, ale metabolity metanolu są szczególnie toksyczne, więc mogą powodować gorszego kaca. Jak przestać pić alkohol : 14 skutecznych porad

 

5. Weź środki przeciwbólowe – Co jest dobre na kaca

 

Weź swój środek przeciwbólowy - Co jest dobre na kaca

 

Ale nie Tylenol. Aspiryna, ibuprofen (Motrin, inne marki) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą pomóc w bólach głowy i ogólnym odczuwaniu bólu. NLPZ mogą jednak podrażniać żołądek, który i tak jest już podrażniony przez alkohol. Nie należy przyjmować acetaminofenu (Tylenol). Jeśli w organizmie występuje alkohol, może on nasilić toksyczne działanie paracetamolu na wątrobę. Piwo na włosy:
Oto jak używać piwa, aby uzyskać zdrowe, miękkie i lśniące włosy.

 

6. Pić kawę lub herbatę

 

Pić kawę lub herbatę

 

Co prawda kofeina nie ma specjalnej mocy przeciwko kacom, ale jako środek pobudzający może pomóc na korkociąg.

 

7. Witaminy z grupy B i cynk – Co jest dobre na kaca

 

Witaminy z grupy B i cynk - Co jest dobre na kaca

 

W pewnym badaniu oceniano ostatnio dietę na 24 godziny przed i po nadmiernym piciu. To było małe badanie, a wyniki opierały się na tym, że uczestnicy mówili, co jedli. Stwierdzili jednak, że osoby, których spożycie żywności i napojów zawierało większe ilości cynku i witamin z grupy B, miały mniej dotkliwe kace.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button