Zdrowie

Jak pozbyć się opryszczki? Najszybsze zabiegi przeciw przeziębieniom

Niezależnie od tego, jaką nazwę wolisz dla tych bolesnych plam, które mają tendencję do tworzenia się na wargach lub wokół ust, możesz je winić za wirus opryszczki zwykłej, zwykle typu 1. Wirus, znany również jako HSV-1, powoduje pęcherze lub owrzodzenia, które mogą być bolesne i nieestetyczne. Jak pozbyć się opryszczki.  Czosnek na opryszczkę. Jeśli jednak zauważysz jedną na swoich ustach, nie ma się czego wstydzić. Wiele osób ma zimne owrzodzenia. Szanse są takie, że znasz kogoś, kto go miał, a może ty też go miałeś.

 

HSV-1 jest najczęstszym nawracającym zakażeniem wirusowym. W rzeczywistości ponad połowa ludzi w wieku od 14 do 49 lat jest nosicielem tego wirusa, który pomaga w opryszczce. Zimne owrzodzenia pojawiają się zwykle w ciągu 2 tygodni u osób zdrowych – to znaczy osób ze zdrowym układem odpornościowym i bez innych podstawowych schorzeń, takich jak egzema. Niestety, nic nie jest w stanie oczyścić z mgły. Ale niektóre leki i zabiegi mogą skrócić życie zimnej rany, a także sprawić, że poczujesz się lepiej.

 

Jak pozbyć się opryszczki co na opryszczkę

 

Leczenie opryszczki – co na opryszczkę

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas leczenia przeziębienia: Nie czekaj. Rozpocznij leczenie od razu, a być może uda Ci się skrócić czas, jaki masz do dyspozycji. Kiedy zauważysz to charakterystyczne mrowienie, śmiało zacznij stosować miejscowo na skórze lek przeciwwirusowy.

 

Jak zacząć leczyć opryszczkę Jak pozbyć się opryszczki

 

co pomaga na opryszczkę

 

Rozważ zastosowanie maści przeciwwirusowej dostępnej bez recepty. Być może widziałeś tubki dokozanolu (Abreva) w swojej lokalnej aptece. Wiele osób zaczyna od tej wspólnej opcji OTC i używa jej aż do wyleczenia przeziębienia.

 

Dzięki temu produktowi czas gojenia może być porównywalny z innymi zabiegami.

 

Krem miejscowy OTC nie jest Twoją jedyną opcją. Można też spróbować leków przeciwwirusowych na receptę. Czasami te silniejsze leki mogą przyspieszyć proces leczenia. Sprawdź z lekarzem, czy któryś z nich może być dla Ciebie dobrym wyborem:

 

Acyklowir (Zovirax): dostępny w postaci doustnej i jako krem miejscowy
Famcyklowir: dostępny jako lek doustny
Penciclovir (Denavir): dostępny w postaci kremu
Valacyclovir (Valtrex): dostępny w postaci tabletek

Eksperci zdecydowanie zalecają przyjmowanie lub stosowanie tych leków jak najszybciej, aby przyspieszyć cykl gojenia. Kiedy Twoje przeziębienie zaczyna skorupkować i tworzyć strupek, możesz również spróbować użyć kremu nawilżającego.
Środki domowe

 • Być może zainteresuje Cię komplementarne podejście do leczenia opryszczki. Na tej arenie masz do wyboru kilka opcji
 • Nie ma jednak wystarczających danych, aby poprzeć rutynowe stosowanie tych terapii wspomagających w leczeniu odleżyn. Przed użyciem powinny być skonsultowane z lekarzem i nie powinny zastępować bardziej znanych zabiegów.
 • Należy zachować ostrożność przy nakładaniu na skórę wszelkich nowych substancji. Wiadomo, że przy niektórych z tych zabiegów mogą wystąpić reakcje takie jak podrażnieniowe i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
 • Wiadomo na przykład, że propolis, który jest wymieniony poniżej, może u niektórych osób powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Przed zastosowaniem tego zabiegu najlepiej najpierw skonsultować się z dermatologiem.
 • Możesz również wypróbować go na małym obszarze skóry, takim jak wewnętrzna strona przedramienia, aby zobaczyć, jak reagujesz, zanim użyjesz go w innym miejscu.

 

Ocet jabłkowy na opryszczkę – Jak pozbyć się opryszczki

 

Jak pozbyć się opryszczki co pomaha na opryszczkę

 

Wiele osób przyciąga do stosowania octu jabłkowego jako leczenia ze względu na jego sugerowaną zdolność do zwalczania bakterii, wirusów i innych zarazków. Pełnowartościowy ocet jabłkowy jest zbyt silny, aby stosować go bezpośrednio na opryszczkę. Może poważnie podrażnić Twoją skórę. Pamiętaj, aby rozcieńczyć go przed użyciem, a następnie stosować tylko raz lub dwa razy dziennie.

 

Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę Jak pozbyć się opryszczki

Jeśli lubisz zapach olejku z drzewa herbacianego, może to być twój środek z wyboru na opryszczkę. Chociaż badania są ograniczone w wiarygodnym źródle, olejek z drzewa herbacianego wydaje się wykazywać pewną obietnicę w walce z wirusem opryszczki pospolitej (herpes simplex). Opryszczka w nosie. Podobnie jak w przypadku octu jabłkowego, będziesz chciał go rozcieńczyć, zanim wsiąkniesz w skórę.

 

Złoto Kanuka na opryszczkę

Miód zyskał już renomę jako środek wspomagający gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Teraz, najnowsze badanie w czasopiśmie BMJ Open wykazało, że miód kanuka, który pochodzi z drzewa manuka w Nowej Zelandii, może być również przydatny w leczeniu przeziębienia.

 

W rzeczywistości duże randomizowane badanie kliniczne wykazało, że medyczna wersja tego medu wydawała się być równie skuteczna jak acyklowir.

 

Propolis na opryszczkę

Podobnie jak miód, propolis jest kolejnym produktem pszczelim, który obiecuje leczyć rany i zmiany skórne. Właściwości przeciwwirusowe propolisu Trusted Source mogą uczynić go kandydatem do szybszego leczenia przeziębienia.

 

Melisa na opryszczkę – Jak pozbyć się opryszczki

Badania z 2006 roku sugerują, że nakładanie na zimne rany kremu z melisą, która jest ziołem z rodziny miętowatych, może wspomóc proces gojenia. Melisa jest również dostępna w formie kapsułek i jest stosowana w wielu innych celach leczniczych.

Lizyna na opryszczkę

 

opryszczka na ustach

Niektóre badania wykazały, że osoby przyjmujące lizynę rzadziej zapadały na zimne owrzodzenia, ale te badania mają swoje ograniczenia co do tego, co robić w przypadku opryszczki. Zapach z pralki , Zapach z pralki – przyczyny i jak się go pozbyć. Na przykład nie zalecano optymalnej dawki ani nawet konkretnego rodzaju preparatu.

 

Nowsze badania sugerują również, że stosowanie lizyny nie zapobiegnie wystąpieniu przeziębienia, ale nie zaszkodzi spróbować. Ten niezbędny aminokwas jest dostępny w postaci suplementu doustnego lub kremu. Ważne jest, aby wiedzieć, że suplementy doustne OTC, w tym lizyna, są słabo regulowane przez FDA.

 

Przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu doustnego należy najpierw omówić to z lekarzem. Niektóre suplementy mogą być zanieczyszczone zaufanym źródłem aktywnych farmaceutyków, które mogą Ci zaszkodzić.

 

Olejek z mięty pieprzowej

Badania laboratoryjne wykazują, że olejek z mięty pieprzowej jest skuteczny zarówno wobec wirusa HSV-1, jak i herpes simplex virus typu 2 (HSV-2). Aby wypróbować to remedium, nałóż rozcieńczoną odrobinę olejku z mięty pieprzowej na miejsce, gdy tylko poczujesz mrowienie rozwijającego się przeziębienia.

 

Inne olejki eteryczne – Jak pozbyć się opryszczki

Chociaż dowody na to domowe remedium są niepotwierdzone w najlepszym wypadku, możesz chcieć dodać te olejki eteryczne do swojej listy terapii uzupełniających do rozważenia:

 • Ginger
 • Tymianek
 • yzop
 • drzewo sandałowe
  Badania pokazują, że mogą być nawet skuteczną metodą leczenia lekoopornych wersji wirusa herpes simplex.

Olejki eteryczne nigdy nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia olejem nośnym.

 

Czego nie robić, gdy ma się opryszczkę 

 

Jak pozbyć się opryszczki na wardze

 

Kiedy masz zimny ból, to jest bardzo kuszące, aby go dotknąć lub wybrać go. Spróbuj oprzeć się pokusie robienia tych rzeczy, które mogą utrudnić proces leczenia:

 • Dotknij otwartej rany. W każdym przypadku dotknięcia otwartego opakowania blistrowego i nieumycia rąk natychmiast po tym, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa ze swoich rąk na kogoś innego. Możesz też wprowadzić do bólu bakterie ze swoich rąk, jeśli będziesz je szturchać lub kłuć.
 • Spróbuj strzelić w bolące miejsce. Krosta to nie pryszcz. Jeśli go ścisnąć lub spróbować pop go, to nie będzie drobny. Można jedynie wycisnąć płyn wirusowy na skórę. Możesz nieumyślnie rozprzestrzenić wirusa na kogoś innego.
 • 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o łysieniu typu męskiego
 • Wybierz parcha. Możesz znaleźć się w parchu, nie zdając sobie sprawy, że to robisz. Staraj się jednak jak najczęściej trzymać ręce z dala od niego. Strupek utrzyma się przez kilka dni, a następnie sam zniknie. Gdybyś go wyjął, mógłby zostawić bliznę.
 • Agresywne pranie. Byłoby wspaniale, gdybyś mogła po prostu umyć zimnicę, ale niestety energiczne szorowanie jej tylko podrażni Twoją i tak już delikatną skórę.Jak pozbyć się opryszczki.
 •  Jeśli nadal masz pęcherz, najlepiej unikać kontaktów intymnych z partnerem, które dotyczą ust. Przed wznowieniem aktywności seksualnej poczekaj, aż sprawy się wyjaśnią.
 • Jedz kwaśne jedzenie. Pokarmy o wysokiej zawartości kwasu, takie jak owoce cytrusowe i pomidory, mogą powodować oparzenia przy kontakcie z oparzeniem. Możesz chcieć ich unikać i zdecydować się na nijakie jedzenie przez kilka dni.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button