styl życia

Kamienie szlachetne 10 najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie

Kamienie szlachetne należą do najrzadszych naturalnych skarbów na Ziemi. Ludzie na całym świecie na przestrzeni dziejów doceniali je z różnych powodów. Choć najczęściej wykorzystywane są jako ozdoby dekoracyjne, znane są również ze swojej symboliki religijnej. Takie kamienie szlachetne zawsze były cenione ze względu na ich rzekome właściwości lecznicze. Czy to diament, rubin czy szafir, wszystkie kamienie szlachetne mają szczególne piękno. Dzięki temu każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Niemniej jednak faktem jest, że niektóre klejnoty są rzadsze od innych. Jest to czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na ich wartość. Inne ważne czynniki to rozmiar, gatunek i kolor. Oto lista 10 najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie.

 

Który kamień szlachetny jest najcenniejszy?

Oto lista 10 najdroższych kamieni szlachetnych na świecie:

 • Tanzanit – 1 200 EUR za karat
 • Czarny Opal – 9 500 EUR za karat
 • Red Camel – 10 000 EUR za karat
 • Musgravit – 35 000 EUR za karat
 • Aleksandryt – 70 000 EUR za karat
 • Szmaragd – 305 000 EUR za karat
 • Rubin – 1,18 mln euro za karat
 • Różowy diament – 1,19 mln EUR za karat
 • Jadeit – 3 miliony euro za karat
 • Blue Diamond – 3,93 mln EUR za karat

 

Kamienie szlachetne

 

Kamienie szlachetne 10 najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie
Kamienie szlachetne z całego świata.

 

Zobacz 10 najrzadszych klejnotów na świecie:

 • Taaffeite
 • Benitoit
 • Tanzanit
 • Poudretteit
 • Jade
 • Czerwona kula
 • Czarny opal
 • Grandidierit
 • Benitoit
 • Tanzanit
 • Poudretteit

 

Które kamienie są cenniejsze od diamentów?

Oto 10 kamieni szlachetnych, które są rzadsze od diamentów:

 • Tanzanit
 • Czerwona kula
 • Rubin birmański
 • Jade
 • Benitoit
 • szafir kaszmirski
 • Naturalna perła
 • Turmalin Paraíba
 • Aleksandryt
 • Ammolit

 

10 najcenniejszych kamieni szlachetnych na świecie

Te kamienie szlachetne trafiły na listę, ponieważ mają najwyższe ceny za karat.

 

Tanzanit – 1 200 EUR za karat

 

Tanzanit - 1 200 EUR za karat

 

Naszą listę zaczynamy od tanzanitu, kamienia szlachetnego, który po raz pierwszy został odkryty w 1967 roku. Jak można się domyślić po jego nazwie, tanzanit występuje tylko w północnej Tanzanii, u stóp góry Kilimandżaro. Tanzanit stał się popularny po tym, jak Tiffany and Co. zaczęła używać go w swojej biżuterii. Ten kamień szlachetny charakteryzuje się głębokim niebiesko-fioletowym odcieniem, który wyróżnia się spośród szafirów. Podczas gdy 1200 euro może nie wydawać się tak wysoką liczbą (zwłaszcza w porównaniu z innymi klejnotami na tej liście), rynek oczekuje, że w ciągu najbliższych 20-25 lat gwałtownie wzrośnie. Wynika to głównie z wyczerpującej się podaży tanzanitu.

 

Kamienie szlachetne  Black Opal – 9 500 EUR za karat

 

Kamienie szlachetne  Black Opal - 9 500 EUR za karat

Czarne opale są najbardziej pożądanymi i cennymi opalami na świecie. Kamień ma ciemną bryłę, która stanowi doskonałe tło dla niezwykłej gry kolorów. Kamienie szlachetne. Czarne opale pochodzą prawie wyłącznie z obszaru Lightning Ridge w Nowej Południowej Walii. Są one rzeczywiście powszechnie uważane za jeden ze skarbów narodowych Australii. „Royal One” to najrzadszy na świecie czarny opal, którego wartość szacuje się na 3 miliony dolarów. Ten nieuchwytny klejnot waży 306 karatów. W rzeczywistości przez 14 lat pozostawała niezgłoszona, dopóki górnik, który ją odkrył, nie postanowił jej sprzedać. Kamienie do akwarium – 8 najlepszych kamieni do akwarium.

Red Camel – 10 000 EUR za karat

 

Red Camel - 10 000 EUR za karat

Czerwony beryl został znaleziony w obszarach Utah, Nowego Meksyku i Meksyku, ale tylko te wydobyte specjalnie w Wah Wah Mountains w Utah mają jakość klejnotu. Wykazują kilka różnych odcieni ciemniejszej czerwieni, z których wszystkie są równie fascynujące. Odmiana ta jest jedną z najrzadszych w rodzinie beryli, do której należą również szmaragdy. Z tego powodu kolekcjonerzy czasami określają czerwony beryl jako „czerwony szmaragd”. Podobnie jak szmaragdy, czerwone beryle często charakteryzują się inkluzjami i pęknięciami. Ceny tego niezwykłego kamienia szlachetnego mogą sięgać nawet 10 000 EUR za karat, ale tylko wtedy, gdy uda się znaleźć taki klejnot na sprzedaż.

Musgravit – 35 000 EUR za karat

 

Musgravit - 35 000 EUR za karat

Musgravite to kolejny kamień szlachetny, który po raz pierwszy został odkryty w Australii w 1967 roku. Nazwa pochodzi od rejonu Musgrave, gdzie został znaleziony. W 2005 roku wydobyto tylko osiem kamieni musgravitu o jakości kamieni szlachetnych. To pokazuje dokładnie, jak rzadkie jest to zjawisko. Kamień szlachetny. Te kilka, które zostały znalezione, zawierały kolory od półprzezroczystej oliwkowej zieleni do szarawej purpury. Ze względu na wyjątkową rzadkość występowania, trudno jest określić cenę tego szlachetnego kamienia. Choć eksperci na ogół wyceniają go na blisko 35 tys. euro za karat.

Kamienie szlachetne  Aleksandryt – 70 000 EUR za karat

 

Kamienie szlachetne  Aleksandryt - 70 000 EUR za karat

Aleksandryt to rzadki kamień szlachetny, który zmienia kolory. Dzięki temu aleksandryt jest nie tylko niezwykle piękny, ale i cenny. Choć występują głównie w Rosji (odkryte w 1833 roku), wydobywano je również na Sri Lance, w Tanzanii i Indiach. Co ciekawe, prawie zawsze występują one w rozmiarach mniejszych niż jeden karat. Dlatego też, gdy pojawia się większy kamień, jego wartość cenowa rośnie wykładniczo. Na przykład, mogą one kosztować 15 000 euro za karat, ale do 70 000 euro za karat, jeśli jest to większy kamień. Smithsonian Institution posiada to, co uważa się za największy na świecie fasetowany aleksandryt, kamień w kształcie poduszki o wadze 65,08 karatów i wartości ponad 4 milionów euro. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów.

Szmaragd – 305 000 EUR za karat

 

Szmaragd - 305 000 EUR za karat

Szmaragdy to jedne z najpopularniejszych kamieni szlachetnych na świecie, znane ze swoich egzotycznych, zielonych odcieni. Występują one głównie w czterech różnych krajach: w Brazylii, Kolumbii, Zimbabwe i Zambii. Większość dostępnych na rynku szmaragdów posiada drobne niedoskonałości. Jeśli więc nadarzy się rzadka okazja, że naturalny szmaragd bez skazy trafi na sprzedaż, może on osiągnąć oszałamiające sumy. Kiedy Christie’s ogłosił, że historyczny „Szmaragd Rockefellera” zostanie wystawiony na aukcji, eksperci wiedzieli, że pobije on rekordy. Kamień szlachetny o masie 18,04 karata został zakupiony przez Johna D. Rockefeller dla swojej żony. Później przeszła na ich syna, a następnie została sprzedana prywatnie. Został on kupiony na aukcji Christie’s za 5,5 mln euro, co daje 305 tys. euro za karat. Dzięki temu był to najdroższy szmaragd w przeliczeniu na karat, jaki kiedykolwiek został sprzedany.

Kamienie szlachetne  Rubin – 1,18 mln euro za karat

 

Kamienie szlachetne  Rubin - 1,18 mln EUR za karat.

Rubiny, powszechnie nazywane „królem kamieni szlachetnych”, charakteryzują się spektrum żywych, czerwonych odcieni. Mają kolor od różowego do ciemniejszej czerwieni. Kamienie szlachetne. Ten ognisty kamień szlachetny jest symbolem pasji i radości życia. To znaczenie zostało przekazane przez starożytne kultury, które wierzyły, że ten kolor reprezentuje krew. W 2015 roku niezwykle rzadki birmański rubin został sprzedany na aukcji Sotheby’s w Genewie za ponad 30 milionów euro. Oznaczało to, że 26-karatowy kamień szlachetny, nazwany „Rubinem wschodu słońca” po wierszu legendarnego poety z XIII wieku. wieku Rumi, został sprzedany za 1,18 mln euro za karat. To oszałamiająca liczba, która czyni go najdroższym rubinem, jaki kiedykolwiek został sprzedany. Kamienie lecznicze – 10 kamieni leczniczych i jak je stosować.

Różowy diament – 1,19 mln EUR za karat

 

Różowy diament - 1,19 mln EUR za karat

Chociaż wszystkie kolorowe diamenty są rzadkie, różowe diamenty są prawdopodobnie najrzadsze ze wszystkich. W rocznej produkcji diamentów na świecie, te różowo zabarwione klejnoty stanowią mniej niż 0,1% całej produkcji! Kiedy eleganckie różowe kamienie szlachetne trafiają na aukcję, ich cena za karat regularnie przekracza granicę 1 mln euro. Kamienie szlachetne .W 2017 roku oszałamiający 59,60 karatowy różowy diament sprzedał się za rekordowe 71,2 mln euro na aukcji Sotheby’s w Hongkongu. To 1,19 mln euro za karat. Diament ten, znany jako „Pink Star”, jest największym diamentem w kolorze Fancy Vivid Pink, jaki kiedykolwiek został oceniony jako nieskazitelny wewnętrznie przez Gemological Institute of America.

Kamienie szlachetne Jade – 3 mln EUR za karat

 

Kamienie szlachetne Jade - 3 mln EUR za karat

Jadeit to najczystszy, najrzadszy i najbardziej promienny kamień szlachetny z rodziny jadeitów. Choć występuje w różnych kolorach, w tym czerwonym, żółtym i czarnym, kamień ten najczęściej spotykany jest w kolorze zielonym. Specyficzny odcień półprzezroczystej szmaragdowej zieleni znany jako „cesarski jadeit” jest najbardziej poszukiwany na świecie. Jadeit odgrywa niezwykle ważną rolę w kulturze chińskiej, gdyż symbolizuje prestiż i status. W 2014 roku wszyscy spodziewali się, że jadeitowy naszyjnik należący niegdyś do amerykańskiej dziedziczki Barbary Hutton ustanowi rekord najdroższego sprzedanego egzemplarza biżuterii z jadeitu. Udowodnił to naszyjnik „Hutton-Midivani”, który składa się z 27 dużych korali jadeitowych najwyższej jakości. Po dwudziestu minutach intensywnej licytacji przez ośmiu potencjalnych nabywców, klejnot sprzedał się za 27,44 mln euro Cartierowi, oryginalnemu projektantowi naszyjnika.

Błękitny diament – 3,93 mln EUR za karat

 

Błękitny diament - 3,93 mln EUR za karat

Naszą listę kończymy jednym z najbardziej legendarnych kamieni szlachetnych świata – niebieskim diamentem. Ze względu na swoją rzadkość, kiedy tylko niebieski diament pojawia się na aukcji, najlepsi kolekcjonerzy na świecie ustawiają się w kolejce, aby go mieć. Są gotowi wydać miliony dolarów, aby to osiągnąć.

Kamienie ozdobne

Top 10 najpiękniejszych kamieni do ogrodu. Tak było z pewnością w 2016 roku, kiedy na aukcji Christie’s Magnificent Jewels w Genewie pojawił się oszałamiający 14,62-karatowy diament Vivid Blue o szlifie szmaragdowym. Diament, nazwany „The Oppenheimer Blue” na cześć poprzedniego właściciela, sprzedał się za ostateczną cenę 57,5 mln euro. Podczas gdy diament Pink Star pobił swój własny rekord najdroższej sprzedanej biżuterii, niebieski diament utrzymuje rekord najdroższego karata w wysokości 3,93 mln euro.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button