styl życia

Jak rozpocząć rozmowę – 7 praktycznych wskazówek

Jak zacząć rozmowę – 7 praktycznych porad, jak zacząć rozmowę. Prawdopodobnie nie jesteś tak dobry w rozpoczynaniu rozmowy, jak ci się wydaje. A jeśli po przeczytaniu tego stwierdzenia myślisz Nuh-uh! Jestem świetna w rozpoczynaniu rozmów! szanse są jeszcze większe, że przydadzą Ci się rady zawarte w tym artykule.

 

Jak rozpocząć rozmowę

 

Jak rozpocząć rozmowę

Wczoraj wieczorem poszłam z przyjaciółką na koncert bluesowy. Po koncercie wpadliśmy na dwóch jego znajomych. Pierwsza, Mindy, zwróciła się do nas i przywitała, ale potem stała biernie, czekając, aż ktoś inny coś powie. Druga, Lisa, podwinęła się do nas jak liść w wirze i paplała bez przerwy o sobie przez dwadzieścia minut, aż się wymówiliśmy i wyszliśmy.

 

Ani jedna osoba w tym scenariuszu nie potrafiła rozpocząć, a tym bardziej podtrzymać, ciekawej rozmowy. Założę się, że masz podobne doświadczenia, od osoby, która stoi i czeka, aż przejmiesz inicjatywę, do osoby, która zaczyna mówić i nie chce się zamknąć.

 

Sztuczka do angażowania się w interesującą rozmowę jest prosta – przestań próbować być interesującym. Zamiast tego zainteresuj się drugą osobą. Oto siedem sposobów na rozpoczęcie rozmowy, która nie obciąża drugiej strony koniecznością przejęcia inicjatywy lub próbą znalezienia sposobu na zejście z drogi.

 

1. zauważ, że jesteście „w tym razem”

 

Zauważ, że jesteście w tym razem

Kiedy okoliczności są mniej niż idealne, uznanie wspólnego doświadczenia może złagodzić krawędzie i rozpocząć rozmowę. Szanse są takie, że używasz tego podejścia przez cały czas, nie zdając sobie z tego sprawy. W sklepie spożywczym komentujesz osobie przed tobą, że kolejki są zawsze najdłuższe, gdy masz przerwę na lunch. Krótka rozmowa rozwinie się wtedy w sposób naturalny.

Ta sama technika sprawdza się w przypadku wyższych stawek – na przykład networkingu na imprezie, gdzie każdy trochę obawia się zrobić dobre wrażenie.

 • „Te przyjęcia zawsze są takie niezręczne, prawda? Każdy musi nawiązać kontakt – bez presji!”
  Zachowaj ostrożność podczas stosowania tej techniki. Postaraj się zachować neutralność. Komentarze typu „Te wydarzenia networkingowe są takie nudne!” może skończyć się działaniem przeciwko tobie, jeśli okaże się, że osoba, z którą rozmawiasz, zaplanowała wydarzenie lub przyjaźni się z osobą, która je zaplanowała.

 

2. Zauważ coś miłego – jak zacząć rozmowę

 

Zauważ coś miłego - jak zacząć rozmowę

 

Przeciwieństwem rozmowy „jesteśmy w tym razem” jest zauważenie czegoś przyjemnego. Pozytywne nastawienie może sprawić, że rozmowa rozpocznie się od właściwego początku. Lubimy optymistycznych ludzi, którzy przypominają nam o dobrych rzeczach. Jak poderwać dziewczynę – Jak zacząć Reaching out

 • „To było produktywne spotkanie! Mam wrażenie, że wygenerowaliśmy kilka solidnych pomysłów”.
 • „Czy byłeś na seminarium dotyczącym mediów społecznościowych? To było wspaniałe!”

 

3. Wyraź komplement

 

Wyraź komplement

Ta technika może być świetnym lodołamaczem. Kto nie chciałby usłyszeć szczerego komplementu? Nie musisz zachwycać się drugą stroną, aby zrobić na niej wrażenie – po prostu zauważ coś, co Ci się podoba i wspomnij o tym.

 • „To ładna koszula. Kolor pasuje do Ciebie!”
 • „Wykonałeś niesamowitą pracę z prezentacją. Podobało mi się, jak wyłożyłeś wszystko w sposób, który był łatwy do zrozumienia.”
  Jedno zastrzeżenie – z możliwym wyjątkiem fryzur, nie komentuj rzeczy fizycznych. Pochwalić nową fryzurę to jedno, ale powiedzieć: „Masz taką jasną skórę” to ciężki odjazd w sferę creepy.

 

4. Zapytaj o opinię – Jak rozpocząć rozmowę

 

Zapytaj o opinię - Jak rozpocząć rozmowę
Jak rozpocząć rozmowę

Wszyscy chcemy czuć, że nasze opinie mają znaczenie. Jeśli pytasz kogoś o zdanie, pokazujesz, że jesteś zainteresowany nim i jego pomysłami. Jak często należy myć włosy?

 • „Co sądzisz o głównej prezentacji?”
 • „Myślałem o tym, żeby pójść na kolejną sesję tego seminarium. Czy poleciłbyś ją?”
  Trzymaj się tematów, które są dla Ciebie natychmiast istotne. Trochę dziwnie jest podejść do kogoś i zapytać: „Więc co sądzisz o obecnej sytuacji politycznej ?”. „Tak” – odpowiedziałem. Nie wspominając o tym, że możesz nie chcieć zejść do tej konkretnej króliczej nory z nieznajomym.

 

5. Zaoferuj pomoc

 

Zaoferuj pomoc

Nie ma lepszego sposobu, aby pokazać, że jesteś miłą i przystępną osobą, niż bycie pomocnym. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której możesz użyczyć pomocnej dłoni, idź i zrób to.

 • „Wydaje się, że trochę się pogubiłeś. Czy mogę pomóc ci coś znaleźć?”
 • „Wygląda na to, że masz dużo rzeczy do niesienia. Czy potrzebujesz pomocy?”

 

6. Znajdź wspólną płaszczyznę – Jak rozpocząć rozmowę

 

Znajdź wspólną płaszczyznę - Jak rozpocząć rozmowę

Jest to najłatwiejsze, jeśli wiesz, że jesteś na wydarzeniu, gdzie wszyscy prawdopodobnie będą mieli podobne pochodzenie. Kiedy przywołujesz to, co masz wspólnego, natychmiast nawiązujesz połączenie, które prowadzi do innych rzeczy, o których możesz porozmawiać. 10 najczęstszych błędów przy zwracaniu się do kobiety

 • „Kiedy chodziłeś tu do szkoły?”
 • „Jak długo zajmujesz się marketingiem?

 

7. Poproś o pomoc lub informacje

 

Poproś o pomoc lub informacje

Podobnie jak prośba o opinię, prośba o niewielką pomoc lub wskazówki może być świetnym sposobem, aby ktoś poczuł się przydatny. Upewnij się tylko, że to, o co prosisz, jest czymś, co druga strona będzie w stanie zaoferować bez popisywania się.

 • „Czy wiesz, gdzie mógłbym odebrać harmonogram seminarium?”
 • „Czy wiesz, czy ten hotel ma transfer z lotniska?”

Dobra robota! Teraz, kiedy już rozpocząłeś rozmowę, postępuj zgodnie z zasadami, aby utrzymać ją jeszcze przez jakiś czas. Pamiętaj, aby zainteresować się drugą osobą, znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia i zadawać pytania uzupełniające.

 

Ale nie rób tego, co zrobiła gadatliwa Lisa i nie rób założeń. Wczoraj wieczorem, kiedy mojemu przyjacielowi udało się dojść do słowa, wspomniał, że zna Mindy z programu psychologii na miejscowym uniwersytecie. Jedynym pytaniem uzupełniającym, które Lisa postanowiła zadać, było: „Aha, czyli twój odwyk był udany?” Odbył tam staż.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button