styl życia

Szukanie pracy – 10 wskazówek, jak znaleźć lepszą pracę

Szukam pracy. Twoja kariera zawodowa jest chwilowo wstrzymana? Jesteś zawieszony w strefie pomiędzy pracami i szukasz porady od ekspertów? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! Zebraliśmy listę 10 porad dotyczących znalezienia pracy – plus jedna bonusowa wskazówka, więc koniecznie przeczytaj do końca. Zanurzmy się od razu w temat poszukiwania pracy:

 

1. Szukanie pracy

 

Szukanie pracy

 

Jeśli jesteś obecnie bezrobotny, powinieneś potraktować proces poszukiwania pracy jako swoją nową pracę i poświęcić jej co najmniej 4 godziny dziennie. W międzyczasie warto poświęcić czas na pracę nad sobą – to idealna okazja do lepszego zatrudnienia. Szukam pracy.

Rozważ zajęcia zespołowe, takie jak dołączenie do drużyny sportowej, co nie tylko daje Ci okazję do spotkań towarzyskich, ale także sprawia, że jawisz się potencjalnym pracodawcom jako solidny gracz zespołowy. Może to być również doskonała okazja do nauki nowego języka, co jest świetnym, darmowym sposobem na wzmocnienie swojego CV i zdobycie kluczowej przewagi nad konkurencją.

 

2. Korzystaj z portali pracy, aby znaleźć wymarzoną okazję

 

  Korzystaj z portali pracy, aby znaleźć wymarzoną okazję

 

Portale pracy takie jak Europe Language Jobs są świetnym narzędziem do znalezienia pracy za granicą. Pozwalają one zawęzić wyszukiwanie do konkretnych wymagań, takich jak marketing, a następnie można filtrować według pożądanej lokalizacji itp. Mogą być one również znacznie konkretniej dopasowane do Twoich preferencji, dzięki czemu nie będziesz musiał poświęcać tyle czasu na codzienne przesiewanie tysięcy różnych ofert, aby znaleźć tę idealną.

 

3. Media społecznościowe są niezwykle pomocne w poszukiwaniu pracy!

 

Media społecznościowe są niezwykle pomocne w poszukiwaniu pracy!

 

Profesjonalnie zorientowane kanały social media to także świetny sposób na znalezienie pracy. Nie tylko funkcjonują one jako narzędzie ułatwiające poszukiwanie pracy, ale są również świetnym sposobem na nawiązanie kontaktów, odkrycie ciekawych nowych historii w świecie biznesu, a nawet zaprezentowanie swoich talentów blogowych.
Posiadanie silnego profilu w sieci jest bardzo zalecane, ponieważ metoda ta jest wykorzystywana przez agencje na całym świecie, które używają jej do wyszukiwania profili talentów.

 

4. Idź na targi pracy i zrób dobre wrażenie – Szukasz pracy

 

Idź na targi pracy i zrób dobre wrażenie - Szukasz pracy

 

Oczywiście, internet nie jest jedynym dostępnym dla Ciebie zasobem w poszukiwaniu pracy. Uczestnictwo w targach pracy oznacza, że szukam pracy. będziesz mógł osobiście poznać rekruterów i zrobić dobre wrażenie, a nawet zostawić u nich swoje CV.

Ponownie, jest to świetne narzędzie do rozszerzenia swojej sieci biznesowej i znalezienia nowych możliwości. Nie wahaj się nawiązać kontaktu z osobami, które tam spotkasz – niezależnie od tego, czy są to rekruterzy, potencjalni przyszli partnerzy, czy inni poszukujący pracy.

 

5. Napisz świetny list motywacyjny – Szukasz pracy

 

Napisz świetny list motywacyjny - Szukasz pracy

 

List motywacyjny to Twoja okazja, by wyrazić nieco swoją osobowość. W CV nie ma miejsca na przedstawienie się na poziomie osobistym i szczegółowym.

 

Taką funkcję pełni list motywacyjny. Pod wieloma względami jest to formacja przestarzała i nieaktualna. Pierwotna funkcja była wtedy, gdy wysyłaliśmy CV pocztą. W tamtych czasach znalezienie pracy nie było tak proste jak wysłanie maila z załączonym CV.

 

Celem listu motywacyjnego (nazwanego tak, ponieważ pierwotnie służył jako strona tytułowa wysyłanego CV) było dokładne wyjaśnienie, dlaczego wysyłasz swoje CV. Podawało się też, jakie stanowisko Cię interesuje, bo w dużej firmie pewnie byłoby kilka wolnych miejsc w tym samym czasie.

 

Pamiętaj, że list motywacyjny to nie Twoje CV. To Twoja szansa na wniesienie elementu swojej osobowości do procesu poszukiwania pracy: przedstaw się jako osoba, wyraź dlaczego jesteś idealnym kandydatem i dlaczego dobrze pasowałbyś na dane stanowisko. Wszystko na wesele.

 

Ważne: chociaż Twój list motywacyjny nie powinien być dokładną kopią Twojego CV, powinieneś upewnić się, że to, co w nim napiszesz, zgadza się z tym, co znajduje się w Twoim CV.

 

6. Zachowaj więcej niż jedno CV dla różnych miejsc pracy

 

Zachowaj więcej niż jedno CV dla różnych miejsc pracy

 

Prawdopodobnie najważniejszą częścią procesu poszukiwania pracy jest posiadanie CV, które jest dobrze napisane, ale również dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz.

 

Szczególnie po ukończeniu studiów, poszukiwania pracy przez ludzi są zazwyczaj bez konkretnego celu. Możesz na przykład rozważyć pracę w sprzedaży, marketingu i call center. Dlatego do każdego z nich powinieneś mieć CV, które można łatwo dostosować do konkretnych zastosowań. Jak wspomniano powyżej, gdy już zredagujesz jedno CV i użyjesz go, to zapisz je jako osobny plik. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.

 

7. Okaż zainteresowanie firmami, w których chcesz pracować – Szukasz pracy

 

Wykaż zainteresowanie firmami, w których chcesz pracować - Szukanie pracy

 

Gdy Twoje CV zostanie wybrane, przejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przestudiowanie firmy, jej historii, produktów, sposobu pracy itp. Co ważniejsze, powinieneś przygotować notatki myślowe na temat tego, w jaki sposób twoje umiejętności sprawią, że będziesz najlepszym kandydatem na stanowisko, o które się ubiegasz. To może mieć na Ciebie duży wpływ i dać Ci dużą przewagę nad konkurencją. Szukam pracy.

 

Tego rodzaju informacji można szukać na profilach firmy w mediach społecznościowych, w jej informacjach prasowych i artykułach, na jej oficjalnej stronie internetowej lub po prostu wpisując nazwę firmy w Google i widząc, co się pojawi. Możesz nawet skontaktować się z obecnymi pracownikami i poprosić ich o kilka spostrzeżeń na temat pracy w firmie – większość z nich chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami z potencjalnym nowym kolegą.

 

8. Bądź elastyczny w wyborze pracy

 

Bądź elastyczny w wyborze pracy

 

Jeśli nie dostaniesz wymarzonej pracy, odkryj inne zawody, które wymagają Twoich umiejętności, aby zwiększyć swoje możliwości. Możesz również dostosować swoje CV do każdej oferty pracy, podkreślając posiadane umiejętności, które są wymagane na danym stanowisku. Darmowe pieniądze – 11 porad dotyczących darmowych pieniędzy

 

9. Ucz się więcej, bądź lepszy – Szukanie pracy

 

Ucz się więcej, bądź lepszy - Szukanie pracy

 

Przeanalizuj rodzaj wykształcenia wymaganego dla danego typu wakatów, o które chcesz się ubiegać. Jeśli jesteś bezrobotny, będziesz miał dużo czasu na przedłużenie nauki, zarówno w klasie, jak i online.
Wykorzystaj to jako czas na doskonalenie ważnych umiejętności, takich jak Microsoft Office i Photoshop. Nawet jeśli nie znasz ich zbyt dobrze, pracodawców zachęci fakt, że masz napęd i motywację, aby popychać się do nauki nowych umiejętności.

 

Jeśli nie jesteś pewien, która platforma jest najlepsza do robienia kursów online, pozwól nam pomóc Ci zdecydować!

 

10. Zorientuj się na rynku pracy

 

Zorientuj się na rynku pracy

Może nie udało Ci się znaleźć pracy, bo nie do końca jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku pracy. Być może zapotrzebowanie na interesujące Cię stanowisko jest bardzo niskie lub zawód ten powoli całkowicie zanika. Mogą pojawić się nowe warianty zawodów, o których jeszcze nie słyszałeś, a na które za kilka lat będzie duże zapotrzebowanie.

Zrób badania na temat tego, jakie branże zatrudniają obecnie, w jakich krajach i z jakimi językami. Zmiana kariery, przeprowadzka lub nauka nowego języka może być kluczem do znalezienia pracy.

 

Dodatkowa wskazówka: Podróżuj za granicę

 

Bonusowa wskazówka Podróż za granicę

Choć ta wskazówka wymaga sporo wysiłku i czasu, może okazać się najbardziej przydatna. Staż za granicą jest nie tylko świetnym sposobem na wzmocnienie słabo wyglądającego CV, ale może również dostarczyć Ci cennych umiejętności, które są ważne zarówno w Twojej karierze, jak i w życiu ogólnym. Szukam pracy.

To dowód na to, że masz silną motywację, potrafisz stawiać czoła wyzwaniom i jesteś niezależny. To także świetny sposób na doskonalenie lub nawet rozpoczęcie nauki języka od podstaw. A kto wie – może przypadkiem znajdziesz swoje miejsce na Ziemi?

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button