Zdrowie

Co jest dobre dla strun głosowych – 10 wskazówek dla zdrowego głosu

Co jest dobre dla Twoich strun głosowych – 10 sposobów na utrzymanie zdrowego i silnego głosu. W pracy, przy opiece nad zapracowaną rodziną czy podczas rozmowy telefonicznej z mamą – cały czas używamy naszego głosu. Większość z nas nie zastanawia się zbytnio nad swoim głosem, dopóki chwilowo nie stracimy go z powodu choroby.

 

Twój głos odgrywa ważną rolę w codziennym życiu, ale łatwo jest go wziąć za pewnik.

 

Co jest dobre dla strun głosowych

 

Co jest dobre dla strun głosowych

 

Często tracimy głos po silnym przeziębieniu, które przeradza się w zapalenie krtani, któremu może towarzyszyć silny kaszel i chrypka. Co jest dobre dla strun głosowych. W większości przypadków nasz głos odzyskuje moc po kilku dniach. Raz na jakiś czas chrypka jednak nie ustępuje – co prowadzi do niskiego, ochrypłego brzmienia głosu, który ostatecznie uszkadza nasze struny głosowe. Często odpoczynek może rozwiązać ten problem, ale ponieważ nasze życie musi toczyć się dalej (rozmowy konferencyjne, mecze piłki nożnej i happy hours w hałaśliwych barach), zachrypnięty głos może się utrzymywać.

 

Przejściowa chrypka występuje prawie u każdego, a prawie 20% populacji ma jakiś stopień przewlekłej dysfunkcji głosu. Co jest dobre dla strun głosowych. Liczba ta ulega drastycznemu pogorszeniu w przypadku zawodów intensywnie wykorzystujących głos. Nauczyciele szkolni zgłaszają problemy z głosem 60% czasu w ciągu swojego życia i 11% w dowolnym momencie.

 

Pamiętaj, że Twój ogólny stan zdrowia będzie miał wiele wspólnego ze zdrowiem Twojego głosu. Ludzie, którzy dobrze się odżywiają, pilnują wagi, minimalizują alkohol i ćwiczą, będą mieli wytrzymałość i siłę, by wspierać swój głos.

 

Aby zachować i chronić swój głos, sugerujemy te proste wskazówki, aby zachować zdrowe struny głosowe:

 

Naprawdę słuchaj siebie

 

Naprawdę słuchaj siebie

 

Chrypka może oznaczać coś tak prostego jak alergia lub coś poważnego jak rak krtani. Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, zwłaszcza jeśli palisz papierosy lub nie masz innych objawów przypominających przeziębienie, umów się na wizytę u specjalisty od emisji głosu. Podążaj za swoim głosem. Jeśli twój głos jest ochrypły lub twoje gardło zaczyna drapać w wyniku nadmiernej eksploatacji, odpoczywaj jak najwięcej – i pij wodę, aby pomóc smarować fałdy głosowe.

 

Rzucić palenie

 

Rzucić palenie

 

Tytoń, nikotyna, substancje chemiczne i wdychane ciepło mogą wywoływać stany zapalne i obrzęki oraz powodować raka jamy ustnej, nosa, gardła i płuc. Zrezygnuj z żucia tytoniu i przestań palić. Jest to szkodliwe dla zdrowia zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Jak rzucić palenie, 13 najskuteczniejszych porad.

 

Nie pozwól, by picie alkoholu Cię wysuszyło

 

Nie pozwól, by picie alkoholu Cię wysuszyło

 

Pij alkohol i kofeinę z umiarem, ponieważ ich odwadniające działanie może nadwyrężyć fałdy głosowe. Na każdą wypitą filiżankę kawy lub napoju alkoholowego wypij jedną szklankę wody, aby zapobiec odwodnieniu. Jak przestać pić alkohol : 14 skutecznych porad.

 

Zmniejsz głośność

 

Zmniejsz głośność

 

Zachowaj ostrożność podczas krzyczenia na meczach. Unikaj krzyku, głośnego dopingu i mówienia z bardzo dużą głośnością, ponieważ niepotrzebnie obciążają one fałdy głosowe i mogą czasem uszkodzić głos. Jeśli musisz krzyczeć, trzymaj to krótko. Użyj nieco donośnego głosu, a następnie przywróć go do poziomu konwersacyjnego.

 

Rozgrzewka strun głosowych – Co jest dobre dla strun głosowych

 

 Co jest dobre dla strun głosowych

 

Zanim zaczniesz uczyć, recytować lub śpiewać, zrób trochę rozciągania szyi i ramion, poświęcając chwilę na strumieniowanie lub ślizganie się od niskich do wysokich dźwięków, używając różnych samogłosek.

 

Przynieś sobie ulgę w refluksie – Co jest dobre dla strun głosowych

 

Przynieś sobie ulgę w refluksie - Co jest dobre dla strun głosowych

 

Kwasy, które dostają się do gardła z żołądka, mogą uszkodzić fałdy głosowe. Objawy kwaśnego refluksu obejmują częstą zgagę, zły smak w ustach rano, częste wzdęcia lub bekanie, guzek z tyłu gardła i częstą chrypkę. Poszukaj pomocy u profesjonalisty.

 

Nie zmuszaj – Co jest dobre dla strun głosowych

 

Nie zmuszaj - Co jest dobre dla strun głosowych
Co jest dobre dla strun głosowych

 

Gdy masz chrypkę z powodu zapalenia krtani, przeziębienia lub grypy, wyluzuj. Unikaj głośnego i długiego mówienia, nie nadwyrężaj głosu, a nawet nie śpiewaj, dopóki nie poczujesz się lepiej.

 

Walcz z chęcią oczyszczenia gardła

 

Walcz z chęcią oczyszczenia gardła

 

Unikaj częstego oczyszczania gardła i gwałtownego kaszlu podczas przeziębienia. Zamiast tego spróbuj popijać wodę lub zadbać o krople na kaszel.

 

Daj sobie spokój – Co jest dobre dla strun głosowych

 

Co jest dobre dla strun głosowych

 

Jeśli mówisz za dużo lub za głośno, pozwól komuś innemu mówić przez chwilę. Twój głos będzie ci wdzięczny. Spróbuj chłodnej, czystej wody. Picie dużej ilości wody zawsze pomaga w smarowaniu fałdów głosowych.

 

Dlaczego silny głos jest tak ważny

 

Twój głos jest potężny i odgrywa ważną rolę w Twoim życiu.

Na przykład, naukowcy badali zakres wokalny mężczyzn i kobiet w scenariuszach zalotów. Wyniki pokazały, że mężczyźni i kobiety zmieniają siłę, ton i wysokość głosu podczas rozmowy z przedstawicielami płci przeciwnej, których uważają za atrakcyjnych. Inne badanie pokazuje, że słuchanie głosu matki pomaga w rozwoju mózgu wcześniaka.

Oprócz normalnego codziennego użytkowania, wydarzenia takie jak mecze sportowe czy koncerty, podczas których kibicujesz i głośno rozmawiasz, mogą nadwyrężyć Twój głos. Rzeczywiście możliwe jest stłuczenie fałdów głosowych, co może doprowadzić do powstania blizny i spowodować, że głos będzie brzmiał mniej wyraźnie.

Jeśli jesteś osobą, która używa swojego głosu do życia, może warto wziąć kilka lekcji głosu albo przez patologa mowy (głosu) lub nauczyciela głosu. Mogą nauczyć Cię technik poprawiających sprawność wokalną i zmniejszających zmęczenie. Co jest dobre dla żylaków.

 

Kiedy należy zadbać o swój głos

 

  • Krótkie okresy chrypki po infekcji dróg oddechowych lub po długim lub głośnym używaniu głosu nie są rzadkością. Przy pewnym odpoczynku wokalnym powinny ustąpić w krótkim czasie.
  • Jeśli chrypka trwa dłużej niż dwa lub trzy tygodnie i nie poprawia się stopniowo, zwłaszcza jeśli palisz papierosy lub masz objawy podobne do przeziębienia, zgłoś się do lekarza.
  • Jeśli jesteś znacząco zaniepokojony, lekarz prawdopodobnie skieruje Cię do specjalisty , który jest specjalnie przeszkolony do diagnozowania i leczenia problemów z krtanią .
  • Na szczęście, nawet w przypadku przedłużającej się chrypki, naprawdę niepokojące lub zagrażające życiu stany występują rzadko, a leczenie jest zazwyczaj skuteczne. Przetłuszczające się włosy : 5 domowych sposobów.

 

W dłuższej perspektywie, jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i podchodzisz do pielęgnacji głosu w taki sam sposób, w jaki podchodzisz do ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, utrzymasz swój głos silny i witalny.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button