Zdrowie

Co nakładać na oparzenia – leczenie oparzeń

Co założyć na oparzenia? Oparzenia pierwszego stopnia są bardzo powszechne i często występują po przypadkowym dotknięciu gorącej kuchenki, lokówki lub prostownicy do włosów. Oparzenie słoneczne może być również oparzeniem pierwszego stopnia. W przeciwieństwie do oparzeń drugiego lub trzeciego stopnia, które są bardziej dotkliwe, oparzenia pierwszego stopnia obejmują tylko górną warstwę skóry. W przypadku oparzenia pierwszego stopnia skóra może być zaczerwieniona i bolesna oraz może wystąpić niewielki obrzęk.

 

Co założyć na oparzenia

 

Co założyć na oparzenia

 

Większość oparzeń pierwszego stopnia można leczyć w domu, ale ważne jest, aby wiedzieć, co robić. Chociaż oparzenia pierwszego stopnia nie są tak poważne jak oparzenia wyższego stopnia, mogą być dość bolesne i mogą pozostawić blizny, jeśli nie są odpowiednio leczone.

W leczeniu oparzeń pierwszego stopnia dermatolodzy zalecają następujące wskazówki:

 • Schłodzić oparzenie. Natychmiast zanurzyć oparzenie w zimnej wodzie z kranu lub zastosować zimne mokre okłady. Rób to przez około 10 minut lub do momentu ustąpienia bólu.
 • Nie należy nakładać na oparzenie maści, pasty do zębów czy masła, gdyż mogą one wywołać zakażenie.
 • Przykryj oparzenie nie przylegającym, jałowym opatrunkiem. Jeśli powstaną pęcherze, pozwól im się zagoić na własną rękę, utrzymując obszar przykryty. Nie należy uciskać pęcherzyków.
 • Rozważ wzięcie leków przeciwbólowych bez recepty. Mogą one pomóc złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.
 • Chronić ten obszar przed słońcem. Po zagojeniu się oparzenia należy chronić to miejsce przed słońcem szukając cienia, nosząc odzież ochronną lub stosując wodoodporny filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym. Pomoże to zminimalizować blizny, ponieważ zaczerwienienie po oparzeniu utrzymuje się czasem przez kilka tygodni, zwłaszcza u osób o ciemniejszych odcieniach skóry.
 • Dlaczego warto jeść orzeszki ziemne – korzyści zdrowotne z orzeszków ziemnych

Oparzenia wyższego stopnia

 

Oparzenia wyższego stopnia

 

Oparzenia pierwszego stopnia zwykle goją się samoistnie bez pomocy medycznej. Jeśli jednak oparzenie pierwszego stopnia jest bardzo duże, jeśli poszkodowanym jest niemowlę lub osoba starsza, lub jeśli uważasz, że oparzenie jest poważniejsze, natychmiast udaj się na pogotowie.

 

Podczas gotowania można łatwo poparzyć sobie ramię lub rękę na gorącej patelni. Istnieje jednak wiele mitów dotyczących leczenia drobnych oparzeń. Czy powinieneś mieć pęcherz, aby się osuszyć? Czy należy używać na nim ciepłej czy zimnej wody? Czy dobrym pomysłem jest przykrycie oparzenia bandażami?

 

Jedną z najważniejszych rzeczy jest szybkie działanie

 

Jedną z najważniejszych rzeczy jest szybkie działanie

 

Zastosuj się do tych wskazówek dotyczących leczenia drobnych oparzeń:

 

 • Umieść oparzenie pod bieżącą zimną wodą, nieco chłodniejszą niż temperatura pokojowa, na 10 do 15 minut lub do momentu ustąpienia bólu. Albo przyłożyć do oparzenia chłodną, czystą, wilgotną szmatkę.
  Należy pamiętać, że może wystąpić obrzęk. Usunąć z poparzonego miejsca ciasne przedmioty, takie jak obrączki lub ubrania.
 • Nie należy przebijać pęcherzy, jeśli są one większe niż paznokieć u pięty. Jeśli pęcherz pęknie, należy go oczyścić łagodnym mydłem i wodą. Nałóż maść z antybiotykiem, a następnie przykryj bandażem lub gazą.
 • Korzystne mogą być również środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Mogą one pomóc w łagodzeniu bólu.
 • Ważne jest również, aby upewnić się, że w ciągu ostatnich 10 lat miałeś szczepienie przeciwko tężcowi, ponieważ tężcem można zarazić się przez otwartą ranę w skórze.
 • Dlaczego warto jeść śliwki – 10 korzyści ze śliwek

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Zgłoś się do lekarza, jeśli objawy zaczną się pogarszać i powstanie większy pęcherz. Duże pęcherze najlepiej jest usunąć, gdyż rzadko kiedy pozostają one same w sobie nienaruszone. Poszukaj pomocy także wtedy, gdy oparzenie obejmuje dużą powierzchnię ciała lub gdy zaczynają pojawiać się objawy przypominające infekcję, takie jak wydzielina z rany, zwiększony ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button