Zdrowie

Dlaczego warto jeść czereśnie – 7 korzyści zdrowotnych

Dlaczego warto jeść czereśnie – 7 korzyści dla zdrowia. Zdrowsze tylko trochę łatwiejsze – i bardziej zabawne!
Czereśnie to jedne z najpopularniejszych owoców, nie bez powodu. Są nie tylko smaczne, ale także pełne witamin, minerałów i związków roślinnych o potężnych właściwościach zdrowotnych.

 

Dlaczego warto jeść czereśnie

 

Dlaczego warto jeść czereśnie

 

Oto 7 imponujących korzyści zdrowotnych płynących z czereśni.

 

1. Pełne składników odżywczych

 

Pełne składników odżywczych

Czereśnie to małe owoce pestkowe, które występują w różnych kolorach i smakach. Istnieją dwie główne kategorie – gorzkie czereśnie i słodkie czereśnie, czyli Prunus cerasus L. i Prunus avium L.

Ich kolor może być od żółtego do głębokiego czarno-czerwonego. Wszystkie odmiany są bardzo pożywne, pełne błonnika, witamin i minerałów. Jedna filiżanka (154 gramy) słodkich, surowych, odszypułkowanych czereśni dostarcza:

 • Kalorie: 97
 • Białko: 2 gramy
 • Węglowodany: 25 gramów
 • Błonnik: 3 gramy
 • Witamina C: 18 % wartości dziennej
 • Potas: 2,5 g witaminy D (wartość dzienna): potas: 10% wartości dziennej
 • Miedź: 5% wartości dziennej
 • Mangan: 5% wartości dziennej
 • Te składniki odżywcze, zwłaszcza błonnik, witamina C i potas, są korzystne dla zdrowia na wiele sposobów.

Witamina C jest niezbędna do utrzymania układu odpornościowego i zdrowia skóry, podczas gdy potas jest potrzebny do skurczu mięśni, funkcjonowania nerwów, regulacji ciśnienia krwi i wielu innych ważnych procesów organizmu.

Czereśnie są również dobrym źródłem błonnika, który pomaga utrzymać zdrowy układ pokarmowy poprzez wspieranie produkcji korzystnych bakterii jelitowych i regularności jelit. Piwo dla włosów: oto jak używać piwa, aby osiągnąć zdrowe, miękkie i lśniące włosy

Ponadto dostarczają witamin z grupy B, manganu, miedzi, magnezu i witaminy K.

2. Bogaty w antyoksydanty i związki przeciwzapalne

 

Bogaty w antyoksydanty i związki przeciwzapalne

Wysokie stężenie związków roślinnych w czereśniach może odpowiadać za liczne korzyści zdrowotne tego owocu.

Chociaż ilość i rodzaj może się różnić w zależności od odmiany, wszystkie czereśnie są zapakowane w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne.

Ta wysoka zawartość przeciwutleniaczy może pomóc w walce ze stresem oksydacyjnym, który jest związany z kilkoma chorobami przewlekłymi i przedwczesnym starzeniem się.

W jednym z przeglądów stwierdzono, że spożycie wiśni skutecznie zmniejszyło stan zapalny w 11 z 16 badań i markery stresu oksydacyjnego w 8 z 10 badań.

Wiśnie są szczególnie wysokie w polifenolach, dużej grupie roślinnych substancji chemicznych, które pomagają zwalczać uszkodzenia komórek, zmniejszają stan zapalny i promują ogólny stan zdrowia.

W rzeczywistości dieta bogata w polifenole może chronić przed wieloma chorobami przewlekłymi, w tym chorobami serca, cukrzycą, pogorszeniem sprawności umysłowej i niektórymi nowotworami.

 

3. Mogą one wspomagać regenerację podczas ćwiczeń

 

Mogą one wspomagać regenerację podczas ćwiczeń

Badania pokazują, że związki przeciwzapalne i przeciwutleniające w czereśniach mogą pomóc złagodzić ból, uszkodzenia i stany zapalne w mięśniach spowodowane ćwiczeniami.

Gorzkie czereśnie i ich sok wydają się być bardziej skuteczne niż słodkie odmiany, choć obie mogą pomóc sportowcom.

Stwierdzono, że sok i koncentrat z wiśni przyspiesza regenerację mięśni, zmniejsza bolesność mięśni spowodowaną ćwiczeniami i zapobiega utracie siły u elitarnych sportowców, takich jak kolarze i maratończycy.

Ponadto, niektóre dowody sugerują, że produkty z wiśni mogą poprawić wydajność ćwiczeń.

Badanie przeprowadzone na 27 biegaczach wytrzymałościowych wykazało, że ci, którzy spożywali 480 mg sproszkowanych wiśni dziennie przez 10 dni przed półmaratonem, osiągnęli średnio o 13% szybszy czas wyścigu i doświadczyli mniejszej bolesności mięśni niż grupa placebo.

Chociaż większość badań badających związek między wiśniami a ćwiczeniami obejmuje wytrenowanych sportowców, sok wiśniowy może być również korzystny dla nie-sportowców. Ile mamy żeberek – wszystko o żeberkach

Badanie przeprowadzone na 20 aktywnych kobietach wykazało, że te, które wypijały 60 ml soku z wiśni dwa razy dziennie przez 8 dni, szybciej się regenerowały i miały mniej uszkodzeń mięśni i bólu po wykonaniu powtarzanych ćwiczeń sprinterskich w porównaniu z grupą placebo.

 

Chociaż te ustalenia są obiecujące, odnoszą się do skoncentrowanych produktów wiśniowych, takich jak sok i proszek. Nie wiadomo, ile świeżych czereśni trzeba by zjeść, aby uzyskać podobne efekty.

 

4. Mogą być korzystne dla zdrowia serca – Dlaczego warto jeść czereśnie

 

Mogą być korzystne dla zdrowia serca - Dlaczego warto jeść czereśnie

Zwiększenie spożycia owoców bogatych w składniki odżywcze, takich jak czereśnie, to smaczny sposób na ochronę serca.

Wiele badań wskazuje, że dieta bogata w owoce wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca.

Wiśnie są szczególnie korzystne pod tym względem, ponieważ są bogate w składniki odżywcze i związki znane ze wspierania zdrowia serca, w tym potas i przeciwutleniacze polifenolowe.

Tylko 1 filiżanka (154 g) czereśni zapewnia 10% dziennego zapotrzebowania na potas, minerał, który jest niezbędny do utrzymania zdrowego serca. Dlaczego warto jeść czereśnie.

Jest on potrzebny do utrzymania regularnego rytmu serca i pomaga usunąć nadmiar sodu z organizmu, regulując w ten sposób ciśnienie krwi .

Dlatego też wyższe spożycie potasu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i udaru mózgu.

Ponadto czereśnie są bogate w silne przeciwutleniacze polifenolowe, w tym antocyjany, flawonole i katechiny, które mogą przyczynić się do utrzymania zdrowego serca poprzez ochronę przed uszkodzeniem komórek i zmniejszenie stanu zapalnego.

Badanie przeprowadzone na 84 158 osobach wykazało, że wyższe spożycie polifenoli – zwłaszcza antocyjanów, flawonoli i katechin – było związane ze znacznie niższym ryzykiem chorób serca w ciągu 5 lat.

 

5. Może poprawić objawy zapalenia stawów i podagry – Dlaczego warto jeść czereśnie

 

Może poprawić objawy zapalenia stawów i podagry - Dlaczego warto jeść czereśnie

Dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu, wiśnie mogą łagodzić objawy zapalenia stawów i podagry, rodzaju zapalenia stawów spowodowanego nagromadzeniem kwasu moczowego, które może prowadzić do ekstremalnego obrzęku, zapalenia i bólu stawów.

 

Wiele badań wskazuje, że czereśnie pomagają tłumić stres oksydacyjny i zmniejszają stan zapalny poprzez tłumienie białek zapalnych, co może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z zapaleniem stawów. Dlaczego warto jeść czereśnie.

Ponadto mogą one obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie, więc są szczególnie korzystne dla osób z podagrą.

 

Badanie przeprowadzone na 10 kobietach wykazało, że zjedzenie 2 porcji ( 280 gramów) czereśni po całonocnym poście zmniejszyło poziom markera zapalnego – białka C-reaktywnego (CRP) i znacząco obniżyło poziom kwasu moczowego 5 godzin po spożyciu. Ile mamy kręgów – Kręgosłup człowieka

Inne badanie przeprowadzone na 633 osobach z podagrą wykazało, że ci, którzy jedli świeże wiśnie przez 2 dni, mieli o 35% mniej ataków podagry niż ci, którzy nie spożywali tych owoców.

Ponadto badanie wykazało, że gdy spożycie wiśni było połączone z lekiem na podagrę – allopurinolem, prawdopodobieństwo wystąpienia ataków podagry było o 75% niższe niż w przypadku, gdy nie spożywano ani wiśni, ani allopurinolu

 

6. Może poprawić jakość snu

 

Może poprawić jakość snu

Jedzenie czereśni lub picie soku z czereśni może pomóc w poprawie jakości snu.

Te promujące sen korzyści można przypisać wysokiemu stężeniu związków roślinnych w owocach. Ponadto czereśnie zawierają melatoninę, substancję, która pomaga regulować cykl snu i czuwania.

Badanie na 20 osobach wykazało, że ci, którzy pili skoncentrowany sok z wiśni przez 7 dni, mieli znacznie zwiększony poziom melatoniny, czas trwania snu i jakość snu w porównaniu z placebo.

Podobnie w 2-tygodniowym badaniu na starszych dorosłych z bezsennością stwierdzono. Wypicie 1 filiżanki (240 ml) soku z wiśni przed snem wydłużyło czas snu o 84 minuty.

W badaniach tych stosowano jednak skoncentrowane preparaty z wiśni. Nie wiadomo, czy spożywanie świeżych wiśni przed snem miałoby taki sam efekt.

Ostatecznie potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć, jak spożywanie wiśni i produktów wiśniowych może przynieść korzyści dla snu.

 

7. Łatwe włączenie do diety – Dlaczego warto jeść czereśnie

 

 Łatwe włączenie do diety - Dlaczego warto jeść czereśnie

Czereśnie są uniwersalne i niesamowicie smaczne.

Zarówno słodkie, jak i gorzkie odmiany dobrze łączą się z wieloma potrawami. Ponadto produkty pokrewne, takie jak suszone wiśnie, proszek wiśniowy i sok wiśniowy, stanowią ciekawy dodatek do wielu przepisów.

Oto kilka sposobów na włączenie czereśni do swojej diety:

 • Delektuj się nimi na świeżo jako słodką przekąską.
 • Połącz suszone czereśnie z kawałkami ciemnej czekolady, niesłodzonym kokosem

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button