Zdrowie

Ile mamy żeberek – wszystko o żeberkach

Ile mamy żeberek? Powszechnie uważa się, że mężczyźni mają o jedno żebro mniej niż kobiety. Mit ten może mieć swoje korzenie w Biblii i w opowieści o stworzeniu Ewy, która powstała z jednego z żeber Adama. Ten mit jest właśnie tym: niesprawdzonym, fałszywym przekonaniem. Przywódcy religijni jakiejkolwiek denominacji nie przyjmują już tego jako faktu.

 

Ile żeberek mame

 

Ile żeberek mame

Zdecydowana większość ludzi rodzi się z 12 parami żeber, w sumie 24, niezależnie od płci.

Wyjątkiem od tej anatomicznej reguły są osoby, które rodzą się z określonymi anomaliami genetycznymi. Mogą one przybrać postać zbyt wielu żeber (żebra nadliczbowe) lub zbyt małej liczby żeber (agenezja żeber).

 

Przyczyny odchyleń w liczbie żeber

 

Przyczyny odchyleń w liczbie żeber

 

Żebra szyjne

Żebro szyjne to mutacja genetyczna, która powoduje, że niektórzy ludzie rodzą się z jednym lub dwoma dodatkowymi żebrami pomiędzy podstawą szyi a obojczykiem. Ile mamy żeber.c

Osoby urodzone z tym schorzeniem mogą mieć jedno dodatkowe żebro po jednej stronie lub jedno dodatkowe żebro po obu stronach. Te żebra mogą być w pełni uformowaną kością lub mogą być włóknami tkanki, które nie zawierają żadnej kości.

Whiplash to schorzenie, które może dotyczyć każdej z płci.

Wiele osób, które mają ten stan nie ma żadnych objawów i nie wie, że go mają. Inni doświadczają dyskomfortu, takiego jak ból szyi lub drętwienie, spowodowanego uciskaniem przez żebro szyjne zakończeń nerwowych lub naczyń krwionośnych.

Złamanie żebra w odcinku szyjnym może spowodować stan zwany zespołem ujścia klatki piersiowej (TOS). TOS zazwyczaj pojawia się w wieku dorosłym i może dotyczyć większej liczby mężczyzn niż kobiet. Nie każdy, kto ma żebro szyjne, rozwinie TOS.

Trisomia 21 (zespół Downa)

Zespół Downa jest zaburzeniem chromosomalnym. Osoby urodzone z zespołem Downa mają czasem dodatkowe żebro lub brakuje im 12. Rib. Nie każdy, kto ma zespół Downa, ma nieprawidłowości w liczbie żeber.

Dysplazja spondylocefaliczna

To rzadkie, autosomalne, recesywne zaburzenie znane jest również jako dysostoza spondylokostna. Polega na nieprawidłowym rozwoju żeber i kręgosłupa. Poza skoliozą i stopionymi lub zdeformowanymi kręgami, osoby urodzone z tym schorzeniem mogą mieć stopione żebra lub może im całkowicie brakować żeber. Ile mamy żeberek.

 

Dysplazja spondylotorakalna

Dysplazja spondylotorakowa jest chorobą dziedziczoną autosomalnie recesywnie. Znana jest również jako dysostoza spondylotoryczna. Dzieci urodzone z tym schorzeniem mają zlepione żebra i zlepione kręgi. Mają też bardzo małe jamy klatki piersiowej, co może powodować poważne problemy z oddychaniem. Kiedy jechać na Islandię – pogoda i ruch drogowy

Zespół Goldenhara (spektrum okulistyczno-kręgowe)

Zespół Goldenhara to rzadkie schorzenie wrodzone, które powoduje nieprawidłowości w budowie kręgosłupa, uszu i oczu.

Dzieci urodzone z zespołem Goldenhara mogą mieć jedno lub dwa częściowo uformowane lub brakujące uszy i łagodne narośle na oczach. Mogą mieć również niedorozwiniętą szczękę i kości policzkowe oraz brakujące, stopione lub niekompletnie uformowane żebra.

Jakie jest leczenie nieprawidłowości w obrębie żeber? Ile żeberek mame

 

Na czym polega leczenie nieprawidłowości w budowie żeber

Nieprawidłowości żeber nie muszą być leczone, chyba że powodują problemy, takie jak nieprawidłowy wzrost, problemy z oddychaniem lub ból.

Niektóre deformacje żeber mogą zostać wychwycone dzięki badaniu USG, zanim dziecko się urodzi. Inne mogą się ujawnić dopiero po urodzeniu, jeśli dziecko ma mniejszą klatkę piersiową lub trudności z oddychaniem. W tym przypadku leczenie skupi się na wspomaganiu oddychania.

Brakujące żebra są czasami korygowane chirurgicznie za pomocą urządzenia zwanego pionowo rozszerzalnym żebrem tytanowym (VEPTR). Rozmiar VEPTR można regulować wraz ze wzrostem dziecka. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

Problemy z kręgosłupem takie jak skolioza mogą być leczone chirurgicznie lub za pomocą ortez.

Jeśli nie ma problemów z postawą, oddychaniem czy chodzeniem, konieczne może być tylko czujne czekanie.

Dorośli z żebrami szyjnymi, którzy zaczynają odczuwać objawy związane z TOS, mogą mieć usunięte chirurgicznie dodatkowe żebro lub żebra.

Wniosek Ile żeberek mame

 

Wniosek Ile żeberek mame

Historia Adama i Ewy doprowadziła niektórych ludzi do przekonania, że mężczyźni mają jedno żebro mniej niż kobiety. Nieprawda. Zdecydowana większość ludzi ma 12 kompletów lub 24 żebra niezależnie od płci.

Osoby urodzone z pewnymi chorobami mogą mieć za dużo lub za mało żeber. Te schorzenia nie zawsze wymagają leczenia. W wielu przypadkach lekarz zaleci ostrożne czekanie.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button