Zdrowie

Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę – najlepszy wiek

Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę? Dzięki antykoncepcji i powszechnej dostępności technologii reprodukcyjnych pary mają dziś większą niż w przeszłości kontrolę nad tym, kiedy chcą założyć rodzinę. Zwlekanie z założeniem rodziny jest możliwe, choć może nieco utrudnić zajście w ciążę.

 

Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę

 

Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę – najlepszy wiek

 

 

Płodność naturalnie spada z wiekiem, a posiadanie dziecka w późniejszym okresie życia może zwiększyć ryzyko powikłań w ciąży, podobnie jak stosowanie środków antykoncepcyjnych. Mimo to nie ma „najlepszego wieku” na zajście w ciążę. Decyzja o założeniu rodziny powinna być oparta na wielu czynnikach – w tym na Twoim wieku i gotowości do zostania rodzicem.

To, że jesteś po 30 czy 40 roku życia nie oznacza, że nie możesz mieć zdrowego dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zajściu w ciążę na różnych etapach życia.

 

Po dwudziestu

 

Po dwudziestu

Kobiety są najbardziej płodne i mają największe szanse na zajście w ciążę w wieku 20 lat. Jest to okres, w którym masz do dyspozycji największą liczbę jajeczek dobrej jakości, a Twoje ryzyko zajścia w ciążę jest najmniejsze. W wieku 25 lat Twoja szansa na poczęcie po 3 miesiącach starań wynosi nieco poniżej 20 procent. Jak rozpoznać, że jestem w ciąży – Objawy ciąży

 

Po trzydziestu

 

Po trzydziestu

Płodność stopniowo zaczyna się zmniejszać około 32 roku życia. Po 35. roku życia, spadek ten ulega przyspieszeniu.

Kobiety rodzą się ze wszystkimi jajami, jakie kiedykolwiek będą miały – jest ich około 1 miliona. Liczba jaj stopniowo zmniejsza się w czasie. Wcześniejsza miesiączka – 14 powodów, dla których dziadostwo pojawiło się wcześniej

Szacuje się, że w wieku 37 lat pozostanie Ci około 25 000 jajeczek.

W wieku 35 lat szansa na poczęcie po 3 miesiącach starań wynosi około 12 procent.

Po 35. roku życia, zaczyna również wzrastać ryzyko poronienia i nieprawidłowości genetycznych. Możesz napotkać więcej komplikacji w ciąży lub podczas porodu, jeśli urodzisz dziecko w późniejszym okresie życia.

Z tego powodu lekarz może zalecić dalsze badania i testy dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Po czterdziestce – Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę

 

Po czterdziestce - Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę

Po 40. roku życia, następuje gwałtowny spadek zdolności kobiety do poczęcia. W wieku 40 lat Twoja szansa na poczęcie po 3 miesiącach starań wynosi około 7 procent. Ryzykowna ciąża – 10 rzeczy, na które wartouważać.

Z czasem zmniejsza się ilość i jakość Twoich jaj. Starsze jaja mogą mieć więcej problemów chromosomalnych, co zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą wrodzoną.

Większość kobiet po czterdziestce nadal może mieć zdrową ciążę i dziecko, ale w tym okresie ryzyko znacznie wzrasta. Do tych zagrożeń zalicza się np:

  • poród przez cesarskie cięcie
  • przedwczesny poród
  • niska waga urodzeniowa
  • wady wrodzone
  • martwe urodzenie

 

Problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, występują częściej u kobiet po 35 roku życia. roku życia. Mogą one prowadzić do powikłań w ciąży, takich jak cukrzyca ciążowa i stan przedrzucawkowy.

Po 40. roku życia, lekarz może wykonać dalsze badania i monitorowanie w celu poszukiwania ewentualnych powikłań.

Opcje płodności

 

Jeśli masz ponad 35 lat i próbujesz zajść w ciążę dłużej niż 6 miesięcy, możesz mieć problemy z płodnością. Twój ginekolog może pomóc Ci ustalić, dlaczego nie jesteś jeszcze w ciąży i doradzić Ci kolejne kroki, które należy podjąć podczas próby poczęcia. Buty zimowe damskie – 8 porad, jak wybrać

 

Płodność męska – Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę

 

Płodność męska - Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę

Z wiekiem spada również płodność mężczyzn. Proces ten zachodzi jednak później, zwykle od około 40 roku życia.

Po tym wieku mężczyźni mają mniejszą objętość nasienia i liczbę plemników. Plemniki, które mają, nie pływają tak dobrze.

Sperma starszego mężczyzny jest też bardziej narażona na nieprawidłowości genetyczne niż sperma młodszego mężczyzny.

Im mężczyzna jest starszy, tym dłużej trwa okres, w którym jego partnerka może zajść w ciążę. A jego partnerka jest narażona na większe ryzyko poronienia niezależnie od wieku.

Nie oznacza to jednak, że mężczyzna nie może być ojcem dziecka w wieku 40 lat i więcej. Może to być jednak nieco trudniejsze niż na początku jego życia.

 

Kiedy szukać pomocy

Jeśli starasz się zajść w ciążę, ale nie masz szczęścia, to czas na wizytę u specjalisty od spraw płodności.

Pamiętaj

 

Kiedy najlepiej założyć rodzinę

Upływające lata mogą sprawić, że zajście w ciążę będzie trudniejsze. Niemniej jednak, nadal możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka w wieku 30 lub 40 lat.

Ostatecznie, idealny czas na zajście w ciążę to ten, w którym czujesz się dobrze. Z drugiej strony, rodzina to najwięcej, co można mieć na świecie, a jeśli założysz ją wcześniej, szybciej też będziesz się cieszyć wnukami.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button