Zdrowie

Wcześniejsza miesiączka – 14 powodów, dla których dziadostwo pojawiło się wcześniej

Wcześniejsza miesiączka – 14 powodów, dla których dziadostwo przyszło wcześniej. Co powoduje, że miesiączka zaczyna się wcześniej?

Czy to normalne?

 

Wczesna miesiączka tu i ówdzie nie jest zwykle powodem do niepokoju. Cykl menstruacyjny każdej z nas jest inny. Twój cykl rozpoczyna się pierwszego dnia obecnej miesiączki i kończy się pierwszego dnia następnej miesiączki.

Typowy cykl trwa od 21 do 39 dni, więc liczba dni spędzonych na krwawieniu różni się u poszczególnych osób. Większość kobiet krwawi przez dwa do siedmiu dni. Wcześniejsze okresy, Jeśli twój cykl jest często krótszy niż 21 dni – co prowadzi do tego, że krwawisz wcześniej niż zwykle – może to być oznaką czegoś ukrytego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na jakie objawy zwracać uwagę i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

 

1. Pokwitanie – Wcześniejsza miesiączka

 

1. Pokwitanie - Wcześniejsza miesiączka

Pokwitanie rozpoczyna się zwykle między ósmym a trzynastym rokiem życia. Jest on kontrolowany przez substancje chemiczne w twoim ciele zwane hormonami rozrodczymi. Hormony te będą wpływać na Twój cykl miesiączkowy przez cały okres płodności.

 

W pierwszych latach po otrzymaniu miesiączki, hormony te mogą być nieregularne. Oznacza to, że liczba dni pomiędzy miesiączkami może być krótsza lub dłuższa niż przeciętnie.

Pokwitanie może również powodować:

  • powiększenie tkanki piersi
  • włosy pod pachami i w pachwinach
  • Szczeniaki
  • nastrojowość

 

2. Perimenopause

 

Perimenopause

Perimenopauza to okres przejściowy do menopauzy. Zwykle zaczyna się w połowie lub pod koniec lat czterdziestych i trwa około czterech lat. Twój poziom hormonów w tym okresie ulega gwałtownym wahaniom, a owulacja może nie być co miesiąc. Wcześniejsza miesiączka. Może to powodować nieregularne miesiączki, więc możesz miesiączkować wcześniej lub później niż zwykle.

Perimenopauza może również powodować:

  • miesiączka jest lżejsza lub cięższa niż zwykle
  • pomijanie miesiączki
  • suchość pochwy
  • uderzenia gorąca
  • trudności z zasypianiem
  • Drażliwość

3. intensywne ćwiczenia – wcześniejsza miesiączka

 

Intensywne ćwiczenia - wcześniejsza miesiączka

Intensywne ćwiczenia mogą powodować nieregularne miesiączki lub spowodować całkowite zatrzymanie miesiączki. Stan ten często dotyczy sportowców, którzy trenują po kilka godzin dziennie. Najczęściej występuje w sportach z ograniczeniem masy ciała, takich jak balet czy gimnastyka.

Ćwiczenia wpływają na menstruację tylko wtedy, gdy spalasz dużo więcej kalorii niż zjadasz. Bez wystarczającej ilości energii, Twój organizm nie produkuje ilości hormonów rozrodczych, które są potrzebne do normalnej owulacji.

 

4. Wahania wagi – Menstruacja tydzień wcześniej

 

Wahania wagi - Menstruacja tydzień wcześniej

Wczesne, nieregularne lub nieobecne miesiączki są często związane z dużymi zmianami wagi. Nieregularność miesiączek często występuje przy szybkiej utracie wagi. Może się to zdarzyć w przypadku ekstremalnych diet, operacji ominięcia żołądka lub zaburzeń odżywiania.

 

Kiedy organizm przechodzi w tryb głodu, rezerwuje energię na podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie. Twój organizm przestaje produkować hormony rozrodcze, co prowadzi do nieregularności w miesiączkowaniu.

 

5. Stres

 

Stres

Silny stres może zaburzyć poziom hormonów, powodując nieregularne miesiączki. Wcześniejsza miesiączka. Jeśli doświadczasz lęku lub niedawno przeżyłaś traumatyczne wydarzenie, może to wytrącić Twoje hormony z równowagi.

Stres może również powodować:

  • niewyjaśniony przyrost lub utrata wagi
  • trudności z zasypianiem
  • trudności z koncentracją

6. Zmiana rutyny – Częste miesiączki

Zmiany w Twojej normalnej rutynie mogą wpłynąć na Twoje hormony i spowodować, że okres pojawi się wcześniej lub później. Na przykład, niektóre badania sugerują, że osoby, które na przemian pracują na dziennych i nocnych zmianach, takie jak pielęgniarki, często mają nieregularne miesiączki. Zmiana stref czasowych może mieć podobne skutki.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale może to być związane z zaburzeniem rytmu okołodobowego. To z kolei może zaburzyć działanie hormonu snu – melatoniny. Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać związek między melatoniną a hormonami rozrodczymi.

 

7. Leki rozrzedzające krew – miesiączka po 21 dniach

 

Leki rozrzedzające krew - miesiączka po 21 dniach

Przyjmowanie leków rozrzedzających krew (antykoagulantów) może przedłużyć miesiączkę i spowodować obfite krwawienie. Antykoagulanty są uwalniane naturalnie podczas miesiączki, aby pomóc rozrzedzić wyściółkę macicy, aby mogła wypłynąć z pochwy. Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych może powodować, że proces ten zachodzi szybciej i skutkuje silniejszym krwawieniem.

 

8. Antykoncepcja hormonalna

Hormony obecne w hormonalnych środkach antykoncepcyjnych wpływają bezpośrednio na owulację i miesiączkę. Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, termin wystąpienia kolejnej miesiączki będzie zależał od tego, kiedy w danym cyklu zaczęłaś przyjmować tabletki i czy przez tydzień przyjmujesz placebo (tabletkę przypominającą).

 

Inne hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) i zastrzyk Depo-Provera, mogą powodować nieregularne miesiączki przez pierwsze dwa lub trzy miesiące. Działania niepożądane obejmują nieregularne miesiączki lub codzienne przełomowe krwawienia.

 

Po przyzwyczajeniu się do antykoncepcji hormonalnej mogą wystąpić również:

  • Skurcze
  • ból piersi
  • bóle głowy
  • Nudności

 

9. Antykoncepcja awaryjna – Wcześniejsza miesiączka

 

Antykoncepcja awaryjna (EC) jest stosowana w celu zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę po niezabezpieczonym stosunku. Jako EC możesz dostać tabletkę EC lub możesz mieć założoną miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną.

Pigułki EC zawierają hormony, które zakłócają normalny proces owulacji. Może to prowadzić do wcześniejszej lub późniejszej miesiączki. Jeśli pacjentka regularnie stosuje tabletki EC, jej miesiączki mogą być nieregularne.

 

Nierzadko zdarza się, że po założeniu wkładki domacicznej przez lekarza występuje przełomowe krwawienie. Macica potrzebuje kilku miesięcy, aby przyzwyczaić się do wkładki wewnątrzmacicznej, w tym czasie możesz mieć codzienne lub nieregularne krwawienia.

Miedziane wkładki wewnątrzmaciczne mogą również powodować:

  • obfite miesiączki
  • silne skurcze menstruacyjne
  • skurcze lub ból pleców

10. Niektóre infekcje przenoszone drogą płciową (STI)

Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia i rzeżączka, są dość powszechne. Te infekcje bakteryjne zwykle nie powodują żadnych objawów. Kiedy się pojawiają, znane są z tego, że powodują plamienie między miesiączkami lub krwawe upławy.

Mogą one również powodować:

  • ból podczas seksu
  • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu
  • ból brzucha

11. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

PCOS jest częstym schorzeniem spowodowanym zaburzeniem równowagi hormonalnej. Dotyka ona 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym. Wiele osób nie wie, że ma PCOS, dopóki nie ma problemów z zajściem w ciążę. Może to również spowodować:

  • nieregularne miesiączki
  • pomijanie miesiączki
  • nadmierne owłosienie twarzy lub ciała
  • trądzik
  • przyrost wagi

12. endometrioza – wcześniejsza miesiączka

Endometrioza występuje, gdy tkanka podobna do endometrium zaczyna rosnąć poza macicą w miejscach takich jak jajniki, brzuch i jelita. Dotyka ona około 11 procent kobiet w wieku od 15 do 44 lat.

Oprócz niespodziewanych krwawień, endometrioza może powodować:

  • silne skurcze menstruacyjne
  • przewlekły ból dolnej części pleców
  • ból podczas lub po stosunku

13. Niekontrolowana lub niezdiagnozowana cukrzyca

W nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy poziom cukru we krwi jest chronicznie wyższy niż normalnie. Jedno z badań z 2011 roku wykazało, że wiele osób z cukrzycą 2. typ miał nieregularne miesiączki w latach poprzedzających jej diagnozę.

Cukrzyca może również powodować:

  • zwiększone pragnienie
  • zwiększona potrzeba oddawania moczu, szczególnie w nocy
  • powolne gojenie
  • nagła utrata wagi

14. Choroba tarczycy – Wcześniejsza miesiączka

Szacuje się, że jedna na osiem kobiet rozwinie w swoim życiu chorobę tarczycy. Choroby tarczycy powodują, że organizm wytwarza więcej lub mniej hormonu tarczycy niż potrzebuje organizm. Hormon ten jest niezbędny dla wielu funkcji organizmu, w tym metabolizmu i cyklu miesiączkowego.

 

Twoje indywidualne objawy będą zależały od tego, czy twoja tarczyca jest niedoczynna czy nadczynna. Oprócz przedwczesnej miesiączki mogą wystąpić:

 

Jaka jest różnica między objawami wczesnej miesiączki a objawami implantacji?

Implantacja następuje, gdy zapłodnione jajo przylega do wyściółki macicy. Występuje od jednego do dwóch tygodni po poczęciu. Implantacja nie zawsze powoduje objawy. Gdy pojawiają się objawy, obejmują one lekkie krwawienie lub skurcze. Krwawienie jest zwykle słabsze niż przy normalnej miesiączce i zwykle nie wymaga stosowania tamponu lub podpaski.

Jeśli od czasu ostatniej miesiączki uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub jeśli Twoja antykoncepcja zawiodła, możesz rozważyć zakup kilku testów ciążowych dostępnych bez recepty. Możesz wziąć jeden teraz, ale może być za wcześnie, aby zarejestrować dokładny wynik. Jeśli możesz, poczekaj z wykonaniem testu do tygodnia po tym, jak powinna rozpocząć się Twoja regularna miesiączka. Można też zgłosić się do lekarza, aby wyniki zostały potwierdzone.

 

Jaka jest różnica między objawami przedwczesnej miesiączki a poronieniem?

Poronienie to utrata ciąży. Większość poronień występuje w pierwszym trymestrze. Często występuje zanim osoba staje się świadoma ciąży, więc odróżnienie szczególnie obfitego okresu od poronienia może być trudne.

  • Poronienie może powodować więcej skurczów i bólu pleców niż normalna miesiączka.
  • Jeśli ciąża trwała dłużej, z pochwy wychodzą różowe upławy, skrzepy krwi lub kawałki tkanek płodu.
  • Jeśli uważasz, że poroniłaś, natychmiast zgłoś się do lekarza.
  • Jak rozpoznać, że jestem w ciąży – Objawy ciąży

Jeśli wykluczyłeś jakąś nietypową tkankę i możesz ją usunąć, przynieś ją ze sobą. Lekarz oceni tkankę i wykorzysta ją do postawienia diagnozy. Twój lekarz wykona również badanie miednicy i USG, aby sprawdzić, czy doszło do poronienia. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie resztek tkanki z macicy.

 

Jak poradzić sobie z wcześniejszą miesiączką

Sposób radzenia sobie z miesiączką będzie zależał od tego, co Twoim zdaniem powoduje jej wcześniejsze pojawienie się. W większości przypadków wczesna menstruacja ustępuje sama w ciągu miesiąca lub dwóch.

Możesz być w stanie uzyskać swój cykl z powrotem na torze, jeśli:

  • Korzystaj z aplikacji menstruacyjnej. Aplikacje do śledzenia miesiączki pozwalają na zapisywanie codziennych objawów. Z czasem możesz zauważyć wzór w swoim przepływie. Możesz również udostępnić swoją dokumentację lekarzowi podczas następnej wizyty.
  • Bądźcie przygotowani. Trzymaj w torebce lub w pracy kilka wkładek higienicznych, tamponów lub podpasek, aby nie dać się zaskoczyć. Dla większej ochrony rozważ inwestycję w zestaw bielizny menstruacyjnej. Kończą ci się zapasy? Kup teraz podpaski, tampony i wkładki.
  • Śpi osiem godzin każdej nocy. Nieprawidłowe wzorce snu mogą sprawić, że miesiączka pójdzie w odstawkę. Jeśli pracujesz w nocy, zrób wszystko, aby utrzymać swój rytm okołodobowy i spać w ciemnym i cichym otoczeniu w ciągu dnia.
  • Jedz zdrową, zrównoważoną dietę. Właściwe odżywianie jest kluczem do zdrowego układu rozrodczego. Jeśli nie przyjmujesz wystarczającej ilości kalorii, twoje ciało nie może produkować hormonów, których potrzebuje do regularnego funkcjonowania.
  • Nie trenuj zbyt ciężko. Kiedy spalasz więcej kalorii niż przyjmujesz, twoje ciało nie ma wystarczająco dużo energii, aby odpowiednio produkować hormony rozrodcze. Rozważ uzupełnienie swojej diety o wysokokaloryczne koktajle białkowe. Kup je tutaj.
  • Zarządzaj swoim stresem. Stres psychiczny może wpływać na cykl menstruacyjny. Jeśli życie domowe lub zawodowe cię obciąża, wygospodaruj czas na obejrzenie serialu, który lubisz, pójście na spacer lub poćwiczenie jogi.
  • Utrzymuj zdrową wagę. Otyłość może zaburzyć pracę Twoich hormonów rozrodczych. Rozpoczęcie planu ćwiczeń z przyjacielem lub dołączenie do grupy wsparcia dietetycznego, takiej jak Weight Watchers, może pomóc w osiągnięciu zdrowej wagi.

 

Kiedy należy odwiedzić lekarza  – Wcześniejsza miesiączka

Wczesna miesiączka zazwyczaj nie jest oznaką niczego poważnego. Jednak w przypadku silnego bólu lub dyskomfortu należy zgłosić się do lekarza. Należy również niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli poroniłaś lub podejrzewasz, że poroniłaś.

Jeśli nie doświadczasz żadnych poważnych objawów, być może uda Ci się uregulować sprawy w domu. Rozważ śledzenie swoich okresów w ciągu najbliższych dwóch do trzech miesięcy, aby zobaczyć, jak porównuje się czas, przepływ i inne objawy. Jeśli sytuacja nie ustąpi, należy skonsultować się z lekarzem. Może on wykorzystać te informacje do oceny Twojego cyklu i doradzić Ci kolejne kroki.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button