Zdrowie

Co jest dobre na kaszel 12 domowych sposobów na kaszel

Co jest dobre na kaszel . Najlepsze naturalne środki na kaszel. Ogólnie rzecz biorąc, kaszel jest całkiem normalny. Kaszel może pomóc utrzymać gardło czyste od śluzu i innych czynników drażniących. Jednak uporczywy kaszel może być również objawem kilku chorób, takich jak.

 • alergia
 • infekcja wirusowa
 • zakażenie bakteryjne

 

Czasami kaszel nie jest spowodowany niczym związanym z płucami. Choroba refluksowa przełyku (GERD) może również powodować kaszel. Możesz leczyć kaszel spowodowany przez przeziębienia, alergie i infekcje zatok za pomocą kilku leków dostępnych bez recepty. Zakażenia bakteryjne wymagają stosowania antybiotyków.

 

Co jest dobre na kaszel

 

Co jest dobre na kaszel
Co jest dobre na kaszel

 

Oprócz leków, można zapytać lekarza o inne możliwości pomocy przy kaszlu. Tutaj wymieniliśmy kilka domowych środków zaradczych, które możesz rozważyć.

 

1. Między

 

Miód

 

Miód jest sprawdzonym środkiem na ból gardła. Może również łagodzić kaszel skuteczniej niż leki bez recepty, które zawierają dekstrometorfan (DM), środek hamujący kaszel, według jednego z badań.

 

Możesz zrobić własne remedium w domu, mieszając do 2 łyżeczek miodu z herbatą ziołową lub ciepłą wodą i cytryną. Działanie miodu 7 wyjątkowych korzyści z miodu.

 

Miód działa kojąco, natomiast sok z cytryny może pomóc przy przekrwieniu. Można też po prostu zjeść dwie łyżeczki miodu lub zrobić smarowidło do chleba na przekąskę.

 

2. Probiotyki

 

Probiotyki

Probiotyki to mikroorganizmy, które mogą zapewnić szereg korzyści zdrowotnych. Choć nie łagodzą one bezpośrednio kaszlu, to pomagają zrównoważyć florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Flora przewodu pokarmowego to bakterie, które żyją w Twoich jelitach.

 

Ta równowaga może wspierać funkcje układu odpornościowego w całym organizmie. Badanie w wykazało zmniejszenie liczby osób, które dostały infekcje górnych dróg oddechowych po przyjęciu różnych szczepów probiotyków, chociaż dowody są nadal niejednoznaczne.

 

Każdy producent suplementów diety może mieć inne zalecane dzienne dawki. Probiotyki dodawane są również do niektórych rodzajów jogurtów.

 

Biorąc pod uwagę dostępne opcje probiotyków, należy skonsultować się z lekarzem na temat tego, który probiotyk jest odpowiedni dla Ciebie i Twojego stanu. Najbardziej naturalny sposób, aby uzyskać probiotyki jest poprzez fermentowane pokarmy :

 

 • kapusta kiszona
 • jogurt
 • kefir
 • kombucha
 • tempeh
 • kimchi
 • zakwas

3. Bromelaina

 

Bromelaina

Zwykle nie myślisz o ananasie jako leku na kaszel, ale może to dlatego, że nigdy nie słyszałeś o bromelinie. Istnieją niewielkie dowody sugerujące, że bromelaina – enzym występujący tylko w łodydze i owocach ananasa – może pomóc w tłumieniu kaszlu, jak również rozluźnić śluz w gardle.

 

Aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z ananasa i bromeliny, jedz plasterek ananasa trzy razy dziennie lub wypij szklankę świeżego soku ananasowego.

 

Istnieją również twierdzenia, że może pomóc złagodzić zapalenie zatok i problemy z zatokami spowodowane przez alergie, które mogą przyczynić się do kaszlu i flegmy. Nie ma jednak wystarczających dowodów, aby to potwierdzić.

 

Bywa również stosowany w leczeniu stanów zapalnych i obrzęków. Dzieci lub dorośli, którzy przyjmują leki rozrzedzające krew, nie powinni przyjmować suplementów zawierających bromelinę. Ponadto, jeśli przyjmujesz antybiotyki, takie jak amoksycylina, zachowaj ostrożność podczas przyjmowania bromeliny, ponieważ może ona zwiększyć wchłanianie antybiotyku. Przed podjęciem nowych lub nieznanych suplementów zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 

4. Mięta pieprzowa – co jest dobre na kaszel

 

Mięta pieprzowa - co jest dobre na kaszel

Liście mięty pieprzowej są dobrze znane ze swoich właściwości leczniczych. Mentol w mięcie pieprzowej może pomóc ukoić gardło i może ułatwić oddychanie.

 

Korzyści może przynieść picie herbaty miętowej lub wdychanie pary miętowej z zabiegu parowego.

 

Aby przygotować zabieg parowy, dodaj 7 lub 8 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej do około filiżanki dopiero co zagotowanej wody. Zarzuć ręcznik na głowę i oddychaj głęboko bezpośrednio nad wodą.

 

6. Tymianek – co jest dobre na kaszel

 

Tymianek - co jest dobre na kaszel

 

Tymianek jest stosowany przez niektórych przy dolegliwościach układu oddechowego. Jedno małe badanie z udziałem 361 osób z ostrym zapaleniem oskrzeli sugerowało, że esencja uzyskana z liści tymianku zmieszana z bluszczem może pomóc w łagodzeniu kaszlu, a także w krótkotrwałym zapaleniu oskrzeli.

Liście zawierają związki zwane flawonoidami, które rozluźniają mięśnie gardła biorące udział w kaszlu i łagodzą stany zapalne. Możesz przygotować herbatę tymiankową w domu z 2 łyżeczek zmiażdżonych liści tymianku i 1 filiżanki wrzącej wody. Przykryć kubek, naparować przez 10 minut i odcedzić.

 

7. Garnirowanie wodą z solą – Co jest dobre na kaszel

 

Garnirowanie wodą z solą - Co jest dobre na kaszel

 

Chociaż to remedium może wydawać się stosunkowo proste, garnirowanie wody z solą może pomóc ukoić drapiące gardło, które powoduje kaszel. Wymieszanie 1/4 do 1/2 łyżeczki soli ze szklanką ciepłej wody może pomóc złagodzić podrażnienia. Należy pamiętać, że ponieważ dzieci poniżej 6 roku życia nie są szczególnie dobre w garowaniu, najlepiej wypróbować inne środki dla tej grupy wiekowej.

 

8. Ginger

 

Ginger

 

Imbir jest popularnym, tradycyjnym środkiem leczniczym. Jest często stosowany w leczeniu nudności i rozstroju żołądka, ale może również łagodzić kaszel.

 

Jedno z badań laboratoryjnych sugeruje, że imbir może rozluźnić mięśnie dróg oddechowych. Może być korzystny w przypadku objawów astmy, w tym kaszlu. Imbir posiada również związki przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć stan zapalny i obrzęk gardła. Jeśli masz kaszel, herbata imbirowa jest najlepszym wyborem. Gorący płyn może zmniejszyć podrażnienie, suchość i śluz w gardle. efekty działania imbiru 11 korzyści zdrowotne z imbiru.

 

Aby zrobić herbatę imbirową, posiekaj 1-centymetrowy odcinek świeżego korzenia imbiru. Zaparzaj ją w 1 szklance wody przez 10 do 15 minut, w zależności od tego, jak mocną chcesz mieć herbatę. W sklepie można też kupić torebki z herbatą imbirową.

 

9. Wiąz śliski

 

Wiąz śliski

 

Wiąz śliski jest starożytnym środkiem na kaszel i ból gardła. Mówi się, że zmniejsza stan zapalny i łagodzi wyściółkę gardła. Nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie tej korzyści. Jednak śliski wiąz nie jest związany z poważnymi skutkami ubocznymi.

Wiąz śliski dostępny jest w postaci kapsułek, tabletek, pastylek i herbaty. Pastylki i herbata są idealne do łagodzenia podrażnień gardła.

 

10. Kurkuma – co jest dobre na kaszel

 

 Kurkuma - co jest dobre na kaszel

 

Kurkuma przez lata była tradycyjnie stosowana na wiele dolegliwości, w tym na kaszel. Jej aktywny składnik, kurkumina, ma silne właściwości przeciwzapalne.

Zaleca się spożywanie kurkumy z czarnym pieprzem. Dzieje się tak dlatego, że piperyna, główny związek w czarnym pieprzu, zwiększa biodostępność kurkumy. Sprzyja to wchłanianiu kurkumy w organizmie.

Spróbuj popijać ciepłą herbatę z kurkumy. Dodaj szczyptę czarnego pieprzu i odrobinę miodu do posłodzenia. Działanie kurkumy 10 sprawdzonych korzyści z kurkumy.

 

11. Unikaj czynników wywołujących refluks

 

Unikaj czynników wywołujących refluks

 

GERD, czyli kwaśny refluks, występuje, gdy treść żołądka wraca do gardła. Może to wywołać podrażnienie skutkujące kaszlem.
Dobre na ból gardła
.

W rzeczywistości, około 40 procent przewlekłego kaszlu jest spowodowane przez kwaśny refluks.

Jeśli uważasz, że Twoje objawy są spowodowane przez GERD, unikanie wspólnych pokarmów wyzwalających może pomóc. Obejmuje to takie pokarmy jak:

 

 • Kofeina
 • alkohol
 • czekolada
 • napoje gazowane
 • kwaśnych pokarmów, takich jak soki cytrusowe

 

12. Pij płyny – Co jest dobre na kaszel

 

Co jest dobre na kaszel

Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie kaszlu jest picie dużej ilości płynów.

 

Picie płynów może pomóc złagodzić suchość w gardle, która jest częstą przyczyną kaszlu. Pomaga również rozrzedzić śluz, co może złagodzić kaszel i zaparcia. Wypadanie włosów

 

Na kaszel idealne są gorące płyny, takie jak rosół czy herbata. Jeśli wolisz zimny napój, wybierz niesłodzony napój, taki jak woda lub niesłodzona herbata. Ssanie kostek lodu również może pomóc.

 

Jak zapobiegać kaszlowi

Oprócz nauki, jak leczyć kaszel, możesz również dowiedzieć się, jak zapobiegać mu w pierwszej kolejności.

 

Aby uchronić się przed grypą, pamiętaj o corocznym szczepieniu przeciw grypie, zwykle od października. Inne kroki, które możesz podjąć to:

 • Unikać kontaktu z innymi chorymi osobami. Jeśli wiesz, że jesteś chory, unikaj chodzenia do pracy, szkoły lub innych miejsc, w których będziesz miał kontakt z innymi ludźmi, aby nie zarażać innych.
 • Przy każdym kaszlu lub kichaniu zasłaniaj nos i usta, najlepiej chusteczką (którą wyrzucasz natychmiast po użyciu) lub kaszlnij w łokieć.
 • Pij dużo płynów, aby pozostać nawodnionym.
 • Często sprzątaj części wspólne swojego domu, pracy lub szkoły. Jest to szczególnie ważne w przypadku blatów, zabawek czy telefonów komórkowych.
 • Często myj ręce, zwłaszcza po kaszlu, jedzeniu, pójściu do łazienki lub opiece nad chorą osobą.
 • W przypadku alergii, można pomóc zmniejszyć częstość występowania objawów poprzez identyfikację alergenów, które wpływają na Ciebie i unikanie ekspozycji na nie. Do częstych alergenów należą np:
 • drzewa
 • Pyłek
 • Roztocza
 • sierść zwierząt
 • forma
 • owady

 

Pomocne są również szczepienia alergiczne, które mogą zmniejszyć wrażliwość na alergeny. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jaki plan jest dla Ciebie odpowiedni.

 

Kiedy należy wezwać lekarza

Jeśli kaszel wpływa na zdolność oddychania lub jeśli wykrztuszasz krew, zwróć się o pomoc do lekarza. Infekcje dróg oddechowych wiążą się z bólami ciała i gorączką, natomiast alergie nie.

Należy zgłosić się do lekarza, jeśli oprócz kaszlu wystąpią następujące objawy:

 • chłodzi
 • Odwodnienie
 • gorączka większa niż 38 °C
 • złe samopoczucie lub ogólne złe samopoczucie
 • produktywny kaszel z brzydko pachnącym, gęstym, zielonym lub żółtym śluzem
 • Słabość

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button