Zdrowie

Działanie kurkumy 10 sprawdzonych korzyści z kurkumy

Działanie kurkumy 10 sprawdzonych korzyści z kurkumy i kurkuminy. Przyprawa znana jako kurkuma może być najskuteczniejszym suplementem diety. Wiele wysokiej jakości badań dowodzi, że kurkuma ma ogromne korzyści dla Twojego ciała i mózgu. Wiele z tych korzyści pochodzi z jego głównego aktywnego składnika, kurkuminy.

 

Działanie kurkumy 10 sprawdzonych korzyści z kurkumy

 

Działanie kurkumy 10 sprawdzonych korzyści z kurkumy

 

Przeczytaj, co nauka mówi o kurkumie i kurkuminie, a także o ich korzyściach.

 

Czym jest kurkuma i kurkumina?

Działanie kurkumy – Kurkuma to przyprawa, która nadaje curry żółty kolor. W Indiach od tysięcy lat stosowany jest zarówno jako przyprawa, jak i roślina lecznicza. Ostatnio nauka zaczęła potwierdzać tradycyjne twierdzenia, że kurkuma zawiera związki o właściwościach leczniczych.

Związki te nazywane są kurkuminoidami. Działanie kurkumy Najważniejszym z nich jest kurkumina. Kurkumina to główny aktywny składnik kurkumy. Ma silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym antyoksydantem. Oto 10 najlepszych, opartych na dowodach korzyści zdrowotnych kurkumy i kurkuminy.

 

1) Kurkuma zawiera bioaktywne związki o właściwościach leczniczych

Jednak zawartość kurkuminy w kurkumie nie jest tak wysoka. Jest to około 3% wagowo. Większość badań nad tą rośliną wykorzystuje ekstrakty z kurkumy, które zawierają przede wszystkim samą kurkuminę, a dawki zazwyczaj przekraczają 1 gram dziennie.

 

Bardzo trudno byłoby osiągnąć te wartości stosując jedynie kurkumę jako przyprawę w potrawach. Dlatego część osób decyduje się na stosowanie suplementów diety. Kurkumina jest jednak słabo wchłaniana do krwiobiegu. Aby poczuć pełne działanie kurkuminy, należy poprawić jej biodostępność (szybkość, z jaką organizm wchłania daną substancję).

 

Pomaga spożywanie go z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę. Piperyna to naturalna substancja, która zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%. W rzeczywistości najlepsze suplementy diety z kurkuminą zawierają piperynę, a to sprawia, że są znacznie skuteczniejsze.

 

Kurkumina jest również rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że rozkłada się i rozpuszcza w tłuszczu lub oleju. Dlatego dobrym pomysłem może być przyjmowanie suplementów z kurkuminą z posiłkiem wysokotłuszczowym.

SUMMARY
Kurkuma zawiera kurkuminę, substancję o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Większość badań wykorzystuje ekstrakty z kurkumy, które są standaryzowane tak, aby zawierały duże ilości kurkuminy.

 

2. Kurkumina jest naturalnym związkiem przeciwzapalnym

Stan zapalny jest niesamowicie ważny. Pomaga zwalczać obcych najeźdźców i ma udział w naprawianiu uszkodzeń w organizmie. Chociaż ostry, krótkotrwały stan zapalny jest korzystny, może być problemem, jeśli stanie się przewlekły i zaatakuje własne tkanki organizmu.

Naukowcy uważają obecnie, że przewlekły, niskopoziomowy stan zapalny może odgrywać rolę w niektórych stanach zdrowia i chorobach. Należą do nich :

  • choroba serca
  • Rak
  • zespół metaboliczny
  • choroba Alzheimera
  • różne choroby zwyrodnieniowe
  • Dlatego wszystko, co może pomóc w zwalczaniu przewlekłego stanu zapalnego, jest potencjalnie ważne w zapobieganiu i leczeniu tych chorób.

 

Chociaż temat stanu zapalnego jest wielowarstwowy i prawdopodobnie nie ma prostej odpowiedzi, kluczowym odkryciem w przypadku kurkuminy jest to, że jest ona bioaktywną substancją, która może zwalczać stan zapalny. Do osiągnięcia efektów terapeutycznych potrzebne są jednak bardzo wysokie dawki.

SUMMARY
Przewlekły stan zapalny przyczynia się do niektórych powszechnych stanów chorobowych. Kurkumina może tłumić wiele cząsteczek znanych z tego, że odgrywają główną rolę w stanach zapalnych, ale konieczne jest zwiększenie jej biodostępności.

 

3. Kurkuma może zwiększyć zdolność antyoksydacyjną organizmu – Działanie kurkumy

 

Kurkuma może zwiększyć zdolność antyoksydacyjną organizmu - Działanie kurkumy

Uważa się, że uszkodzenia oksydacyjne są jednym z mechanizmów stojących za starzeniem się i wieloma chorobami. W jego skład wchodzą wolne rodniki, wysoce reaktywne cząsteczki z niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki mają tendencję do reagowania z ważnymi substancjami organicznymi, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka czy DNA.

 

Głównym powodem, dla którego antyoksydanty są tak korzystne jest to, że chronią Twój organizm przed wolnymi rodnikami. Kurkumina jest silnym antyoksydantem, który dzięki swojej strukturze chemicznej może neutralizować wolne rodniki.

 

Ponadto badania na zwierzętach i komórkach sugerują, że kurkumina może blokować działanie wolnych rodników i może stymulować działanie innych antyoksydantów. W celu potwierdzenia tych korzyści konieczne są dalsze badania kliniczne u ludzi.

 

SUMMARY
Chociaż kurkumina ma działanie antyoksydacyjne, potrzebne są dalsze badania, aby je potwierdzić.

 

4. Kurkumina może zwiększać czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego

Zanim naukowcy lepiej poznali neurony, sądzono, że nie są one w stanie dzielić się i mnożyć po okresie wczesnego niemowlęctwa. Teraz jednak wiedzą, że tak nie jest. Neurony są w stanie tworzyć nowe połączenia, mogą się mnożyć i zwiększać swoją liczbę w pewnych obszarach mózgu.

 

Jednym z głównych motorów tego procesu jest czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF). Jest to gen, który bierze udział w produkcji białka odpowiedzialnego za podtrzymywanie życia neuronów. Białko BDNF odgrywa rolę w pamięci i uczeniu się i można je znaleźć w obszarach mózgu odpowiedzialnych za jedzenie, picie i masę ciała.

 

Wiele powszechnych zaburzeń mózgu jest związanych z obniżonym poziomem białka BDNF, w tym depresja i choroba Alzheimera. Co ciekawe, w badaniach na zwierzętach stwierdzono, że kurkumina może zwiększyć poziom BDNF w mózgu.

 

Może więc być skuteczny w opóźnianiu lub nawet odwracaniu wielu chorób mózgu i związanych z wiekiem spadków jego funkcji. Mimo to, ponieważ badania te zostały przeprowadzone na zwierzętach, trudno powiedzieć, co te wyniki oznaczają dla ludzi.

 

Może również pomóc poprawić pamięć i uwagę, co wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę jego wpływ na poziom BDNF. Aby to potwierdzić, potrzebne są jednak dalsze badania.

 

SUMMARY
Kurkumina zwiększa poziom hormonu mózgowego BDNF, który pobudza wzrost nowych neuronów i może pomóc w walce z różnymi procesami degeneracyjnymi w mózgu.

 

5. Kurkumina może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Naukowcy badają ją od wielu dekad i dowiedzieli się wiele o tym, dlaczego występuje. Nic dziwnego, choroby serca są niesamowicie skomplikowane i przyczyniają się do nich różne rzeczy.

 

Kurkumina może pomóc odwrócić wiele etapów procesu powstawania chorób serca. Prawdopodobnie główną korzyścią kurkuminy, jeśli chodzi o choroby serca, jest poprawa funkcji śródbłonka, czyli wyściółki naczyń krwionośnych.

 

Dysfunkcja śródbłonka jest główną przyczyną chorób serca. Jest to sytuacja, w której Twój śródbłonek nie jest w stanie regulować ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi i różnych innych czynników.

Kilka badań sugeruje, że kurkumina może prowadzić do poprawy zdrowia serca. Ponadto jedno badanie wykazało, że jest tak samo skuteczny jak ćwiczenia u kobiet po menopauzie . Ponadto kurkumina może pomóc zmniejszyć stan zapalny i utlenianie (jak wspomniano powyżej), które mogą odgrywać rolę w chorobach serca.

 

W jednym z badań z udziałem 121 osób poddanych operacji pomostowania aorty wieńcowej, naukowcy podawali im placebo lub 4 gramy kurkuminy dziennie przez kilka dni przed i po operacji. W grupie kurkuminy ryzyko wystąpienia wewnątrzszpitalnego zawału serca zmniejszyło się o 65%.

 

SUMMARY
Kurkumina ma korzystny wpływ na kilka czynników znanych z roli w chorobach serca. Ponadto jest substancją przeciwzapalną i antyoksydantem.

 

6. Turmeric May Help Prevent Cancer – Efekty stosowania kurkumy

 

 Kurkuma może pomóc w zapobieganiu nowotworom - Działanie kurkumy

Rak to choroba charakteryzująca się niekontrolowanym rozrostem komórek. Istnieje wiele różnych form raka, które wydają się być dotknięte przez suplementy kurkuminy. Kurkumina została przebadana jako roślina korzystna w leczeniu raka i stwierdzono, że wpływa na wzrost i rozwój raka.

 

Badania wykazały, że może:

 

  • przyczyniają się do śmierci komórek nowotworowych
  • zmniejszają angiogenezę (wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach)
  • zmniejszyć przerzuty (rozprzestrzenianie się raka)
  • To, czy wysokie dawki kurkuminy – najlepiej z substancją poprawiającą wchłanianie, taką jak piperyna – mogą pomóc w leczeniu raka u ludzi, nie zostało jeszcze właściwie zbadane.

Istnieją jednak dowody na to, że może zapobiegać nowotworom, zwłaszcza nowotworom układu pokarmowego, takim jak rak jelita grubego. Działanie miodu 7 wyjątkowych korzyści z miodu.

 

W 30-dniowym badaniu na 44 mężczyznach ze zmianami w okrężnicy, które czasem zmieniają się w rakowe, 4 gramy kurkuminy dziennie zmniejszyły liczbę zmian o 40%.

 

SUMMARY
Kurkumina prowadzi do kilku zmian na poziomie molekularnym, które mogą pomóc w zapobieganiu, a może nawet leczeniu raka.

 

7. Kurkumina może być przydatna w leczeniu choroby Alzheimera – Działanie kurkumy

Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji i może stanowić nawet 70% przypadków demencji. Chociaż istnieją sposoby leczenia niektórych jej objawów, nie ma jeszcze lekarstwa na chorobę Alzheimera. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiegać jej występowaniu.

Na horyzoncie może pojawić się dobra wiadomość, ponieważ wykazano, że kurkumina przekracza barierę krew-mózg. Wiadomo, że stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają rolę w chorobie Alzheimera, a kurkumina ma korzystny wpływ na oba te czynniki.

 

Ponadto kluczową cechą choroby Alzheimera jest odkładanie się białkowych plątanin zwanych blaszkami amyloidowymi. Badania pokazują, że kurkumina może pomóc w usunięciu tych blaszek. Obecnie nie wiadomo, czy kurkumina może spowolnić lub nawet odwrócić postęp choroby Alzheimera u ludzi i wymaga zbadania.

 

SUMMARY
Kurkumina może przekroczyć barierę krew-mózg i wykazano, że prowadzi do różnych ulepszeń w patologicznym procesie choroby Alzheimera.

 

8. Pacjenci z zapaleniem stawów dobrze reagują na suplementy z kurkuminą

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechnym problemem w krajach zachodnich. Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia stawów, z których większość wiąże się z zapaleniem stawów. Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym związkiem przeciwzapalnym, nie bez powodu można stwierdzić, że może pomóc w zapaleniu stawów. W rzeczywistości kilka badań pokazuje, że istnieje związek. Wypadanie włosów? Jedz te 9 pokarmów, aby zapobiec wypadaniu włosów.

W badaniu u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, kurkumina była jeszcze bardziej skuteczna jako lek przeciwzapalny. Maj inne badania przyjrzały się wpływowi kurkuminy na zapalenie stawów i zauważyły poprawę w różnych objawach.

 

SUMMARY

Zapalenie stawów to powszechna choroba charakteryzująca się stanem zapalnym stawów. Wiele badań pokazuje, że kurkumina może pomóc w leczeniu objawów zapalenia stawów, a w niektórych przypadkach jest bardziej skuteczna niż leki przeciwzapalne.

 

9. Kurkumina ma działanie przeciwdepresyjne

 

Kurkumina ma działanie przeciwdepresyjne

 

Kurkumina wykazała obietnicę w leczeniu depresji.W kontrolowanym badaniu 60 osób z depresją zostało losowo podzielonych na trzy grupy (43Credible source). Jedna grupa brała Prozac, druga grupa brała 1 gram kurkuminy, a trzecia grupa brała zarówno Prozac jak i kurkuminę. Po 6 tygodniach kurkumina doprowadziła do poprawy podobnej do tej, którą zaobserwowano przy stosowaniu Prozacu. Grupa, która brała zarówno Prozac jak i kurkuminę radziła sobie najlepiej.

 

Według tego małego badania kurkumina jest równie skuteczna jak antydepresant. Depresja jest również związana z obniżonym poziomem BDNF i kurczeniem się hipokampa, obszaru mózgu, który odgrywa rolę w uczeniu się i pamięci. Kurkumina może pomóc zwiększyć poziom BDNF, co może odwrócić niektóre z tych zmian.

 

Istnieją również pewne dowody na to, że kurkumina może zwiększać poziom neuroprzekaźników mózgowych – serotoniny i dopaminy.

 

SUMMARY
Badanie przeprowadzone na 60 osobach z depresją wykazało, że kurkumina była równie skuteczna jak Prozac w łagodzeniu objawów tego schorzenia.

 

10. Kurkumina może pomóc w opóźnieniu starzenia i zwalczaniu chorób przewlekłych związanych z wiekiem – Efekty Kurkumy

Jeśli kurkumina rzeczywiście pomaga zapobiegać chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, może również mieć korzyści związane z długowiecznością. To sugeruje, że kurkumina może mieć potencjał jako suplement przeciwstarzeniowy.

Ponieważ uważa się, że utlenianie i stany zapalne odgrywają rolę w starzeniu się, kurkumina może mieć efekty, które wykraczają daleko poza zapobieganie chorobom.

SUMMARY
Kurkumina może wspomagać długowieczność ze względu na wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych, takich jak zdolność do zapobiegania chorobom serca, chorobie Alzheimera i nowotworom.

 

Wniosek

Kurkuma – a w szczególności jej najbardziej aktywny związek kurkumina – ma wiele naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych, takich jak potencjał do poprawy zdrowia serca i zapobiegania chorobie Alzheimera i rakowi.

Jest silnym środkiem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Może również pomóc poprawić objawy depresji i zapalenia stawów.

Chociaż te korzyści są możliwe, są one obecnie ograniczone ze względu na niską biodostępność kurkuminy i konieczne są dalsze badania.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button