Zdrowie

Dlaczego warto jeść śliwki – 10 korzyści ze śliwek

Dlaczego warto jeść śliwki – 10 powodów. 10 korzyści z jedzenia śliwek dla Twojego organizmu. Czy wiesz, że śliwki są nie tylko pyszne, ale że ich jedzenie ma niesamowite korzyści zdrowotne?

 

Dlaczego warto jeść śliwki

 

Dlaczego warto jeść śliwki

 

Śliwki należą do tej samej rodziny co morele, brzoskwinie i nektarynki, ale na tym podobieństwa się kończą. W rzeczywistości śliwki oferują znacznie większą różnorodność niż inne owoce pestkowe w ich drzewie genealogicznym. Pod względem wielkości i koloru śliwki mogą być fioletowe, żółte, pomarańczowe i czerwone, mogą być duże lub małe.

 

Tysiące lat temu w Chinach zaczęto uprawiać śliwki. Stamtąd trafiły ostatecznie do Japonii, Ameryki i części Europy. Obecnie na świecie uprawia się ponad 2 000 odmian śliwek. Teraz, gdy znasz już trochę historii śliwek, omówmy korzyści zdrowotne płynące z ich jedzenia (uwaga: jest ich wiele!).

 

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia śliwek

 

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia śliwek

 

Zawarta w śliwkach witamina C pomaga organizmowi budować mięśnie, tworzyć naczynia krwionośne, regenerować się, a także jest dobra dla oczu. Oto inne korzyści zdrowotne związane ze śliwkami:

 

1. Obniżenie ciśnienia krwi

 

  Obniżenie ciśnienia krwi

Według badania z 2010 roku, uczestnicy, którzy pili sok ze śliwek i jedli suszone śliwki, mieli niższe ciśnienie krwi niż grupa kontrolna bez suszonych śliwek. jak wywołać stolec

 

2. Ochrona przed uszkodzeniem komórek/rakiem

Antocyjany – czerwono-niebieski barwnik w śliwkach – mogą pomóc usunąć szkodliwe wolne rodniki. To z kolei pomaga chronić organizm przed rakiem i uszkodzeniem komórek.

 

3) Idealny dla utraty wagi

 

  Idealny dla utraty wagi

Chcesz schudnąć i wyszczuplić swoją talię? Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu podzielili 100 osób z nadwagą na dwie grupy; jedna grupa jadła śliwki codziennie przez 12 tygodni, a grupa kontrolna nie. Ci z grupy śliwkowej stracili średnio 4,4 kg i mieli zdjęty jeden centymetr z obwodu talii.

 

4. Niska zawartość kalorii

 

  Niska zawartość kalorii

Mała śliwka o 30 kaloriach jest nie tylko świetną przekąską, ale także pomaga zaspokoić słodki głód. Mając to na uwadze, śliwki mogą być idealne dla tych, którzy są na diecie lub szukają zmniejszyć spożycie kalorii.

  
5. Wspaniałe dla zdrowia kości – Dlaczego warto jeść śliwki

Według badania, osoby, które jadły śliwki i przyjmowały suplementy witaminy D i wapnia, miały znacznie lepszą gęstość kości w kręgosłupie i przedramieniu niż grupa, która jadła śliwki i przyjmowała te same suplementy.

 

6. skuteczny w łagodzeniu zaparć

Śliwki są pełne błonnika, a powstałe po wysuszeniu śliwki są znane z tego, że pomagają łagodzić zaparcia. W rzeczywistości, w jednym z ostatnich badań stwierdzono, że grupa 51 osób (wszyscy dorośli), którzy wszyscy zmagali się z zaparciami, doświadczyli ulgi w objawach po zjedzeniu śliwek.

7. Poprawia pamięć i zdrowie mózgu

Dlaczego warto jeść śliwki? Badania wykazały, że antyoksydanty mogą spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Pełne przeciwutleniaczy, śliwki zawierają również antocyjan i kwercetynę, które są korzystne dla promowania zdrowego mózgu.

 

8. Poprawia zdrowie serca – dlaczego warto jeść śliwki

 

Poprawia zdrowie serca - Dlaczego warto jeść śliwki

Średniej wielkości świeża śliwka zawiera 113 mg potasu, więc dodanie ich do swojej diety to świetny sposób na zmniejszenie ryzyka udaru i zarządzanie wysokim ciśnieniem krwi.

 

9. Pomoc w zapobieganiu cukrzycy

Według ekspertów w dziedzinie zdrowia, niski indeks glikemiczny znaleziony w śliwkach może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, co prowadzi do niższego ryzyka rozwoju cukrzycy 2. typu.

 

10. Niszczy komórki raka piersi – Dlaczego warto jeść śliwki

 

Niszczy komórki raka piersi - Dlaczego warto jeść śliwki

 

Wstępne badania sugerują, że traktowanie komórek nowotworowych ekstraktem ze śliwek może odnieść sukces w niszczeniu agresywnych komórek nowotworowych, pozostawiając otaczające je zdrowe komórki nieuszkodzone przez leczenie.
Są one również pakowane ze zdrową mieszanką witamin i minerałów, które pomagają w krzepnięciu krwi, zarządzaniu stresem, redukcji zmęczenia, produkcji zdrowych czerwonych krwinek i ogólnym wsparciu układu odpornościowego.

 

Dane żywieniowe dotyczące śliwek

Śliwki są niskokaloryczne (30 g na 100 g), zawierają głównie węglowodany (9,6 g na 100 g), ze znikomą ilością tłuszczu (<0,1 g) i około 1 g białka na 100 g.

Śliwki dobrze się mrożą, ale przed zamrożeniem należy je wypestkować.

Wysoka zawartość cukru – Dlaczego warto jeść śliwki

 

Śliwki są naturalnie wysokie w cukry owocowe, które organizm szybko przetwarza na energię, ale ten proces można spowolnić, jeśli są spożywane z białkiem, które pomaga spowolnić uwalnianie cukrów.

 

Czy można być uczulonym na śliwki?

Obok selera i jabłek, śliwki należą do kategorii alergii na pyłki brzozy, która pozwala na wystąpienie reakcji alergicznej powodującej swędzenie i obrzęk ust lub gardła. Dlaczego warto jeść śliwki.

Objawy alergii zwykle rozwijają się szybko i w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji na śliwki należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej należy natychmiast wezwać pogotowie i pomoc medyczną.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button