Zdrowie

Co jeść przed oddaniem krwi, a czego unikać

Co jeść przed oddaniem krwi, a czego unikać? Oddawanie krwi jest stosunkowo bezpiecznym sposobem pomocy osobom z poważnymi problemami zdrowotnymi. Oddawanie krwi może jednak prowadzić do pewnych skutków ubocznych, takich jak zmęczenie czy anemia. Jedzenie i picie odpowiednich rzeczy przed i po oddaniu krwi może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dowiedz się, co powinieneś jeść i pić przed oddaniem krwi, a także poznaj wskazówki, co możesz zrobić po oddaniu krwi.

 

 

Co jeść i pić przed oddaniem krwi

 

Co jeść przed oddaniem krwi, a czego unikać

 

 

Jeśli oddajesz krew, ważne jest, aby pozostać nawodnionym przed i po oddaniu krwi.  Co jeść przed oddaniem krwi? Dzieje się tak dlatego, że około połowa Twojej krwi to woda. Dobrym pomysłem jest również zwiększenie spożycia żelaza, ponieważ tracisz je podczas oddawania krwi. Niski poziom żelaza może powodować objawy zmęczenia.

 

Iron

 

Żelazo jest ważnym minerałem, który organizm wykorzystuje do produkcji hemoglobiny. Hemoglobina jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu z płuc do reszty ciała.

 

Zrównoważona dieta z dużą ilością pokarmów bogatych w żelazo może pomóc w przechowywaniu dodatkowego żelaza. Jeśli nie masz wystarczająco dużo żelaza we krwi, aby zastąpić żelazo, które tracisz podczas oddawania krwi, możesz rozwinąć anemię z niedoboru żelaza.

 

Istnieją dwa różne rodzaje żelaza występujące w żywności: żelazo hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe jest łatwiej przyswajalne, więc skuteczniej podnosi poziom żelaza. Twój organizm wchłania do 30% żelaza hemowego i tylko 2-10% żelaza niehemowego.

 

Przed oddaniem krwi rozważ zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w żelazo. Może pomóc zwiększyć zapasy żelaza w organizmie i zmniejszyć ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza.

 

Do pokarmów bogatych w żelazo hemowe należą:

Do pokarmów bogatych w żelazo niehemowe należą:

 

  • Warzywa takie jak szpinak, słodkie ziemniaki, groszek, brokuły, fasola, buraki, mniszek lekarski, kapusta, jarmuż i boćwina.
  • Chleb i zboża, w tym wzbogacony chleb biały, wzbogacone zboża, chleb razowy, wzbogacony makaron, pszenica, zboża z otrębami, mąka kukurydziana, owies, chleb żytni i wzbogacony ryż.
  • Owoce takie jak truskawki, melon, rodzynki, daktyle, figi, śliwki, sok ze śliwek, suszone morele i suszone brzoskwinie.
  • Fasola, w tym tofu, nerka, garbanzo, biała, suszony groch, suszona fasola i soczewica.

 

Witamina C

 

Chociaż żelazo hemowe skuteczniej podniesie poziom żelaza, witamina C może pomóc organizmowi lepiej wchłonąć żelazo roślinne lub niehemowe.

 

Wiele owoców jest dobrym źródłem witaminy C. Do owoców o wysokiej zawartości tej witaminy należą:

 

Woda

 

Około połowa oddawanej krwi to woda. To powiedziawszy, będziesz chciał być w pełni nawodniony. Kiedy tracisz płyny podczas procesu oddawania krwi, twoje ciśnienie krwi może spaść, co prowadzi do zawrotów głowy. Czerwony Krzyż zaleca wypicie dodatkowych 2 szklanek wody przed oddaniem krwi. Nadają się również inne napoje bezalkoholowe. Ten dodatkowy płyn jest dodatkiem do zalecanej dawki 9 do 13 filiżanek, które powinieneś wypić każdego dnia.

 

Czego unikać przed oddaniem krwi

 

Czego unikać przed oddaniem krwi

 

Niektóre pokarmy i napoje mogą mieć negatywny wpływ na krew. Przed oddaniem krwi staraj się unikać następujących pokarmów:

 

Alkohol

 

Napoje alkoholowe prowadzą do odwodnienia. Staraj się unikać picia alkoholu na 24 godziny przed oddaniem krwi. Jeśli pijesz alkohol, pamiętaj, aby zrekompensować to pijąc dodatkową wodę.

 

Tłusta żywność

 

Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak chipsy lub lody, mogą wpływać na badania, które są wykonywane z Twojej krwi. Jeśli oddana przez Ciebie krew nie może być zbadana pod kątem chorób zakaźnych, nie może być użyta do transfuzji. Dlatego w dniu oddawania krwi pomiń pączki.

 

Blokery żelaza

 

Niektóre pokarmy i napoje mogą wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania żelaza. Nie musisz całkowicie unikać tych pokarmów, ale unikaj ich spożywania w tym samym czasie, gdy spożywasz pokarmy bogate w żelazo lub suplementy żelaza. Do pokarmów zmniejszających wchłanianie żelaza należą np:

 

  • kawa i herbata
  • żywność o wysokiej zawartości wapnia, taka jak mleko, ser i jogurt
  • czerwone wino
  • czekolada

 

Aspiryna

 

Jeśli oddajesz płytki krwi – co jest innym procesem niż oddawanie krwi pełnej lub zwykłej – Twój organizm musi być wolny od aspiryny przez 48 godzin przed oddaniem.

 

Co jeść i pić po oddaniu krwi

 

Co jeść i pić po oddaniu krwi

 

Po oddaniu krwi otrzymają Państwo lekką przekąskę i coś do picia. Pomoże to ustabilizować poziom cukru we krwi i płynów. Aby uzupełnić płyny, wypij dodatkowe 4 szklanki wody w ciągu najbliższych 24 godzin i unikaj alkoholu.

 

 

Czy są jakieś skutki uboczne oddawania krwi?

 

Większość osób nie odczuwa żadnych skutków ubocznych podczas oddawania krwi. Po oddaniu krwi zostaniesz poproszony o poczekanie w strefie odświeżania przez 10 do 15 minut, aby upewnić się, że czujesz się dobrze.

 

Gdy już się odświeżysz i napijesz, możesz wrócić do codziennych zajęć. Czerwony Krzyż zaleca unikanie podnoszenia ciężarów i energicznych ćwiczeń przez resztę dnia.

 

Jeśli jesteś częstym dawcą krwi, możesz chcieć porozmawiać z lekarzem o suplementach żelaza. Powrót poziomu żelaza do normy po oddaniu krwi może trwać kilka miesięcy. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów żelaza może znacznie skrócić ten czas regeneracji.

 

Co jeść przed oddaniem krwi

 

Co jeść przed oddaniem krwi

 

Oddawanie krwi to świetny sposób, aby oddać się swojej społeczności. Zwykle jest to szybkie i łatwe. Jeśli stosujesz zdrową dietę i pijesz dużo dodatkowych płynów w dniu oddania krwi, powinieneś mieć minimalne lub żadne efekty uboczne.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button