Zdrowie

Co jest dobre na zaparcia? 14 najlepszych produktów spożywczych

Co jest dobre na zaparcia? Jakie pokarmy są odpowiednie na zaparcia? Zaparcia to powszechny problem, który często wynika z diety i stylu życia. Jedzenie niektórych pokarmów może pomóc w poprawieniu częstotliwości oddawania moczu. Środowisko medyczne definiuje zaparcia jako zmniejszenie liczby wypróżnień lub trudności w oddawaniu stolca.

 

Osoby, które mają zaparcia mogą mieć:

  • twarde, suche lub grudkowate stolce
  • stolec, który wygląda jak małe kamyczki lub marmurki
  • ból i dyskomfort podczas wypróżniania
  • uczucie niemożności całkowitego opróżnienia jelit
  • utrata apetytu z powodu stałego uczucia pełności
  • lekko spuchnięty brzuch
  • Można też zauważyć niewielkie smugi jasnoczerwonej krwi w stolcu lub na papierze toaletowym po wytarciu.

 

Co jest dobre na zaparcia

 

Co jest dobre na zaparcia

 

Każdy ma inne nawyki jelitowe, ale osoby cierpiące na zaparcia mają zwykle mniej niż trzy wypróżnienia w tygodniu. Zaparcia są bardzo częste.  Ryzyko wystąpienia zaparć wzrasta wraz z wiekiem. Około 33 na każde 100 dorosłych w wieku powyżej 60 lat ma objawy zaparcia. W tym artykule przyglądamy się 14 pokarmom, które mogą promować ruch jelit. Poznamy również przyczyny i sposoby leczenia zaparć.

 

Czternaście pokarmów, które mogą złagodzić zaparcia

 

Jelita każdego człowieka reagują inaczej na jedzenie, ale poniższe zdrowe, naturalne pokarmy mogą pomóc złagodzić zaparcia:

 

 

1. woda

 

Woda

 

Odwodnienie jest częstą przyczyną zaparć, a picie dużej ilości wody często może pomóc złagodzić lub rozwiązać objawy. Kiedy człowiek jest odwodniony, jego jelita nie mogą dodać wystarczającej ilości wody do stolca. Efektem są twarde, suche i grudkowate stolce, które mogą prowadzić do zaparć.

 

2. Jogurt i kefir

 

Jogurt i kefir

 

Wiele produktów mlecznych, w tym jogurt i kefir, zawiera mikroorganizmy znane jako probiotyki. Probiotyki są często nazywane „dobrymi” bakteriami i mogą pomóc poprawić zdrowie jelit i zmiękczyć stolce.

 

W badaniu z 2014 roku naukowcy badali zastosowanie niearomatyzowanego jogurtu probiotycznego zawierającego polidekstrozę, Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis w leczeniu zaparć. Naukowcy odkryli, że spożywanie 180 mililitrów tego jogurtu każdego ranka przez 2 tygodnie skróciło czas przemieszczania się odpadów przez jelita u osób z chronicznymi zaparciami.

 

 

3. Rośliny strączkowe

 

Rośliny strączkowe

 

Większość fasoli, soczewicy, ciecierzycy i grochu ma bardzo wysoką zawartość błonnika, składnika odżywczego, który sprzyja dobremu trawieniu i zmniejsza zaparcia.

 

W badaniu z 2017 roku stwierdzono, że 100 gramów (g) gotowanych nasion roślin strączkowych zapewniało około 26% dziennego spożycia błonnika. 100g porcja nasion roślin strączkowych zawiera również znaczną ilość innych składników odżywczych, które pomagają łagodzić zaparcia, takich jak potas, folian, cynk i witamina B6. Działanie miodu 7 wyjątkowych korzyści z miodu.

 

 

4. Klarowne zupy – Co jest dobre na zaparcia

 

Co jest dobre na zaparcia

 

Klarowne zupy są pożywne i lekkostrawne. Dodają również wilgoci do twardych, gęstych stolców, co może zmiękczyć je i ułatwić ich oddawanie. Ciepłe płyny i pokarmy są też na ogół łatwiejsze do strawienia.

 

 

5. Śliwki – co jest dobre na zaparcia

 

Co jest dobre na zaparcia

 

Najzdrowsze Śliwki i sok ze śliwek to sprawdzony w wielu częściach świata domowy sposób na zaparcia. Śliwki zawierają dużo błonnika, składnika odżywczego znanego z tego, że ułatwia i przyspiesza wypróżnienia. Śliwki zawierają więc także sorbitol i związki fenolowe, które mogą mieć korzystny wpływ na układ pokarmowy.

 

W badaniu przeglądowym z 2014 roku stwierdzono, że spożywanie śliwek może zwiększyć częstotliwość wypróżnień i poprawić konsystencję stolca u osób z zaparciami. W większości badań włączonych do przeglądu uczestnicy jedli 100 g śliwek dziennie, czyli około 10 sztuk.

 

6. Otręby pszenne

 

Otręby pszenne

 

Otręby pszenne to kolejny popularny domowy środek na zaparcia. Są one bogate w nierozpuszczalny błonnik, który może przyspieszyć przepływ substancji przez jelita.

 

Stwierdzono, że spożywanie codziennie przez 2 tygodnie płatków śniadaniowych zawierających otręby pszenne poprawia pracę jelit i zmniejsza zaparcia u zdrowych kobiet, które zwykle nie spożywały dużo błonnika.

 

7. Brokuły – co jest dobre na zaparcia

 

co jest dobre na zaparcia

 

Brokuły zawierają sulforafan, substancję, która może chronić jelita i wspomagać trawienie. Sulforaphane może również pomóc w zapobieganiu przerostowi niektórych mikroorganizmów jelitowych, które mogą zakłócać zdrowe trawienie.

 

W badaniu z 2017 roku zdrowe osoby jadły albo 20 g surowych kiełków brokułów, albo 20 g kiełków lucerny codziennie przez 4 tygodnie. Badacze stwierdzili, że osoby, które jadły kiełki brokułów miały mniej objawów zaparć i szybciej się wypróżniały.

 

8. Jabłka i gruszki

 

Jabłka i  gruszki

 

Jabłka i gruszki zawierają kilka związków poprawiających trawienie, w tym błonnik, sorbitol i fruktozę. Owoc ten zawiera również duże ilości wody, co może ułatwić trawienie i zapobiec zaparciom. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z jabłek i gruszek, jedz je na surowo i w całości, z nienaruszoną skórką.

 

9. Winogrona – co jest dobre na zaparcia

 

  Winogrona - co jest dobre na zaparcia

 

Winogrona mają wysoki stosunek skórki do miąższu, co oznacza, że są bogate w błonnik, a także zawierają dużo wody. Aby złagodzić zaparcia, spróbuj zjeść kilka garści surowych, umytych winogron.
Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów
.

 

 

10. Kiwi

 

kiwi

 

Średnio 100 g kiwi zawiera około 2-3 g błonnika. Może dodać objętości do stolca i przyspieszyć przepływ przez jelita. Kiwi zawiera również actinidin, enzym, który promuje ruch w górnym odcinku przewodu pokarmowego, oraz kilka fitochemikaliów. Co może odgrywać rolę w poprawie trawienia.

 

 

11. Jeżyny i maliny – Co jest dobre na zaparcia

 

Jeżyny i maliny - Co jest dobre na zaparcia

 

Jeżyny i maliny są bogate w błonnik i wodę, które mogą łagodzić zaparcia. Spróbuj jeść garść lub dwie surowych, umytych jeżyn lub malin codziennie.

 

12. Chleb pełnoziarnisty, płatki śniadaniowe i makaron

 

Chleb razowy, płatki śniadaniowe i pasta

 

Pełne produkty pszenne są doskonałym źródłem nierozpuszczalnego błonnika. Który dodaje wagi do stolca i przyspiesza przepływ substancji przez jelita. Aby uzyskać najwięcej składników odżywczych z całych ziaren, jedz je na surowo lub lekko ugotowane. Chleb razowy i płatki śniadaniowe, które zawierają również orzechy i nasiona. Zawierają one jeszcze więcej błonnika.

 

13. Oliwa z oliwek i olej lniany

 

Oliwa z oliwek i olej lniany

 

Oliwa z oliwek i olej lniany mają łagodne działanie przeczyszczające, co może ułatwić przepływ substancji przez jelita i złagodzić zaparcia. Oleje te zawierają również związki poprawiające trawienie, mają właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne.

 

W badaniu z 2015 roku stwierdzono, że oliwa z oliwek i olej lniany pomogły złagodzić zaparcia u osób poddawanych hemodializie.

 

14. Kiszona kapusta – co jest dobre na zaparcia

 

Kiszona kapusta - co jest dobre na zaparcia

 

Kiszona kapusta zawiera bakterie probiotyczne, które mogą pomóc poprawić trawienie i zmniejszyć zaparcia. Bakterie te mogą również pobudzić funkcje odpornościowe i trawienie laktozy.

 

W badaniu z 2016 roku stwierdzono, że 2 łyżki stołowe domowej kiszonej kapusty zawierały mniej więcej taką samą ilość bakterii, jak suplementy probiotyczne.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button