Zwierzęta rolne

Kury wysokoniosące 13 ras kur niosek

Kury wysokoniosące. Wysoka nieśność 13 ras kur niosek. Dla wielu osób główną motywacją do hodowania kurcząt przydomowych jest dostarczanie świeżych jaj. Do dziś pamiętam, jak pierwszy raz podeszłam do gniazda moich kur i podniosłam te ciepłe, świeże jajka! Warto znać rasy kur, które znoszą dużo jaj.

 

Kury wysokoniosące 13 ras kur niosek

 

Kury wysokoniosące 13 ras kur niosek

 

Większość początkujących hodowców nie wie, że rasa kury, którą otrzymamy, ma duży wpływ na liczbę jaj, które powinniśmy uzyskać każdego dnia. Kury wysokoniosące.

Niektóre rasy, jak np. bantamki japońskie, mają tendencję do nienoszenia jaj, natomiast kury hybrydowe mogą znosić nawet 280 jaj rocznie – czyli prawie jedno jajko dziennie.

Wybór odpowiedniej rasy jest kluczowy, jeśli chcesz mieć świeże jajka przez cały rok, więc stworzyliśmy listę naszych 10 ulubionych kur znoszących jajka. Zaktualizowaliśmy ten artykuł o 11 rasę – kurę wielkanocną. Poniżej przedstawiamy powody.

 

1. Australorp – Kury wysokoniosące

 

Australorp - Kury wysokoniosące

Jest to rasa kur, która specjalizuje się w produkcji jaj i jest uważana za prawdziwego czempiona, gdyż jedna kura tej rasy zniosła 364 jaja w ciągu 365 dni. Rasa Australorp występuje w trzech wariantach kolorystycznych: niebieskim, białym i czarnym.

 

Kury Australorp są bardzo aktywne, mają szybki wzrost, a od 5 miesiąca zaczynają znosić jaja. Nadają się do chowu w chronionym pomieszczeniu, ale wyższą produkcję jaj osiągną, jeśli pozwoli się im na swobodny ruch na świeżym powietrzu. Kury te nie potrafią dobrze latać, co pozwala na ich hodowlę w otwartym terenie bez konieczności stosowania wysokich schronień. Kury tej rasy są dość wytrzymałe, łatwo przeżywają mroźne zimy bez wpływu na ich zdolność do znoszenia jaj.

2. Lohmann Brown – Kury wysokoniosące

 

Lohmann Brown - Kury wysokoniosące

 

Jest to najbardziej rozpowszechniona rasa kur niosek na świecie i występuje w prawie wszystkich częściach świata. Rasa Lohmann jest niewielkiej postury, a masa ciała nie przekracza 2 kg. Kura tej rasy produkuje do 313 jaj rocznie przy niskim zużyciu paszy, wynoszącym zaledwie 110 gramów dziennie.

Kury wysokoniosące 3. Rolnik czerwony

 

Kury wysokoniosące 3. Rolnik czerwony

Rasa ta pochodzi z USA, gdzie jest wykorzystywana do dwóch celów, do produkcji jaj i mięsa. Kury te są najbardziej popularne w małych gospodarstwach, ponieważ łatwo przystosowują się do warunków podwórkowych, mają dużą odporność na choroby i zazwyczaj dość twardy temperament. Warstwa czerwona Leghorn może złożyć do 260 jaj w ciągu roku.

Kury wysokoniosące 4. Sasexka (kurczak z Sussex)

 

Kury wysokoniosące 4. Sasexka (kurczak z Sussex)

Podobnie jak Czerwony Kapturek jest to rasa dwufunkcyjna, co oznacza, że kury hodowane są na jajka lub mięso. Rasa ta ma osiem różnych kolorów, ale najczęściej spotykane są białe pisklęta z czarnymi piórami szyi i ogona. Kury Sussex są bardzo spokojne i oswojone, nadają się do hodowli przydomowej. Kury są w stanie wyprodukować do 250 jaj rocznie.

 

5. Złota kometa

 

Złota kometa

Ta rasa jest w rzeczywistości szeroko rozpowszechnioną hybrydą, znaną ze zdolności do produkcji 250 do 300 jaj rocznie. Golden Comets to bardzo spokojne i oswojone kury, idealne na otwarte przestrzenie i łatwo dogadujące się z innymi zwierzętami gospodarskimi. Jaja mają brązową skorupkę.

Kury wysokoniosące 6. Kura Leghorn 

 

Kury wysokoniosące 6. Kura Leghorn 

Rasa pochodzi z portu Livorno we Włoszech z bardzo starej włoskiej populacji. Istnieje 12 odmian barwnych, ale białe kury zwykle znoszą najwięcej jaj. Kury Leghorn mają średnią roczną produkcję około 200 jaj, ale mogą osiągnąć nawet 280 jaj. Jaja ważą 55-67 gramów i mają białą skorupkę. Instynkt nieśny jest bardzo słaby – tylko 1-4 % kur tej rasy niesie.

7. Marańsk (Marans)

 

Marańsk (Marans)

Jest to rasa kurcząt pochodząca z Francji, która posiada bardzo bogate i zróżnicowane upierzenie. Jego roczna produkcja wynosi 180-220 jaj i może być hodowany zarówno na mięso, jak i na jaja. Przeciętne jajko waży 60 gramów, a skorupka jest brązowa.

8. Plymutka (Plymouth Rock chicken) – Kury wysokoniosące

 

Plymutka (Plymouth Rock chicken) - Kury wysokoniosące

Ta rasa kurcząt jest doskonała dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w hodowli kurcząt, ponieważ łatwo przystosowują się do hodowli na wolnym wybiegu. Kury są zazwyczaj bardzo oswojone i znoszą około 200 jaj rocznie, są małej lub średniej wielkości i mają brązowy kolor skorupy. Przy odpowiedniej opiece mogą złożyć nawet 280 jaj rocznie. Kury Plymouth Rock są szare z białymi paskami.

9. Barneveldka (Barnevelder)

 

Barneveldka (Barnevelder)

Ta rasa kurcząt jest ciekawą krzyżówką azjatyckiego ptactwa dżungarskiego z holenderską Landrynką. Został pierwotnie wyhodowany w Holandii i jest znany ze swoich błyszczących piór. Pisklęta składają do 200 jaj rocznie, mają jasny cętkowany brązowy kolor i są małej lub średniej wielkości.

Kury o wysokiej nieśności 10. Kurczak Orpington

 

Kury o wysokiej nieśności 10. Kurczak Orpington

 

Pochodzi z Kent w Anglii i jest idealna do hodowli podwórkowej, ponieważ jest bardzo oswojona i chętna do interakcji. Kury mają tendencję do bycia mądrymi w miesiącach letnich, więc tylko składają około 180 jaj rocznie.

11. Ameraukana (Ameraucana) Kury wysokoniosące

 

Ameraukana (Ameraucana) Kury wysokoniosące

Rasa ta pochodzi z Ameryki Południowej i została nazwana na cześć Indian Araukanów w Chile. Znana jest również pod nazwą Araucana. Rasa Ameraucana wyewoluowała jako hybryda kilku kur i dzikiego ptactwa, po którym odziedziczyły charakter dający im miano kur znoszących najzdrowsze jaja. Kolor skorupki jajka ma niebiesko-zielony odcień, dlatego czasem nazywa się je „pisankami”.

 

Ich roczna produkcja to 170-180 jaj o wadze 53-60 gramów. Choć wskaźnik produkcji jaj nie jest znaczący, to ze względu na niską zawartość cholesterolu w jajach, są one zwykle sprzedawane po wyższej cenie.

Kury o wysokiej nieśności 12. Kura z Bresse (Bresse Gauloise)

 

Kury o wysokiej nieśności 12. Kura z Bresse (Bresse Gauloise)

Jest to jedna z najstarszych ras francuskich kurcząt, która powstała w wyniku selekcji lokalnych populacji kurcząt. Występują trzy odmiany barwne: czarna, biała i szara, przy czym najbardziej rozpowszechniona jest odmiana biała. Rasy kur znoszących jaja Top 13 najlepszych

Jedna kura produkuje rocznie 160-180 jaj o wadze 65-70 gramów, z białą skorupką. La Bresse to nie tylko wydajna rasa kur niosek, ale również posiada bardzo smaczne mięso.

13. Kurczak z Hamburga

 

Kurczak z Hamburga

Rasa powstała w Anglii poprzez skrzyżowanie lokalnych ras Andaluzja, Mallorca, Sumatra i Sebright Bantam. Nazwa nie ma nic wspólnego z miastem Hamburg w Niemczech.

Rasa ta składa średnio od 150 do 170 jaj rocznie, o wadze od 50 do 55 gramów

Porady dotyczące zwiększenia produkcji jaj Wysokie kury nioski

Hodowla rasy kur przystosowanej do znoszenia jaj nie wystarczy, aby zapewnić wysoką produkcję jaj. Aby upewnić się, że Twój kurnik lub ferma uzyska najlepsze wyniki, rozważ te wskazówki:

  • Nioski starsze niż 3 lata składają mniej jaj.
  • Kury muszą mieć w swojej diecie odpowiednią ilość białka, aby móc składać jaja. Zwykła racja to 20 gramów białka dziennie;
  • Upewnij się, że twoje kury mają dużo światła dziennego – do 14 godzin dziennie dla najlepszej produkcji jaj; 
  • W okresie zimowym nie zaleca się wymuszania składania jaj poprzez stosowanie sztucznego oświetlenia. Kury wysokoniosące potrzebują tego okresu przestoju;
  • Rozważ posiadanie kur niosek, abyś miał stały dopływ jaj, ponieważ nie wszystkie rasy znoszące jaja są również dobre do znoszenia;
  • Kury powinny mieć dużo miejsca; kury z wolnego wybiegu zwykle znoszą najwięcej jaj i są też najsmaczniejsze.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button