Zwierzęta rolne

Krowy rasy Jersey – wszystko o rasie krów mlecznych

Krowy rasy Jersey to brytyjska rasa małego bydła mlecznego pochodząca z wyspy Jersey w brytyjskim archipelagu Wysp Normandzkich. Jest to jedna z trzech ras bydła występujących na Wyspach Normandzkich, pozostałe to Alderney – obecnie wymarła – i Guernsey. Są bardzo wydajne – krowy mogą dać w laktacji ponad 10-krotność własnej masy mleka; mleko ma wysoką zawartość tłuszczu maślanego i charakterystyczny żółtawy odcień.

 

Historia Krowy rasy Jersey

 

Historia Krowy rasy Jersey

 

Pomimo szeroko zakrojonych badań, nic nie wiadomo na pewno o prawdziwym pochodzeniu bydła, które jako pierwsze zostało sprowadzone na Jersey. Większość badań zgadza się, że bydło Jersey prawdopodobnie pochodzi z sąsiedniego wybrzeża Francji, gdzie bydło podobne do bydła Jersey występuje w Normandii i Bretanii.

 

Niezależnie od formy filogenetycznej bydła Jersey, z analizy dostępnych danych wynika, że udomowiony przodek bydła Jersey pochodził z Azji, należał najprawdopodobniej do Bos brachyceros, został udomowiony prawdopodobnie w epoce kamiennej, około 10 000 lat temu lub więcej, i migrował do Europy przez Europę Środkową i Południową oraz Afrykę Północną do Szwajcarii i Francji. W północnej Francji niewątpliwie dochodziło do pewnych krzyżowań między czystymi stadami Bos brachyceros i Bos primigenius (które w większości pochodziły z północnych wybrzeży Europy do północnej Francji).

 

Ponieważ wyspa Jersey była połączona z Francją wąskim przesmykiem do około 709 r. n.e., logiczne jest, że bydło z Normandii i Bretanii było regularnie przywożone na Jersey w początkowym okresie i musiało odgrywać bardzo ważną rolę w tworzeniu i rozwoju wyspy Jersey w jej obecnym kształcie.

 

Krowy rasy Jersey występują na kontynencie brytyjskim od 1741 roku i prawdopodobnie wcześniej. W tym czasie byli oni znani jako Alderneys.

Krowy Jersey – Krowy rasy Jersey

 

Okres świetności rasy przypada na lata 60. XIX wieku do I wojny światowej, kiedy to krowy rasy Jersey przeżywały największy rozwój rasy na świecie. Przez wiele lat do USA wysyłano tysiące zwierząt rocznie, ale zapisy wskazują, że pierwsi osadnicy sprowadzili tam krowy rasy Jersey już w 1657 roku. Kanada sprowadziła swojego pierwszego Jersey w 1868 roku. Jersey po raz pierwszy dotarł do Afryki Południowej w 1880 roku, a w 1862 roku pierwsze bydło zostało sprowadzone do Nowej Zelandii.

 

Chociaż zapisy dotyczące wcześniejszego importu do Australii nie są dostępne, uważa się, że pierwsze koszulki dotarły tu jako „krowy okrętowe”. Pierwsza wzmianka o Jerseys pochodzi z 1829 roku, kiedy to pan J. T. Palmer z Sydney ogłosił sprzedaż 200 sztuk czystej krwi Jerseys.

 

Ameryka Łacińska importowała swoje pierwsze koszulki jeszcze przed przełomem wieków. Z zapisków wynika, że około 1892 roku pierwsze bydło trafiło do Gwatemali. Brazylia miała swoją pierwszą koszulkę cztery lata później. Jednak to prawdopodobnie Kostaryka jako pierwsza sprowadziła rasę do Ameryki Środkowej i Południowej w 1873 roku.

 

Obecnie Jersey jest drugą co do wielkości rasą krów mlecznych na świecie. Na samej wyspie Jersey utrzymuje się niecałe 6 000 sztuk bydła, z czego prawie 4 000 to dorosłe krowy mleczne. Czystość rasy jest utrzymywana na wyspie dzięki surowemu zakazowi importu. Zakaz ten obowiązuje od około 150 lat. Na wyspie nie występują inne rasy bydła Jersey.

 

Krowy mleczne rasy Jersey 

 

Krowy mleczne rasy Jersey 

 

Krowy rasy Jersey słyną ze swojego mleka, które charakteryzuje się wysoką jakością – jest szczególnie bogate w białko, minerały i mikroelementy. Jest również bogaty w kolor, który pochodzi naturalnie z karotenu, ekstraktu z trawy. Jerseys ma zdolność przystosowania się do wielu rodzajów klimatu, środowisk i metod uprawy.

 

Charakterystyka rasy

 

Charakterystyka rasy

 

  • Zazwyczaj jest to kolor jasnobrązowy, choć może wahać się od prawie szarego do matowej czerni znanej jako morwa. Może też mieć białe plamy, które mogą pokrywać dużą część zwierzęcia. Prawdziwa rasa Jersey ma jednak zawsze czarny nos graniczący z prawie białą kufą.
  • Twarde, czarne stopy jerseyów są znacznie mniej podatne na kulawizny.
  • Byki Jersey są stosunkowo niewielkie – ważą około 400 do 450 kg (400 do 450 funtów) i mają delikatną, ale mocną ramę.

 

Statystyki – Krowy rasy Jersey

 

  • Jersey produkuje kilogram składników mleka przy niższym koszcie w porównaniu do innych ras.
  • Charakteryzuje się małymi lub żadnymi problemami z wycieleniem, wyższą płodnością, krótszym odstępem między wycieleniami i wcześniejszą dojrzałością.
  • Jerseys pozostają w stadzie dłużej niż inne rasy mleczne.
  • Mleko Jersey ma wyższą wartość odżywczą, a także najwyższą wydajność i większą skuteczność w przetwarzaniu na sery i inne produkty o wartości dodanej.
  • Na wielu rynkach mleko Jersey osiąga wysoką cenę.
  • Jersey sprawdza się w szerokim zakresie systemów i jest dobrze znany z wysokiej wydajności konwersji paszy.
  • Mleko krów rasy Jersey jest wyjątkowe pod wieloma względami. Jako produkt zawiera:- 18% więcej białka, 20% więcej wapnia, 25% więcej tłuszczu maślanego niż „przeciętne” mleko.
  • Krowy rasy Jersey są znane z mniejszej podatności na kulawizny, ponieważ ich czarne racice są bardzo twarde. Ponieważ Jersey’y są lżejszą rasą, może to również powodować, że mają mniej problemów z kulawizną.

 

Krowa dojna jersey

 

Krowa dojna jersey

 

Dobry temperament jest ważny u krów mlecznych. W dzisiejszych nowoczesnych mleczarniach szybka przepustowość jest najwyższym priorytetem. Zwierzę źle zachowujące się ciągle kopie, opuszcza jednostki, powoduje niechciane opóźnienia, a nawet uszkodzenia drogiego sprzętu. Uważa się, że krowy mleczne rasy Jersey mają jeden z najlepszych temperamentów wśród ras mlecznych, choć w dużej mierze zależy to od sposobu traktowania zwierząt.

 

Badanie z 2005 roku wykazało, że krowy rasy Jersey wykazały prawie 20% przewagę w liczbie łatwych wycieleń (przy bardzo niskiej częstości występowania bardzo ciężkich wycieleń) nad innymi większymi rasami mlecznymi ocenianymi w tym samym badaniu, niezależnie od laktacji.

 

Podobnie dane z Canadian Dairy Network z 2005 r. wskazują, że krowy rasy Canadian Jersey w pierwszej laktacji mają 96% wycieleń bez pomocy lub z lekkim zaciągiem, natomiast krowy w kolejnych laktacjach mają 99% wycieleń bez pomocy lub z lekkim zaciągiem.

 

Zdrowie krów Jersey – Krowy rasy Jersey

 

Zdrowie krów Jersey - Krowy rasy Jersey

 

Wyniki kilku badań prowadzą do wniosku, że krowy rasy Jersey są mniej podatne na mastitis. Rasy świń mięsnych : Top 10 świń mięsnych

 

Dystrybucja

 

Jersey występuje obecnie na całym świecie, z największymi populacjami w takich krajach jak Australia, Kanada, Dania, Nowa Zelandia, RPA, USA, Zimbabwe i Wielka Brytania.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button