Zwierzęta rolne

Lama Alpaca – 6 różnic między lamą a alpaką

Lama alpaca (Lama pacos) to gatunek południowoamerykańskiego ssaka z rodziny wielbłądowatych. Jest podobny do lam i często jest z nimi mylony. Jednak alpaki są często znacznie mniejsze od lam. Te dwa zwierzęta są blisko spokrewnione i mogą się z powodzeniem krzyżować. Uważa się, że oba gatunki zostały udomowione od swoich dzikich krewnych, wikuni i guanako. Istnieją dwie rasy alpak: alpaka Suri i alpaka Huacaya.

 

Lama alpaca

 

Lama alpaca

 

Alpaki są hodowane w stadach, które pasą się na płaskich wyżynach Andów w południowym Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadorze i północnym Chile na wysokości od 3 500 do 5 000 m n.p.m.

Alpaki są znacznie mniejsze od lam i w przeciwieństwie do lam nie zostały wyhodowane jako zwierzęta robocze, ale zostały wyhodowane specjalnie dla ich włókna. Włókno alpaki jest wykorzystywane do produkcji wyrobów dzianych i tkanych, podobnie jak wełna owcza. Produkty te obejmują koce, swetry, czapki, rękawiczki, szaliki, różne tekstylia i poncho w Ameryce Południowej oraz swetry, skarpety, płaszcze i pościel w innych częściach świata.

Włókno ma ponad 52 naturalne kolory według klasyfikacji w Peru, 12 kolorów według klasyfikacji w Australii i 16 kolorów według klasyfikacji w Stanach Zjednoczonych.

 

Hodowla lam i alpak

 

Hodowla lam i alpak

 

Alpaki komunikują się poprzez język ciała. Najczęstszym wyrazem jest skwierczenie, gdy są zaniepokojone, boją się lub chcą pokazać swoją dominację. 

Samce alpak są bardziej agresywne niż samice i mają tendencję do ustanowienia dominacji w swojej grupie stadnej. W niektórych przypadkach samce alfa unieruchamiają głowę i szyję słabszego lub rzucającego wyzwanie samca, aby pokazać swoją siłę i dominację. Rasy świń mięsnych : Top 10 świń mięsnych

 

Przemyśle włókienniczym termin „alpaka” odnosi się przede wszystkim do sierści alpak peruwiańskich, ale w szerszym znaczeniu odnosi się do stylu tkanin pierwotnie wykonanych z sierści alpaki, takich jak moher, wełna owiec islandzkich lub nawet wysokiej jakości wełna innych ras owiec. W handlu rozróżnia się alpaki i kilka stylów moheru oraz połysk. Lama alpaca.

Wysokość i waga alpaki

 

Wysokość i waga alpaki

 

Dorosła alpaka ma zazwyczaj od 81 do 99 centymetrów wysokości w ramionach (kłębie). Zazwyczaj ważą od 48 do 90 kilogramów. Przy trzymaniu w tych samych warunkach różnica w wadze może być niewielka.

 

6 różnic między lamami i alpakami – Lama alpaca

 

6 różnic między lamami i alpakami - Lama alpaca

 

Na pierwszy rzut oka alpaki mogą przypominać swojego większego kuzyna lamę, ale są zupełnie inne.

 

  • Ich uszy: Alpaki mają krótkie, włóczkowe uszy, natomiast lamy znacznie dłuższe, w kształcie banana.
  • Wielkość: alpaki ważą zwykle około 70 kg, natomiast lamy mogą ważyć nawet 180 kg.
  • Llama i alpaka Ich twarze.
  • Ich przeznaczenie: Alpaki są hodowane na włókna (a w Peru na mięso) od ponad 5000 lat, natomiast lamy są hodowane jako zwierzęta juczne i na mięso od równie dawna. Rasy świń mięsnych : Top 10 świń mięsnych.
  • Umaszczenie : Alpaka ma znacznie delikatniejsze włókna niż lama. Alpaka produkuje również więcej runa niż jej większa kuzynka i w znacznie szerszej gamie kolorów. Lamy nie mają też na ogół tak dużo włosów na głowie i twarzy jak alpaki.
  • Ich usposobienie: alpaki są w dużej mierze zwierzętami stadnymi, natomiast lamy są bardziej niezależne. Alpaki są również nieco bardziej płochliwe niż lamy, które często są wykorzystywane jako zwierzęta strzegące alpak, owiec i innych małych zwierząt gospodarskich.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button