Zwierzęta rolne

Koza – Koza domowa i wszystko o kozie i jej życiu

Koza jest zwierzęciem rolniczym, które było jednym z pierwszych udomowionych zwierząt. Tak Koza jest wykorzystywana do produkcji mleka, mięsa, sierści. Ale Koza jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji mleka. Jest podgatunkiem C. aegagrus udomowionym z dzikiej kozy z południowo-zachodniej Azji i wschodniej Europy. Koza jest członkiem rodziny Bovidae i podrodziny Caprinae, co oznacza, że jest spokrewniona z owcami. Na świecie istnieje ponad 300 odrębnych ras kóz. Według dowodów archeologicznych jest to jeden z najstarszych udomowionych gatunków zwierząt. Jego najwcześniejsze udomowienie nastąpiło w Iranie 10 000 lat temu.   Koza - Koza domowa i wszystko o kozie i jej życiu  

Pochodzenie słowa koza

  Nowoangielskie słowo goat pochodzi od staroangielskiego słowa „koza, kozioł w ogóle”, które wywodzi się z języka proto-germańskiego – gaitaz (por. norwesko-islandzki geit, niemiecki Geiß i gocki gait), ostatecznie od proto-indyjskiego *ǵʰaidos oznaczającego „młodą kozę” (por. łacińskie haedus „dziecko”).  

Historia Koza

  Historia Koza

  Kozy należą do najwcześniej udomowionych zwierząt. Najnowsze analizy genetyczne potwierdzają dowody archeologiczne, że dziki bezkózkowiec ibex z gór Zagros jest prawdopodobnym pierwotnym przodkiem dzisiejszych, prawdopodobnie wszystkich kóz domowych.   Pierwsi rolnicy zaczęli hodować dzikie kozy przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp do mleka i mięsa, a także obornika, który był wykorzystywany jako paliwo ( ludzie używali ich do ogrzewania ) ; a ich kości, skóra i ścięgna były używane do produkcji odzieży, biżuterii i narzędzi. Najstarsze pozostałości udomowionych kóz, datowane na 10 000 lat, znajdują się w irańskim Ganj Dareh. Szczątki kóz zostały znalezione na stanowiskach archeologicznych Jerycho, Choga Mami , Djeitun i Çayönü, datowane na udomowienie kóz w zachodniej Azji między 8000 a 9000 lat temu.

Reprodukcja u kóz 

  Reprodukcja u kóz 

  Kozy dojrzewają od trzech do piętnastu miesięcy, w zależności od rasy i stanu odżywienia. Wielu hodowców woli opóźnić rozród do momentu, gdy koza osiągnie 70% swojej dorosłej wagi. Jednak takie rozdzielenie jest rzadko możliwe w ekstensywnie zarządzanych stadach na otwartym wybiegu.   W klimacie umiarkowanym i wśród ras szwajcarskich sezon rozrodczy rozpoczyna się wraz z wydłużeniem dnia i kończy się wczesną wiosną lub wcześniej. W regionach równikowych kozy są w stanie rozmnażać się o każdej porze roku. Udany rozród w tych regionach zależy bardziej od dostępnej paszy niż od długości dnia. Oprócz naturalnego, tradycyjnego krycia, sztuczna inseminacja zyskała popularność wśród hodowców kóz, umożliwiając łatwy dostęp do szerokiej gamy linii krwi.   Długość ciąży wynosi około 150 dni. Kozy mogą rodzić 1,2,3 koźlęta, rzadziej 4,5, a zdarzają się nawet przypadki, że koza urodziła do 6 koźląt.Poród u kóz jest zazwyczaj bezproblemowy.  

Produkcja mleka koziego Koza

  Produkcja mleka koziego Koza

  Produkcja mleka różni się w zależności od rasy, wieku, jakości i diety kóz; kozy mleczne produkują zazwyczaj od 680 do 1 810 kg mleka w ciągu 305 dni laktacji. Przeciętnie, wysokiej jakości koza mleczna daje co najmniej 3 kg mleka, gdy jest w mleku. Koza mleczna pierwszej klasy może w wyjątkowych przypadkach produkować mniej lub do 7 kg lub więcej mleka dziennie. Rasy kóz do produkcji mleka i mięsa – 18 ras  

Mięso Koza

  Koza boer – jest ogólnie hodowaną rasą mięsną. Smak mięsa koziego jest podobny do smaku wiosennej jagnięciny . Niektórzy jednak porównują smak koziego mięsa do cielęciny lub dziczyzny, w zależności od wieku i kondycji kozy. Mówi się, że jego smak związany jest przede wszystkim z obecnością kwasu 4-metylooksanowego i 4-metylonowego. Można go przyrządzać na wiele sposobów, w tym dusić, piec, grillować, konserwować i smażyć; może być mielony, curry lub używany w kiełbasach. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, mięso może krzepnąć w wysokiej temperaturze, jeśli jest gotowane bez dodatkowej wilgoci.  

Mleko, masło i ser kozi

  Mleko, masło i ser kozi

  Kozy produkują około 2% całkowitej rocznej podaży mleka na świecie. Niektóre kozy są hodowane specjalnie dla mleka. Mleko kozie ma naturalnie małe, dobrze zemulgowane kuleczki tłuszczu, co oznacza, że śmietanka pozostaje zawieszona w mleku, a nie unosi się do góry, jak w przypadku surowego mleka krowiego; dlatego nie ma potrzeby jej homogenizowania. Rzeczywiście, jeśli mleko ma być wykorzystane do produkcji sera, homogenizacja nie jest zalecana, ponieważ zmienia strukturę mleka, co wpływa na zdolność kultury do koagulacji mleka oraz na ostateczną jakość i wydajność sera. Mleko kozie jest powszechnie przetwarzane na ser, masło, lody, jogurt i inne produkty.  

Długość życia kozy

  Długość życia kozy

  Średnia długość życia kóz wynosi od 15 do 18 lat. Odnotowano przypadki, w których kozy żyły nawet 24 lata. Kilka czynników może skrócić długość życia; problemy podczas reprodukcji mogą zmniejszyć długość życia kozy do 10 lub 11, a stresy podczas wchodzenia w rutynę mogą zmniejszyć jej długość życia do 8-10 lat.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button