Zwierzęta rolne

Odżywianie pszczół i co jedzą pszczoły – miód, pyłek, nektar

Odżywianie pszczół i co jedzą pszczoły – miód, pyłek, nektar. Odżywianie pszczół jest bardzo ważne, pszczoły żywią się miodem, pyłkiem i nektarem. Pokarm dla pszczół musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białko.

 

Odżywianie pszczół i co jedzą pszczoły - miód, pyłek, nektar

 

 

Pyłek

 

Pyłek jest również źródłem lipidów dla pszczół miodnych w ilości od 0,8% do 18,9%. Lipidy są metabolizowane w fazie czerwiu do prekursorów potrzebnych do przyszłej biosyntezy. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K nie są uważane za niezbędne, ale wykazano, że znacząco poprawiają liczbę odchowywanych czerwia. Pszczoły miodne pobierają fitosterole z pyłku kwiatowego do produkcji 24-metylenecholesterolu i innych steroli, ponieważ nie potrafią bezpośrednio syntetyzować cholesterolu z fitosteroli. Zdrowe pszczoły mają zdolność do selektywnego przekazywania steroli do larw poprzez pokarm czerwiu.

 

Pyłek

 

Nektar – Odżywianie pszczół

 

Nektar jest zbierany przez żerujące pszczoły robotnice jako źródło wody i węglowodanów w postaci sacharozy. Dominującymi monosacharydami w diecie pszczół są fruktoza i glukoza, ale najczęściej krążącym cukrem w hemolimfie jest trehaloza, która jest dwucukrem składającym się z dwóch cząsteczek glukozy.Pszczoły robotnice miodu potrzebują 4 mg cukrów użytkowych dziennie, a larwy do prawidłowego rozwoju potrzebują około 59,4 mg węglowodanów.  Rodzaje pszczół w ulu – królowa, robotnice, trutnie, larwy

 

Woda – pożywienie dla pszczół

 

Pszczoły miodne potrzebują wody do utrzymania homeostazy osmotycznej, przygotowania płynnego pokarmu dla czerwiu oraz do chłodzenia ula przez parowanie. Zapotrzebowanie kolonii na wodę może być generalnie zaspokojone poprzez żerowanie na nektarze, ze względu na jego wysoką zawartość wody. Od czasu do czasu, w gorące dni lub gdy nektar jest rzadki, pszczoły zbierają wodę ze strumieni lub stawów, aby zaspokoić potrzeby ula. Czy zastanawiałeś się, jak porozumiewają się pszczoły?

 

Ile pokarmu zużywa jedna pszczoła – Odżywianie pszczół

 

Pszczoły miodne czerpią wszystkie swoje potrzeby żywieniowe z różnorodnej kombinacji pyłku i nektaru. Pyłek kwiatowy jest jedynym naturalnym źródłem białka dla pszczół miodnych. Dorosłe pszczoły robotnice spożywają 3,4-4,3 mg pyłku dziennie, aby pokryć zapotrzebowanie na suchą masę 66-74% białka.

 

Ile pokarmu zużywa jedna pszczoła - Odżywianie pszczół

 

Wychowanie jednej larwy wymaga do prawidłowego rozwoju 125-187,5 mg pyłku lub 25-37,5 mg białka. Białko pokarmowe rozkłada się na aminokwasy, z których dziesięć uważa się za niezbędne dla pszczół: metionina, tryptofan, arginina, lizyna, histydyna, fenyloalanina, izoleucyna, treonina, leucyna i walina. Spośród tych aminokwasów pszczoły miodne wymagają najwyższych stężeń leucyny, izoleucyny i waliny, ale zwiększone stężenia argininy i lizyny są wymagane do wychowu czerwiu.

 

Odżywianie pszczół i larw pszczół

 

Oprócz wymienionych aminokwasów do odchowu larw niezbędne są niektóre witaminy z grupy B, w tym biotyna, kwas foliowy, nikotynamid, ryboflawina, tiamina, pantotenian i przede wszystkim pirydoksyna. Odżywianie pszczół. Pirydoksyna jest najczęstszą witaminą z grupy B występującą w mleczku pszczelim, a jej stężenie zmienia się w trakcie sezonu żerowania. Najniższe stężenia występują w maju, a najwyższe w lipcu i sierpniu. Pszczoły pozbawione pirydoksyny w diecie nie były w stanie wychować czerwia.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button