Zwierzęta rolne

Owca – co powinieneś wiedzieć o kosiarkach

Owca Po co trzymać owcę? Owca to ssak, który jest hodowany dla mięsa, mleka i wełny. Pierwsze udomowione owce pojawiły się około 12 tysięcy lat temu i od tego czasu hodowla owiec jest bardzo popularna na całym świecie. Owca jest ssakiem przeżuwającym i jest utrzymywana jako zwierzę gospodarskie. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 1 mld owiec domowych. Samiec owcy nazywany jest baranem.

 

Historia owiec – Owca

 

Historia owiec - Owca

 

Owca ta najprawdopodobniej wywodzi się od dzikich muflonów z Europy i Azji. Owce należą do jednych z najwcześniej udomowionych zwierząt. Jako kluczowe zwierzę w historii rolnictwa, owce mają głęboko zakorzenione miejsce w ludzkiej kulturze i znajdują się we współczesnym języku i symbolice. Jako zwierzęta hodowlane, owce najczęściej kojarzą się z pasterskimi, arkadyjskimi wyobrażeniami. Owce pojawiają się w wielu mitologiach – jak np. Złote Runo – i w głównych religiach, zwłaszcza w tradycjach Abrahamowych.

Zarówno w starożytnym, jak i współczesnym rytuale religijnym owce wykorzystywane są jako zwierzęta ofiarne. Szacuje się, że udomowienie owiec miało miejsce między 11 000 a 9 000 lat p.n.e. w Mezopotamii .Hodowla owiec dla produktów wtórnych (wełna) i wynikająca z niej ewolucja ras rozpoczęła się w południowo-zachodniej Azji lub w zachodniej Europie. Początkowo owce były hodowane wyłącznie na mięso, mleko i skóry. Dowody archeologiczne znalezione w Iranie sugerują, że hodowla owiec dla wełny mogła rozpocząć się około 6000 lat p.n.e., a najwcześniejsze tkane wełniane ubrania datowane są na dwa do trzech tysięcy lat później.

Po co trzymać owce?

 

Po co trzymać owce?

 

Są one hodowane do celów rolniczych. Owce są hodowane na mięso, mleko i wełnę (runo). Wełna owcza jest najczęściej stosowanym włóknem zwierzęcym i jest pozyskiwana poprzez strzyżenie owiec. Jagnięcina to mięso pochodzące z młodej owcy, mięso ze starszej owcy nazywane jest baraniną.

 

Cechy charakterystyczne owcy – Owca 

 

Cechy charakterystyczne owcy - Owca

 

Owce domowe są stosunkowo małymi przeżuwaczami, noszącymi wełnę, a barany mają zakręcone rogi.Owce domowe bardzo różnią się od dzikich owiec, ponieważ zostały znacznie zmienione przez selektywną hodowlę.Kilka prymitywnych ras owiec zachowuje pewne cechy swoich dzikich kuzynów, takie jak krótkie ogony. W zależności od rasy, owce domowe mogą w ogóle nie mieć rogów. Kolejną cechą charakterystyczną dla owiec domowych w porównaniu z owcami dzikimi jest ich duża zmienność barwna. Dzikie owce są w większości odmianami odcieni brązu, a różnice między gatunkami są bardzo ograniczone. Kolory owiec domowych wahają się od czystej bieli do ciemnego czekoladowego brązu, nawet do cętkowanego lub srebrzystego.

 

Waga i wysokość owiec

 

Waga i wysokość owiec

 

Waga i wysokość owiec może być różna w zależności od rasy. Ich tempo wzrostu i waga dojrzała jest cechą dziedziczną.Owce mogą ważyć zwykle od 45 do 100 kg, a tryki od 45 do 160 kg. Owce na mięso i wełnę – 10 najlepszych ras owiec

Ile zębów ma owca ?

 

Owca ma 20 zębów kłów, a dorosła owca ma 32 zęby.Pełne dorosłe uzębienie ma w wieku około 4 lat.

 

Jak długo może żyć owca ? – Owca 

 

Jak długo może żyć owca ? - Owca

To jak długo może żyć owca zależy od pielęgnacji, rodzaju pożywienia i innych czynników. Średnia długość życia owcy wynosi 10-12 lat, ale niektóre owce mogą żyć nawet do 20 lat.

 

Reprodukcja owiec – Owca 

 

Owce stosują podobną strategię rozrodczą jak inne zwierzęta stadne. Grupę owiec łączy zwykle jeden tryk, który albo został wybrany przez hodowcę, albo (w dzikich populacjach) zdobył dominację poprzez fizyczną konkurencję z innymi trykami. Owce zwykle osiągają dojrzałość płciową w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy, a tryki zwykle w wieku od czterech do sześciu miesięcy. Istnieją jednak wyjątki w zależności od rasy . Owce mają cykle rujowe w przybliżeniu co 17 dni, podczas których wydzielają zapach i sygnalizują gotowość poprzez fizyczne pokazy dla tryków.

 

Reprodukcja owiec - Owca

 

U dzikich owiec tryki mogą walczyć podczas rui, aby ustalić, które osobniki mogą kopulować z owcami. Barany, mogą również walczyć poza sezonem rozrodczym w celu ustalenia dominacji; barany mogą się zabijać. Owca. Podczas estrus, nawet normalnie przyjazne barany mogą być agresywne wobec ludzi ze względu na wzrost poziomu hormonów.

 

Po pokryciu owce mają okres ciąży około pięciu miesięcy, a normalne porody trwają od jednej do trzech godzin. Chociaż niektóre rasy mają większe mioty jagniąt, większość ras urodzi jedno lub dwa jagnięta.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button