Zwierzęta rolne

Krowa , bydło i byki – wszystko o krowach

Krowa , bydło i byki – wszystko o krowach. Wszystko o Krave. Jak zachowuje się Krowa. Pochodzenie słowa Krowa. Dbałość o krowę. Ile lat mają najstarsze krowy. Cow – Bydło i byk. Krowy są najbardziej rozpowszechnionym typem dużych udomowionych zwierząt kopytnych i są najczęściej klasyfikowane jako Bos taurus.

 

Po co krowa jest hodowana

  Po co krowa jest hodowana   Krowa jest hodowana głównie dla mięsa , mleka i skóry. Ludzie wykorzystują krowy jako zwierzęta gospodarskie, do jazdy konnej lub jako zwierzęta pociągowe (ciągnące wozy lub pługi).Innym ważnym produktem krowy jest obornik – obornik może być używany do nawożenia ziemi lub jako paliwo.

Historia i pochodzenie krowy

10 500 lat temu ludzie udomowili krowę 1x i zaczęli ją hodować jako wszechstronne zwierzę hodowlane. Krowa. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 1,5 miliarda krów.  

Skąd się wzięło słowo krowa

  Skąd się wzięło słowo krowa

  Krowa. Słowo „krowa” pochodzi od anglosaskiego słowa cū (liczba mnoga cȳ), które wywodzi się od wspólnego indoeuropejskiego słowa gʷōus (genitive gʷowés) = „bydło”, por. perski: gâv, sanskryt: go-, walijski: buwch. Liczba mnoga cȳ stała się ki lub kie w Middle English, a często dodawano dodatkową końcówkę liczby mnogiej, dając kine, kien, ale także kies, kuin , cow i inne. Stąd pochodzi oryginalna archaiczna angielska liczba mnoga „kine”. Liczba pojedyncza w języku szkockim to coo lub cou, a liczba mnoga to „kye”. Krowy mleczne – 10 najlepszych ras  

Nazwy związane z Kravy

 

  • Byk – bydło płci męskiej
  • Krowa – samica, po ocieleniu
  • Jałówka – samica przed wycieleniem lub mająca mniej niż 3 lata
  • Cielę – młode bydło obu płci
  • Wół – wykastrowany byk

 

Waga krowy

  Waga krowy

Waga dorosłego kava różni się w zależności od rasy. Mniejsze gatunki, takie jak dorosły Dexter i Jersey, osiągają od 272 do 454 kg. Duże rasy kontynentalne takie jak Charolais, Marchigiana, Belgian Blue i Chianina ważą od 635 do 1 134 kg. Brytyjskie rasy takie jak Hereford, Angus i Shorthorn osiągają od 454 do 907 kg. Buhaje są większe od krów tej samej rasy nawet o kilkaset kilogramów. Buhaje Chianina mogą ważyć do 1 500 kg . buhaje brytyjskie, takie jak Angus i Hereford, mogą ważyć od 907 kg do 2 361 kg. Rekord świata dla najcięższego byka wynosił 1 740 kg , Chianina o imieniu Donetto, gdy był wystawiony na wystawie w Arezzo w 1955 roku. Najcięższym wołem był ośmioletni „Old Ben”, krzyżówka Shorthorn/Hereford, który w 1910 roku ważył 2 140 kg .  

Ciężar i wielkość – Krowa

  Ciężar i wielkość - Krowa

  Okres ciąży u krowy trwa około 9 miesięcy. Wielkość nowonarodzonego cielaka może się różnić w zależności od rasy, ale typowe cielę waży od 25 do 45 kg. Dorosłe rozmiary i waga różnią się znacznie między rasami i płciami. Woły są zwykle zabijane przed osiągnięciem 750 kg. Krowa może żyć nawet do 25 lat. Najstarsza odnotowana krowa Big Bertha zmarła w wieku 48 lat w 1993 roku.  

Charakter krowy

  Charakter krowy

  Charakter bydła jest definiowany jako „spójna różnica behawioralna i fizjologiczna obserwowana między osobnikami w odpowiedzi na stresor lub wyzwanie środowiskowe i służy do opisu względnie stabilnej różnicy w predyspozycjach behawioralnych zwierzęcia, która może być związana z mechanizmami psychobiologicznymi”. Ogólnie rzecz biorąc, temperament bydła jest uważany za wielowymiarowy. Zaproponowano pięć podstawowych kategorii cech temperamentu:  

  • Nieśmiałość – Śmiałość
  • unikanie poszukiwań
  • działalność
  • agresywność
  • towarzyskość

  Krowa. Bydło jest bardzo społeczne i nawet krótkotrwała izolacja powoduje silny stres psychiczny. Kiedy krowy są izolowane, zwiększają wokalizację i doświadczają zwiększonej częstości akcji serca i stężenia kortyzolu w osoczu. Po przywróceniu kontaktu wzrokowego wokalizacje gwałtownie maleją, niezależnie od tego, czy powracające bydło jest znane, ale spadek tętna jest większy, jeśli powracające bydło jest znane wcześniej izolowanemu osobnikowi. Lustra są stosowane w celu zmniejszenia stresu u izolowanego bydła.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button