Psy

Japońskie rasy psów – 13 ras psów

Japońskie rasy psów. Japonia to kraj znany z najlepszego na świecie sushi, niesamowitych historii anime i ninja. Ale czy wiesz, że Japonia jest również domem dla wielu unikalnych i popularnych na całym świecie ras psów? 13 Fascynujących japońskich ras psów – Kompletny przewodnik po japońskich psach.

  W kraju Japonii „pet boom” można prześledzić od 2003 roku. Przynajmniej w oczach Japończyków, hodowla psów stała się realną i rzeczywistą alternatywą dla wychowania dziecka. Od 2003 roku całkowita liczba kotów i psów przekroczyła liczbę dzieci w Japonii. Ta różnica tylko się powiększa, a z roku na rok coraz więcej psów jest wprowadzanych do gospodarki.Wzrost popularności japońskich psów jest prawdziwy – liczby nie kłamią. A mając tak wspaniałe i urocze rodzime rasy psów, możemy zrozumieć dlaczego. Więc bez dalszych ceregieli, oto wszystkie 13 niesamowitych japońskich ras psów według popularności.

Japońskie rasy psów według popularności

  Uwaga: Wiele japońskich nazw ras psów ma w sobie słowo „Inu” (np. Shiba Inu, Akita Inu itp.). Nie musi to oznaczać, że rasy są blisko spokrewnione. Raczej słowo „inu” oznacza po japońsku psa. W ten sam sposób słowo „ken” oznacza po japońsku psa. Tak więc Kai Ken i Kishu Ken to dwie różne rasy o różnych liniach krwi.

 

13. Sachalin Husky

Główne elementy: lojalny, sumienny, pewny siebie. Sachalin Husky Sachalin Husky to zdecydowanie najrzadsza obecnie na świecie rasa psów japońskich. Te psy już prawie wyginęły. Do 2011 roku w Japonii odnotowano tylko dwa znane czystej krwi Sachalin Huskies. Jednak nieznana liczba psów tej rasy nadal żyje na wyspie Sachalin. W 2012 roku zmarł Sergey Lyubykh, jedyny na świecie hodowca Sakhalin Husky. A na krótko przed śmiercią Lyubykh wspomniał, że na tym świecie nie ma wystarczającej liczby sachalińskich husky, aby kontynuować hodowlę, ponieważ musi być wystarczająca różnorodność genetyczna. Psy te po raz pierwszy stały się znane na arenie międzynarodowej dzięki niesławnej japońskiej ekspedycji badawczej na Antarktydę w 1958 roku. Przeprowadzono ewakuację, w ramach której pozostawiono 15 psów z zamiarem powrotu. Warunki pogodowe tylko się pogorszyły i do akcji ratunkowej nigdy nie doszło. Po pełnym roku przybyła nowa ekspedycja, która odnalazła dwa żyjące jeszcze psy – Taro i Jiro. Dziś te dwa psy są bohaterami narodowymi w kraju Japonii. W rzeczywistości te psy są wymienione na pomnikach i posągach w całej Japonii.

CIEKAWE FAKTY

 • Taro i Jiro (Sakhalin Huskies) przeżyli uwięzienie na Antarktydzie przez rok.
 • W całej Japonii znajduje się kilka posągów Taro i Jiro.
 • Jedyny hodowca czystych sachalińskich Husky zmarł w 2012 roku.

12. Ryukyu Inu Japońskie rasy psów

Główne elementy: odważne, inteligentne. Ryukyu Inu Japońskie rasy psów

Ryukyu Inu to japońska rasa psów, o której niewiele osób słyszało – nawet w Japonii! W 2015 roku szacowano, że jest ich tylko 400, co czyni je jedną z najrzadszych ras z Japonii. Pochodzą one z południowych wysp Japonii, zwanych Okinawą (inaczej zwanych „Hawajami Japonii”) i nazywane są narodowym skarbem wyspy. Mimo to, historia i pochodzenie Ryukyu są nieco niejasne. Ze względu na pewne cechy fizyczne, wielu naukowców spekulowało, że zostały one pierwotnie wyhodowane do polowania i tropienia dzików na japońskiej wyspie. W ciągu wielu lat ewolucji, żyjąc w lasach deszczowych, Ryukyu Inu wykształciły unikalne cechy fizyczne. W związku z tym potrafią bez wysiłku wspinać się na drzewa. Zdolność do śledzenia zdobyczy z wysokich punktów obserwacyjnych jest tym, co czyni je potężnymi psami myśliwskimi.

CIEKAWE FAKTY

 • Chociaż Ryukyu Inu wygląda bardzo podobnie do Kai Ken, mają różne linie krwi. W rzeczywistości są one znacznie bliżej spokrewnione z inu Hokkaido.
 • Wielu uważało, że czystej krwi Ryukyu wyginęły po II wojnie światowej z powodu niedoborów żywności i wzrostu krzyżowania z rasami zachodnimi. W końcu jednak udało się znaleźć psy czystej krwi w Parku Narodowym Yanbaru.
 • Naukowcy uważają, że Ryukyu byli w stanie przetrwać tak długo na wyspie po tsunami ze względu na ich zdolność do szybkiego wspinania się na drzewa, aby uniknąć powodzi.Japońskie rasy psów

11. Terier japoński

Najważniejsze rzeczy: wesoły, czujny, czuły. Terier japoński

Terier japoński, często określany jako Nippon Terrier, jest klasyfikowany jako mały pies pochodzący z Japonii. Chociaż są to niesamowite psy, są niezwykle rzadką rasą – nawet w Japonii. Wielu miejscowych uważa, że rasa ta powstała w wyniku hodowli różnych fox terierów i innych rodzimych psów japońskich. Jednak nie każdy badacz zgadza się z tą teorią. Historycy uważają raczej, że przodkowie japońskiego teriera zostali sprowadzeni do kraju przez holenderskie statki handlowe (w porcie Nagasaki) gdzieś w XVII wieku. Ponownie, nie ma żadnych konkretnych dowodów na poparcie tej teorii. Obecnie American Kennel Club nie uznaje terierów japońskich. W rzeczywistości tylko Japoński Związek Kynologiczny i Zjednoczony Związek Kynologiczny uznają teriery japońskie. Ale i tak cieszą się większym uznaniem niż większość rodzimych japońskich psów.

CIEKAWE FAKTY

 • Wcześni przodkowie byli wykorzystywani do kontroli populacji szkodników na statkach handlowych i w wioskach.
 • Teriery japońskie potrzebują swetrów dla psów w zimnym klimacie.
 • Terier japoński prawdopodobnie wywodzi się z fox terierów lub pinczerów niemieckich.

10. Tosa Inu

Główne elementy: nieustraszony, wrażliwy. Tosa Inu

  Tosa Inu to kolejna rzadka rasa psów pochodząca z pierwotnego regionu Tosa w Japonii (obecnie określanego jako prefektura Kochi). A ze względu na swoje masywne rozmiary Tosa jest często nazywany japońskim Mastiffem. Podobnie jak inne psy w typie mastifa, Tosa Inus były pierwotnie hodowane jako psy bojowe, ale obecnie są powszechnie hodowane jako doskonałe psy stróżujące. Począwszy od XIX wieku Tosa Inus były hodowane w Japonii przez rodzime Shikoku Inu . Dziś Tosa Inu jest hodowany na całym świecie. Co jednak zaskakujące, Tosa Inus hodowane w Japonii są znacznie mniejsze od tych hodowanych na zewnątrz. W rzeczywistości w Japonii są one o połowę mniejsze. W związku z tym Tosa Inus występują w najróżniejszych kształtach i rozmiarach.  

CIEKAWE FAKTY

 • Wiele dużych krajów zakazało posiadania Tosa Inu lub wymaga pozwolenia na jego hodowlę.
 • Tosa Inu w Japonii są prawie o połowę mniejsze od swoich amerykańskich odpowiedników.
 • Niektóre prefektury i obszary Japonii zakazały hodowli Tosa Inu.

9. Kai Ken

  Główne elementy: oddany, odważny, zarezerwowany.   Kai Ken

Kai Ken to niezwykła japońska rasa psów, mimo że jest rozpoznawalna w całym kraju. Jako jedna z sześciu rodzimych ras psów w Japonii, Kai Ken jest uważany za skarb narodowy swojej ojczyzny i jest chroniony przez Nihon Ken Hozonkai (Nippo). Są to doskonałe psy myśliwskie i zostały wyhodowane do polowania na jelenie, dziki i niedźwiedzie w stromych górskich terenach Yamanashi. Są nie tylko zwinne w wodzie, ale także świetnie radzą sobie ze wspinaczką na drzewa, co czyni je jednymi z najbardziej wszechstronnych myśliwych na świecie. Kai Ken dokonał kilku cameo występów w japońskiej popkulturze i wystąpił w wielu mangach i anime . Te nawiązania niezaprzeczalnie pomogły spopularyzować Kai Ken w ostatnich latach. Na przykład Kai Ken pojawił się w seriach mangowych Ginga (wraz z obydwoma sequelami) oraz Kacchū no Senshi Gamu. Obaj w okresie swojej popularności byli bardzo szanowani w Japonii.

CIEKAWE FAKTY

 • Po latach izolacji w górach, Kai Kens są uważane za „najczystsze” ze wszystkich japońskich ras.
 • Ze względu na ich pasiaste płaszcze często nazywane są „Tora Inu”, co oznacza psa tygrysa.
 • Istnieją dwie odmiany Kai Ken, jedna z twarzą przypominającą niedźwiedzia i druga przypominająca lisa.

8. Kishu Ken

Najlepszy: posłuszny, dumny, lojalny Kishu Ken

Kishu Ken (czasem określany jako Kishu Inu) to jedna z najstarszych ras psów, która wywodzi się z Japonii. Japońskie rasy psów są jednymi z najbardziej znanych ras psów na świecie i prawdopodobnie są hodowane w tym kraju od kilku tysięcy lat.  Nazwa tej japońskiej rasy pochodzi od miejsca, w którym były hodowane: dawnego obszaru Kishu (obecnie prefektura Wakayama). I w przeciwieństwie do pozostałych sześciu pierwotnych psów, Kishu zostały wyhodowane do polowania na jelenie i dziki przy użyciu „znaku firmowego”. Zamiast szczekać, by zastraszyć ofiarę, delikatnie ją ścigają . Aby ta metoda działała skutecznie, musieli być lekcy na nogach i czujni przez cały czas. Dlatego też nazywani są „cichymi łowcami” Japonii. Na pierwszy rzut oka Kishu Ken fizycznie przypomina Hokkaido Inu. W rzeczywistości są one mniej więcej tej samej wielkości! Jednak temperament często opisywany jest jako bardziej zbliżony do Shiba Inu. To i tak będzie zależało od konkretnego psa.

CIEKAWE FAKTY

 • Kishu Ken to jedna z niewielu spokojnych ras psów, która rzadko szczeka.
 • Te niesamowite psy myśliwskie często posuwają się aż do wspinania się na drzewa, aby prześladować swoją ofiarę.
 • Niektórzy historycy twierdzą, że psy te są hodowane od ponad 3000 lat.

7. Hokkaido Inu – Japońskie rasy psów

Główne elementy: odważny, dostojny, wierny. Hokkaido Inu - Japońskie rasy psów   Hokkaido Inu pochodzi z najbardziej na północ wysuniętej wyspy i prefektury Japonii, zwanej również Hokkaido. Określane są również jako Ainu Ken, Seta i pies Ainu. Wyglądają łudząco podobnie do Shiba i Akita Inu, ale są to psy średniej wielkości. Japońskie rasy psów  Znane są z tego, że mają długie i grube płaszcze – szczególnie do walki z gorzkimi, mroźnymi zimami w regionie Hokkaido. Oznacza to, że podwójne płaszcze zapewniają im wyższe utrzymanie w przeciwieństwie do innych japońskich psów. Strzyżenie jest koniecznością! Pierwotnie były hodowane jako towarzysze polowań przez pierwotnych mieszkańców Ainu w północno-wschodniej Japonii. Innymi słowy, psy te zostały wyhodowane z myślą o wytrzymałości przy zachowaniu zwinności w zimnym i śnieżnym terenie.

CIEKAWE FAKTY

 • Hokkaido Inu jest jedyną japońską rasą, która ma podwójną sierść, prawdopodobnie wyhodowaną dla surowego zimnego klimatu.
 • Początki rasy sięgają 1140 roku n.e., kiedy to plemię Ainu wykorzystywało te psy do różnych prac.
 • Jedną z największych zalet Hokkaido Inu jest rozwiązywanie problemów.

 

6. Sanshu Inu

Najważniejsze rzeczy: miły, lojalny, słodki. Sanshu Inu

Sanshu Inu to japońska rasa psów wyhodowana na początku lat dwudziestych XX wieku (szacuje się, że około 1912 roku). Są krzyżówką Chow Chow , Aichi (starożytnego japońskiego psa) i innych różnych japońskich psów. Sanshu, choć są dość popularne w Japonii, poza granicami kraju są niezwykle rzadkie. Jest to niefortunne, ponieważ Sanshus zostały wyhodowane, aby być doskonałymi psami stróżującymi i czułymi towarzyszami dla japońskich rodzin. Japońskie rasy psów. Sanshu Inu może wyglądać podobnie do Akity lub Shiba Inu. Największa różnica jest jednak w ogonie. Sanshu mają znacznie prostszy ogon niż inne, bardziej popularne psy. Sanshu nie jest nawet uznawany przez Japoński Związek Kynologiczny. Dlatego psy te występują w różnych kolorach sierści: brązowym, rudym, płowym, szarym . Ponieważ nie ma oficjalnego wzorca rasy, płaszcze mogą się dość znacznie różnić.  

5. Shikoku Inu – Japońskie rasy psów

Główne elementy: ostrożny, oddany, żywy. Shikoku Inu - Japońskie rasy psów

Shikoku Inu pochodzi od imiennika wyspy Shikoku w południowej Japonii. Jak wszystkie inne rodzime psy, Shikoku były pierwotnie hodowane do polowań w górskich regionach Japonii. Dlatego są to psy wszechstronne, znane z wytrzymałości, zwinności i szybkości. Swego czasu były one cennym dobytkiem Matagi (tradycyjnych zimowych łowców). Były nie tylko towarzyszami polowań, ale także doskonałymi psami tropiącymi o uzdolnionym zmyśle węchu i silnej intuicji w polowaniu. Są to psy kompaktowe o szczupłej budowie ciała, co daje im wyjątkową zwinność i szybkość podczas polowań. Ponadto, ich gruby podwójny płaszcz wyhodowany, aby chronić je przed szorstkimi cechami terenu, takimi jak krzewy i krzewy.Co czyni je doskonałymi myśliwymi.Japońskie rasy psów   Dopiero niedawno ta rasa psów została uznana za standard AKC FSS. Ponadto Shikoku Inu został oficjalnie uznany zarówno przez japoński Kennel Club, jak i kanadyjski Kennel Club – słusznie .Japońskie rasy psów 

CIEKAWE FAKTY

 

 • Po I wojnie światowej złe warunki ekonomiczne Japonii niemal spowodowały wyginięcie Shikoku Inu.
 • Jednym z ich największych atutów jest zmysł węchu. Jeśli się puszczą, ich nos może prowadzić je przez wiele kilometrów.
 • Shikoku Inu były hodowane z myślą o przetrwaniu, zwłaszcza podczas długich polowań.

4. Spaniel japoński (Chin japoński)

Główne elementy: niezależny, lojalny. Spaniel japoński (Chin japoński)  Ten zabawkowy pies ma długą historię z japońską szlachtą. Były one popularne wśród arystokratów i elit Japonii i łatwo zrozumieć dlaczego. Ale nawet z historią Chin w Japonii jest wiele niejasności dotyczących pochodzenia. Nawet jeśli są one nazywane „japońskim spanielem „, mogą nie być rodzimymi mieszkańcami Japonii. Historycy mają problem z uzgodnieniem, skąd i kiedy pochodzą. Niektórzy uważają, że spaniele japońskie zostały podarowane Japonii przez władców Korei w 732 roku n.e. Z drugiej strony uczeni uważają, że mogły one powstać w Chinach w VI wieku. Nie ma żadnych konkretnych dowodów na poparcie którejkolwiek ze stron.  Są wyjątkowe ze względu na naturalnie skrzyżowane oczy. Spaniel japoński ma dodatkowy podszerstek , który może trwać prawie 2 lata, aby w pełni urosnąć. Kiedy to zrobi, płaszcz jest albo czarno-biały lub czerwono-biały, ale zawsze oszałamiający.Japońskie rasy psów

CIEKAWE FAKTY

 

 • Słowo „chin” po japońsku oznacza „wykonywać wiele sztuczek”, co te psy uwielbiają robić.
 • Są również popularne w Chinach, co można zauważyć w chińskich świątyniach, ceramice i dekoracjach.
 • Mają białą plamę na czole, którą często określa się jako „odcisk palca Buddy”.

3. Szpic japoński

Główne elementy: czuły, zabawny, posłuszny. Szpic japoński Szpic japoński to mała rasa wywodząca się z rodziny szpiców. Wyhodowane jako psy do towarzystwa, są blisko spokrewnione z Pomorkiem, Samoyedem i American Eskimo (między innymi). Szpic japoński po raz pierwszy pojawił się w Japonii w latach 20. XX wieku, kiedy to hodowcy zaczęli krzyżować różne typy ras szpiców. Według AKC są one bezpośrednimi potomkami białego szpica niemieckiego, który został wprowadzony do Japonii przez Syberię i Chiny. rasy psów japońskich. Psy rasy szpic japoński są obecnie uznawane przez każdy większy międzynarodowy związek kynologiczny z wyjątkiem American Kennel Club. Japońskie rasy psów. Co może jeść pies, a czego należy unikać?  

CIEKAWE FAKTY

 • Uważa się, że rasa ta powstała z krzyżówki szpica niemieckiego w 1921 roku.
 • AKC nie uznaje szpica japońskiego ze względu na jego silne podobieństwo do amerykańskiego Eskimosa.
 • Ta rasa Spitz została „uznana” dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

2. Akita Inu – Japońskie rasy psów  

Główne elementy: lojalny, niezależny, odważny. Akita Inu - Japońskie rasy psów Akita to bardzo popularna i ceniona rasa psów pochodząca z północnego regionu Japonii. Konkretnie z prefektury Akita. Są jednymi z niewielu japońskich psów, które „z sukcesem” przedostały się na zachód. Te duże psy stały się narodowym symbolem Japonii. Z tego powodu nie są one tanie. W rzeczywistości są one jedną z najdroższych ras psów na świecie. Akita ma dwie wyraźne odmiany. Chociaż istnieje oryginalny japoński Akita Inu, istnieje również „amerykański Akita”. Co dziwne, te dwa zwierzęta są uważane za dwie odrębne rasy w każdym kraju z wyjątkiem USA i Kanady. Japońskie rasy psów . Niezwykła i chwytająca za serce historia Hachiko, słynnego Akita Inu, była tym, co po raz pierwszy wprowadziło tę japońską rasę na międzynarodową scenę. Przez lata historia ta była opowiadana niezliczoną ilość razy w różnych formach medialnych, zwiększając popularność rasy.  

CIEKAWE FAKTY

 • Działaczka polityczna Helen Keller jako pierwsza sprowadziła Akita Inu do USA w 1937 roku.
 • Akita Inu jest uważana za 10. najdroższą rasę psów z ceną ponad 2000 euro/szczenię.
 • W 2016 roku premier Japonii podarował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi szczeniaka rasy Akita, aby wychował go ze swoją suczką Akitą (Yume). Japońskie rasy psów.

1. Shiba Inu

Główne elementy: odważny, pewny siebie, czarujący. Shiba Inu Shiba Inu to bez wątpienia najpopularniejsza na świecie japońska rasa psów. Są to małe i zwinne psy pochodzące z górskich rejonów Japonii. Jednak ze względu na coraz większą popularność w sieci, można je obecnie znaleźć na całym świecie. Fakt, że są to tak przystosowane psy, prawdopodobnie również pomógł ich popularności. Ludzie często mylą Shiba Inu z podobnie wyglądającymi psami japońskimi, takimi jak Akita Inu lub Hokkaido Inu .Są one jednak znacznie mniejsze i mają odrębną linię krwi. Choć mogą to być małe pieski, nie są to zabawki dla psów. Nie oczekuj, że będzie im dobrze, gdy będą się wylegiwać. Shibas są szczupłe, umięśnione i bardziej mobilne niż wyglądają. Po tym wszystkim, były one pierwotnie hodowane do polowania na małą zwierzynę. Japońskie rasy psów.   Pierwszy udokumentowany Shiba Inu przybył do Ameryki w 1954 roku. Zostały one sprowadzone przez rodzinę wojskową . I od tego czasu Shiba Inu stale wzrasta jako jeden z najpopularniejszych zagranicznych psów w Ameryce. Japońskie rasy psów.  

CIEKAWE FAKTY

 • Po II wojnie światowej Shiba prawie wyginęła z powodu wirusa Distemper i nalotów. Japońskie rasy psów
 • Shiba Inu wydaje przerażającą wokalizację zwaną „shiba scream”. Może się to zdarzyć, gdy są wyjątkowo nieszczęśliwi lub szczęśliwi.
 • Po japońsku „shiba” oznacza „chrust”, czyli krzew, który jesienią zmienia kolor na czerwony/brązowy – kolor podobny do koloru ich futra.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button