Rośliny użytkowe

Jak wyhodować śliwkę z pestki

Jak wyhodować śliwkę z pestki? Porady dotyczące sadzenia świeżych nasion śliwek. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zjeść ostatnią najpyszniejszą soczystą śliwkę i z pestką jako jedyną pamiątką, zastanawiałeś się: „Czy mogę posadzić pestkę śliwki?” Odpowiedź na pytanie, jak sadzić śliwę wgłębną, jest jednoznacznie twierdząca! Należy jednak pamiętać, że powstałe drzewo może, ale nie musi owocować, a nawet jeśli, to śliwki z nowego drzewa mogą nie przypominać oryginalnych pięknych, soczystych owoców.

 

Jak wyhodować śliwkę z pestki

 

Jak wyhodować śliwkę z pestki

 

Większość drzew owocowych rozmnaża się z kompatybilnej podkładki lub rośliny matecznej, na której szczepi się pożądaną odmianę, aby uzyskać „prawdziwą” kopię owocu. Sadzenie śliw z podkładki może zaowocować zupełnie inną odmianą niż oryginał; owoce mogą być niejadalne lub można uzyskać jeszcze lepszą odmianę. W każdym razie uprawa śliwek z pestek jest stosunkowo łatwa i stanowi świetną zabawę. Jak wyhodować śliwki z pestki.

Jak uprawiać śliwki z pestek Rozważając uprawę śliwek z pestek, najpierw skup się na swoim regionie geograficznym. Większość odmian śliw dobrze rośnie w klimacie umiarkowanym. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to jesteś gotowy do działania. Jak wyhodować śliwkę z pestki. Jak suszyć grzyby – procedura i wskazówki

 

Uprawa śliwek z pestki

 

Uprawa śliwek z pestki

 

W przypadku sadzenia świeżych pestek śliwek lub pestek, należy najpierw usunąć pestkę i umyć ją w letniej wodzie za pomocą miękkiej szczotki, aby usunąć ewentualny miąższ. Jak wyhodować śliwkę z pestki.

Zanim nasiona wykiełkują, należy pozwolić im ostygnąć w temperaturze 1-5 C, co trwa około 10-12 tygodni. Proces ten nazywany jest stratyfikacją i można go osiągnąć na dwa sposoby. Jak suszyć śliwki – procedura i porady

Pierwsza metoda polega na zawinięciu sadzonki w wilgotny ręcznik papierowy w plastikowej torbie, a następnie umieszczeniu jej w lodówce. Pozostaw ją tam na sześć do ośmiu tygodni, obserwując ją na wypadek, gdyby wykiełkowała wcześniej. Odwrotnie, naturalne kiełkowanie jest również metodą stratyfikacji, gdzie pestka śliwki jest wkładana bezpośrednio do ziemi w okresie jesiennym lub zimowym. Co sadzić po cebuli – Ciekawe rośliny!

Na około miesiąc przed sadzeniem dobrze jest dodać do dołka trochę materii organicznej, ale bez nawozu. Sadząc świeże śliwki, nasiona powinny znaleźć się w glebie na głębokości 8 cm. Zaznacz, gdzie posadziłeś kamień, abyś mógł go znaleźć na wiosnę. Pozostawić dół śliwy na zewnątrz w miesiącach zimowych i obserwować kiełkowanie; następnie utrzymywać nową roślinę w stanie wilgotnym i obserwować jej wzrost.

 

Sadzenie śliwki

 

Sadzenie śliwki

 

Jeśli stratyfikowałeś nasiona w lodówce, usuń je po wykiełkowaniu i posadź pestkę śliwki w pojemniku z dobrze odsączoną ziemią złożoną z jednej części wermikulitu i jednej części ziemi doniczkowej, na głębokości około 5 cm. Umieść pojemnik w chłodnym, jasnym miejscu i utrzymuj go w stanie wilgotnym, ale nie za bardzo.

Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, wybierz dla nowej śliwy miejsce w ogrodzie z co najmniej sześcioma godzinami bezpośredniego nasłonecznienia. Przygotuj glebę, wykopując otwór o głębokości 31 cm i usuwając wszelkie kamienie i gruz. Wymieszaj kompost z glebą. Posadź nową śliwę z dołka na pierwotną głębokość i zagęść glebę wokół rośliny. Jak wyhodować drzewko śliwkowe od dołu. Jak wyhodować śliwkę z pestki.

Podlewaj i utrzymuj równomierną wilgotność. W przeciwnym razie należy ściółkować lub kompostować wokół podstawy sadzonki, aby zatrzymać wilgoć, i nawozić kolcami drzew lub nawozem 10-10-10 wczesną wiosną, a następnie ponownie w sierpniu.

Przy sadzeniu śliw z dołka należy zachować cierpliwość. Potrzeba kilku lat, aby drzewo wydało owoce, które mogą być jadalne lub nie. Niezależnie od tego, jest to zabawny projekt, którego efektem będzie piękne drzewo dla kolejnych pokoleń.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button