Rośliny użytkowe

Jak suszyć grzyby – procedura i wskazówki

Jak suszyć grzyby. Suszone grzyby to niesamowicie uniwersalny dodatek do spiżarni! Dowiedz się, jak łatwo jest ususzyć własne grzyby, aby zawsze mieć je pod ręką. Nie ma nic bardziej irytującego niż wydawanie pieniędzy na grzyby „premium”, tylko po to, by wypluć je z tyłu lodówki. Dlatego świetnym pomysłem jest rozpoczęcie suszenia własnych grzybów w domu!

 

Jak suszyć grzyby

 

Jak suszyć grzyby

 

Suszone grzyby mają okres przydatności do spożycia wynoszący rok lub więcej, a po wysuszeniu można ich używać tak samo jak świeżych grzybów. Dzięki temu zawsze będziesz mógł dodać dodatkowy smak do każdej potrawy.

Chociaż możesz kupić suszone grzyby w sklepie, może być znacznie tańsze znalezienie świeżych grzybów i suszenie ich samodzielnie. Dodatkowo, będziesz miał więcej odmian do wyboru!

 

Jakie rodzaje grzybów można suszyć?

 

Jakie rodzaje grzybów można suszyć

Wszystkie gatunki grzybów jadalnych można suszyć. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze grzybów jest użycie jak najświeższych grzybów! Grzyby, które nie są już w najlepszym stanie nie będą się tak dobrze przechowywały i mogą zacząć „śmierdzieć” w suszarce. Co sadzić wiosną w ogrodzie – 12 owoców i warzyw

Świeżość można stwierdzić odrywając łodygę od kapelusza. Powinieneś poczuć (a nawet usłyszeć!) mały „pop”, kiedy odłamujesz łodygę. Jeśli grzyb jest gumowaty lub śliski, jeśli zgina się zamiast pękać, lub jeśli na grzybie zaczynają pojawiać się ciemnobrązowe lub czarne plamy, jest to znak, że grzyby nie są wystarczająco świeże, aby je wysuszyć.

Przygotowanie grzybów do suszenia

Przygotowanie grzybów do suszenia

Zanim zaczniesz przygotowywać grzyby, upewnij się, że twoje lady, sprzęt i ręce są czyste i zdezynfekowane, aby zapobiec zanieczyszczeniom, które mogą sprawić, że twoja partia zepsuje się później.

 1. Oczyść grzyby: Użyj wilgotnego ręcznika kuchennego, aby delikatnie oczyścić grzyby z brudu i piasku. Unikaj mycia wodą – nie zaszkodzi to grzybom, ale może spowodować ich ciemnienie podczas suszenia.
 2. Przytnij łodygi: (zachowaj je do zrobienia wywaru z warzyw). Potem można je odciąć nożykiem lub wyciągnąć ręcznie.
 3. Pokrój grzyby: ostrym nożem pokrój grzyby na ¼” plastry. Ewentualnie możesz pokroić grzyby w drobną kostkę, jeśli to lepiej pasuje do Twojego końcowego zastosowania.

 

Procedura suszenia grzybów

 

Procedura suszenia grzybów

Suszenie grzybów jest stosunkowo proste i nieskomplikowane – to świetny dodatek dla początkujących! Kiedy grzyby są gotowe, ustaw dehydrator i wykonaj poniższe kroki:

 1. Grzyby ułożyć na tacach suszarki. Jeśli używasz tacy, która ma duże otwory, zalecamy wyłożyć ją papierem pergaminowym lub jeszcze lepiej siatką przyciętą do rozmiaru Twojej tacy. Pozostaw przestrzeń pomiędzy każdym elementem, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
 2. Suszyć w temperaturze 52ºC przez 3 do 8 godzin, aż grzyby będą miękkie – powinny pękać, a nie wyginać się.
  W zależności od posiadanego sprzętu, może być konieczne częste obracanie tacek w celu promowania równomiernego suszenia.
 3. Suszenie w piekarniku: grzyby ułożyć w jednej warstwie na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Suszyć w piekarniku na najniższym ustawieniu temperatury – jeśli to możliwe, pozostawić uchylone drzwiczki, aby umożliwić ujście pary. Obracaj kawałki co godzinę i usuń je, gdy tylko całkowicie wyschną.

 

Jak rozpoznać, że grzyby są suszone

 

Jak rozpoznać, że grzyby są suszone

Gdy grzyby są całkowicie wysuszone, powinny być kruche. Aby to sprawdzić, pozwól im ostygnąć, a następnie złam kilka kawałków. Jeśli łatwo się łamią, są gotowe. Następnie, jeśli plasterki się zginają, włóż je z powrotem do dehydratora lub piekarnika, aby dłużej się suszyły.

Kondycja – Jak suszyć grzyby

 

Kondycja - Jak suszyć grzyby

Aby kondycjonować grzyby, pozwól im całkowicie ostygnąć, a następnie umieść je w dużym szczelnym pojemniku (takim jak słoik), zamknij go i pozostaw na kilka dni na ladzie. Sprawdzaj codziennie, czy na ściankach słoika nie utworzyła się wilgoć/kondensacja i potrząsaj zawartością, aby upewnić się, że nie przywiera. Jak suszyć grzyby. Co sadzić jesienią w ogrodzie – 6 upraw

Jeśli zauważysz skraplającą się wodę, możesz wrócić do dehydratora, aby dłużej suszyć (o ile nie ma pleśni).

Jeśli po tygodniu nie ma oznak wilgoci czy pleśni, można zapakować grzyby do długotrwałego przechowywania.

Jak przechowywać grzyby suszone

 

Jak przechowywać grzyby suszone

Przy odpowiednim suszeniu i przechowywaniu, odwodnione grzyby mogą przetrwać rok lub dłużej. Oto nasze wskazówki dotyczące przechowywania:

 1. Pozwól grzybom całkowicie ostygnąć przed przeniesieniem.
 2. Nie pomijaj etapu edycji! Nawet niewielka wilgoć może skrócić okres przydatności do spożycia lub zrujnować całą partię.
 3. Przechowywać w czystym, szczelnym pojemniku. Uszczelnij je próżniowo dla dłuższej trwałości.
 4. Jeśli spodziewasz się częstego otwierania pojemnika lub jeśli mieszkasz w obszarze o wysokiej wilgotności, użyj paczki z pochłaniającym wilgoć desykantem.
 5. Oznaczyć pojemnik datą i innymi ważnymi informacjami.
 6. Pojemnik umieścić w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu – dobrze pasuje do spiżarni.

 

Jak wykorzystać suszone grzyby – Jak suszyć grzyby

 

Jak wykorzystać suszone grzyby - Jak suszyć grzyby

Aby odwodnić grzyby, umieść je w misce, przykryj wrzącą wodą i pozostaw na około 30 minut. Możesz też poddusić je w małym rondelku, aby nieco przyspieszyć proces. Poznasz, że są odwodnione, gdy stracą gumową konsystencję. Jak suszyć grzyby. Co sadzić po cebuli – Ciekawe rośliny!

Grzyby suszone to wspaniały składnik, który warto mieć pod ręką w spiżarni lub wykorzystać w posiłkach z plecakiem i na biwaku. Oto kilka sposobów na ich wykorzystanie:

 • Włóż je do blendera i zmiksuj na proszek, który doda pikantnego uderzenia do każdej pikantnej potrawy – lub użyj ich w marynatach lub suchych smarach.
 • Dodaj do zup lub gulaszu
 • Stosować w daniach mieszanych
 • Dodaj do risotto
 • Wykorzystać do przygotowania sosu grzybo
 • Dodaj do sosu do makaronu
 • Dodaj je do garnka, gdy robisz bulion warzywny, aby uzyskać dodatkowy smak
 • Użyj ich w tych posiłkach na kempingu i w plecaku

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button