Rośliny użytkowe

Jak pozbyć się mszyc z roślin – postępowanie

Jak pozbyć się mszyc z roślin – Procedura. Czym są te małe zielone robaczki na twoich roślinach? To pewnie mszyce! Oto nasze najlepsze wskazówki, jak pozbyć się mszyc w ogrodzie.

 

Co to są mszyce?

 

Co to są mszyce

Mszyce wydają się znajdować drogę do każdego ogrodu. Jest to mały owad o miękkim ciele, który odżywia się wysysając z roślin bogate w składniki odżywcze płyny. Jak pozbyć się mszyc. W dużej liczbie mogą poważnie osłabić rośliny, uszkodzić kwiaty i owoce. Mszyce szybko się rozmnażają, dlatego ważne jest, aby mieć je pod kontrolą, zanim zaczną się rozmnażać. W jednym sezonie może wystąpić wiele pokoleń.

 

Dobra wiadomość jest taka, że mszyce zwykle poruszają się dość powoli i można je kontrolować przy konsekwentnej pielęgnacji.

 

Identyfikacja mszyc – Jak pozbyć się mszyc

 

Identyfikacja mszyc - Jak pozbyć się mszyc

Mszyce są maleńkie (dorosłe osobniki mają mniej niż 1 mm) i często prawie niewidoczne gołym okiem. Różne gatunki mogą być białe, czarne, brązowe, szare, żółte, jasnozielone, a nawet różowe! Niektóre mogą mieć woskową lub wełnistą powłokę. Mają gruszkowate ciało z długimi czułkami; nimfy (młode mszyce) wyglądają podobnie do dorosłych. Większość gatunków posiada dwie krótkie rurki (zwane corollae) wystające z tylnego końca.

Dorośli są zwykle bezskrzydłe, ale większość gatunków może rozwijać skrzydlate formy, gdy populacje stają się przeludnione, tak, że gdy jakość żywności pogarsza, owady mogą podróżować do innych roślin, rozmnażać się i założyć nową kolonię. Mszyce zwykle żerują w dużych grupach, choć czasami można je spotkać pojedynczo lub w niewielkiej liczbie.

Chociaż mszyce generalnie żerują na szerokiej gamie roślin, różne gatunki mogą być specyficzne dla pewnych roślin. Niektóre gatunki to na przykład mszyca fasolowa, mszyca kapuściana, mszyca ziemniaczana, mszyca brzoskwiniowa, mszyca melonowa i mszyca wełnista.

Jak wyglądają uszkodzenia spowodowane przez mszyce?

 

Jak wyglądają uszkodzenia spowodowane przez mszyce

Nimfy i osobniki dorosłe żywią się sokami roślinnymi, atakując liście, łodygi, pąki, kwiaty, owoce i/lub korzenie, w zależności od gatunku. Większość mszyc szczególnie upodobała sobie sukulentowe nowalijki. Niektóre z nich, jak np. mszyca brzoskwiniowa, żerują na różnych roślinach, podczas gdy inne, jak np. mszyca jabłoniowa, celują w jedną lub tylko kilka roślin żywicielskich.

 • Szukajcie zdeformowanych, poskręcanych, zahamowanych lub żółknących liści. Koniecznie sprawdź spód liści, mszyce lubią się tam ukrywać.
 • Jeśli liście lub łodygi są pokryte lepką substancją, to znak, że mszyce mogły wyssać soki. Ta „spadź”, słodki płyn, który owad wytwarza jako odpad, może przyciągać inne owady, takie jak mrówki, które zbierają tę substancję jako pokarm. Gdy mszyce żerują na drzewach, ich spadź może kapać na samochody, meble zewnętrzne, podjazdy itp.
 • Spadź może czasami sprzyjać rozwojowi grzyba zwanego pleśnią, który powoduje, że gałęzie i liście wyglądają na czarne. Jak pozbyć się mszyc.
 • Kwiaty lub owoce mogą być zdeformowane lub zniekształcone z powodu żerowania mszyc.
 • Niektóre gatunki mszyc powodują powstawanie hyfusów na korzeniach lub liściach.
 • Mszyce mogą przenosić wirusy między roślinami, a także przyciągają inne owady, które się nimi żywią, np. biedronki.

Jak pozbyć się mszyc

 

Jak pozbyć się mszyc

 

Spróbuj spryskać zaatakowane rośliny silnym strumieniem wody; czasami samo spryskiwanie wystarczy, aby rozproszyć mszyce. Zwykle nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do tej samej rośliny.

 • Olej neem, mydła owadobójcze i oleje ogrodnicze są skuteczne w walce z mszycami, ale substancje te muszą mieć kontakt z mszycami, aby zadziałały. Należy pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcją stosowania zamieszczoną na opakowaniu.
 • Olej neem, mydła owadobójcze i oleje ogrodnicze są skuteczne w walce z mszycami, ale substancje te muszą mieć kontakt z mszycami, aby zadziałały. Należy pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcją stosowania zamieszczoną na opakowaniu.
 • Jedna odmiana tej mieszanki wody z mydłem zawiera pieprz cayenne: Wymieszaj 1 kwartę wody, 1 łyżeczkę płynnego mydła do naczyń i szczyptę pieprzu cayenne. Nie rozcieńczać przed opryskiwaniem roślin.
 • Ziemia okrzemkowa (DE) jest nietoksycznym materiałem organicznym, który odwadnia mszyce.
  Uwaga: nie należy stosować DE podczas kwitnienia roślin, ponieważ w kontakcie z nimi zabija zapylacze, takie jak pszczoły i motyle.

 

Jak zapobiegać mszycom

 

Jak zapobiegać mszycom

 

 • W przypadku drzew owocowych lub cieniolubnych należy spryskać drzewa olejem ogrodniczym, aby zabić zimujące jaja mszyc. Jak pozbyć się mszyc.
 • Na mszycach żerują owady pożyteczne, takie jak biedronki, lakownica i pasożytnicze osy. Przyciągnij te owady do swojego ogrodu, tworząc środowisko z różnorodnymi kwiatami i roślinami liściastymi, a także dostępem do wody.
 • Sadzenie towarzyszące może pomóc w utrzymaniu mszyc z dala od roślin lub zwabić je z dala od roślin, które rzeczywiście chcesz uprawiać. Na przykład:

Mszyce są odstraszane przez kocimiętkę.
Mszyce są szczególnie przyciągane przez gorczycę i nasturcję. Posadź je w pobliżu bardziej wartościowych roślin jako pułapki na mszyce. Bardziej prawdopodobne jest, że pójdą po te rośliny niż po twoje cenne pomidory. (Sprawdzaj okresowo swoje rośliny pułapkowe, aby populacja mszyc nie przeskoczyła na twoje cenne rośliny).
Nasturcje psują mszycom smak soków z drzew owocowych i pomogą utrzymać mszyce z dala od brokułów.
Czosnek i szczypiorek odstraszają mszyce, gdy są posadzone w pobliżu sałaty, groszku i krzewów róż.

 

Alkohol na mszyce – Jak pozbyć się mszyc

 

Alkohol na mszyce - Jak pozbyć się mszyc

Alkohol izopropylowy (zwany również izopropanolem lub alkoholem do nacierania) działa dobrze i jest łatwo dostępny, ale upewnij się, że nie zawiera dodatków. Etanol (alkohol zbożowy) wydaje się działać najlepiej. Sklepy zazwyczaj sprzedają 70-procentowy alkohol (lub kupiony w sklepie 95-procentowy). Aby przygotować roztwór alkoholu owadobójczego, zmieszaj równe części 70-procentowego alkoholu i wody (lub jeśli używasz 95-procentowego alkoholu, zmieszaj 1 część alkoholu i 1 ½ części wody).

 

Do emulsji mydlanej można również dodać alkohol, aby zwiększyć jej skuteczność. Na przykład w butelce ze spryskiwaczem wymieszaj 5 szklanek wody, 2 szklanki alkoholu izopropylowego i 1 łyżkę stołową płynnego mydła do naczyń. 

 

Tego typu roztwory NIE powinny być rozpylane na całą roślinę jednocześnie. Jak pozbyć się mszyc. Spryskać lub przetrzeć tylko zaatakowane miejsca. Produkt zabija tylko te mszyce, z którymi ma kontakt, dlatego może być konieczne wielokrotne stosowanie.

 

UWAGA: Podczas stosowania alkoholu lub mydła w sprayu, lub kombinacji tych dwóch, zawsze przetestować na małej powierzchni rośliny pierwszy i zastosować rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak intensywne. Przed kolejnym zastosowaniem obserwować roślinę przez kilka dni pod kątem ewentualnych reakcji niepożądanych. Rośliny mogą być wrażliwe na alkohol i mydło do naczyń. Niektóre mydła zawierają również dodatki, które mogą szkodzić roślinom – wybieraj jak najczystszą formę.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button