Rośliny użytkowe

Kiedy sadzić groch i porady dotyczące pielęgnacji grochu

Kiedy sadzić groch. Jak i kiedy sadzić groch. Świeży groszek ogrodowy to jeden z najsmaczniejszych darów ogrodu wczesną wiosną. Jest słodka, delikatna i pełna smaku – szczerze mówiąc, prawie nigdy nie trafia do domu!

 

Kiedy sadzić groch

 

Kiedy sadzić groch

 

Oczywiście, jeśli uda Ci się wygospodarować kilka groszków w kuchni, są one pyszne w zupach, gulaszach, sałatkach, stir-fries i wielu innych daniach! Kiedy sadzić groch. Upewnij się, że w tym roku na planie ogrodu masz groszek. Pokażemy Ci, jak je sadzić!

 

Czy możesz mi powiedzieć, kiedy sadzić groch

 

Groch jest jednym z pierwszych nasion, które można posadzić w ogrodzie (a niektórzy sadzą go jesienią w celu przezimowania). Zalecamy, aby jak tylko gleba może być uprawiana – nawet jeśli jest jeszcze trochę mokra i spodziewany jest śnieg – zasiać nasiona grochu. W naszych ogrodach jest to około połowy marca – około 6 do 8 tygodni przed ostatnim przymrozkiem.

 

Kiedy sadzić groch (jesień)

 

W wielu rejonach groch może być uprawiany także jesienią. Można go sadzić późnym latem lub wczesną jesienią, zwłaszcza w miejscach, gdzie wiosna zbyt szybko się ociepla, by dobrze produkować groch. Nasiona grochu wysiewać na około 6 do 8 tygodni przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami.

 

Czy należy sadzić groch z nasion czy z rozsady

 

Groch naprawdę nie lubi, gdy narusza się jego korzenie, dlatego najlepiej sadzić groch z nasion w miejscu, gdzie będzie rósł. Kiedy sadzić groch.

 

Jeśli jednak mieszkasz w rejonie, w którym wiosna była szczególnie chłodna i mokra, rozpoczęcie sadzonek grochu w pomieszczeniach może nieco przyspieszyć wzrost. Należy tylko bardzo uważać, aby nie naruszyć korzeni podczas przesadzania – można rozważyć zasadzenie nasion grochu w doniczkach z torfem, doniczkach z krowami lub doniczkach z gazetami, aby ograniczyć naruszanie gleby.

 

Czy rośliny grochu potrzebują trelinki

 

Większość roślin groszku ogrodowego będzie produkować więcej i będzie łatwiejsza do zebrania, jeśli będą rosły na kratce. Niektóre odmiany grochu krzewiastego lub krótkiego są bardziej wyprostowane i nie wymagają podpór. Sprawdź na opakowaniu nasion, jaki masz rodzaj.

 

Groszek wysoki i pnący może dorastać do ośmiu metrów wysokości, w zależności od odmiany. Przygotuj wcześniej podpory, ponieważ rośliny grochu szybko wypuszczają swoje czułki do wspinania się.

 

Jak przygotować glebę pod groch

 

Jak przygotować glebę pod groch

Jak wszystkie inne warzywa w ogrodzie, groszek lubi luźną, bogatą glebę o dużej zawartości materii organicznej. Groch preferuje glebę piaszczystą lub gliniastą z dobrym drenażem, ale będzie rósł w większości, ale najcięższych glebach gliniastych. Przed sadzeniem należy pamiętać o uzupełnieniu gleby dobrej jakości kompostem.

 

Upewnij się, że składniki odżywcze w glebie są zrównoważone. Groch potrzebuje fosforu i potasu, ale rośliny wydalą nadmiar azotu. Zbyt duża ilość azotu spowoduje, że piękne, pełne wigoru rośliny nie wytworzą wielu kwiatów lub strąków. Jak sadzić orzech

 

Czy groch powinien być częścią płodozmianu? – Kiedy sadzić groch?

 

Absolutnie – groch świetnie wpływa na żyzność gleby! Wiele roślin okrywowych pochodzi z rodziny groszkowych i strączkowych! Po groszku należy zasadzić roślinę okrywową lubiącą azot, aby dać warzywom zastrzyk energii.

 

Jakie są odpowiednie rośliny towarzyszące dla grochu? – Kiedy sadzić groch

 

Ze względu na zdolność grochu do wiązania azotu, jest on doskonałą rośliną towarzyszącą dla mniejszych roślin ogrodowych, które mogłyby skorzystać z dostaw azotu i cieszyć się cieniem zapewnianym przez wysokie rośliny grochu. Szpinak, sałata i rzodkiewka to świetny wybór do sadzenia pod roślinami grochu. Jak zasadzić awokado

 

Groch dobrze rośnie z wieloma silnie aromatycznymi ziołami i kwiatami, takimi jak kolendra, mięta, szałwia, tymianek i nagietek. Mogą one pomóc w zapobieganiu atakom mszyc i innych owadów na groch.

 

Jak wysiewać bezpośrednio nasiona grochu

 

Nasiona grochu to duże nasiona, z którymi łatwiej się pracuje – z jednym zastrzeżeniem. Dla najlepszego kiełkowania ważne jest zaszczepienie nasion bakteriami rizobii. Bez obaw, to proste! Inokulant do grochu i fasoli jest dostępny za kilka euro w większości firm nasiennych i centrów ogrodniczych. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją na szczepionce, aby prawidłowo przykryć nasiona. Większość inokulantów poprosi Cię o namoczenie i przykrycie nasion.

 

Po odpowiednim zaszczepieniu, nasiona są gotowe do sadzenia:

 

Nasiona wysiewamy na głębokość około 2 cm i w odległości około 5 cm od siebie. Siać w rzędach w odległości od 30 do 60 cm.
Wykłuć nasiona, które podczas kiełkowania zostały wypchnięte z gleby. Utrzymuj glebę wilgotną podczas kiełkowania (co nie powinno być problemem w okresie wczesnej wiosny). Rośliny mięsożerne Niesamowite 8 roślin mięsożernych

 

Jak pielęgnować rośliny grochu

 

Jak pielęgnować rośliny grochu

Rośliny grochu są stosunkowo mało wymagające. Gdy sadzonki mają około dwóch centymetrów wysokości, dobrze je ściółkuj słomą, posiekanymi liśćmi lub wiórkami sosnowymi, aby chronić delikatne, płytkie korzenie i utrzymać równomierną wilgotność gleby. Utrzymuj grządkę w czystości, ale pamiętaj, aby chwasty usuwać delikatnie (na przykład ostrą motyką), a nie wyrywać je do góry, w obawie przed naruszeniem korzeni grochu.

 

Groch najlepiej owocuje, gdy temperatura utrzymuje się poniżej 21ºC. Jeśli temperatury regularnie przekraczają tę wartość, należy spodziewać się spowolnienia produkcji i twardości grochu.

Gorąco zachęcamy do spróbowania posadzenia groszku w swoim ogrodzie tej wiosny! Będziesz szczęśliwy, zbierając świeże, delikatne, słodkie warzywa wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej. Smacznego!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button