Rośliny użytkowe

Rośliny mięsożerne Niesamowite 8 roślin mięsożernych

Rośliny mięsożerne Niesamowite 8 roślin mięsożernych. Niektóre rośliny nie są zjadane przez robaki – one same zjadają robaki! Na świecie istnieje blisko 700 gatunków tych mięsożernych roślin. Oto 8 najciekawszych z nich.

 

Rośliny mięsożerne

 

Rośliny mięsożerne Niesamowite 8 roślin mięsożernych

 

Jeśli masz problem z owadami dobrym rozwiązaniem jest po prostu użycie mięsożernej rośliny. Może spokojnie pozbyć się uciążliwych much czy komarów, bez konieczności dalszego obcowania z nimi. Oto 8 najpiękniejszych i najlepszych roślin mięsożernych. 

 

Co jest tak wyjątkowego w roślinach mięsożernych, że istnieje ponad tysiącosobowe stowarzyszenie, które się nimi dzieli?

Rośliny mięsożerne to drapieżne rośliny kwitnące, które zabijają zwierzęta, aby uzyskać pożywienie z ich padliny. Mają trzy wspólne cechy, które współpracują ze sobą, aby odróżnić je od innych roślin.

  • Łapią i zabijają ofiary
  • Posiadają mechanizm ułatwiający trawienie zdobyczy
  • Czerpią znaczne korzyści z substancji odżywczych przyswojonych ze zdobyczy

Popularnie mówiąc, rośliny mięsożerne żywią się owadami, pająkami, skorupiakami i innymi małymi bezkręgowcami żyjącymi w glebie i wodzie, pierwotniakami, jaszczurkami, myszami, szczurami i innymi małymi kręgowcami. Mięsożerne rośliny wykonują tę sztuczkę za pomocą wyspecjalizowanych liści, które działają jak pułapki. Wiele pułapek wabi ofiary jaskrawymi kolorami, nie kwitnącymi nektarami, włoskami przewodnimi i/lub przedłużeniami liści. Po schwytaniu i zabiciu ofiara jest trawiona przez roślinę i/lub organizmy partnerskie. Następnie roślina wchłania składniki odżywcze dostępne z tuszy. Większość roślin mięsożernych rośnie bez spożywania ofiar, ale rosną one znacznie szybciej i rozmnażają się znacznie lepiej dzięki składnikom odżywczym uzyskanym ze zdobyczy.

 

Roślina dzbanecznika (Pitcher plant)

 

Roślina dzbanecznika (Pitcher plant)

 

Z nieszczęsnych małych żabek złapanych przez tę roślinę pozostają jedynie malutkie żabie pantofelki – skóra na nogach żaby jest jedyną częścią, której roślina nie trawi. Jak sadzić ziemniaki Sadzenie, uprawa i zbiór ziemniaków

 

Muchomor sromotnikowy – Rośliny mięsożerne

 

Muchomor sromotnikowy - Rośliny mięsożerne

 

Liście muchołówki wenusjańskiej zamkną się, jeśli niczego nie podejrzewający chrząszcz dotknie je dwukrotnie swoimi drobnymi włoskami.

 

Sarracenia flava (Żółta roślina dzbanecznikowa)

 

Sarracenia flava (Żółta roślina dzbanecznikowa)

 

Liście tej mięsożernej rośliny wypełnione są wodą deszczową. Chrząszcze wlatują, ale nie wylatują! Jak sadzić orzech

 

Darlingtonia – Rośliny mięsożerne

 

Darlingtonia - Rośliny mięsożerne

 

Chrząszcze mylą półprzezroczyste okienka w liściach rośliny. Myślą, że uciekają, ale w rzeczywistości lecą głębiej do środka.

 

Pingwin (Butterworts)

 

Pingwin (Butterworts)

 

Na szczecinie rośliny pingwina znajdują się lepkie włoski, które zatrzymują owady, dopóki soki trawienne rośliny nie wykonają swojej pracy. Jak zasadzić awokado

 

Tropikalne rośliny dzbanowe – Rośliny mięsożerne

 

Tropikalne rośliny dzbanowe - Rośliny mięsożerne

 

Larwy owadów żywią się resztkami znajdującymi się w kielichach tych roślin.

 

Drosera aliciae

 

Drosera aliciae

 

Spragnione chrząszcze są przyciągane do tego, co wygląda jak krople deszczu na liściach. Ale „woda” to tak naprawdę lepka substancja, która zatrzymuje owady. Mówimy o trudnej sytuacji.

 

Utricularia inflata – Rośliny mięsożerne

 

Utricularia inflata - Rośliny mięsożerne

 

Rośliny te żyją w wodzie i łapią małe zwierzęta wodne w swoje liście w kształcie miseczki.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button