Rośliny użytkowe

Jak przechowywać marchew, aby zachować jej świeżość

Jak przechowywać marchew, aby zachować jej świeżość. Marchew to warzywo o niesamowitych możliwościach adaptacyjnych. Jest kluczowym składnikiem zup, dań pieczonych, sałatek i deserów, a nawet można go jeść na surowo jako przekąskę. Jeśli jednak nie przechowujesz marchewki we właściwy sposób, marnujesz wiele z jej potencjału. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przechowywać całe marchewki, obrane marchewki i pokrojone marchewki, jak stwierdzić, kiedy marchewki są złe i jak przygotować marchewki do zamrażarki.

 

Jak przechowywać marchew

 

Jak przechowywać marchew

 

 

Wszystkie marchewki powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku w lodówce, niezależnie od tego czy są całe, obrane, nieobrane czy pokrojone:

Jak przechowywać marchew w całości

 

Jak przechowywać marchew w całości

Całe, nieobrane marchewki są mniej podatne na utratę wilgoci niż marchewki obrane lub baby. Nawet wcześniejsze opłukanie całej, nieobranej marchwi może spowodować jej wcześniejsze zepsucie.

 

 • Nie myj marchewki, dopóki nie planujesz jej użyć. Nadmiar wody może przyspieszyć proces psucia.
 • Jeśli planujesz wykorzystać marchewki, zgnieć lub odetnij zielone części marchewek i wyrzuć je lub przechowuj w osobnym pojemniku. Niezależnie od tego, czy ich używasz, czy nie, marchewkowe zieleniny wysysają wilgoć z korzeni (tej części, którą zjadamy) i powodują więdnięcie.
 • Zawiń marchewki w papierowy ręcznik i przechowuj w szczelnym pojemniku. Aby zapobiec zepsuciu się marchwi, trzymaj ją w najchłodniejszej części lodówki i oddzielnie od owoców, które wytwarzają gaz etylenowy, takich jak jabłka.

Jak przechowywać obraną marchew

 

Jak przechowywać obraną marchew

Ręcznie obierane marchewki i marchewki dla dzieci mają większe ryzyko wyschnięcia, gdy ich zewnętrzna warstwa ochronna zostanie usunięta. Przechowując obraną marchew, trzeba zapewnić jej wilgoć, aby zapobiec pękaniu, bieleniu i wysychaniu. Obrane marchewki będą przechowywane do 3 tygodni przy użyciu tej metody.

 

Marchewki umyć zimną wodą

 

Marchewki umyć zimną wodą

 

 • Do miski lub szczelnego pojemnika wlewamy zimną wodę. Dodaj marchewki do pojemnika i upewnij się, że są całkowicie przykryte wodą.
 • Jeśli nie planujesz zjeść marchewki w ciągu kilku dni, musisz regularnie zmieniać wodę, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Co 4-5 dni przepłucz marchewki i zmień wodę.
 • Tuż przed jedzeniem ponownie opłucz marchewki, aby usunąć ewentualny rozwój bakterii.

Jak przechowywać pokrojoną marchew

 

Jak przechowywać pokrojoną marchew

 

 • Namocz ręcznik papierowy w zimnej wodzie i owiń nim marchewki.
 • Zawinięte marchewki umieść w szczelnym pojemniku i umieść w chłodniejszej części lodówki, np. w szufladzie na chrupki lub w zamrażarce.
 • Spożywać w ciągu 3 tygodni.

 

Jak długo wytrzymują marchewki?

 

Jak długo wytrzymują marchewki

Żywotność marchwi zależy od tego, jak jest przechowywana i w jakiej formie. Przy prawidłowym przechowywaniu surowe, nieobrane marchewki wytrzymają w lodówce od 3 do 4 tygodni, natomiast obrane lub pokrojone w plasterki od 2 do 3 tygodni. Ugotowana marchew wytrzyma 3 do 5 dni, jeśli będzie odpowiednio przechowywana w lodówce. Jak przechowywać śliwki – Najlepsze sposoby

 

Jak dowiedzieć się, czy marchew jest szkodliwa

 

Jak dowiedzieć się, czy marchew jest szkodliwa

Marchew, która uległa zepsuciu lub zniszczeniu, ma zazwyczaj nieprzyjemny zapach, śliską konsystencję lub ciemne zabarwienie. Może być również zwiędnięta lub miękka. Jeśli zauważysz, że na marchewce rośnie pleśń, wyrzuć ją. Białe robaczki, które tworzą się na marchewkach wskazują, że wasze marchewki wysychają. Możesz nadal jeść marchewki z białym rusałkiem, ale najpierw je opłucz, aby przywrócić wilgoć. . Jak najlepiej przechowywać marchewkę.

Jak zamrozić marchew

 

Jak zamrozić marchew

Jeśli naprawdę masz nadmiar marchewek, ale nie chcesz, aby się zmarnowały, najlepszą opcją jest ich zamrożenie. Najpierw trzeba zblanszować marchewki, aby zachować ich składniki odżywcze i smak. Jak przechowywać buraki – 4 sposoby

Jak blanszować marchew

 

Jak blanszować marchew

 

 • Odciąć wierzchołki marchewek. Marchewki umyć i obrać w letniej wodzie.
 • Pokrój lub pokrój marchewki tak, jak planujesz je jeść.
 • Zagotować wodę w rondlu. Podczas gdy czekasz, aż woda się zagotuje, napełnij miskę wodą z lodem i wyłóż blachę do pieczenia papierem pergaminowym.
 • Do wrzącej wody dodajemy marchewki i blanszujemy przez 3 do 5 minut. Plasterki marchewki zajmą tylko kilka minut, natomiast całe marchewki będą potrzebowały około 5 minut.
 • Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmij marchewki z garnka i umieść je w wodzie z lodem. Schładzać dokładnie tyle samo czasu, ile się blanszowało. Opróżnij miskę i ułóż marchewki na tacy wyłożonej pergaminem.
 • Osusz marchewki. Przenieś tacę do zamrażarki, aż marchewki będą zamrożone.
 • Wyjmij tacę z zamrażarki i przenieś marchewki do torby z zamkiem błyskawicznym. Wycisnąć powietrze, oznaczyć worek i przechowywać w zamrażarce. Przechowuj go nawet przez rok.
 • Jak przechowywać czosnek – zawsze świeży czosnek

 

Tak Jak rozmrozić marchewkę

 

Jak rozmrozić marchewkę - jak najlepiej przechowywać marchewkę

Podobnie jak w przypadku innych mrożonych warzyw, mrożona marchew nie wymaga rozmrażania i w rzeczywistości łatwiej jest gotować z mrożonki. Jeśli jednak naprawdę chcesz ją rozmrozić, jest kilka metod:

 • W lodówce – Wyjmij marchewki z zamrażarki i przenieś je do lodówki. Przez noc będzie się rozmrażać.
 • W zimnej wodzie – Dla szybszego rozmrożenia zanurz torbę z zamrożonymi marchewkami w misce z zimną wodą. Zmieniaj wodę co 30 minut, aż do rozmrożenia. Nie pozostawiaj ugotowanej marchwi w temperaturze powyżej 40°C na dłużej niż dwie godziny; zwiększa to prawdopodobieństwo, że marchew zamieni się w pożywkę dla bakterii. Jeśli nie chcesz go jeszcze używać, włóż go do lodówki.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button