Rośliny użytkowe

Jak przechowywać marchew, aby zachować jej świeżość?

Jak przechowywać marchew, aby zachować jej świeżość? Marchew jest niezwykle elastycznym warzywem. Jest kluczowym składnikiem zup, dań pieczonych, sałatek i deserów, a także może być spożywany na surowo jako przekąska. Jeśli jednak marchew nie będzie odpowiednio przechowywana, zmarnujemy znaczną część jej potencjału. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przechowywać całe marchewki, obrane marchewki i pokrojone marchewki, jak stwierdzić, kiedy marchewki są nieświeże i jak przygotować marchewki do zamrażarki.

 

Jak przechowywać marchew

 

Jak przechowywać marchew

Wszystkie marchewki powinny być przechowywane w szczelnym pojemniku w lodówce, niezależnie od tego, czy są całe, obrane, nieobrane czy pokrojone:

Jak przechowywać całe marchewki

 

Jak przechowywać całe marchewki

Całe, nieobrane marchewki są mniej podatne na utratę wilgoci niż marchewki obrane lub małe marchewki. Nawet wcześniejsze opłukanie całej nieobranej marchwi może spowodować jej przedwczesne zepsucie.

 

 • Nie myj marchwi, dopóki nie planujesz jej użyć. Nadmiar wody może przyspieszyć proces psucia.
 • Jeśli planujesz użyć marchewki, zgnieć lub odetnij zielone części marchewki i wyrzuć je lub przechowuj w osobnym pojemniku. Niezależnie od tego, czy ich używasz, czy nie, zielenina marchwi wysysa wilgoć z korzeni (części, którą jemy) i powoduje więdnięcie.
 • Zawiń marchewki w ręcznik papierowy i przechowuj w szczelnym pojemniku. Aby zapobiec psuciu się marchwi, należy przechowywać ją w najzimniejszej części lodówki i oddzielnie od owoców wytwarzających gaz etylenowy, takich jak jabłka.

Jak przechowywać obraną marchew

 

Jak przechowywać obraną marchew

Ręcznie obrane marchewki i młode marchewki są bardziej narażone na wysychanie po usunięciu ich zewnętrznej warstwy ochronnej. Podczas przechowywania obranych marchewek należy zapewnić im wilgoć, aby zapobiec ich pękaniu, bieleniu i wysychaniu. Obrane marchewki mogą być przechowywane do 3 tygodni przy użyciu tej metody. czerwona kapusta

 

Umyj marchewki zimną wodą.

 

Umyj marchewki zimną wodą.

 

 • Wlej zimną wodę do miski lub szczelnego pojemnika. Dodaj marchewki do pojemnika i upewnij się, że są całkowicie pokryte wodą.
 • Jeśli nie planujesz zjeść marchewki w ciągu kilku dni, musisz regularnie wymieniać wodę, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Płukać marchewki co 4-5 dni i wymieniać wodę.
 • Tuż przed spożyciem należy ponownie opłukać marchew, aby usunąć wszelkie bakterie.

Jak przechowywać pokrojoną marchew

 

Jak przechowywać pokrojoną marchew

 

 • Namocz ręcznik papierowy w zimnej wodzie i owiń nim marchewki.
 • Umieść owinięte marchewki w szczelnym pojemniku i umieść je w chłodniejszej części lodówki, takiej jak szuflada na warzywa lub zamrażarka.
 • Spożyć w ciągu 3 tygodni.

 

Jak długo utrzymuje się marchew?

 

Jak długo utrzymuje się marchew?

Żywotność marchwi zależy od sposobu i formy jej przechowywania. Prawidłowo przechowywana, surowa, nieobrana marchew może być przechowywana w lodówce przez 3 do 4 tygodni, podczas gdy obrana lub pokrojona w plasterki marchew może być przechowywana przez 2 do 3 tygodni. Ugotowana marchew może być przechowywana w lodówce przez 3 do 5 dni.

 

Jak sprawdzić, czy marchew jest szkodliwa?

 

Jak sprawdzić, czy marchew jest szkodliwa?

Zepsute lub zepsute marchewki mają zwykle nieprzyjemny zapach, śluzowatą konsystencję lub ciemne zabarwienie. Może być również zwiędły lub miękki. Jeśli na marchewce pojawi się pleśń, należy ją wyrzucić. Białe zaczerwienienie, które tworzy się na marchwi, sygnalizuje, że marchew wysycha. Nadal możesz jeść marchewki z białymi żwaczami, ale najpierw je opłucz, aby przywrócić wilgoć. . Jak najlepiej przechowywać marchew.

Jak zamrażać marchewki

 

Jak zamrażać marchewki

Jeśli naprawdę masz nadmiar marchwi, ale nie chcesz, aby się zmarnowała, najlepszą opcją jest jej zamrożenie. Najpierw należy zblanszować marchewki, aby zachować ich składniki odżywcze i smak.

Jak blanszować marchew

 

Jak blanszować marchew

 

 • Odetnij górne części marchwi. Umyj i obierz marchewki w letniej wodzie.
 • Pokrój lub pokrój marchewki tak, jak planujesz je zjeść.
 • Zagotować wodę w rondlu. Czekając, aż woda się zagotuje, napełnij miskę lodowatą wodą i wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia.
 • Dodaj marchewki do wrzącej wody i blanszuj przez 3 do 5 minut. Pokrojona marchew zajmie tylko kilka minut, podczas gdy cała marchew będzie potrzebować około 5 minut.
 • Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmij marchewki z garnka i umieść je w wodzie z lodem. Schłodzić dokładnie tyle samo czasu, ile trwało blanszowanie. Opróżnij miskę i umieść marchewki na tacy wyłożonej pergaminem.
 • Osusz marchewki. Przenieś tacę do zamrażarki, aż marchewki będą zamrożone.
 • Wyjmij tackę z zamrażarki i przenieś marchewki do torebki z zamkiem błyskawicznym. Wyciśnij powietrze, oznacz torebkę etykietą i przechowuj ją w zamrażarce. Przechowywać przez okres do jednego roku.

 

Jak rozmrażać marchew – jak najlepiej przechowywać marchew

 

Jak rozmrażać marchew - jak najlepiej przechowywać marchew?

Podobnie jak w przypadku innych mrożonych warzyw, mrożona marchew nie wymaga rozmrażania i jest łatwiejsza do przyrządzenia z mrożonki. Jeśli jednak naprawdę chcesz go rozmrozić, istnieje kilka metod:

 • W lodówce – Wyjmij marchewki z zamrażarki i przenieś je do lodówki. Rozmraża się przez noc.
 • W zimnej wodzie – Aby przyspieszyć rozmrażanie, zanurz torebkę z mrożoną marchewką w misce z zimną wodą. Zmieniaj wodę co 30 minut, aż się rozmrozi. Nie pozostawiaj ugotowanej marchwi w temperaturze powyżej 40°C na dłużej niż dwie godziny; zwiększa to prawdopodobieństwo, że marchew stanie się pożywką dla bakterii. Jeśli nie chcesz go jeszcze używać, włóż go do lodówki.

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button