Rośliny użytkowe

Jak sadzić ziemniaki Sadzenie, uprawa i zbiór ziemniaków

Jak sadzić ziemniaki? Sadzenie, uprawa i zbiór ziemniaków. Smak i konsystencja domowych ziemniaków jest znacznie lepsza niż sklepowych, zwłaszcza wczesnych odmian, a ziemniaki z ogrodu dostarczają bogactwa składników odżywczych. W naszym przewodniku po uprawie ziemniaków znajdziesz porady dotyczące sadzenia pomidorów aż po zbiór ziemniaków.

 

Jak sadzić ziemniaki

 

Jak sadzić ziemniaki

Ziemniaki (Solanum tuberosum) należą do rodziny psiankowatych, do której należą również pomidory, papryka i bakłażany. To warzywo o chłodnej porze roku zwykle daje większe plony w północnej części USA, ale może być uprawiane jako roślina zimowa w cieplejszym klimacie.

 

Jadalną częścią ziemniaka jest podziemna „bulwa”, która jest powiększoną podziemną częścią spichrzową rośliny ziemniaka. Bulwa rozwija się z podziemnych łodyg zwanych stolonami, gdy rośliny osiągną 6 do 8 cm wysokości lub około 5 do 7 tygodni po posadzeniu.

Ziemniaki to starożytne warzywo po raz pierwszy odnotowane przez Inków w Peru. Według Maine Potato Board warzywo to trafiło do amerykańskich kolonii w 1621 roku, kiedy to gubernator Bermudów wysłał ziemniaki do gubernatora Wirginii w Jamestown.

 

Ziemniak, który jest obecnie warzywem nr 1 w Ameryce, jest źródłem węglowodanów (energii) bez tłuszczu i cholesterolu. Ale to właśnie skórka nie powinna być wyrzucana; skórka dostarcza 45% dziennej dawki witaminy C i 18% potasu, a także tiaminę, ryboflawinę, folian, niacynę, magnez, fosfor, żelazo i cynk.

 

Sadzić ziemniaki w słonecznym miejscu z co najmniej 6 godzinami bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Bulwy muszą rosnąć w żyznej, luźnej, dobrze zdrenowanej glebie; twarda lub zbita gleba prowadzi do deformacji bulw. Idealna gleba jest lekko kwaśna (pH 5,8 do 6,5), a temperatura gleby wynosi co najmniej 7° do 13°C (45° do 55°F). Przed sadzeniem (najlepiej jesienią) wmieszaj do gleby kompost lub materię organiczną. Więcej informacji na temat kompostu, zmian w glebie i przygotowania gleby do sadzenia).

 

Kiedy sadzić ziemniaki

 

Kiedy sadzić ziemniaki

Ziemniaki ogrodowe można sadzić, gdy tylko gleba nadaje się do obróbki. Dla wielu ogrodników jest to około 2 tygodnie po ostatnich wiosennych przymrozkach. Należy jednak pamiętać, że zbyt mokra gleba może zniszczyć wczesne zbiory, ponieważ nasiona ziemniaka gniją. Przy określaniu terminu sadzenia zwróć uwagę bardziej na glebę niż na kalendarz. Gleba nie powinna być tak mokra, aby się kleiła i trudno było z nią pracować. Niech najpierw trochę wyschnie. Jeśli mamy późną i mokrą wiosnę, można sadzić później – w kwietniu (w zależności od lokalizacji) lub nawet w czerwcu, zwłaszcza w pojemnikach.

 • W chłodniejszych rejonach niektórzy ogrodnicy sadzą pierwszy zbiór „wczesnych” ziemniaków na początku lub w połowie kwietnia, 6 do 8 tygodni przed średnią datą ostatnich przymrozków. Odmiany te są odporne na mróz.
 • W cieplejszych rejonach ziemniaki mogą być uprawiane jako uprawa ozima, a czas sadzenia waha się od września do lutego. Tam, gdzie zimy są stosunkowo łagodne, we wrześniu można zasadzić uprawę jesienną. Na przykład w centralnej Florydzie ogrodnicy sadzą ziemniaki w styczniu, a w Georgii w lutym.

 

Jak sadzić ziemniaki

 

Jak sadzić ziemniaki

Uwaga: Ziemniaki sadzi się zwykle w gruncie, ale można je również uprawiać w dużych pojemnikach lub koszach. Obowiązują te same informacje dotyczące sadzenia.

Należy stosować sadzeniaki kwalifikowane (odporne na choroby), z których wystają oczka (pąki). (Nie należy mylić sadzeniaków z sadzeniakami lub ziemniakami spożywczymi.

 

 • Jeden do dwóch dni przed sadzeniem, pokrój duże ziemniaki czystym, ostrym nożem na kawałki wielkości piłeczki golfowej z 1 do 2 oczkami. Ten czas pozwoli na zagojenie się kawałków lub utworzenie warstwy ochronnej na powierzchni cięcia, poprawiając zarówno zatrzymywanie wilgoci, jak i odporność na gnicie. Nie należy ciąć sadzeniaków mniejszych niż jajko kurze, lecz sadzić je w całości.
 • Ziemniaki najlepiej rosną w rzędach oddalonych od siebie o około 3 metry. Łopatką lub pacą o okrągłym końcu wykopać rząd z rowem o szerokości około 6 cm i głębokości 8 cm. Zwężaj dół do szerokości około 3 cali. Wkopać i wymieszać z dojrzałym obornikiem, kompostem i/lub liśćmi.
 • W każdym rowie co 12-14 cm należy umieścić kawałek sadzeniaka, przeciętą stroną do dołu, i przykryć go 3-4 cm warstwą ziemi.

 

Jak sadzić ziemniaki

 

Jak sadzić ziemniaki

 

 • Po 12-16 dniach od posadzenia, gdy pojawią się kiełki, należy za pomocą motyki delikatnie zasypać rów kolejnymi 3 do 4 cm ziemi, pozostawiając kilka centymetrów odsłoniętych roślin. Powtarzaj to w miarę ich wzrostu (w ciągu kilku tygodni), aż rów znajdzie się na poziomie gruntu. Jak sadzić ziemniaki.
 • Ściółkuj między rzędami, aby zachować wilgoć, stłumić chwasty i schłodzić glebę.
 • Utrzymuj równomierną wilgotność, zwłaszcza od czasu po przekwitnięciu kwiatów. Ziemniaki potrzebują od 1 do 2 cm wody tygodniowo. Zbyt dużo wody zaraz po posadzeniu i zbyt mało wody, gdy ziemniaki zaczynają się formować, może spowodować ich deformację. Przestań podlewać, gdy liście zaczną żółknąć i obumierać.
 • Owady pożyteczne w ogrodzie – Rodzaje owadów, które pomagają

 

Układanie ziemniaków w stosy

 

Układanie ziemniaków w stosy

Smak ziemniaków jest wzmocniony przez głębię i ciemność. Gdy rośliny ziemniaka wyrosną ponad powierzchnię gleby, trzeba będzie okresowo „kopać” lub przekopywać glebę i kompost wokół rośliny, tak aby tylko górne liście wystawały z ziemi. Jak sadzić ziemniaki Bardzo ważne jest, aby bulwy ziemniaków nie były wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ powoduje to również ich zielenienie i wytwarzanie substancji chemicznej zwanej solaniną, która ma gorzki smak i jest toksyczna.

 • Grabić rano, gdy rośliny są najwyższe. Podczas upałów rośliny zaczną zrzucać liście.
 • Spulchniaj ziemię wokół podstawy rośliny, aby przykryć bulwy i podtrzymać roślinę.
 • Okresowo sprawdzaj, czy ziemniaki się rozkręcają (może kilka razy w sezonie).
 • Przestań kopać, gdy roślina osiągnie wysokość około 6 cm, ale zanim ziemniaki zakwitną.
 • W zimnych sezonach wegetacyjnych na ziemniakach mogą pojawiać się jagody. Jagody to owoce. Rozetnij jeden otwarty i zobacz, jak bardzo przypomina spokrewnionego pomidora. Jagody ziemniaka są trujące i niejadalne. Ponadto z ich nasion nie powstaną rośliny ziemniaka przypominające rodzica. Wyrzuć je.
 • Jak pozbyć się mszyc z roślin – postępowanie

Kiedy i jak kopać ziemniaki

 

Kiedy i jak kopać ziemniaki

 

Przed zbiorem ziemniaków do przechowywania nie należy ich zbytnio podlewać po połowie sierpnia.

 • Po odcięciu brązowych liści należy pozostawić ziemniaki na kolejne 10-14 dni przed zbiorem. Dzięki temu ziemniaki będą miały grubszą skórkę. Nie należy jednak czekać zbyt długo, w przeciwnym razie ziemniaki mogą zgnić (zwłaszcza w glebie o dużej wilgotności).
 • Wykopać próbną gałkę, aby sprawdzić, jak dojrzałe są ziemniaki. Skórka dojrzałych ziemniaków jest gruba i mocno przylega do miąższu. Jeśli skórka jest cienka i łatwo się ściera, ziemniaki są jeszcze zbyt młode i powinny zostać w ziemi jeszcze przez kilka dni. Jak sadzić ziemniaki.
 • Jeśli gleba jest bardzo mokra, przed umieszczeniem ziemniaków w workach lub koszach należy pozwolić im maksymalnie wyschnąć na powietrzu.
 • Nie należy pozostawiać wykopanych ziemniaków na słońcu przez długi czas po wykopaniu ich z ogrodu, w przeciwnym razie ziemniaki mogą zzielenieć.
 • Małe plamki można przyciąć, ale jeśli zielony kolor jest wyraźny, wyrzuć ziemniaki.

 

Jak traktować ziemniaki

 

Jak traktować ziemniaki

 

 • Świeżo wykopane ziemniaki należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu w temperaturze od 7° do 15°C do 2 tygodni. Dzięki temu skórka z ziemniaka stwardnieje i będzie trwalsza.
 • Nie myj ziemniaków, dopóki nie są gotowe do spożycia; mycie skraca ich trwałość.
 • Jak uprawiać pomidory – sadzenie, pielęgnacja, zbiór

 

 

Jak przechowywać ziemniaki – Jak sadzić ziemniaki

 

Jak przechowywać ziemniaki - Jak sadzić ziemniaki

Jeśli zbierasz ziemniaki do spożycia w ciągu kilku dni, przechowywanie nie jest problemem. Można je przechowywać w dowolnym miejscu. Do przechowywania ziemniaków przechowalniczych potrzebujesz chłodnego, lekko wilgotnego i ciemnego miejsca. Temperatura sprzyja kiełkowaniu i chorobom. Ziemniaki to w 80% woda, więc jeśli będzie zbyt sucho, ziemniaki zwiędną i wyschną.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button