Rośliny użytkowe

Jak uprawiać pomidory – sadzenie, pielęgnacja, zbiór

Jak uprawiać pomidory. Dowiedz się, jak uprawiać pomidory w naszym przewodniku uprawowym i znajdź porady dotyczące siewu, uprawy i zbiorów.

 

Jak uprawiać pomidory

 

Jak uprawiać pomidory

 

  • Średni plon: 2,75-5 kg z rośliny
  • Rozstawa: 40 cm od siebie, 40 cm między rzędami
  • Głębokość: 1 cm

Uprawa pomidorów to przyjemne i satysfakcjonujące zadanie, którego efektem jest mnóstwo świeżych, odżywczych pomidorów, które smakują lepiej niż wszystko, co można kupić w sklepie. Jak uprawiać pomidory? Pomidory są łatwe w uprawie i najlepiej smakują w pełnym słońcu. Istnieje wiele różnych odmian pomidorów, w tym wiśniowych, śliwkowych i beefsteak, z których każda ma charakterystyczny kształt owoców, smak i zastosowania kulinarne.

 

Jak uprawiać pomidory w domu

 

Jak uprawiać pomidory w domu

Do udanej uprawy pomidorów potrzebna jest bogata, żyzna gleba lub kompost bez torfu oraz dobre, słoneczne, osłonięte miejsce. Regularnie podlewać, a gdy rośliny zaczną kwitnąć, nawozić co tydzień nawozem o wysokiej zawartości potasu.

 

Pomidory dzielą się na dwa główne rodzaje: determinowane (krzakowe) i nieokreślone (kordonowe). Rodzaje krzewów są zwykle uprawiane w donicach lub wiszących koszach, a ich pędy ścielą się wzdłuż krawędzi. Odmiany kordonowe są uprawiane na wysokość i są podtrzymywane przez kępę lub palik.

Jeśli uprawiasz pomidory kordonowe, będziesz potrzebował palika, takiego jak trzcina bambusowa, aby podtrzymać roślinę i będziesz musiał wyciąć pędy boczne, aby roślina owocowała na jednej centralnej łodydze. Odmiany pomidorów krzewiastych nie wymagają palikowania.

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, dobrym pomysłem jest uprawa pomidorów na krzaku, ponieważ nie musisz ich palikować ani przycinać końcówek wzrostu.

Jak uprawiać pomidory z nasion

 

Jak uprawiać pomidory z nasion

 

Pomidory można kupić jako młode rośliny, ale jeśli chcesz spróbować niektórych bardziej niezwykłych odmian, warto uprawiać pomidory z nasion.

Siew rozpocząć od końca stycznia do końca marca. Nasiona wysiewamy do 7,5 cm doniczek z wilgotnym, pozbawionym torfu kompostem, dodajemy cienką warstwę wermikulitu, podlewamy i przykrywamy folią. Umieścić na ciepłym, jasnym parapecie lub w propagatorze.

 

Gdy nasiona wykiełkują, usuń folię (lub wyjmij je z propagatora) i utrzymuj kompost w stanie wilgotnym. Gdy siewki będą miały około 2-3 cm wysokości, przenieś je do 5 cm doniczek wypełnionych wilgotnym kompostem uniwersalnym. Wróć je na parapet. W razie potrzeby kontynuuj sadzenie w doniczkach. Podeprzyj łodygi, przywiązując je do patyka grochu miękkim sznurkiem.

 

Sadzenie pomidorów na zewnątrz

 

Sadzenie pomidorów na zewnątrz

Po ostatnich przymrozkach w maju przenieś pomidory na zewnątrz. Wybierz słoneczne, osłonięte miejsce, w którym możesz posadzić je na brzegu (w glebie z dużą ilością dobrze sproszkowanego kompostu ogrodowego) lub w 30-centymetrowych doniczkach, albo dwie lub trzy rośliny w torbie do uprawy. Jak uprawiać pomidory. Jeśli uprawiasz pomidory w szklarni, spróbuj uprawiać je razem z bazylią, która rozwija się w tych samych warunkach.

 

Sadzenie pomidorów w szklarni

 

Sadzenie pomidorów w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni jest bardzo podobna do uprawy na zewnątrz, z wyjątkiem dłuższego okresu wegetacyjnego. Należy chronić rośliny przed nadmiernym nagrzaniem, które może spowodować twardą skórkę, plamistość dojrzewania, a jeśli zapomnimy o regularnym podlewaniu – gnicie końcówek kwiatowych. Dlatego zamontuj rolety, użyj farby zaciemniającej lub powieś tkany ekran.

 

Pielęgnacja pomidorów kordonowych i krzaczastych

 

Pielęgnacja pomidorów kordonowych i krzaczastych

 

Wysokie pomidory kordonowe wymagają szczypania (usuwania pędów bocznych) i palikowania (przywiązywania roślin do palików miękkim sznurkiem). Kiedy zaczną pojawiać się pierwsze małe owoce, usuń dolne liście, aby umożliwić lepszy dostęp światła i powietrza. Gdy pojawią się cztery grona kwiatów, uszczypnij rosnący czubek rośliny.

Gdy pojawią się kwiaty, należy co tydzień zasilać rośliny płynnym pokarmem dla pomidorów, takim jak Tomorite. Pomidory należy dobrze podlewać, ponieważ nieregularne podlewanie powoduje pękanie owoców lub powstawanie twardych, czarnych plam, znanych jako zgnilizna końcówek kwiatowych. Jest to spowodowane brakiem wapnia znajdującego się w wodzie.

W przypadku pomidorów krzaczastych, które mają rozłożysty pokrój, można w zasadzie zostawić je w spokoju. Jeśli owoce są ukryte pod liśćmi, przerzedź je nieco, aby światło słoneczne mogło do nich dotrzeć i dojrzeć. Ciężkie pęki podeprzyj na wierzchu odwróconych doniczek, aby zapobiec łamaniu się ich łodyg.

 

Zbieranie pomidorów

 

Zbieranie pomidorów

 

Pozostaw pomidory na roślinach do naturalnego dojrzewania, co znacznie poprawi ich smak. Pod koniec sezonu należy przyciąć starsze liście, aby wpuścić więcej światła i zapobiec szarej pleśni. Jeśli pogoda zrobi się zimna, zbierz grona, aby dojrzewały w pomieszczeniach.

 

Przechowywanie pomidorów

 

Przechowywanie pomidorów

 

Pomidory najlepiej jeść prosto z winorośli, gdy są jeszcze ciepłe od słońca. Nie zamrażają się dobrze, ale można je przechowywać w temperaturze pokojowej przez około tydzień. Jeśli to możliwe, unikaj przechowywania pomidorów w lodówce, ponieważ nabiorą one mączystej konsystencji. Jak uprawiać pomidory.

 

Najlepszym sposobem na przechowywanie pomidorów jest zrobienie sosu pomidorowego, a następnie zamrożenie go.

Przygotowanie i gotowanie pomidorów – Jak uprawiać pomidory

 

Przygotowanie i gotowanie pomidorów - Jak uprawiać pomidory

Pomidory można spożywać w sałatkach i na kanapkach. Większość odmian nadaje się również do gotowania, ale szczególnie polecane są odmiany śliwkowe. Jeśli masz szczęście do dużej ilości pomidorów, spróbuj poeksperymentować z własnymi sosami do makaronu. Kiedy sadzić borówki – sadzenie, uprawa, zbiór

Nasi przyjaciele z Oliwki zgromadzili smaczną kolekcję przepisów na pomidory, w tym pyszne ciasto z pomidorami i mango.

Uprawa pomidorów: szkodniki i choroby

 

Uprawa pomidorów: szkodniki i choroby

 

Mączniak rzekomy może być problemem dla pomidorów uprawianych w szklarniach, a zaraza pomidorowa może dotknąć rośliny uprawiane na zewnątrz, zwłaszcza w ciepłe i wilgotne lata. Zgnilizna końcówek kwiatowych jest spowodowana niedoborem wapnia, a rozłupywanie owoców może być wynikiem nieregularnego nawadniania.

Na roślinach pomidora można zauważyć chrząszcze zielonej tarczy. Są to nieszkodliwe chrząszcze i nie uszkodzą Twoich upraw. Owady pożyteczne w ogrodzie – Rodzaje owadów, które pomagają

 

Porady dotyczące zakupu pomidorów – Jak uprawiać pomidory

 

Porady dotyczące zakupu pomidorów - Jak uprawiać pomidory

Oto nasz przewodnik po zakupie nasion i roślin pomidorów, zawierający informacje o tym, gdzie kupić pomidory:
Upewnij się, że wiesz, co kupujesz – chcesz uprawiać pomidory kordonowe czy krzaczaste? Pamiętajmy, że pomidory kordonowe wymagają podpór, natomiast pomidory krzaczaste nadają się do donic i wiszących koszy.
Sprawdź, czy Twoja odmiana pomidora dobrze rośnie w przestrzeni, którą możesz jej zapewnić. Jeśli nie masz szklarni, wybierz odmianę przystosowaną do uprawy na zewnątrz.

Wybierz odpowiedniego pomidora na talerz – nie uprawiaj pomidorów koktajlowych, jeśli chcesz robić sosy pomidorowe, ani śliwkowych, jeśli chcesz je jeść na surowo w sałatkach. Zbadaj, które odmiany są dla Ciebie najlepsze i trzymaj się ich. Jak pozbyć się mszyc z roślin – postępowanie

 

Wspaniałe odmiany pomidorów do uprawy

 

Wspaniałe odmiany pomidorów do uprawy

 

Pomidory na zewnątrz:

  • ’Astro Ibrido’ – wytwarza ogromne ilości małych i średnich pomidorów śliwkowych o doskonałym smaku Jak uprawiać pomidory?
  • „Gardeners’ Delight” – pomidory koktajlowe na krzaku lub w kordonie o obfitych owocach smakowych
  • ’Garden Pearl’ – ta kompaktowa odmiana krzewu, zwana też 'Gartenperle’, doskonale nadaje się do uprawy w dużej donicy
  • ’Ildi’ – pyszne, słodkie, żółte pomidory koktajlowe w kształcie gruszki, w dużych gronach do 80 owoców

Pomidory pokojowe:

  • ’Juliet’ – kordonowa śliwa wiśniowa o mniejszej liczbie nasion niż większość innych. Dobrze się gotuje
  • ’Reduna’ – ten typ kordonka ma pyszny, klasyczny smak i jest łatwy do krojenia
  • ’Sparta’ – odmiana kordonowa o dużej ilości dobrze ukształtowanych i dobrze smakujących owoców

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button