Rośliny użytkowe

Co sadzić wiosną w ogrodzie – 12 owoców i warzyw

Co sadzić wiosną – 12 owoców i warzyw. Ach, wiosna. Świeci słońce, drzewa puszczają pąki, a co najważniejsze – ziemia rozmarza. Chcesz w tym sezonie wyhodować własne owoce i warzywa? Zastanawiasz się co posadzić tej wiosny? Oto kilka łatwych wiosennych owoców i warzyw, które możesz uprawiać nawet jako początkujący.

 

Co sadzić wiosną – melon miodowy

 

Co sadzić wiosną - melon miodowy

 

Melon miodowy najlepiej sadzić późną wiosną, gdy gleba jest ciepła. W dobrze rozstawionych rzędach usypać „kopce” o szerokości około trzech metrów i płaskie na wierzchu. Wokół każdego kopca wykopać małe kółka w kształcie rowów. Dodaj do gleby nawóz lub kompost, aby wspomóc wzrost nowych roślin (melony korzystają z obornika). Następnie dodaj cztery do sześciu nasion do każdego kopca i wciśnij je do kopców, aby w odległości jednego cala od siebie.

 

Ogórki

 

Ogórki

 

Ogórki świetnie nadają się do wiosennego sadzenia. Jeśli chcesz cieszyć się świeżymi ogórkami przez całe lato, musisz je posadzić dwa tygodnie po ostatnich przymrozkach. Ogórki potrzebują dużo światła słonecznego i żyznej gleby, aby dobrze się rozwijać, więc wybierz słoneczne miejsce i dodaj dużo nawozu. Nasiona sadzić w rzędach oddalonych od siebie o 1,8 m.

 

Czerwień buraczana

 

Czerwień buraczana

 

Co sadzić na wiosnę. Buraki to świetny wybór na wczesną wiosnę. Te wiosenne rośliny rozwijają się tuż po ostatnich przymrozkach, kiedy gleba jest zimna, ale nie zamarznięta – jeśli jest zbyt ciepła, nie rosną tak dobrze. Buraki nie potrzebują dużo miejsca, więc można je uprawiać w doniczkach.

Jeśli zdecydujesz się posadzić ją w gruncie, użyj ogrodowej glebogryzarki, aby upewnić się, że gleba jest luźna i pozbawiona kamieni. Namocz nasiona buraka w ciepłej wodzie, aby zmiękczyć skorupki przed posadzeniem ich pół cala w ziemi. Rozmieść nasiona w odległości 8 cm od siebie. Gdy siewki się pojawią, utrzymuj glebę w stanie wilgotnym i często podlewaj.

 

Marchew – co sadzić wiosną

 

Marchew - co sadzić wiosną
Marchew – co sadzić wiosną

 

Na marchew może być już trochę za późno (najlepiej posadzić ją kilka tygodni przed ostatnimi przymrozkami), ale jeśli posadzisz ją teraz, możesz jeszcze znaleźć sukces. Pomarańczowe warzywa najlepiej radzą sobie w luźnej, pozbawionej kamieni glebie. Nasiona wysiewać w odległości 8 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm. Nie dodawaj do gleby obornika, bo marchewkom mogą wyrosnąć dodatkowe nogi (naprawdę!).

 

 

Pomidory

 

Pomidory

 

Pomidory są miłośnikami słońca i najlepiej radzą sobie w ciepłej glebie, dlatego najlepiej sadzić je późną wiosną. Dodaj do gleby dużo kompostu i nawozu, aby zapewnić pomidorom mnóstwo składników odżywczych. Rośliny potrzebują też dużo miejsca do wzrostu, dlatego nasiona należy umieścić w dużej odległości od siebie.

 

Papryka – co sadzić wiosną

 

Papryka - co sadzić wiosną

 

Uprawa papryki jest nieco trudniejsza, jeśli nie mieszkasz w ciepłym klimacie. Aby dobrze się rozwijać w chłodniejszych warunkach, większość ogrodników rozpoczyna nasiona w pomieszczeniach i przesadza je po 8-10 tygodniach. Zacznij od umieszczenia nasion w ciepłym, wilgotnym ręczniku papierowym w plastikowej torbie. Gdy nasiona wykiełkują, można je przenieść do doniczki z grochem i ewentualnie do gruntu. Nie należy ich sadzić na zewnątrz, dopóki temperatura w nocy nie będzie możliwie wysoka. Dlaczego warto sadzić drzewa 11 powodów

 

Fasola

 

Fasola

 

W przeciwieństwie do papryki, fasola raczej nie przeżyje przesadzania. Zamiast tego, rośliny te powinny być zarezerwowane dla miejsc z sześcioma godzinami ciągłego światła słonecznego. Nasiona należy sadzić 3 cm w głąb ziemi, w odległości około 8 cm od siebie. Jeśli zdecydujesz się posadzić fasolę tyczkową, pamiętaj, że wyrośnie ona w liany i będzie potrzebowała palików lub kratek, aby się do nich przyczepić.

 

Brokuły – co sadzić wiosną

 

Brokuły - co sadzić wiosną

 

Brokuły mogą przetrwać w chłodniejszym klimacie i rozwijają się w lekko kwaśnej glebie. Nasiona wysiewać 1 cm poniżej poziomu gruntu. Nawożenie należy rozpocząć trzy tygodnie po posadzeniu.

 

Czosnek

 

Czosnek

 

Uprawa czosnku jest prosta, a jako bonus ta pachnąca roślina działa jako naturalny środek odstraszający owady. Zwykle sadzi się ją jesienią, ale można ją również posadzić wczesną wiosną. Posadź goździki 5 cm w glebie i 10 cm od siebie. Należy pamiętać o odcięciu pędów kwiatowych, które mogą pojawić się wiosną, ponieważ hamują one wzrost cebulki. Kiedy sadzić gladiole? Od sadzenia do uprawy

 

Ziemniaki

 

Ziemniaki

Ziemniaki to rośliny odporne, które mogą przetrwać jeden lub dwa przymrozki, co oznacza, że można je sadzić już na początku wiosny. Upewnij się, że gleba jest lekko kwaśna i luźna – mocno zbita doprowadzi do deformacji ziemniaków. Rozciąć ziemniaki i posadzić je, oczkami do góry, na głębokość 10 cm. Gdy łodygi roślin osiągną 20 centymetrów, zacznij uzupełniać dno większą ilością ziemi. Światło słoneczne sprawia, że ziemniaki stają się zielone i gorzkie w smaku, dlatego najlepiej dobrze je przykryć.

 

Cebula – co sadzić wiosną

 

Cebula - co sadzić wiosną

 

Cebule sadzimy wczesną wiosną w glebie wymieszanej z kompostem. Cebulki powinny być umieszczone w odległości około 8 centymetrów od siebie. Małe cebulki potrzebują stałego dopływu wody do wzrostu, ale są bardziej wytrzymałe niż może się wydawać i mogą odzyskać siły po suszy. Rośliny domowe 30 najpiękniejszych roślin domowych

 

Maliny

 

Maliny
Maliny

 

Co sadzić na wiosnę? Pełne antyoksydantów jagody są idealne do letnich sałatek owocowych. Można je sadzić latem, ale wczesna wiosna daje najlepsze w smaku plony. Jagody są podatne na gnicie korzeni, więc najlepiej radzą sobie w podwyższonej grządce z bogatą, dobrze przepuszczającą wodę ziemią. Obornik lub kompost pomogą owocom naprawdę dobrze się rozwijać.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button