Co sadzić po cebuli – Ciekawe rośliny!
Co sadzić po cebuli. Mój ogród warzywny jest moją dumą i radością i jest niewiele rzeczy lepszych niż sadzenie, pielęgnacja, uprawa, zbiór i jedzenie własnych warzyw. Kiedy byłem początkującym rolnikiem, nie wiedziałem o płodozmianie i jego zaletach.
Obsah článku:
Co sadzić po cebuli
Rok po roku sadziłem cebulę i choć przez pierwsze dwa lata działało to dobrze, to wkrótce pojawiły się problemy ze szkodnikami, chorobami i niskim pH gleby, które negatywnie wpływały na plony kolejnych upraw.
Teraz jednak wiem dokładnie, co muszę posadzić po cebuli, a następnie po cebuli, aby utrzymać glebę w równowadze odżywczej i obfitych zbiorach warzyw.
Więc zanurzmy się i dowiedzmy się o płodozmianie i o tym, co powinieneś sadzić po cebuli.
Co sadzić po cebuli
Po cebuli należy posadzić rośliny silnie żerujące, takie jak pomidory, chilli, kabaczki zimowe, warzywa krzyżowe, kapustę zimową, dynie, rzodkiewki czy sałatę. Rośliny te mają korzenie, które pomagają tworzyć kanały dla wody i powietrza, zbliżając je do powierzchni w przypadku roślin płytko rosnących.
Ponieważ cebula jest rośliną lekkokarmiącą o płytkim systemie korzeniowym, po wykopaniu cebuli z ziemi gotowej do użycia zwykle sadzę rośliny ciężkokarmiące i/lub warzywa o głębokim systemie korzeniowym.
Przykładami roślin twardo żerujących są:
- Pomidory
- Kukurydza
- Rośliny kapustne (takie jak kapusta, brukselka, brokuły, rzodkiewka, kalafior i jarmuż)
- Seler
- Endywia
- Ogórki
- Sałata
- Dynia
- Szpinak
- Po cebuli posadziłem również marchew. Tak, wiem, że to łatwy karmnik, ale sadzenie marchwi po cebuli naprawdę przynosi im korzyści.
Następny sezon
Cebula ma silny zapach, który utrzymuje się nawet po wykopaniu przygotowanej cebuli, a także odpędza muchy korzeniowe marchewki, dzięki czemu nie składają jaj i nie żerują na moich marchewkowych maluchach.
Przykładami warzyw głęboko korzeniących się są:
- Karczochy
- fasola lima
- Pasternak
- zimowy squash
- dynie
- Pomidory
- Słodkie ziemniaki
Po tym, jak moje trudno karmione lub głęboko ukorzenione rośliny wydadzą plon, posadzę rośliny tworzące glebę, takie jak groch i fasola, a następnie wrócę do sadzenia cebuli, a nawet innych roślin z rodziny cebulowych lub amarylisów.
Czego nie należy sadzić po cebuli
Rośliny strączkowe takie jak fasola i groch nie powinny być sadzone po cebuli. Istnieją pewne choroby, które wpływają na wzrost roślin strączkowych przy uprawie cebuli (i czosnku).
- Choroby przenoszone przez glebę pozostaną na złamanych korzeniach w ziemi, co może mieć wpływ na groch i fasolę.
- Szparagi to kolejna roślina, która nie powinna być uprawiana po lub obok cebuli.
Po zebraniu cebuli nie należy również sadzić cebul ani innych roślin z rodziny Amarylis, takich jak szalotki, szczypiorek, pory czy czosnek. Rodziny roślin padają ofiarą tych samych szkodników, jak i chorób.
Dlatego rotacja upraw i sadzenie warzyw z innych rodzin zmniejsza ryzyko wystąpienia szkodników i chorób.
Co to jest płodozmian i jakie są jego korzyści
Teraz praktykuję płodozmian niemal religijnie po klęsce z niezrównoważoną glebą. Dlatego nie sadzę co roku tych samych upraw w tych samych miejscach.
Kiedy zmieniam uprawy, przeplatam rośliny trudne do odżywienia, takie jak pomidory, kabaczki, melony, bakłażany, brokuły i inne, które zużywają dużo składników mineralnych do wzrostu, z roślinami łatwymi do odżywienia, takimi jak cebula, która zużywa bardzo mało składników odżywczych.
Te lekkie rośliny odżywcze dają również glebie czas na regenerację i odpoczynek przed posadzeniem ciężkich roślin odżywczych w tych miejscach ogrodu. Co sadzić po cebuli.
Po posadzeniu lekkich roślin pastewnych realizuję plan, aby następnie posadzić ciężkie rośliny pastewne, takie jak pomidory.
Następnie sadzę rośliny ciężkorosnące lub budujące glebę, takie jak fasola, groch, lucerna i koniczyna, które korygują brak równowagi azotu w glebie i pomagają utrzymać jej żyzność.
Wtedy zaczynam ten cykl ciężkich karmników, potem ciężkich dawców, a na koniec znowu lekkich karmników.
Tak więc w tej samej skrzynce lub grządce posadzę cebulę (lekki karmnik), a w następnym roku posadzę pomidory (ciężki karmnik), a następnie fasolę (ciężki karmnik). Co sadzić jesienią w ogrodzie – 6 upraw
Korzyści wynikające z płodozmianu
Przedstawiłem już korzyści płynące z płodozmianu, ale podsumowując, płodozmian:
- Zapobiega zubożeniu gleby w składniki odżywcze, ponieważ lekkie pasze nie zużywają dużo składników odżywczych, a ciężkie uzupełniają je.
- Zmniejsza liczbę szkodników; jeśli ciągle sadzisz tę samą roślinę w tym samym miejscu, szkodniki, które ją preferują, będą się tam gromadzić, więc przeniesienie uprawy lub posadzenie czegoś innego przerywa cykl hodowlany i zmienia ich źródło pożywienia.
- Ogranicza występowanie chorób grzybowych, ponieważ przesadzanie tych samych warzyw pomaga patogenom rozwijać się w glebie i zwiększa ryzyko pojawienia się zarodników wywołujących choroby korzeni.
- Poprawia strukturę gleby w miarę rotacji roślin głęboko i płytko ukorzenionych.
Najczęściej zadawane pytania o to, co sadzić po cebuli
- Co następuje po cebuli w płodozmianie?
Cebula jest lekką rośliną pastewną, dlatego po zbiorze cebuli można posadzić ciężkie rośliny pastewne. Opcje obejmują rzodkiewki, sałatę, pomidory, chili, kapustę zimową, marchew i seler, kolardę, zimowy kabaczek lub dynie.
- Czy można co roku sadzić cebulę w tym samym miejscu ogrodu?
W przypadku cebuli najlepiej zachować płodozmian, czyli nie sadzić tych jadalnych cebul w tych samych miejscach rok po roku. Nie praktykowanie płodozmianu sprzyja rozwojowi szkodników glebowych i rozprzestrzenianiu się chorób, które negatywnie wpływają na rośliny.
- Czego nie należy sadzić po cebuli?
Po zbiorze cebuli nie należy sadzić cebuli ani innych członków rodziny cebulowej, szparagów ani roślin strączkowych, takich jak groch i fasola. Co sadzić po cebuli. Co sadzić wiosną w ogrodzie – 12 owoców i warzyw
Ostatnia cebula
Płodozmian jest ważny, jeśli chcesz utrzymać równowagę w glebie, utrzymać szkodniki i choroby na dystans oraz osiągnąć optymalny wzrost warzyw.
Cebula to lekkoduch, więc po zapewnieniu przez te rośliny plonu jadalnych cebulek, należy posadzić ciężkoduchy, takie jak pomidory, kabaczki lub kabaczki zimowe, a następnie rośliny tworzące glebę, takie jak groch i fasola.
Co sadzić po cebuli. Nie należy sadzić cebuli, szalotki, szparagów i roślin strączkowych po zbiorze cebuli.
Szczęśliwego sadzenia!